Skyscraper large

پروژه‌ى ناکامِ «ریزش‌ها و رویش‌ها»

r5r4r44r- کامیار بهرنگ - kamiyar behrang

کامیار بهرنگ

سعید قاسمی برای بسیاری چهره‌ی شناخته شده ای است، سرداری که او را بیشتر به “حاج سعید” می شناسند تا سردار قاسمی. سخنرانی هایش، فریادهایش و البته حاشیه های بسیاری که دارد او را تبدیل به یک شخصیت متمایز در رسانه ها کرده است. 

پس از کودتای انتخاباتی سال ۸۸ بود که او بارها و بارها از ریزش ها و رویش ها در مجموعه ی نظام سخن می گفت و تمام ریزش هایی که در بدنه ی نظام اعتقادی و سیاسی جمهوری اسلامی رخ داده را به پشتوانه ی رویش نسل جدید سیاسیون نادیده می گرفت. 

چندی پیش نیز در خاطره ای از عزل مرحوم آیت الله منتظری این بحث را دوباره مطرح کرده که چگونه برخی عکس آن مرحوم را در کنار عکس آیت الله خمینی یک شبه پایین کشیدند و برخی یک هفته ای و برخی که هنوز آن عکس را به دیوار دارند. او بارها آنچه در ادبیات رهبر جمهوری اسلامی “فتنه” نام گرفت را نیز از همین منظر بررسی می کند و می گوید “در اینجا بود که برادر روبروی خواهد ایستاد و فرزند حزب اللهی مقابل پدر بلند شد و به تظاهرات جنبش سبزی ها رفته است”. 

در واقع حاج سعید نیز مى داند که جنبش سبز یک جریانِ یک سویه ی نبوده و حتی بسیاری از مسئولان سابق و حتی کسانی که در آن زمان مسئولیت داشته اند به عنوان منتقدینی دلسوز برای آینده ی ایران، ادامه ی جریان احمدی نژادی را ویران گر می دانسته  و به میدان آمده اند و به تعبیر میرحسین موسوی “کارد به استخوانشان” رسیده بود، اما از فردای انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸، دیگر به آن نظام و آن شیوه ی اداره اش نمی توانستند وابستگی داشته باشند. 

مهدی کروبی که سال ها رئیس مجلس در ایران بود، اصطلاح کشتی نظام را که از سوی رهبر جمهوری اسلامی و اطرافیانش بارها استفاده شده بود را به قایق نظام تشبیه کرد و گفت نظام به دست خود سالهاست یاران واقعی اش را پیاده می کند. 

اما جدا از اتفاقات سال ۸۸ و روزهای پس از آن “ریزش ها و رویش ها” در ادبیات رهبر جمهوری اسلامی جایگاه ویژه ای دارد. 

دوم خرداد آغاز ریزش‌ها 

دوم خرداد ۱۳۷۶ برای بسیاری معانی متفاوتی را به وجود آورد، از یکسو فضایی جدید در کشور به وجود آمده بود و نسلی جدید از سیاستمداران که در اواخر دوره ی سازندگی دور محور توسعه ی سیاسی گرد هم آمده بودند حالا قدرت را به دست گرفته بودند و از سوی دیگر بخش بزرگی از صاحب منصبانی که سال ها پس از اختلافات جامعه روحانیت مبارز و مجمع روحانیون مبارز با یک کودتای سیاسی قدرت را یکپارچه مى خواستند حالا باید آماده ی مواجهه با این نسل جدید باشند.  

برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا و پیروزی قاطع اصلاح طلبان و در ادامه ی آن پیروزی در انتخابات مجلس ششم بخش بزرگی از اقتدارگرایان و نیروهای سنتی را به کنار زد تا طبقه ی جدید نیروهای سیاسی اکثریت نهادهای انتخابی کشور را به دست گیرند. 

اینجاست که رهبر جمهوری اسلامی از سال ۷۸ شروع به طرح مبحث ریزش ها و رویش ها می کند. در واقع او با طرح این مباحث به نحو روشنی به هوادارانش پیام می داد که از شکست در انتخابات ناراحت نباشند و نیروى خود را بازسازى کنند. 

شاید آن هنگام این موضع گیری رهبر جمهوری اسلامی خیلی مورد توجه قرار نگرفت اما سکوت چند ساله ی او و طرح دوباره ی این موضع در سال ۸۳ می تواند نقشه ی فکری رهبری را مشخص کند.   

پروژه‌ى ۸۴ آغاز رویش‌ها 

در واقع می توان بررسی کرد که رهبر جمهوری اسلامی سال ها دیگر به عنوان یک اصل به مساله ریزش ها و رویش ها در نظام جمهوری اسلامی ورود پیدا نکرد تا اینکه یکسال قبل از پایان دوره ی سید محمد خاتمی مجددا با طرح این بحث و البته از زاویه ای دیگر و این بار از منظرِ تلاش برای رویش ها و “بازسازى نیروها”. 

او در دیدار با جمعی از مسئولان جهاد سازندگی می گوید : “انقلابی بمانید؛ توصیه‏ی مؤکد من این است. حرکت انقلابی بر خلاف القائات افراد خبیث و یک عده از قلم‏به‏مزدهای داخلی که آن را ترویج می‏کنند و این‏طور القاء می‏کنند که انقلاب یعنی آشفتگی؛ سردرگمی؛ هیچی به هیچی نبودن و سنگ روی سنگ بند نشدن، نیست، بلکه انضباط انقلابی، برترین و قویترین انضباط هاست”. 

و چند ماه پس از انتخابات سال ۸۴ است که در دیدار با جمعی از اساتید دانشگاه ها می گوید : “این تصور و توقع هم منطقی نیست که ما فکر کنیم باید یکسره بدون ریزش و بدون وجود نمودها و نمونه‌هایی که نمی‌پسندیم، جلو برویم؛ نه، بالاخره ریزشها و رویشهایی هست؛ سقوطها و عروجهایی هست؛ مجموعه‌ی انسانی جمع‌بندی شده را باید محاسبه کرد”. 

اینجاست که به خوبی مشخص است رهبر جمهوری اسلامی مجموعه سال های دوران اصلاحات را نمی پسندد و از دید خود بشارت می دهد تحت رهبری او این دوران به پایان می رسد و دوره ی مورد پسند او و “رویش ها” آغاز می شود. 

و درست پس از کودتای انتخاباتی سال ۸۴ است که در دیدار با جمعی از مسئولان قوه قضاییه با شادمانی از این رویش ها و فضای جدید سخن می گوید : “انقلاب زنده است، این اصول زنده است؛ هیچ مانعی ندارد که برگ و بار عوض بشود. خزانهایی در راه است؛ این یک حرکت طبیعی است برای موجودات زنده‌ی عالم. همیشه ریزش و رویش وجود دارد؛ مهم این است که در کنار ریزش، رویش هم وجود داشته باشد؛ و امروز این‌جور است”.  

کودتای ۸۸ اوج ریزش‌ها 

پس از کودتای انتخاباتی سال ۸۸ و آن نماز جمعه ی رهبر جمهوری اسلامی که حتی بر خلاف قوانین موجود در نظام سیاسی کشور، پیش از تایید انتخابات از سوی شورای نگهبان به محمود احمدی نژاد تبریک گفت و بعد از آن حکم به سرکوب معترضین داد، او بارها و بارها در حوزه های مختلف تاکید کرد که میزان رویش های انقلاب بسیار بیشتر از ریزش ها بوده است و نباید نگران بود. اما زمانیکه در یکسال رهبر جمهوری اسلامی بیش از ۱۲۰۰ بار از کلمه ریزش و رویش صحبت به میان آورد و از لحاظ آماری درست مانند زمانی بود که نهادهای انتخابی زیر نظراصلاح طلبان اداره مى شد، شاید بتوان ۲ نتیجه ی کلی از سخنان رهبر جمهوری اسلامی به دست آورد: 

اول ) او خود به خوبی می دانست که آغاز جنبش سبز یک شکست کامل برای مجموعه ی نظام سیاسی و تفسیر های او بر آن است.  در واقع با پیروز اعلام کردن محمود احمدی نژاد نظام یک شکست سیاسی را بر خود تحمیل کرد، شکستی که می توانست با بازگشتن به مردم تبدیل به یک دوره ی جدید برای ایران و مجموعه ای از پیروزهای بزرگ تر باشد. 

دوم ) رهبر جمهوری اسلامی تلاش می کرد که با نادیده گرفتن دستاوردهای دوره ی سازندگی و اصلاحات، وابستگان به آنها را که آن روزها بیشتر در مجموعه ی جنبش سبز نقش داشتند را ریزشی های نظام بنامد و نسل جدیدی که با محمود احمدی نژاد آمده است را رویش های نظام بداند. اما او خود با احساس خطر در مورد خالی شدن پشتوانه ی نظام از دلسوزان و به دست گرفتن قدرت در دست نسل جدید سیاسیون ایرانی، تلاش می کرد راه توجیه تئوریک حبس ها و حصرها را باز کند و این نوید را به هوادارانش بدهد که نسل جدید انقلاب تحت رهبری او پیشتازی می کنند.  

در واقع تکرار موضوع ریزش ها و رویش ها در آن سال تنها می تواند نشانه ی ریزش های بسیاری باشد که رهبر جمهوری اسلامی به طور میانگین نزدیک به ۳ بار در روز تاکید می کند هر ریزشی یک رویشی به همراه دارد تا به این صورت شاید مشروعیت شکست خورده ی نظام را در ظاهر ترمیم کند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large