Skyscraper large

جنگ رسانه‌ای برای تخریب

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

استفاده ابزاری از رسانه جهت تخریب دولت یازدهم به یکی از ارکان اصلی استراتژی محافظه‌کاران در جهت مقابله با دولت یازدهم بدل گردیده و روزی نیست که رسانه‌های وابسته به این طیف، مطلبی در راستای تخریب عملکرد و مقابله با اقدامات دولت روحانی منتشر نکنند.

در این رابطه علی جنتی٬ وزیر ارشاد، روز جمعه گذشته از شکل‌گیری یک شبکه رسانه‌ای وابسته به افراطیون برای زمین زدن دولت خبر داد و اعلام کرد: این شبکه رسانه‌ای در راستای تلاش برای تخریب و زمین‌ زدن دولت شکل گرفته است و نقد‌های شبکه مذکور که از جنس تخریب است گویا هیچ کاری جز مقابله با دولت ندارد.

با پیروزی حسن روحانی در انتخابات ۲۴ خرداد سال گذشته، طیف محافظه کاران با وجود تدارکات گسترده‌ای که برای رسیدن به مسند ریاست جمهوری دیده بودند، شکست تلخی را تجربه کرده و پاسخ نه مردم به باورهای آنان شوک سختی را به این طیف تندرو وارد آورد.

با روی کار آمدن دولت یازدهم در مرداد ماه سال گذشته و با مشخص شدن نوع عملکرد روحانی در خصوص سیاستهای داخلی و خارجی، و دور شدن محافظه کاران از قوای اجرایی کشور، استراتژی این گروه از سیاسیون بر مبنای تخریب و محدود کردن قدرت دولت و ایجاد فضای عمومی در کشور مبنی بر ناکارآمدی یازدهمین دولت قرار گرفت.

رسانه یکی از ابزارهایی بود که به صورت گسترده برای رسیدن به این مقصود مورد استفاده قرار گرفت و افراطیون با بهره گیری از توان و ظرفیت‌های رسانه‌ای، اعم از نوشتاری، دیداری، شنیداری و به کارگیری اصول تبلیغات و عملیات روانی، جنگ رسانه‌ای گسترده‌ای را علیه دولت آغاز کرد.

رسانه‌های وابسته به سپاه و بسیج، از جمله خبرگزاری‌های فارس، تسنیم، نسیم، دانشجو و روزنامه هایی مانند کیهان و جوان و برخی از سایت‌های خبری در ماه‌های گذشته در اقدامی سازماندهی شده، روند اقدامات دولت به ویژه در مبحث هسته‌ای را چالش کشیده و انتقاد از عملکرد دولت را سرلوحه کار خود قرار دادند.

این تخریب به حدی واضح و شفاف صورت می‌گرفت که موجب گردید حسن فیروز‌آبادی٬ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به رسانه‌های وابسته به نهاد‌های نظامی هشدار بدهد چنانچه رویکرد خود در رابطه با دولت را تغییر ندهند با آن‌ها برخورد خواهد شد.

وی از مدیران این رسانه‌ها خواسته اخباری که موجب تشویش اذهان مردم، تضعیف دولت و تخریب برخی از اقدامات دولت می‌شود را منتشر نکنند و گفته است: رسانه‌هایی که به نوعی به نیروهای مسلح مرتبطند خطا می‌کنند٬ برابر مشی و منویات رهبری حرکت نمی‌کنند باید روششان را اصلاح کنند والا ما با آن‌ها برخورد می‌کنیم.

طیف محافظه کاران حکومتی با استفاده از ابزارهای رسانه‌ای و شبکه های اجتماعی در ظاهر خود را طرفدار دولت معرفی و در عین حال تلاش می‌کنند این مساله را به مردم تلقین کنند که از عملکرد روحانی و دولتش ناراضی و به نوعی از رای دادن به وی پشیمان هستند.

بدون تردید حسن روحانی هنگامی بر مسند ریاست جمهوری ایران تکیه زد که سیاست ها نابخردانه محمود احمدی نژاد مشکلات عدیده ای را در بحث اقتصادی و سیاست خارجی بوجود آورده بود و این مشکلات ارثیه‌ای بود که به دولت یازدهم رسید، اما رسانه‌های منتقد با بزرگنمایی بیش از حد تلاش دارند شرایط را وخیم تر از آنچه هست جلوه دهند.

این افراد که خود روزگاری بزرگترین حامی احمدی نژاد محسوب می‌گردیدند در اواخر عمر دولت وی به بزرگترین منتقد دولت دهم تبدیل شدند و بیشترین انتقادها را متوجه احمدی نژاد کردند، اما امروز مشاهده می‌شود برای تخریب دولت یازدهم سعی در تطهیر دولت گذشته دارند.

بحث هسته‌ای یکی از مواردی بود که تخریب رسانه‌ای گسترده‌ای بر ضد دولت یازدهم درباره آن صورت گرفت، اما با نگاهی به گذشته و آرشیو این رسانه‌ها مشاهده می‌شود از زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای توسط محمد جواد ظریف و تیم وزارت خارجه، جریانی رسانه‌ای تلاش داشت این تیم را سازشکار، واداده و فریب خورده معرفی کند.

این جریان رسانه‌ای تلاش دارد که دولت یازدهم را فاقد وجاهت معرفی و اقداماتش را به منزله دست و پا زدن از خطر سقوط معرفی کند.

به عنوان مثال حسین شریعتمداری نماینده آیت الله خامنه ای در موسسه کیهان و مدیر مسئول این نشریه،  که می‌توان از او به عنوان لیدر این جریان رسانه‌ای نام برد، روز جمعه گذشته در همایش اصحاب حق از نیرو‌های حزب‌الله خواسته صحنه را خالی نکنند و گفته است: دولت تنها بخشی از نظام است و جریانی که خیلی عجله دارد یقینا عمر خود را کوتاه می‌داند.

وی افزوده است: اینکه در دانشگاه‌ها دارند به سرعت مدیر عوض می‌کنند به خاطر این است که می‌دانند زیر پایشان خالی است و عمر کوتاهی دارند.

در خاتمه باید گفت بازی رسانه‌ای و جو سازی‌های سیاسی حاصل تفکر اتاقهای فکر افراطیون و محافظه کاران حکومتی است که می خواهند بار دیگر خود را در عرصه قوای مجریه کشور مشاهده کنند و در این مسیر تنها چیزی که اهمیت ندارد خواست و مطالبه مردم است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large