Skyscraper large

هشدار نسبت به ازدواج های سفید

65ed4r444rروز گذشته یک فعال زن اصلاح طلب در دانشگاه امام جواد یزد در مورد مشکلات افزایش جمعیتی و رشد آمار ازدواج های سفید در کشور گفت :”باید بررسی کرد چرا جوان امروز تمایل‌اش به ازدواج کم شده است، در حالیکه برخی این صورت مسئله را پاک می کنند و قصد دارند با اهدای پول یا سکه در افزایش تعداد فرزندان بکوشند.”

به گزارش ایلنا، آذر منصوری در جمع دانشجویان این دانشگاه، با اشاره به طرح افزایش جمعیت در مجلس گفت: “باید بررسی کرد چرا جوان امروز تمایل‌اش به ازدواج کم شده است، در حالیکه برخی این صورت مسئله را پاک می کنند و قصد دارند با اهدای پول یا سکه در افزایش تعداد فرزندان بکوشند.”

این فعال حوزه زنان گفت: “امروز جامعه با مشکلات پیچیده ای دست و پنجه نرم می‌کند که یکی از آثار آن کاهش میل به ازدواج است.”

وی با ابراز نگرانی از ازدواج های سفید در جامعه گفت: “مسائل اجتماعی نیازمند نگاه های زیربنایی و اساسی است. 

فرار از مسوولیت یا فشار مشکلات؟

این در حالیست که پیش از این نیز برخی رسانه های کشور در مورد شکل گیری و رشد پدیده ای اجتماعی با نام ” ازدواج سفید” در کشور هشدار داده اند.

پیش از این نیز پایگاه اطلاع رسانی تابناک در مطلبی با عنوان “جریان خاموش «ازدواج سفید» در کشور” نوشت:”یکی از بزرگترین علت‌هایی که خانواده‌ها به «ازدواج سفید» تن در می‌دهند به این خاطر است که از بار مسئولیت خود کم کنند.”

به نوشته این پایگاه خبری، در این دوره زمانه از یک طرف دیگر تمایلی برای ازدواج وجود ندارد و سن ازدواج در حال افزایش است و از طرف دیگر انواع و اقسام ازدواج‌ها به وجود آمده مثل «ازدواج موقت»، «ازدواج صوری»، «ازدواج صیغه ای» و… و از طرفی میزان طلاق هم چه به صورت رسمی چه عاطفی افزایش پیدا کرده.

بنابراین گزارش، منظور از «ازدواج سفید» زندگی مشترک زن و مرد بدون ازداوج رسمی است. یعنی به گونه ای که زن و مرد بدون اینکه خطبه عقد یا صیغه بینشان جاری شود برای زندگی زیر یک سقف می‌روند. البته معمولا این اتفاق با آگاهی پدر و مادرها و خانواده هر دو طرف صورت می‌گیرد و آن دو مانند یک زن و شوهر با هم زندگی می‌کنند نه همخانه، دوستانه و… به علت اینکه جامعه ایران یک جامعه ایرانی-اسلامی است و چنین پدیده‌هایی در آن به هیچ عنوان تعریف نشده به صورت مخفیانه انجام می‌شود. به همین منظور نیز آماری درخصوص تعداد این نوع ازدواج‌ها در دست نیست. 

دیگر کسی حاضر به امضای عقدنامه نیست؟

تابناک در انتهای گزارش خود می افزاید:”اینطور که به نظر می‌رسد از جمله عواملی که می‌تواند جوان‌ها را به سمت این دست از ازدواج‌ها بکشاند مشکلات مالی، محک زدن رابطه، آشنایی بیشتر و نداشتن اعتقاد به ازدواج می‌توانند دلایل زندگی مشترک بدون ازدواج باشند. همچنین هزینه بالای اجاره یا خرید مسکن و نبود تناسب دخل و خرج که در این دوره و زمانه بسیار برجسته‌است، می‌تواند دلایل دیگری باشد که موجب می‌شود کسی حاضر به امضای عقدنامه نباشد و زندگی بدون ازدواج یا ازدواج از نوع سفیدش را ترجیح بدهند.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large