Skyscraper large

وقتى باد تهران را برد!

65df4gdf44f

عکس از ایسنا

روز گذشته در پی بروز طوفان سهمگین در پایتخت کشور، خبرگزاری ها از تلفات جانی و مالی در نقاط مختلف شهر خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان تا آخرین لحظه مخابره این خبر، تاییدیه مرگ ۴ تن و ۲۷ زخمی،  ۱۳۰ مورد سقوط پس از طوفان،  سقوط ۴۰ درخت در نقاط پرترافیک تهران،  قطع برق ۵۰ هزار واحد مسکونی در تهران،  سرعت طوفان۱۱۰کیلومتر بر ساعت در فرودگاه مهرآباد منتشر شده و به نوشته این خبرگزاری کلیه ایستگاه‌های آتش‌نشانی تهران به حالت آماده باش درآمده و به گفته کارشناسان طوفان درپایتخت طی سه‌شنبه وچهارشنبه ادامه خواهد داشت و تاخیرهای احتمالی پروازها درپی طوفان نیز اعلام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، کارشناس اورژانس تهران از افزایش شمار تلفات طوفان بعدازظهر دیروز در پایتخت خبر داد.

راهنده در این خصوص گفت: “براساس آخرین گزارشات دریافتی، شمار کشته‌های طوفان بعدازظهر دیروز در پایتخت به چهار نفر افزایش یافته که سه نفر اول براثر سقوط درخت جان باختند و نفر چهارم نیز حوالی ساعت ۱۷:۲۰ از پشت بام یک ساختمان ۵ طبقه به پایین پرت شد و جان باخت.”

دکتر امین صابری‌نیا – رییس اورژانس کشور نیز گفت: “بر اثر وزش طوفان کم‌سابقه بعدازظهر دیروز در پایتخت برابر آمار منتشر شده  ۳ تن از هموطنان بر اثر سقوط درخت در مناطق نارمک و جنت‌آباد و یک تن از بالای یک ساختمان جان باختند و ۲۷ نفر نیز مجروح شدند.”

وی افزود: “۱۷ نفر از مجروحان در سطح شهر تهران به دلیل وزش باد شدید به دلیل عدم تعادل مجروح شدند و ۱۰ نفر دیگر نیز که مسافر یک دستگاه اتوبوس در مسیر قم بودند با وزش طوفان و از دست رفتن دید راننده در تصادف اتوبوس مذکور مجروح و روانه بیمارستان شدند.” 

آخرین وضعیت ترافیک پایتخت در پی وزش طوفان

سرهنگ عابدی – جانشین رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از سقوط ۴۰ اصله درخت در نقاط ترافیکی پایتخت براثر وزش طوفان بعدازظهر دیروز خبر داد.

وی به ایسنا افزود: “در مناطق مختلف تهران از جمله ولیعصر – بهشتی، ولیعصر – زرتشت، ولیعصر – جهان‌نما، ولیعصر – مطهری، ولیعصر – فاطمی و… سقوط درخت داشتیم که اکثر آنها توسط ماموران شهرداری جمع‌آوری شده و در تقاطع شریعتی – گل‌نبی و مدرس – آفریقا که براثر سقوط درخت در تقاطع شریعتی – گل‌نبی بار ترافیک این مسیر سنگین شده، از سوی دیگر در یادگار – نیایش نیز یک تابلوی تحقیقاتی بر روی دکل فشار قوی سقوط کرده است که موجب بار ترافیکی در این محدوده شده است.”

وی گفت: “همچنین در افریقا – مدرس براثر سقوط یک تابلوی تبلیغاتی و داربست آن، ضمن وارد شدن خسارت به حدود ۵ خودرو، بخشی از این مسیر بسته شده و بار ترافیک سنگین تا لحظه مخابره این خبر در هر دو لاین مدرس و جنوب به شمال چمران گزارش شده است.”

جانشین رییس پلیس راهور تهران با اشاره به سقوط داربست‌های نیمه شعبان در خیابان ۱۷ شهریور گفت: “سقوط تعدادی از این داربست‌ها، موجب انسداد معبر شده که ماموران پلیس در محل خودروها را به مسیرهای جایگزین هدایت می‌کنند.”

وی به وضعیت خیابان مفتح – مطهری اشاره کرد و گفت: “سقوط داربست و آنتن مخابراتی در این محدوده موجب ایجاد بار ترافیک سنگین شده است. از سوی دیگر در خیابان‌های ولیعصر(عج) و شریعتی نیز، بار ترافیک سنگین به دلیل سقوط مکرر درخت‌ها گزارش شده است.”

جانشین رییس پلیس راهور تهران گفت: “خوشبختانه در مناطقی که درخت سقوط کرده،با کمک ماموران شهرداری، پاکسازی معبر صورت گرفته است.” 

۱۳۰ مورد سقوط پس از طوفان

عبداللهی – معاون خدمات شهری شهردار تهران به ایسنا گفت: “تاکنون ۱۳۰ مورد سقوط درخت، مصالح ساختمانی، چراغ راهنمایی و چراغ‌برق در اثر طوفان عصر دیروز تهران اعلام شده است.”

وی افزود: “این موارد سقوط در معابر اصلی شهر بوده که در حال حاضر در حال رفع سد معبر و انسداد ترافیکی آنها هستیم.”

عبداللهی همچنین تصریح کرد: “هفت هزار نیروی خدمات شهری در نقاط مختلف شهر تهران در حال آماده‌باش و رفع سد معبر هستند.” 

قطع برق ۵۰ هزار واحد مسکونی در تهران

سیدمحمد هاشمی – مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از عادی شدن شرایط شبکه برق تهران در کمتر از یک ساعت دیگر خبر داد و گفت: “در حال حاضر از ۱۲۰۰ خط ۲۰ کیلوولت، برق ۶۵ خط قطع شده‌ است.”

وی افزود: “در حال حاضر ۱۰۰ گروه در استان تهران در حوزه برق مشغول رفع خسارات وارد شده هستند و با شهرداری و آتش‌نشانی‌ها نیز برای بریدن درخت‌هایی که روی شبکه برق افتاده‌اند، هماهنگی‌های لازم را انجام داده‌ایم.” 

نقشه‌های پیش‌یابی تا چهارشنبه

مهندس احد وظیفه – مدیر پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور از ادامه طوفان در پایتخت در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه خبر داد.

وی افزود: “براساس نقشه‌های پیش‌یابی تا چهارشنبه در مناطق شمال غرب،‌ دامنه‌های البرز،‌ دامنه‌های زاگرس، مرکز، شمال شرق و شرق کشور در بعداز ظهر و شب رگبار، رعد و برق و گاهی وزش باد شدید و در مناطق مستعد بارش تگرگ رخ خواهد داد. از سه‌شنبه بعدازظهر بارش در سواحل شمالی کشور آغاز خواهد شد که با کاهش محسوس دما نیز همراه است.”

وی افزود: “شدت بارش‌ها در روز دوشنبه در استان‌های آذربایجان غربی،‌ آذربایجان شرقی،‌اردبیل، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، کردستان، کرمانشاه،‌ زنجان،‌ قزوین، تهران، البرز، قم، مرکزی، اصفهان و یزد که شدت بارش‌ها در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی،‌ اردبیل و خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود. همچنین در روز سه شنبه استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی،‌اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی،‌ خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، زنجان، قزوین، تهران، البرز، قم، مرکزی،‌ اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، یزد و کرمان که شاهد بارش و کاهش دماست که شدت بارش‌ها بر روی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، دامنه‌های البرز و جنوب خراسان رضوی خواهد بود.”

مدیر پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور گفت: “در روز چهارشنبه نیز استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، شرق گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، سمنان، شرق تهران، خراسان جنوبی، شرق اصفهان، شرق یزد و کرمان در وضعیت یاد شده هستند که شدت بارش‌ها در مازندران، گلستان، سمنان، شرق تهران و کرمان است. از سوی دیگر با توجه به ویژگی رگباری بارش‌های بهاری توصیه می‌شود برای پیشگیری از خسارات احتمالی از توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها اجتناب شود.”

وی ادامه داد: “براساس آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی طی روزهای دوشنبه،‌ سه‌شنبه و چهارشنبه در مناطق شمال غرب،‌ دامنه‌های البرز، دامنه‌های زاگرس، مرکز،‌ شمال شرق و شرق کشور در بعد از ظهر و شب وزش باد، رگبار، رعد و برق و در مناطق مستعد بارش تگرگ رخ خواهد داد.”

مدیر پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور افزود: “از سه‌شنبه بعد از ظهر بارش در سواحل شمالی کشور آغاز خواهد شد که با کاهش محسوس دما نیز همراه است. همچنین دوشنبه شدت بارش‌ها شمال غرب، شمال شرق و دامنه‌های البرز و سه‌شنبه بارش‌ها در شمال غرب، سواحل شمالی کشور و ارتفاعات البرز و سه‌شنبه شرق سواحل شمالی و شمال شرق خواهد بود.”

وی با بیان ‌این‌که طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه پدیده باد و گرد و خاک برای استان‌های واقع در جنوب غرب پیش‌بینی‌ می‌شود، افزود: “همچنین از سه‌شنبه شب تا روز پنجشنبه دریای خزر و طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه خلیج‌فارس به سبب وزش باد شدید مواج خواهند بود.”

مدیر پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور به وضع هوای تهران اشاره کرد و گفت: “بر این اساس آسمان پایتخت در روزسه‌شنبه نیمه ابری تا ابری در پاره‌ای نقاط رگبار و رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی شده است که حداقل و حداکثر دما در این روز به ۲۵ و ۳۵ درجه سانتیگراد بالای صفر می‌رسد. همچنین در روز سه‌شنبه آسمان تهران نیمه ابری تا ابری در پاره‌ای نقاط رگبار و رعد و برق و وزش باد خواهد بود که حداقل و حداکثر دما در این روز با دو درجه کاهش نسبت به روز قبل، به ۲۳ و ۳۳ درجه سانتیگراد بالای صفر می‌رسد.”

وی با اشاره به طوفان اخیر در تهران گفت: “طوفان اخیر طوفانی محلی است که به دلیل وزش باد شدید با گرد و خاک همراه است و پس از عبور آن بارش و سپس رگبار و رعد و برق ادامه خواهد داشت.”

مدیر پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور با اشاره به این که این توده از جنوب غرب تهران وارد شده و به سمت شرق و دماوند و فیروزکوه حرکت می‌کند افزود: “این وضعیت تا دو ساعت دیگر برطرف می‌شود و در این مدت بارش باران را نیز در تهران خواهیم داشت.”

وی افزود: “پیش‌بینی می‌شود طوفانی که تهرانی‌ها دیروز شاهد آن بودند را طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نیز حوالی بعدازظهر در تهران داشته باشیم.” 

کم سابقه بوده اما بی سابقه نبوده

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اینکه وزش باد اخیر در پایتخت که حوالی ساعت ۱۶:۵۰ بعدازظهر دوشنبه رخ داده است، کم سابقه بوده اما بی سابقه نبوده است گفت: “بیشترین سرعت وزش باد ثبت شده بعدازظهر دیروز ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت در فرودگاه مهرآباد تهران بوده است.”

وی با اشاره به اینکه در سطح شهر نیز سرعت وزش باد حداکثر حدود هفتاد کیلومتر بر ساعت در ایستگاه ژئوفیزیک ثبت شده است گفت: “در لحظه مخابره این خبر سرعت وزش باد به حدود ۵۰۰ متر کاهش پیدا کرده است.”

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور با تاکید بر اینکه در زمان وزش طوفان میدان دید در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) به حدود صفر رسید گفت: “هم اکنون میدان دید در این فرودگاه به حدود چهار کیلومتر افزایش یافته است.” 

فرودگاه اصفهان گزینه جایگزین

مدیرکل فرودگاه بین‌المللی مهرآباد به حوزه اقتصادی ایسنا اعلام کرد: “با توجه به نامساعد بودن شرایط جوی به احتمال قوی بسیاری از پروازها تاخیر دارند و فرودگاه اصفهان به عنوان گزینه جایگزین و آلترناتیو در برنامه ثبت شده که در صورت نیاز، پروازهایی که نتوانند در فرودگاه تهران بنشینند با برنامه‌ریزی قبلی در فرودگاه اصفهان فرود موقت داشته باشند.” 

مشاهدات یک خبرنگار 

خبرنگار ایسنا مى نویسد: یادم نمی آید چنین چیزی به عمرم دیده باشم، پدرم هم بعید می دانم، آخر پیرمرد لاغر شیک پوشی که کنار خیابان زیر سقفی دستش را به کمر زده و ایستاده بود، نگاهش غریب بود، سنش بیشتر از پدرم بود. نگاهش میگفت چنین چیزی ندیده است.

آفتاب هنوز بالا بود اما آسمان تهران بی خبر سرخ شد. همه چیز به یکباره شروع شد؛ در چند دقیقه. سرخی که فراگیر می شد باد هم، هم پای آن قدم‌هایش را تندتر می‌کرد. انقدر تند که درخت ها زیر بار قدم هایش خم می شدند و می شکستند. شاخه ها و برگ های سبز روی زمین پهن میشدند. پاییز در بهار رخنه کرده بود. پادشاه فصل‌ها انگار که خواسته باشد زیباییش را به رخ بکشد، می‌تازید.

باد بازیش گرفته بود و مردم خنده شان. حالا همه آبیِ آسمان سرخ شده بود. باران هم به باد پیوست. مردی کنار مغازه اش ایستاده، هوس سیگار به سرش زده بود یا می خواست با باد لجبازی کند، کبریت می‌کشید و باد فوتش می‌کرد و باز کبریت دیگر و…

دختری کوله بر پشت، پشت به باد راه می رفت باد روسریش را می خواست و او نمی‌داد. آن سوی خیابان خودروی گشت ارشاد راه رفته‌اش را داشت برمی‌گشت.

آسمان ابری بود، بی خبر از آفتاب. عینک آفتابی معنای دیگری یافته بود این بار مقابل باد سینه سپر کرده بود جای آفتاب، روی چشمان مردی چاق.

صدای اره برقی می آید؛ ماموران شهرداری درخت‌های شکسته را می‌بریدند تا بارآنها را از دوش درختان دیگر برداشته باشند. ماشین‌ها بی‌تفاوت به باد می رفتند و می آمدند. چراغ‌هایشان روشن بود. آدم‌های خوش شانس و بد شانس را می شد این جا شناخت. داخل کوچه کنار پیاد‌ه‌رو ماشینی پارک کرده بود و پشت سرش ماشینی دیگر، دومی قربانی باد شده بود با تبری از درخت.

پیکان، ماشین خاطره‌ها دوباره ارج و قرب پیدا کرده بود. مسافران بی آنکه به نفس‌های خسته آن گمان بد ببرند، برایش دست بلند می‌کردند. پیکان دوستانه می‌ایستاد و مسافران فروتنانه سوار می‌شدند.

دخترک فال فروش، زانوهایش را بغل گرفته بود، تنها. برگهای سبز دورش حلقه زده بودند و با صدای باد و خشخش شاخه‌هایی که زیر پای عابران میشکست، می رقصیدند. دخترک فال فروش دست روی گونه‌هایش می‌کشید و مثل آسمان گریه می کرد یا آسمان مثل او.

مردم چشم هایشان را ریز کرده، این سو و آن سو می دویدند یا گوشه کنار دنجی پیدا می کردند و به تماشای باد می نشستند. اگر کسی دنبال جا میگشت برای هم جا باز میکردند و باهم به تماشا ادامه می دادند.

میخواهم فکر کنم تا جمله بعد را بنویسم. دستم را لای موهایم که باد بهم ریخته می‌کشم تا مرتبشان کنم، پر از گرد و خاک شده است. لای انگشتهایم را به کنار دستیم نشان میدهم. می خندد. او خاکی تر از من بود، من هم خندیدم. جمله ای که می خواستم بنویسم یادم آمد؛ راستی باران که می بارد آدم ها مهربانتر می شوند، انگار.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large