Skyscraper large
گزارش "راه ديگر" از نگرانى خانواده‌هاى زندانيان سياسى

ساکنان بند ٣۵٠ به زندانهای دیگر تبعید می‌شوند

6sd5g4g44g

مژگان مدرس علوم

طی هفته های اخیر تبعید و انتقال غیرقانونی زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین به بندها و زندان های دیگر کشور شدت بیشتری گرفته است و تنها در ده روز گذشته حدود پانزده نفر از زندانیان سیاسی وعقیدتی به زندان رجایی شهر منتقل شده اند. یکی از زندانیان تبعید شده رضا شهابی است که با گذشت ده روز از انتقالش به زندان رجایی شهر و اعتصاب غذا تاکنون هیچ اطلاعی از وضعیت جسمانی او در دست نیست. 

دختر این فعال کارگری با ابراز نگرانی از وضعیت پدرش به “راه دیگر” می گوید: “الان دقیقا ده روز از اعتصاب غذای پدرم می گذرد و تاکنون موفق به ملاقات او نشده ایم. در پیگیری ها هم هیچ توضیحی نمی دهند که چرا پدر را به زندان رجایی شهر منتقل کرده اند به همین علت هم او دست به اعتصاب غذا زده است که چرا به زندان رجایی شهر منتقلش کرده اند. مشکلات جسمانی هم که داشت و اعتصاب غذا باعث تشدید آن مشکلات می شود؛ حالا تا چهارشنبه که روز ملاقات است باید صبر کنیم تا او را ببنیم. یعنی هیچ اطلاعی از وضعیت پدر نداریم و همین موضوع باعث نگرانی و ناراحتی اعضا خانواده شده است.” 

رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه است که در یازده خرداد از بند ۳۵۰ اوین به زندان رجایی شهر منتقل شد و هیچ مسئولی در خصوص علت این تبعید حاضر به پاسخگویی نیست. این انتقال بطور ناگهانی و بدون اطلاع او و یا خانواده اش صورت گرفته است. این فعال کارگری مدت هاست از ناراحتی ها و درد های جسمانی گوناگون از جمله درد شدید مهره های کمر رنج می برد.   

اما رضا شهابی تنها زندانی سیاسی نیست که به زندان رجایی شهر تبعید شده است، بهزاد عرب گل در روز دهم خردادماه و اصغر قطان، رضا اکبری منفرد، اسدالله هادی، علی سلان‌پور، غلامحسین اسدی و ابوالقاسم فولادوند از جمله زندانیانی هستند که در روز یازده خردادماه به زندان رجایی شهر منتقل شده اند. 

میترا علی ویردلی، همسر بهزاد عرب گل که به شدت نگران امنیت جانی همسرش است به خبرنگار “راه دیگر” می گوید: “روز شنبه بهزاد را به بند زندانیان غیر سیاسی زندان رجایی شهر منتقل کردند و خودش می گفت کمترین اتهام این بند کسی است که یک نفر را کشته است و بقیه تا نه نفر قتل هم انجام داده اند. روز سه شنبه به دادستانی مراجعه کردم و نامه نوشتم که اگر هم می خواهند او را تبعید کنند چرا او را به چنین بندی فرستاده اند؟! با آقای خدابخشی هم دیروز ملاقات داشتم و او گفت این تصمیمی است که از قبل گرفته شده و زندانیان هرازگاهی جابه جا می شوند. در حالیکه در همان روز پنج شنبه که به زندانیان بند ۳۵۰ حمله کرده بودند آقای خدابخش به من گفته بود که اگر او را دیدم و جراحاتی نداشت او را به رجایی شهر منتقل می کند و تا یکسال اجازه ملاقات با او را نمی دهد؛ دیروز همین صحبتهایش را یادآور شدم و گفتم آثار ضرب و شتم بر روی بدنش بود و نباید به رجایی شهر منتقل می شد و باید پیگیر هم می شدید که چرا عزیزان ما را زده اند و دستور از کجا بوده است. اما آقای خدابخش گفت این انتقال ربطی به این مسئله ندارد. بعد که پرسیدم چرا موقع انتقال او را زده اید جواب داد برای اینکه مقاومت می کرد. گفتم برای اینکه با فریب او را می خواستید از زندان اوین منتقل کنید و با ضرب و شتم او را بر روی زمین کشیدید و به زندان رجایی شهر منتقل کردید. خلاصه طبق معمول مسئولیت کارهایی را که کردند نپذیرفتند و گفت به بهزاد بگویم تعهد بدهد که تنش در زندان ایجاد نکند و جواب دادم که اگر این فردی که در کنار شما در دفترتان را عده ای بریزند و بزنند شما هیچ عکس العملی نشان نمی دهید؟ شما اسم این اعتراض به ظلم را تنش می گذارید، معلوم است که بهزاد هم در مقابل حقوق خود و هم بندی هایش ساکت نمی ماند. گفتم با تمام این تصورات از نظر قانونی بهزاد نباید در بند مجرمین خطرناک باشد و حقش است که به بند زندانیان سیاسی برود که گفت نه اینها هیچ حقی ندارند.” 

بهزاد عرب گل جانباز دربند که روز شنبه در اقدامی فریبکارانه از سوی مقامات زندان اوین از بند ۳۵۰ زندان اوین به بند ۶ زندان رجایی شهر که محل نگهداری خطرناک ترین مجرمان است منتقل شد.   

این در حالی است که اصل تفکیک زندانیان از اصول بدیهی در اسناد داخلی و بین المللی است و این موضوع در آیین نامه سازمان زندان ها در مواد مختلفی از جمله ماده ۸ ، ۶۹ و ۷۰ که به تقسیم بندی بر اساس نوع جرم اشاره دارد، آمده است. 

خانم علی ویردلی در ادامه می افزاید: “بهزاد از بند یک تلفن به من زد (که البته تلفن در بند زندانیان سیاسی قطع است اما در بند مجرمین خطرناک آزاد است) و گفت که صبح رئیس زندان او را خواسته و به او گفته که سفارش شده بود که ما اینجا تو را اذیت کنیم و گفته اند برای انتقالش به بند سیاسی باید یک نامه دستی بدستشان برسد در حالیکه فکس همان نامه هست و منشی خدابخشی گفت فکس کردیم و نامه ای نیاز نیست. حالا منتظریم از بند قاتلین و قاچاقچیان جان سالم به در ببرد. به هر حال می ترسم بلایی سرش بیاورند و بعد هم با توجیه بگویند توهم شیشه و مواد مصرفی… بود و کسیکه راحت ۹ تا قتل انجام داده و هنوز در زندان است خدای ناکرده می تواند بلایی سر همسرم بیاورد.” 

این تنها موضوعی نیست که موجب نگرانی زندانیان سیاسی و خانواده هایشان شده است و به گفته برخی از خانواده های زندانیان سیاسی اخباری مبنی بر انحلال بند ۳۵۰ زندان اوین وجود دارد و از همین رو طی هفته های اخیر موجی از انتقال زندانیان سیاسی این بند به زندان های دیگر شکل گرفته است. 

همسر عرب گل در این زمینه خاطرنشان می کند: “من این موضوع انحلال بند ۳۵۰ را از خانواده ها شنیدم و نمی دانم تا چه حد صحت دارد اما بهزاد می گفت روز دوشنبه ۹ نفر دیگر به بند آورده اند اما دو روز بعد آنها را به بند زندانیان سیاسی منتقل کردند. اما بهزاد را هنوز منتقل نکرده اند و بخاطر همین نگرانم که نکند می خواهند بلایی سرش بیاورند.” 

همچنین برخی از زندانیان سیاسی و عقیدتی بند ۳۵۰ اوین به بندهای دیگر این زندان منتقل شده و از امکانات فرهنگی ممنوع شده اند. 

به گزارش مجذوبان نور، بعد از یورش نظامیان و مسوولان قضایی و مدیران امور زندان ها به بند ۳۵۰ زندان اوین، موجی تازه ای از اعمال فشارها از طریق تبعیدهای نانوشته و غیرقانونی و سلب امکانات ابتدایی آموزشی و فرهنگی را بر زندانیان سیاسی و عقیدتی به اجرا گذاشته اند و در جلساتی که بین مسوولان قضایی و نهادهای امنیتی تشکیل شده است، تصمیم دارند از این طریق بند ۳۵۰ را منحل کرده و زندانیان سیاسی را بین زندان های کشور پخش کنند تا به گفته خودشان، تنها مجرای رسیدن صدای این زندانیان به گوش جامعه را مسدود کنند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large