Skyscraper large
نامه استادان دانشگاه استرالیا به رييس جمهور:

نورانی‌نژاد از بهترین دانشجویان دانشگاه سیدنی است

sdfg4df4654f«نورانی‌نژاد از بهترین دانشجویان دانشگاه سیدنی است… ما او را به عنوان عضوی از جامعه دانشگاهی استرالیا می‌شناسیم». این بخشى از نامه ١١٩ تن از استادانِ چهارده دانشگاه در استرالیا خطاب به حسن روحانی است که طى آن خواستار پیگیری وضعیت و مراعات حقوقِ حسین نورانی‌نژاد شده اند.   

حسین نورانی‌نژاد، روزنامه نگار و عضو جبهه مشارکت، اول اردیبهشت ماه در منزل شخصی اش در حالی بازداشت شد که ۱۶ اسفند ماه برای دیدن کودک تازه به دنیا آمده اش به ایران بازگشته بود. 

در این نامه خطاب به رییس جمهور ایران آمده است:  

ما امضاکنندگان این نامه، از اساتیدِ چهارده دانشگاه در استرالیا، بدین وسیله نگرانی عمیق خود را از شرایط بازداشت و زندانی شدن آقای حسین نورانی‌نژاد٬ از دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی دانشگاه سیدنی، به استخضار می رسانیم. در همین راستا از حضرتعالی به عنوان حافظ قانون اساسی تقاضا داریم تا اقدامات لازم را جهت رعایت حقوق آقای نورانی‌نژاد در همه مراحل قانونی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اعلامیه‌های حقوق بشر – که ایران نسبت به آنها متعهد است – به عمل آورید. 

اگرچه آقای نورانی‌نژاد شهروند ایران بوده و طبیعتا قوانین ایران در مورد وی اعمال می‌شود اما در عین حال او دانشجوی دانشگاه سیدنی است و به همین دلیل ما او را به عنوان عضوی از جامعه دانشگاهی استرالیا می‌شناسیم. آقای نورانی‌نژاد زمانی بازداشت شده که برای ملاقات فرزند تازه متولد شده خود به ایران سفر کرده بود و این در حالی است که او هنوز رسما دانشجوی دانشگاه سیدنی است و به عنوان یکی از بهترین دانشجوهای این دانشگاه شناخته می‌شود. 

ما اطلاع داریم که حسین نورانی‌نژاد از سه هفته پیش در بازداشت به سر می‌برد و تا زمان ملاقات کوتاهی که در حضور نگهبانان با خانواده خود در تاریخ ۱۹ اردبیهشت ۱۳۹۳ داشت٬ با وکیل یا خانواده خود هیچ‌گونه ارتباطی نداشته است و تاکنون به صورت رسمی به هیچ جرم مشخصی متهم نشده است. به رغم تلاش گسترده خانواده و وکیل آقای نورانی‌نژاد تاکنون اطلاع دقیقی از شرایط نگه‌داری وی در دست نیست. این درحالی است که اصل ۳۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصریح دارد که هیچ‌کس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند و در صورت بازداشت، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتباً به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال گردد.  

با توجه به شرایط بازداشت حسین نورانی‌نژاد و عدم دسترسی خانواده و وکیل به ایشان ما عمیقا نگران سلامت جسمانی ایشان هستیم. ما آگاه هستیم که در این رابطه اصل ۳۸ قانون اساسی تصریح می‌دارد که هرگونه شکنجه برای گرفتن اقرار و یا کسب اطلاع ممنوع است و اصل ۳۹ احترام به حرمت و حیثیت فرد بازداشت شده را ضرروی می‌شمارد. 

با احترام به اصل حاکمیت ملی ایران ما اذعان داریم که مقامات ایرانی حق بررسی هر نوع قانون شکنی احتمالی را دارند. با اینحال به واسطه مسوولیت خطیر حضرتعالی در صیانت از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از شما درخواست می‌کنیم، فارغ از مواضع سیاسی آقای نورانی‌نژاد، از رعایت فرایندهای قانونی در مورد ایشان اطمینان حاصل نمایید. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large