Skyscraper large

افزایش جمعیت و بحران امید!

d65sdfg5d55d

عکس از ایلنا

روز گذشته رییس دانشگاه شهید بهشتی با اعلام اینکه در سال ۲۰۵۰ فقط ۱۴ درصد جمعیت کشور، جوان خواهند بود، گفت:” ۳۵ درصد جمعیت کشور در حال حاضر جوان هستند، اگر روند فعلی همچنان ادامه پیدا کند در سال ۲۰۵۰ فقط ۱۴ درصد جمعیت کشور جوان خواهند بود و این مشکلات زیادی را در ۳۰ سال آینده برای ما ایجاد خواهد کرد.”

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، دکتر پیوندی در حاشیه نشستی تخصصی که در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: “در این نشست از مدیران کل بهداشت خانواده در استان‌ها دعوت کردیم تا در راستای عملیاتی کردن سیاست‌های کلی جمعیت عمل کنیم. نرخ باروری در کشور هم اکنون ۱٫۸ است، که‌ براساس اعلام سازمان‌های جهانی اگر این نرخ زیر ۲ باشد جمعیت به سوی پیر شدن پیش می‌رود.”

پیوندی با اشاره اینکه اصلاح وضعیت فعلی نیازمند همکاری بخشی و فرابخشی است، گفت: “اصلاح سبک زندگی، توجه به اشتغال، جلوگیری از سقط غیرقانونی و کاهش سن ازدواج و فاصله بین موالید از جمله مسائلی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. “

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به سوالی درباره تعداد مناسب فرزندان توضیح داد: “با توجه به مطالعات صورت گرفته، بالغ بر ۵۳ درصد افراد گفتند که تعداد فرزندهای ایده آلشان دو فرزند است. با داشتن دو فرزند نرخ باروری ۱٫۸ است در نتیجه باید خانواده‌ها بیش از دو فرزند داشته باشند تا نرخ باروری کلی افزایش پیدا کند.” 

در حوزه جوانان کارها عملیاتی شود

در حالی این مقام بهداشتی در خصوص پیرشدن جمعیت کشور و کاهش نشاط در آن ابراز نگرانی کرده و هشدار داده است که وزیر ورزش و جوانان نیز دیروز در جلسه ستاد ملی ساماندهی جوانان با اشاره به مشکلات موجود در جامعه جوان کشور اظهار داشت: “لازم است در حوزه جوانان از تئوری خارج شویم و وارد کارهای عملیاتی شویم، چراکه برداشتن یک گام کوچک مهم‌تر از درجا زدن است.”

به گزارش ایسنا، دکتر محمود گودرزی در جلسه ستاد ملی ساماندهی جوانان که در وزارت ورزش و جوانان تشکیل شد، با بیان این مطلب تاکید کرد: “تشکیل ستاد ملی ساماندهی جوانان تکلیف قانونی وزارت ورزش و جوانان است و براساس قانون باید عملکرد آن مشخص شود. در این ستاد ساماندهی امور جوانان در سطح کلان و کمیسیون‌ها پیگیری می‌شود.”

وی با اشاره به ارائه لایحه شفاف‌سازی دستگاه‌ها به دولت اظهار کرد: “می‌توانم وقتی از دولت بگیرم تا اعضای ستاد ملی ساماندهی آن را اصلاح کنند. جوانان طیف‌های وسیعی دارند و باید برنامه‌هایی را برای هر دسته از آنان لحاظ کرد. در برنامه‌ای که تقدیم مجلس کردم، این موارد ذکر شده است.” 

جوانان ایران ناامید هستند

این خبرگزاری همچنین در گزارش روز گذشته خود در اشاره به شاخص آماری امید به زندگی نوشت:”این آمار نشان می‌دهد متوسط طول عمر در یک جامعه چقدر است و یا به عبارت دیگر هر عضو آن جامعه چند سال می‌تواند توقع داشته باشد، زندگی کند. مجمع جهانی اقتصاد در تازه‌ترین گزارش خود در سال ۹۲ سن امید به زندگی را در ایران ۷۳ سال اعلام کرد که با این حساب ایران از نظر این شاخص در بین ۱۴۸ کشور دنیا در رده ۸۷ قرار گرفت.”

ایسنا در ادامه این گزارش افزود:”البته از دیدگاه دیگری نیز می‌توان به امید به زندگی پرداخت. در این تعریف امید به زندگی بر میزان تحصیلات و ازدواج تاثیرمی‌گذارد آن‌هم در شرایطی که میزان ازدواج و فرزندآوری در کشور کاهش یافته است.”

نویسنده این گزارش در ادامه با اشاره به سخنان نوه آیت الله خمینی؛ سید حسن خمینی نوشت:”هیچ چیز مانند تبعیض برای استفاده از فرصت‌های جامعه، جوانان را دچار رخوت نمی‌کند و پارتی‌بازی موجب ناامیدی آنان می‌شود. هنگامی که جوان حس می‌کند که در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصاد و تحصیلات تکمیلی جایی ندارد و نمی‌تواند از این ظرفیت‌ها استفاده کند، از موازنه رقابت، دور و با بحران هویت مواجه می‌شود.” 

امنیت شغلی و امید جوانان به زندگی

در ادامه این گزارش آمده است:”حال این پرسش مطرح می‌شود که چگونه می‌توان امید به زندگی جوانان را افزایش داد؟ علاوه بر فرهنگ‌سازی در زمینه مزایای فردی و جمعی ازدواج باید زیر ساخت‌های لازم مانند اشتغال و مسکن را نیز فراهم کرد. دکتر جاوید ثمودی – روان‌شناس- با تاکید بر ضرورت ایجاد امنیت شغلی در جامعه به منظور تضمین سلامت روحی و روانی؛ امنیت شغلی را در افزایش امید به آینده و احساس امیدواری در طول زندگی مهم دانسته و این در حالیست که چندی قبل مرکز آمار ایران در گزارشی از وضعیت اشتغال، نرخ بیکاری جوانان را ۲۶ درصد اعلام کرد و وضعیت بیکاری در کشور را بحرانی خواند؛ البته تنها مرکز آمار نبود که نسبت به پدیده بیکاری در کشور هشدار داد؛ دکتر محمود گلزاری- معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان- هم در این زمینه گفته بود که در حال حاضر سطح بیکاری جوانان بسیار بالاست و میانگین آن ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر از کل جامعه است.”

به نوشته ایسنا، در شرایطی آمار بیکاری جوانان بالاست که فرد بیکار نه تنها از بعد اقتصادی دچار مشکل است، بلکه با احساس ناامیدی به آینده و کمبود اعتماد به نفس دست و پنجه نرم می‌کند. به اعتقاد لیلا فلاحتی – جامعه‌شناس- تداوم بیکاری جوانان به تجمع سرخوردگی‌های مختلف در آنان می‌انجامد علاوه برآن بیکاری موجب کاهش شانس ازدواج، پیشرفت در جامعه و کسب رفاه جوانان می‌شود. 

نزدیک به ۱۵ میلیون مجرد در کشور

به نوشته این گزارش، با توجه به آنکه آمار بیکاری جوانان بالا و امید به زندگی آنان پایین است کشور با کاهش میزان ازدواج روبروست و این وضعیت در سال‌های آینده منجر به کم شدن آمار جمعیت جوان می‌شود. بنا به اعلام علی اکبر محزون – مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور- طبق آمار به دست آمده میزان رخ دادن این واقعه نسبت به سال ۹۱ منفی ۶٫۷ درصد بوده است به گونه‌ای که ۶٫۷ درصد ازدواج در سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱ کاهش یافته است. به گفته او افراد در سن خطر تجرد قطعی وتعداد افراد در سن تجرد قطعی برابر ۱۲ میلیون و ۶۹۲ هزار نفر است و در مجموع ۱۴ میلیون و ۹۹۲ هزار نفر آمار کلیه مجردین در کشور است.

این اتفاق در شرایطی رخ داده است که به اعتقاد دکتر غلامعلی افروز- استاد روانشناسی دانشگاه تهران- دوری از ازدواج زمینه‌ساز اختلالات روانی است و به گفته مریم نجابتیان – مدیرگروه مشاوره وزارت ورزش و جوانان- بر اساس نتایج پژوهشهای انجام شده افراد متاهل به طور متوسط سالمتر و خوشحال‌تر از مجردها هستند.

به گزارش ایسنا، به نظر می‌رسد برای افزایش پویایی جامعه لازم است که امید به زندگی در جامعه بویژه میان جوانان ارتقاء یابد، چراکه جوانان امیدوار رغبت بیشتری برای ازدواج و فرزندآوری و… دارند. در این میان این توقع وجود دارد که دولت اعتدال، تدبیر لازم برای فراهم‌سازی زیر ساخت‌های امیدواری جوانان را انجام دهد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large