Skyscraper large

دور زدن آزاد، دور زدن ممنوع

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

در حالی چهارمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در وین در حال برگزاری است که سخنان آیت الله خامنه‌ای در خصوص اتخاذ راه حل برای مساله تحریم ها بجز مذاکره، می‌تواند توافقاتی که تا کنون در این خصوص صورت گرفته است را تحت تاثیر قرار دهد.

رهبر کنونی ایران در جمع نیروهای هوا فضای سپاه با تاکید بر این نکته که مسئولان باید موضوع تحریم‌ها را به طریق دیگری حل کنند، گفت: من همواره طرفدار ابتکار در سیاست خارجی و مذاکره بوده و هستم و توصیه همیشگی من به مسئولان این بوده که در سیاست خارجی و مبادلات بین‌المللی هرچه تلاش و ابتکار وجود دارد به کار بندند اما نباید نیازمندی‌های کشور و برخی مسایل همچون تحریم ها، به مذاکره گره زده شود.

البته آیت الله خامنه‌ای بیان نمی‌کند که به چه طریقی این مساله بجز راه مذاکره باید حل شود و به نظر می‌رسد این سخنان تاییدی است بر روش‌های قبلی دور زدن تحریم‌ها به وسیله افراد وابسته به سپاه نظیر بابک زنجانی که به اتهام فساد اقتصادی و بدهی ۹ هزار میلیارد تومانی به دولت هم اکنون در بازداشت بسر می‌برد.

برخی از مسئولان و فرماندهان سپاه در طول دوران تحریم‌های اتخاذ شده علیه ایران، به اسم دور زدن تحریم‌ها، با واسطه گری توانستند سودهای کلان اقتصادی را نصیب خود کنند که این مساله فساد مالی زیادی را در نظام اداری و اجرائی کشور به وجود آورد.

در اسفند سال گذشته حسن روحانی در دیدار مجمع نمایندگان استان یزد، با انتقاد از روش‌های بکارگیری دور زدن تحریم‌ها گفته است: عده ای به جای دور زدن تحریم ها منافع ملی را دور زدند و مدعی بودند که می‌توانند تحریم‌ها را دور زده و آثار تحریم را از بین ببرند، اما آنها در عمل ملت و منافع ملی را دور زدند، بطوریکه امروز پس گرفتن حقوق مردم از این افراد به یک معضل تبدیل شده است.

دور زدن تحریم‌ها یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های افراد وابسته به سپاه بوده که عملا به دلیل نبود سیستم حساب رسی از این افراد، فساد مالی گسترده‌ای در آن به چشم می‌خورد و بلند پروازی‌های سیاسی و دخالت نظامیان و فساد مالی افرادی همانند بابک زنجانی در این زمینه، مشکلات عدیده ای را برای کشور به وجود آورده است.

حسن روحانی و تیم مذاکره کننده‌اش به خوبی بر این نکته واقف هستند که حل مشکل تحریم‌ها با سیاست تعامل و مذاکره با جامعه بین‌اللمل حل می‌شود نه دور زدن آن با واسطه گری و دلالی، و حقیقت عملکرد این واسطه گران و فساد مالی آنان در طی چند سال گذشته به خوبی نمایان شده است.

اما در این میان موضع آیت الله خامنه‌ای رفتار ضد و نقیضی را در بین مسئولان نظام جمهوری اسلامی به وجود آورده است، از یک سو وی بر انجام مذاکرات برای حل مشکل هسته‌ای و به دنبال آن حل مساله تحریم‌ها تاکید دارد و از سوی دیگر به آنان توصیه می‌کند راه حلی جز مذاکره را برای مساله تحریم‌ها انتخاب کنند.

به نظر می‌رسد شخص اول کشور با وجود اینکه از سوی تمامی مسئولان به عنوان نفر اول تصمیم گیری در بحث هسته‌ای مطرح می شود، در میان دو رویکرد مخالف گرفتار آمده است، که در یک سو موافقان مذاکرات هسته‌ای اعم از مسئولان دولت و میانه روها هستند و در جهت مقابل مخالفان مذاکرات عمدتا محافظه کاران و سرداران سپاه قرار دارند.

آیت الله خامنه ای از یک سو بیان می‌کند تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی ناشی از مساله هسته‌ای نیست و باید راه حل دیگری برای آن اندیشیده شود و از سوی دیگر امید دارد مذاکرات هسته‌ای در فرجام خود به رفع و یا دست کم کاهش بخش عمده‌ای از تحریم‌ها بینجامد که تاثیر مخرب و پردامنه خود بر ساختار اقتصادی ایران را آشکار کرده است.

اما در این میان جنب و جوش افراطیون در مخالفت با ادامه مذاکرات هسته‌ای با برگزاری همایش دلواپسیم نشان از این مساله دارد که معادله بازی به سمت سیاست دولت مبنی بر ادامه مذاکرات با حمایت آیت الله خامنه‌ای در حال گردش است، اما سخنان دوگانه رهبر برای راضی نگه داشتن تندرویان که عمده طرفداران وی را تشکیل می‌دهند و بیان بدبینی خود نسبت به سرانجام مذاکرات، محافظه کاران را ادامه مخالفت با مذاکرات هسته‌ای همچنان امیدوار نگاه می دارد.

در این میان دولت روحانی با اتخاذ روشی اصولی و ادامه مذاکرات، بهترین روش را برای حل مشکل هسته‌ای و حذف تحریم‌ها انتخاب کرده است و باید با مطرح کردن نا کارآمدی دور زدن تحریم‌ها و هزینه‌های بیشمار این امر برای کشور، راه سیاست تعامل با جهان را در افکار عمومی ایران مطرح  و از مردم در جهت مقابله با افراط و تفریط حمایت بخواهد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large