Skyscraper large

پاک کردن صورت مساله با اعدام

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

هر روز اخبار تازه‌ای از فساد مالی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد منتشر می‌شود و اعدام “مه آفرید امیر خسروی”، متهم پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، ابعاد دیگری از فساد در این دوران را به نمایش گذاشت.

محمود احمدی نژاد توانست به یمن حمایت‌های آیت الله خامنه‌ای و محافظه کاران بر مسند ریاست جمهوری ایران تکیه زند، اما به دلیل نداشتن علم مدیریت و ارجحیت منافع باندی و جناحی به منافع ملی، با به وجود آوردن قشر تازه‌ای از مسئولان که دارای ضعف های مدیریتی فراوانی بودند، دوران انحطاط اقتصادی و فساد گسترده مالی را در دولت‌های نهم و دهم شاهد رقم زد.

رئیس جمهور سابق ایران که در دوران ریاستش بر شهرداری پرونده مالی ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه فاقد سند را تجربه کرد، با انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور، نزدیکان و مدیران نزدیک به خود را در مسئولیت‌های حساس کشور گمارد و عملا آغاز فاسد ترین دولت پس از انقلاب در ایران را کلید زد.

وی همواره با عوام فریبی و حمایت‌های جناحی، دولتش را پاک‌ترین دولت نام نهاده بود، اما  اختلاس بانکی سه هزار میلیارد تومانی، تخلف ۱۸ میلیاردی در بازار ارز، تخلف ۷۶ میلیارد دلاری از وصول صادرات نفت خام و میعانات گازی، اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی از بانک صادرات وتخلف مالی گسترده در بخش ورزش و تربیت بدنی، تنها بخش کوچکی از پرونده های این دوران است.

اخبار سوءمدیریت احمدی نژاد و به دنبال آن فسادمالی گسترده در دولت وی به حدی گسترده شده است که دیگر مردم از نام اختلاس تعجبی نمی‌کنند و همگان بر این مساله اذعان دارند که فساد جز در سایه حمایت جریان قدرتمند در دولت میسر نمی‌شود.

وی در دوران ریاست جمهوری‌اش همواره از در اختیار داشتن لیست ۳۰۰ نفره فاسدان و متخلفان مالی صحبت و همواره تهدید به انتشار آن می‌کرد، ادعایی که هیچگاه رنگ و بوی واقعیت به خود نگرفت و مشخص گردید که نزدیکان وی نظیر محمدرضا رحیمی، اسفندیار رحیم مشائی، صادق محصولی و … تخلفات مالی گسترده ای داشته‌اند.

اینک و در شرایطی چند سال از پرونده فساد مالی سه هزار میلیارد تومانی می‌گذرد، تنها امیر خسروی دستگیر و اعدام گردید و مسئولان بلند پایه از مجازات مصون مانده‌اند.

نماینده دادستان در ششمین جلسه دادگاه امیرخسروی اعلام کرد: یک شبکه مافیایی شامل مدیران بانکی، نمایندگان مجلس، بازنشستگاه قضایی، امنیتی، اطلاعاتی و سازمان خصوصی‌سازی در این اختلاس مشارکت داشته‌اند.

همانگونه که امیرخسروی در یکی از جلسات دادگاه گفته بود: فرض کنید که من را اعدام کردید. آیا مملکت اصلاح می شود؟ کسانی که پشت نظام پنهان شده اند چه می شوند؟این آقایان که در این پرونده همکاری داشته اند؟ ‌همه آقایان باید بیایند و بگویند که بانک آریا را برای بحث تحریم ایجاد کردیم. جلسه بعد باید این آقایان یا خودشان بگویند، اصلاً به بالاترین مسئولان کشور بگویند که ما بودیم دستور این کار را دادیم یا اگر این کار را نکنند من اسامی آنها را می‌گویم و اسامی همه این افراد را با مدارک مستند و دلیل و برهان دارم.

اما در این میان اعدام مه آفرید خسروی که بدون اعلام قبلی و غیر منتظره صورت گرفت شک و شبهه های فراوانی را به متن جامعه تزریق کرد که این حکم، نه تنها برای تخلفات مالی، بلکه در جهت سکوت وی صورت گرفته است و بعضا صدور و اجرای این حکم را سیاسی خواندند.

ذکر این نکته ضروری است که آیت الله خامنه‌ای در مهرماه سال ۱۳۸۹ در قبال این پرونده خواسته بود که موضوع را کش ندهند و با فیصله دادن این ماجرا به دیگران بهانه ندهند که از این مساله برای زدن توی سر مسئولان استفاده شود.

گفتنی است محمود احمدی نژاد با فرافکنی و شعارهای عوام فریبانه خود را سردار مبارزه با فساد و رانت خواری معرفی می‌کرد اما عملکرد وی در دوران مسئولیتش راه را برای هر گونه تخلف باز گذاشت و عملا رانت را به سطح مسئولان و وزرا کشاند.

نارسائی های اقتصادی، سیاست تهاجمی در قبال جامعه بین‌الملل و تصمیمات کارشناسی نشده در دولت احمدی نژاد کشور را به سراشیبی سقوط کشاند و عملا مسیر را برای باند بازی و اختلاس‌های گسترده و کلان باز گرداند و در این میان طیف تندرو که سفره‌ای برای بهره‌ برداری‌های کلان اقتصادی مهیا دیده بودند هر آنچه می‌خواستند از این سفره برداشت کردند.

دور زدن تحریم‌ها یکی از مسیرهای باز شده در دوران احمدی نژاد جهت ثروت اندوزی بود که مسئولان سیاسی و نظامی از این امر به خوبی استفاده کردند که به عنوان نمونه می‌توان از بابک زنجانی نام برد.

در خاتمه باید گفت فساد اداری و تخلفات مالی در گستره نظام جمهوری اسلامی لانه افکنده است و دولت یازدهم در آزمونی سخت برای مقابله با این مساله قرار دارد و عملکرد دولت گذشته بهترین تجربه برای روحانی است که در انتخاب مدیران با دقت عمل کند و پاسخ اعتماد مردم به خود را بدهد، در غیر این صورت دولت یازدهم نیز بدام چنین مشکلاتی خواهد افتاد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large