Skyscraper large

ققنوس از “یوروویژن” برخاست

+d9fg88f

مرضیه آرمین

شنبه شب گذشته، جایزه‌ی مسابقه‌ی “یورو ویژن” (رویای اروپا)، به “کونشیتا ورست” اتریشی تقدیم شد. این مسابقه، پرطرفدارترین مسابقه‌ی قاره‌ی اروپا است. کونشیتا ورست، متولد سال ۱۹۸۸، با خواندن آهنگی به نام “چنان ققنوس برخیز”، توانست اکثریت آرای موافق را کسب کند.

کونیشتا با نام “Tom Neuwirth” به دنیا آمده است. او در طول تحصیلش، بخاطر عملکرد قلدرمآبانه‌ی مدرسه، همیشه وحشت از گِی بودش را با خود حمل می‌کرده، تا آنجا که از رفتن به توالت در زمان زنگ تفریح نیز اجتناب می‌کرده. کونیشتا اکنون خود را نه زن معرفی می‌کند و نه مرد. بدنی زنانه دارد و آرایش زنانه و همزمان ته‌ریش می‌گذارد.

برنده‌ی یورو ویژن در مصاحبه‌ای با “رادیو آزاد اروپا” گفت: “موضع‌گیری من چنین است که برای موارد مثبت بجنگم تا در برابر موارد منفی”. وی همچنین افزود: “من دوست دارم کودکان و جوانان چنان رشد یابند که بدانند همان که هستند، خوب است”.

به زعم برخی، آهنگ “چنان ققنوس برخیز”، به تعبیری نشان می‌دهد که چطور شکست در رابطه‌ای عاطفی، شما را قوی‌تر می‌کند. اما به تعبیری دیگر، به نوعی تایید خویشتن است و همزمان و زخم زبان زدن به دیگران، اعم از آنان که در خانه هستند و یا خارج از خانه و کشور؛ آنان که با نگاهی خود برتربین و تحقیرآمیز، به تفاوت‌های خانم ورست می‌نگرند.

یوروویژن مسابقه‌ای است که از سال ۱۹۵۶، هر ساله برگزار می‌شود. قوانین این مسابقه از ابتدا تا به حال تغییرات فراوانی کرده است، اما طبق قانونی که تا کنون بدون تغییر مانده، تنها کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا حق شرکت در آن را دارند. شرکت کنندگان، آهنگ‌هایی را انتخاب و بصورت زنده اجرا می‌کنند که از طریق رادیو، تلویزیون و اینترنت پخش می‌شود. رای نهایی، جمعی‌ست از پنجاه درصد آرای هیات داوران و پنجاه درصد، آرای مردم سرتاسر قاره. این مسابقه فرصت سرمایه گذاری و تبلیغات و آغاز زندگی حرفه‌ای را برای برنده‌ی نهایی فراهم می‌آورد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large