Skyscraper large
انتقاد معاون اول رئیس‌جمهور از "خوشحالى براى شكست مذاكرات":

فساد به جان نظام افتاده است

654fr444e

عکس از نسیم

اسحاق جهانگیری مى گوید «امروز فساد مثل خُوره به جان نظام افتاده و مردم می‌بینند که در میادین مشترک گازی و نفتی، ده‌ها میلیارد دلار را دیگر کشورها برداشت کرده‌اند». وى تاکید کرد که در چنین شرایطى «اینکه برخی خوشحالی می‌کنند که مذاکرات شکست خورد، آنها اشتباه می‌کنند».

اشاره معاون اول رییس جمهور به مقاله نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در موسسه کیهان است که شنبه گذشته در سرمقاله ى این روزنامه از به بن‌بست رسیدن مذاکرات هسته اى وین ابراز خوشحالى کرده بود.

وى که عصر دیروز در همایش ملی تجلیل از نخبگان علمی و فرهنگی ویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر سخن مى گفت تاکید کرد:  باید انضباط مالی را در کشور حاکم کنیم و نباید این تصور در بیرون در بین مردم ایجاد شود که دولت اهل ریخت و پاش است. 

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه “دولت باید بودجه و هزینه‌اش به اندازه درآمد واقعی‌اش باشد”، تصریح کرد: دولت نباید به منابع بانک‌ها دست‌درازی کند و سپرده‌های مردم را از آنِ خود فرض کند. اینکه برخی خوشحالی می‌کنند که فلان کار (مذاکرات) شکست خورد، آنها اشتباه می‌کنند؛ چراکه این دولت و این مجموعه قوی‌ترین نیروهایی هستند که با حمایت مقام رهبری و پشتوانه مردم مصمم هستند که این پرونده را به نقطه مطلوب خود برسانند و دنیا هم می‌داند با چنین مردمی روبه‌روست.

وی با بیان اینکه “دولت باید در فضای بین‌المللی آرامش ایجاد کند تا فعالان اقتصادی از تمام امکانات برای خروج کشور از رکود بهره‌برداری کنند”، گفت: مذاکرات هسته‌ای جزو اصلی‌ترین کارهای دولت است؛ البته با حفظ و رعایت خط قرمزی که توسط مقام معظم رهبری ترسیم شده است. ما باید در مذاکرات از اصول دفاع کنیم، از حق هسته‌ای کشور دفاع کنیم و یک قدم زیر بار تحمیل‌ها نرویم و از طرف دیگر از موضع منطق و استقلال با دنیا، مسائل را حل کنیم و این مسائل حل می‌شود. 

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اظهارنظرهای برخی افراد در مورد مذاکرات اخیر ایران با گروه ۱+۵ در وین، افزود: اینکه برخی خوشحالی می‌کنند که فلان کار شکست خورد، آنها اشتباه می‌کنند؛ چراکه این دولت و این مجموعه قوی‌ترین نیروهایی هستند که با حمایت مقام معظم رهبری و پشتوانه مردم مصمم هستند که این پرونده را به نقطه مطلوب خود برسانند و دنیا هم می‌داند با چنین مردمی روبه‌روست. 

جهانگیری در همین راستا تاکید کرد: حتماً برای خروج از رکود، این فضا را باید به وجود آوریم. در فضای داخل کشور نیز باید انسجام و هماهنگی ایجاد کنیم. 

وی با اشاره به اهمیت نقش فعالان اقتصادی برای پیشبرد امور، گفت: باید در عرصه اقتصاد، بخش خصوصی موتور محرک اقتصاد باشد و فضا برای فعالیت این بخش فراهم شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به عزم دولت برای مبارزه با فساد، اظهار کرد: ما با فساد مبارزه می‌کنیم و این را در عمل نشان می‌دهیم. اهل شعار نباید باشیم و با شعار نمی‌شود با فساد مبارزه کرد. با شعار فقط می‌شود به رقیب سیاسی خود اتهام زد. 

جهانگیری ادامه داد: امروز فساد مثل خُوره به جان نظام افتاده است و مردم دارند می‌بینند که یک نفر ۸ – ۹ هزار میلیارد تومان از پول کشور را به جیب می‌زند. مردم می‌بینند که در میادین مشترک گازی و نفتی، ده‌ها میلیارد دلار را دیگر کشورها برداشت کرده‌اند. 

وی خاطرنشان کرد: مردم از مسئولان خود انتظار ندارند که ببینند یک کشور دیگر حقشان را می‌برد و مسئولان آنها نظاره‌گر باشند و بگویند چون آدم‌های خوبی هستیم، باید جور دیگری عمل کنیم. 

معاون اول رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های گفت: قبل از مسئولیت جدید، نامه‌ای خطاب به یکی از بزرگان نوشتم و گفتم فلان کشور در ایران پول خرج می‌کند که پروژه‌ها در این زمینه در کشور به نتیجه نرسد و این نفع را آنها ببرند. 

جهانگیری با اشاره به اهمیت ایجاد اطمینان خاطر برای فعالان اقتصادی تاکید کرد: ما باید به فعالان اقتصادی اطمینان خاطر بدهیم تا آنها به صحنه کار بیایند. دولت باید این شرایط را فراهم کند تا نیروهایی که می‌توانند در پیشبرد امور و حل مسائل کشور نقش ایفا کنند، در عرصه حضور یابند. باید از تمام سرمایه‌های انسانی در این زمینه استفاده کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه “نخبگان سرمایه بزرگی برای کشور هستند”، تاکید کرد: دولت اصرار دارد که هیچ فاصله‌ای بین نخبگان و حاکمیت ایجاد نشود و اگر هست، ترمیم شود و صدای نخبگان در جامعه طنین‌انداز باشد. 

وی با اشاره فلسفه ایجاد بنیاد نخبگان، گفت: ما نباید اجازه دهیم که ایران با این ویژگی‌ها، توانمندی‌ها و پتانسیل اینقدر از چرخه علمی عقب بیفتد. این رسالت بر دوش نخبگان است که ایران را به جایگاه ممتاز در این عرصه برسانند. 

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه “بعد از ارائه نظریه‌های علمی، باید تبدیل به تولید علم و سپس تبدیل به ثروت شوند و نباید این علم فقط در گوشه‌ای از کتابخانه‌ها بماند”، تصریح کرد: باید کاری کرد که از این علم به نحو احسن استفاده شود و منجر به تولید ثروت در کشور شود. 

وی با بیان اینکه “یکی از برنامه‌های مهم دولت در سال ۹۳، خروج کشور از رکود است”، افزود: در سال‌های گذشته کشور با یک رکود تورمی آزاردهنده روبه‌رو بوده، تورم بالا حاکم شده و مردم در فشار بوده‌اند و تعدادی از نیروهای شاغل نیز شغل خود را از دست داده‌اند. 

جهانگیری یادآور شد: در سال گذشته تمرکز اصلی دولت بر روی مهار افزایش تورم بود و امسال خروج غیرتورمی از رکود، از محورهای اصلی کار است. در واقع ما تلاش داریم که بدون پمپاژ جدید پول، از این شرایط خارج شویم و امیدواریم که در این عرصه موفق شویم. همه آحاد مردم و صاحبنظران نیز باید حاضر باشند که نقش خود را در این زمینه به خوبی ایفا کنند. یکی از مسائل اصلی در این زمینه این است که دولت انضباط مالی را حاکم کند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large