Skyscraper large
به بهانه سخنان يك عضو هیات رییسه مجلس خبرگان

رهبرى آینده؛ آقا یا آقازاده؟

fd56g4dg4f

عکس از تابناک

سخنان اخیر قربان‌علی دری نجف‌آبادی٬ عضو هیات رییسه مجلس خبرگان٬بحث آینده رهبرى را دوباره به محافل رسانه اى بازگردانده؛  او به تازگى در جمع خبرنگاران در شیراز٬ گفته است: “خدا رهبری را حفظ کند و به ایشان طول عمر دهد انشاالله. اما به هر حال باید برای بعد از ایشان به فکر باشیم”.

به گزارش روز، رهبر جمهوری‌اسلامی متولد سال ۱۳۱۸ است و در حال حاضر ۷۵ سال سن دارد. در پایان  دوره‌ی پنجم مجلس خبرگان – که انتخابات آن بیش از یک سال دیگر برگزار خواهد شد – حدود ۸۴ سال سن خواهد داشت.  سنی که می‌تواند  مجلس خبرگان را مجبور کند که فکری به حال جانشینی وی بکند.

طی سال‌های گذشته نیز بارها شایعه بیماری و حتی مرگ ایت‌الله خامنه‌ای منتشر شده بود. عدم حضور او در مجامع عمومی برای چند روز٬ از جمله عوامل این شایعات بود.

با این حال سخنان در‌ی نجف‌آبادی٬ نخستین سخنان به این شکل است که با چنان صراحتی توسط یک مقام رسمی جمهوری‌اسلامی بیان می‌شود. تاکنون هیچ یک از مقام‌های جمهوری‌اسلامی با چنان صراحتی سخن از لزوم انتخاب رهبر آینده‌ی جمهوری‌اسلامی به زبان نیاورده بودند.

 گرچه هنوز مشخص نیست در صورت بروز اتفاقی برای آیت‌الله خامنه‌ای چه کسی جانشین وی خواهد شد٬ اما برخی از منتقدان و مخالفان او علاقه دارند که از مجتبی خامنه‌ای٬ فرزند دوم وی٬ به عنوان رهبر آینده‌ی جمهوری‌اسلامی یاد کنند. آن‌ها بر این عقیده‌اند که در سال‌های گذشته مجتبی خامنه‌ای در بیت رهبر جمهوری‌اسلامی قدرت زیادی پیدا کرده و عملا عنان امور را به دست خود گرفته است.

برای نخستین بار این مهدی کروبی بود که پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۴ با ارسال نامه‌ای خطاب به‌ آیت‌الله خامنه‌ای٬ از نقش فرزند وی در انتخابات ریاست‌جمهوری پرده برداشت: “اخباری مبنی بر حمایت فرزند محترم شما – آقا سید مجتبی – از یکی از کاندیداها منتشر شد که پس از به تواتر رسیدن این اخبار نگران شدم که مبادا این موضوع مرتبط با دیدگاه حضرتعالی باشد، اما تجربیات سابق و شناختی که از شما داشتم مرا مطمئن کرد که این موضوع، نظر شخصی ایشان است. پس از آن هم شنیدم که یکی از بزرگان به جنابعالی گفته‌اند که «آقازاده حضرتعالی از فلان شخص حمایت می‌کند» و شما فرموده‌اید «ایشان آقا است نه آقازاده» و به هر حال مشخص شد که آن حمایت‌ها نظر شخصی آقا مجتبی بوده‌است. در عین حال کماکان خبرهایی در مورد فعالیت ایشان به نفع یکی از کاندیداها – که سه روز قبل از انتخابات ناگهان ستاره بخت او افول کرد و عنایت‌ها به طرف فرد دیگر سرازیر شد – و حتی رفت و آمد به ستاد انتخاباتی آن کاندیدا منتشر شد”.

پس از آن نیز بارها افرادی نظیر مجتبی واحدی – مشاور مهدی کروبی -٬ محمد نوری‌زاد و مصطفی تاج‌زاده خبر از قدرت روزافزون مجتبی خامنه‌ای در امور کشور داده و پرده از قدرت سیاسی٬ اقتصادی و امنیتی وی برداشته بودند.

روزنامه گاردین در بحبوحه حوادث سال ۸۸ درباره مجتبی خامنه‌ای نوشته بود: “بسیاری گمان می کنند که ممکن است او بعدها جانشین پدرش شود.این نوع جانشینی خانوادگی تحت شرایط فعلی خیلی دشوار خواهد بود زیرا مجلس خبرگان، رهبر را بر اساس موقعیت مذهبی انتخاب می کند. مجتبی لباس روحانیون را به تن می کند اما به هیچ وجه از درجات مذهبی لازم برای رفتن به صدر حکومت برخوردار نیست”.

گرچه سال پیش عکس‌هایی از مجتبی خامنه‌ای در حال تدریس درس “خارج فقه” – که بالاترین سطح در دروس حوزوی است – این شائبه را که وی در صدد کسب شرایط جانشینی رهبری است٬ تقویت کرده بود.

با این وجود هنوز شواهد جدى درباره این قضیه وجود ندارد. از طرفی این مساله از سوی چهره های نزدیک به او یعنی غلامعلی حداد عادل، پدر همسر و فرید الدین حداد عادل، برادر همسر وی تکذیب شده است.

پیش تر، این شایعه مطرح شده بود که هاشمی‌شاهرودی – رییس سابق قوه‌قضاییه – به عنوان قائم‌مقام رهبری انتخاب شده است. این خبر اما در همان حد شایعات باقی ماند و بیش از آن انعکاس نیافت.

دو سال پیش، آیت‌الله ممدوحی، عضو جامعه مدرسین قم و عضو مجلس خبرگان گفته بود: “مساله جانشینی رهبری یک بحث فوق سری است که فقط در مجلس خبرگان مطرح است. کمیسیون سری دارد”.

ساز و کار انتخاب رهبر در مجلس خبرگان مشخص نیست٬ اما به عقیده برخی از تحلیل‌گران در شرایط فعلی و با توجه به قدرت گرفتن نهادهایی چون سپاه پاسداران٬ بعید است که مجلس خبرگان بتواند خود به تنهایی تصمیمی درباره انتخاب رهبر آینده بگیرد.

مجلس خبرگان رهبری ۸۶ عضو دارد و انتخابات آن هر هشت سال یک بار برگزار می‌شود. طبق اصل ۱۰۷ قانون اساسی این مجلس وظیفه تعیین رهبر جمهوری اسلامی را بر عهده دارد و طبق اصل ۱۱۱ می تواند در صورت عدم انجام وظایف قانونی رهبر یا پی بردن به فقدان شرایط رهبری در وی، او را از سمت خود برکنار کند. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large