Skyscraper large
جشنواره‌ی فیلم کن پايان يافت

لیلا حاتمى؛ بوسه و کابوس

5d5d55d

عکس از سایت سینماما

مرضیه آرمین

شصت و هفتمین جشنواره‌ی فیلم کن، در حالی به پایان رسید که حواشی‌ای برای یکی از داوران این مسابقه رقم زده شد. داور ایرانی، “لیلا حاتمی”. و نه در کن، بلکه در ایران.

برخی از مقامات و همچنین تندروهای داخل ایران، صحنه‌ی مصافحه‌ی حاتمی با میزبان جشنواره‌ی کن، آقای “ژیل ژاکوب” را از پای گیرنده‌های خود دیدند و این امر را برنتافتند و لیلا حاتمی را به باد انتقاد گرفتند. عده‌ای نیز، با خاطر نشان کردن حضور لیلا حاتمی به عنوان نماد زنی ایرانی در کن، خواستار شلاق و حبس وی، بخاطر حضور با لباس غیر شرعی و همچنین تشویق مردم به فساد، شدند.

لیلا حاتمی نیز طی نامه‌ای، به ارائه‌ی پاره‌ای توضیحات پرداخت. در متن این نامه که از طریق مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، آمده است: “هرچند از ادای این توضیحات شرم دارم اما شاید برای کسانی که نمی‌توانستند موقعیت ناگزیر من را درک کنند ناچار شدم وارد برخی جزییات شوم. با این حال از این پیشامد و اینکه احساسات کسانی را آزرده باشم بسیار متاسفم چه خود تربیت شده پدری هستم که همه از میزان علاقه او به دین و ملیت ایرانی آگاهند”.

این سینماگر محبوب ایرانی که با بازی در فیلم “جدایی” “اصغر فرهادی” چهره‌ای بین‌المللی کسب کرده گفته است: “در این سال‌ها پیشنهادات مختلفی را برای بازی در فیلم‌های خارج از ایران را به این دلیل نپذیرفتم که ادامه فعالیت در سینمای ایران همیشه برایم اولویت داشته است. در جشنواره‌های بین المللی که در طول این سال‌ها حضور داشته‌ام چه به عنوان بازیگر فیلمی که از سینمای ایران در جشنواره حضور داشته و نمایندگی ایران را برای دیگران تداعی می‌کرده و چه به عنوان داور منتخب و مدعو جشنواره‌ها که صرفا به عنوان شخصیتی مستقل در آن‌ها حضور داشته‌ام، سعی کرده‌ام موازین و اصول را رعایت کنم؛ به همین دلیلِ روشن که رعایت این اصول از الزامات کار در سینمای ایران است”.

وی با بیان این مطلب که پیش از حضور در جشنواره، توضیحات و معذوریت‌ها را با مسئولین در میان گذاشته بوده است می‌گوید: “این بار نیز طی مکاتباتی که با مسوولین فستیوال داشتم به تفصیل تمام نکات را توضیح داده بودم و خواستار همکاری آن‌ها شده بودم لذا در مراسم افتتاحیه و غیره، آن‌ها همه مقررات را می‌دانستند و با همکاری و درک متقابل هیچ مورد خاصی پیش نیامد. اما در مورد آقای ژیل ژاکوب که با قریب نود سال سن آخرین سال حضورش در فستیوال را می‌گذراند باید توضیح دهم که ایشان به علت کهولت و از یاد بردن همه تاکیدات که معمول این سن و سال است، ضوابط یاد شده را فراموش کرد و اقدام پیشگیرانه من برای دست دادن با ایشان هم موثر واقع نشد. مسلما ایشان برای من حکم پدربزرگ کهنسالی را داشت که میزبان من هم بود”.

اما آنچه که روشن است، لیلا حاتمی بیش و پیش از هر کسی دغدغه‌ی به صحنه بردن و معرفی فرهنگ ایرانی را داشته است. وی، در همان روز بوسه، با لباس طلاکاری شده‌ای حضور پیدا کرده بود که از قدمتی ۱۸۰ ساله برخوردار است. این حرکت وی، به نوعی سنت شکنی در کن و مابین دیگر هنرمندان حاضر محسوب می‌شود. دلیل اصلی این انتخاب لیلا حاتمی از جانب هنرمندی که این لباس را برای وی تهیه کرده است این طور بیان شده است که: “تأکید و نظر اصلی‌اش، انتخاب لباسی متناسب با فرهنگ ایرانی و همراه با حجاب و پوشیده بود”.

بنا بر گزارش “ایسنا”، “مهرنوش شاه‌حسینی” درباره‌ی این لباس تاریخی‌، چنین توضیح داده است که: “این کت‌ودامن به خانواده‌ی سنتی ما تعلق دارد و تا به امروز فقط یک‌بار از آن استفاده شده و پس از آن در صندوقچه‌ی شخصی و خانوادگی‌مان نگهداری می‌شد، مادرم فقط به‌خاطر ارادتی که به لیلا حاتمی و خانواده‌ی او دارد، حاضر شد این لباس را در اختیار ما قرار دهد. خانم حاتمی برای این لباس ارزش زیادی قائل شد و بسیار خوشحال بود که در این مراسم بین‌المللی، سهمی در معرفی فرهنگ و یکی از هنرهای اصیل ایرانی دارد”.

وی همچنین در باره‌ی نقده‌دوزی گفت: “نقده‌دوزی از عوامل تزیین پارچه در ایران بوده که از دوره‌ی هخامنشیان رواج داشته و طرح‌هایی مانند گلدان وحشی‌، سروی‌، درختی، گل و مرغ‌، بته‌جقه، ‌اسلیمی و ستاره‌های پنج‌، شش،‌ هشت و دوازده پَر با نخ طلا روی پارچه‌های ابرشیمی‌، کتان‌، چلوار وحشی‌، پشمی‌، مخمل و ماهوت کار می‌شد. این رودوزی در دوره‌ی اشکانیان و ساسانیان همراه با گلابتون و ده‌یک‌دوزی (که هنری در حال منسوخ شدن است) رواج داشت. «شاردن» و «مارکوپولو» نیز در سفرنامه‌های خود از رواج کامل این سه هنر در دوران صفوی یاد کرد‌ه‌اند. نقده‌دوزی همین حالا هم به‌عنوان بخشی از تزیینات، روی پرده‌ی خانه‌ی خدا استفاده می‌شود و هنوز هم در بخش‌هایی از ایران مانند اصفهان،‌ یزد‌، کاشان، کرمان‌، تهران‌، قزوین‌، بندرعباس‌، کردستان و خوزستان تا حدی رواج دارد”.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large