Skyscraper large
گفتگوى "راه ديگر" با عروس آیت‌الله منتظرى:

آمران، عاملان و ساکتانِ حصر، همه در این گناه شریکند

df777d9d96d

مژگان مدرس علوم

​با گذشت بیش از سه سال از حصر رهبران جنبش سبز،  تاکنون نه تنها هیچ مقامی مسئولیت حصر را بر عهده نگرفته است بلکه نشانه ای از تغییر رفتار حاکمیت در قبال رفع حصر هم دیده نمی شود. در طی این مدت مقامات حکومتی تنها راه رفع حصر را توبه و ابراز پشیمانی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد می‌دانند. امری که رهبران سیاسی جنبش سبز به صراحت تاکید کرده اند وارد آن نمی شوند و بارها خواستار برگزاری دادگاه علنی شده اند. 

زهرا ربانی املشی معتقد است که هم حصر آیت الله منتظری و هم آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد با اجازه و دستور رهبری انجام شده لذا رفع حصر هم باید با دستور ایشان انجام شود. کسانی هم که نسبت به این حصرها سکوت کرده اند در گناه فرسوده کردن آنان شریک هستند. 

متن گفتگوی “راه دیگر” با زهرا ربانی املشی، فرزند آیت الله ربانی املشی و همسر حجت الاسلام احمد منتظری درباره پیامدهای تداوم حصر و دستاوردهای رفع حصر را با هم می خوانیم: 

از حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد بیش از سه سال می گذرد تداوم این حصر چه تاثیری بر شرایط سیاسی کشور گذاشته است؟ 

ثبات سیاسی  یک کشور مدیون امنیت در آن کشور است و در نتیجه احساس امنیت است که ارتقاء در تمام عرصه ها اعم از علمی، اقتصادی، صنعتی و سیاسی ایجاد می شود. ملتی که از نعمت امنیت برخوردار است فرصت پیدا می کند تا استعدادها ی خود را بروز دهد. قرآن کریم از آرامش  با عنوان سکینه یاد میکند و آن را نعمت بزرگ الهی میداند. در صورت عدم امنیت و آرامش، بدبینی متقابل مردم و دستگاه حاکمه، ایجاد شده و این ثبات سیاسی کشور را به مخاطره می اندازد. 

محصورین و زندانیان سیاسی ما از سال ۸۸ ، به دلیل عدم التزام مسئولین نظام در قبال آزادی هایی که در قانون اساسی تصریح شده است، مثل آزادی بیان، آزادی راهپیمایی بدون حمل اسلحه و… در حصر و زندان گرفتارند و مسلماً این نوع مشکلات و بیاعتمادی به اجرای قانون اساسی، علاوه بر تأثیر در روابط میان ملت و حاکمان ،در روابط خارجی هم مؤثر است. در صورت عدم رحم و مروت و گذشت نسبت به ملت خود و تحمل نکردن انتقاد آنان، چگونه میتوان اعتماد ملل دیگر را انتظار داشت. 

آقای روحانی در یکی از صحبتهایشان گفته بودند که برداشتن حصر آیت الله منتظری با نامه او و از دبیر‌خانه شورای عالی امنیت ملی انجام شده است. نظر شما در این زمینه چیست و اینکه چرا در مورد حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد تاکنون نتوانسته اند کاری انجام دهند؟ 

آقای روحانی روز ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ در تالار فردوسی دانشگاه تهران گفت: «کسی که به مدت یک سال و نیم جلسات متعدد گذاشت و حصر را از روی آیت‌الله منتظری برداشت من بودم” و نیز گفته بودند: “برداشتن حصر با نامه من و از دبیر‌خانه شورای عالی امنیت ملی انجام شد”. واقعیت این است که هم حصر آیت الله منتظری و هم آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد با اجازه و دستور رهبری انجام شده لذا رفع حصر هم باید با دستور ایشان انجام شود منتهی مسیر قانونی آن باید از طریق شورای عالی امنیت ملی انجام شود؛ بنابر این پیگیری های جناب آقای روحانی به عنوان دبیر این شورا امری طبیعی بود. 

جناب آقای روحانی همیشه قول هایی را در مورد محصورین و زندانیان داده اند و به نظر می رسد از دغدغه های اصلی ایشان است ولی در عمل متأسفانه هنوز اتفاقی در جهت آزادی آنها نیفتاده است. 

انتظاری که از ایشان هست این است که موانع کار خود را به مردم گزارش دهد تا خدای ناکرده موجب ناامیدی مردم نگردد. 

نظر آیت الله منتظری در مورد حصر منتقدان حکومت چه بود؟ 

معنای لغوی حصر یعنی  احاطه کردن و محاصره است که بیشتر در جنگ و نزاع به کار برده می شود به گونه ای که هیچ گونه ارتباطی با خارج از دایره حصر پیدا نشود. نخستین تجربه حصر که در تاریخ ثبت شده توسط جاهلیت عرب پیش از هجرت  در شعب ابی طالب است که هیچ گونه وجه شرعی و قانونی ندارد، آنهم در شرایطی که به صرف اتهام و بدون هیچگونه محاکمه ای و دفاعی از طرف متهم صورت گیرد. 

آیت الله منتظری بارها با ادامه حصر آیت الله قمی و آیت الله شریعتمداری و آیت الله روحانی اعلام کرده بودند. 

این حصرها طبق اصول ۲۲ ،۳۲ و۳۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران  و نیز اعلامیه  جهانی حقوق بشر نیز در مواد ۱ الی ۱۳ و ۱۹ غیر قانونی است.   

آیت الله منتظری در زمانی که به مخالفان و منتقدان برچسب‌هایی مثل منافق و ملحد و بی‌دین زده میشد و به این بهانه ها آنان را از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم می ساختند، مبحث حقوق انسان را مطرح کردند و بیان کردند که در دین مبین اسلام همه افراد به دلیل انسان بودنشان از حقوقی مساوی درجامعه برخوردار هستند. 

ایشان دفاع از حقوق مخالفان و منتقدان سیاسی و کسانی که به علت مخالفت به زندان و شکنجه و اعدام محکوم می‌شدند و نیز کمک به خانواده‌های زندانیان سیاسی، دفاع از حقوق اقلیت‌های دینی، دفاع از حقوق قومیت‌ها را وظیفه اسلامی – انسانی می دانستند و بر این باور بودند که نه فقط حقوق مؤمنان بلکه حقوق انسان‌ها باید مبنای صدور آرای فقهی قرار گیرد. 

qsd444sآیا تفاوتی بین حصر آیت الله منتظری وحصرآقایان موسوی وکروبی و خانم رهنورد وجود دارد؟ 

یکی از تفاوت های عمده حصر آیت الله منتظری با حصرآقایان موسوی وکروبی و خانم رهنورد، موقعیت زمانی آن است. با وجودیکه  آیت الله منتظری اولین مرجع تقلیدی بودند که اقدام به تأسیس سایت کردند منتهی دائم فیلتر و مسدود می شد و راهی برای اطلاع رسانی و انتقال اعتراض ها و صدای مظلومیتها  نبود. ولی امروزه به دلیل وجود وب سایت های مختلف این مشکل حل شده و اطلاع رسانی لحظه ای است. 

به نظر شما گزارش تیم پزشکی آیت الله منتظری در مورد وضعیت جسمانی و خطرات احتمالی تاثیری در پایان حصر ایشان داشت؟  

در اواخر زمان حصر، ایشان بسیار بیمار بودند و عدم دسترسی به مراکز درمانی معالجه را دشوار کرده بود. این مطلب توسط یک تیم پزشکی گزارش شد. تقریباً همزمان بیش از ۱۰۰ نماینده مجلس ششم نامه ای را در جهت لزوم رفع حصر از ایشان امضا کردند و البته آیت‌الله جلال‌الدین طاهری، امام جمعه سابق اصفهان هم نامه ای را خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته و از ایشان خواستند تا اجازه رفع حصر را صادر کند. در مجموع همه این ها در رفع حصر از ایشان مؤثر بود. 

درباره وضعیت جسمی آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد گزارشهای نگران کننده ای منتشر می شود و در طی این مدت مشکلات جسمانی آنها افزایش پیدا کرده است. مسئولیت به خطر افتادن سلامت آنها بر عهده چه کسی است؟ 

به عهده آمرین و عاملین حصر. کسانی هم که نسبت به این حصرها سکوت کرده اند در گناه فرسوده کردن آنان شریک هستند. 

تداوم این حصر تاکنون هزینه های زیادی برای حاکمیت داشته است به نظر شما رفع حصر چه دستاوردی دارد؟ 

می گویند: “جلوی ضرر را از هر جا بگیرند خوب است” میتوان گفت: جلوی ضرر حصر را از هر جا که بگیرند منفعت است نه تنها برای محصورین و خانواده و علاقه مندان آنان، بلکه برای کل مردم و کشور و نظام. 

نحوه پیگیری مطالبه رفع حصر با توجه به شرایط سیاسی-امنیتی کشور از سوی طرفداران جنبش سبز چگونه باید باشد؟ 

مطالبه باید پیگیر و مستمر و فراگیر باشد. باید تقاضای رفع حصر دائماً تکرار شود و از تکراری بودن آن نهراسیم. در این راه مقامات سیاسی و مذهبی دلسوز کشور و نظام باید بیش از پیش به  مردم کمک کنند. 

سالهای حصر آیت الله منتظری بر شما چگونه گذشت؟ لطفا از تجربه خودتان در خصوص فشارهایی که در زمان حصر بر خانواده و بستگان محصورین وارد می شود صحبت بفرمایید. 

بسیار سخت بود ولی روحیه عالی آیت الله منتظری همیشه باعث می شد که قدرت تحمل اطرافیان هم بالا باشد. یادم هست شبی که در تلویزیون فیلمی را از کوهنوردی و قدم زدن آیت الله خامنه ای در کوهستان نشان میداد، اشک در چشمان همسرم جمع شد و گفت: “چرا پدر نباید از این مواهب طبیعی بهره مند باشند آنهم به جرم انتقاد و خیراندیشی در حق شاگردان خود.”   

مدتی بود که مأمورین روی پشت بام مستقر بودند این مسئله  تن همه را می لرزاند و نگران جان آقا بودیم. علاوه بر این ، از آنجا که منزل ما مجاور منزل آیت الله منتظری بود لذا حریم خصوصی و منزل ما نیز در دید آنها بود که بسیار مشمئز کننده بود و با تذکر هم قابل حل نبود. یادم هست این مشکل با سر و صدا و پرخاش بسیار همسرم حل شد و از پشت بام پایین آمدند. 

بعد از حصر آیت الله منتظری دفتر و حسینیه ایشان هم مورد تجاوز قرار گرفت و پس از شکستن و خراب کردن اموال و بعضاً ربودن آنها، آن اماکن را پلمب کردند و جایی برای مراجعین یک مرجع تقلید باقی نگذاشتند. ما طبقه پایین منزلمان را به این کار اختصاص دادیم که آن هم کار سختی بود و با اذیت و آزارهایی متعدد مواجه بودیم حتی چند بار اتاقهای شخصی منزلمان را پلمب کردند. خلاصه اینکه صبر و صبر و صبر؛ و البته آگاه سازی و رساندن فریاد مظلومیت محصورین به مردم.   

در هر صورت آن زمان هم گذشت و مهر بدنامی نسبت به رفتارهای ناپسند با دلسوزانی چون آیت الله منتظری تا ابد بر پیشانی نظامی که خود را  جمهوری و اسلامی میداند نقش بست.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large