Skyscraper large

درباره آنان که دلواپسند

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

همایشی تحت عنوان “دلواپسیم” عصر روز شنبه ۱۳ اردیبهشت، به وسیله بسیج دانشجویی و با دعوت از تندرویان حکومتی وابسته به جبهه پایداری و منتقدان دولت، در سالن اجتماعات سفارت سابق آمریکا در تهران برگزار شد.

این همایش که از سوی اصولگرایان با عنوان گردهمآیی بزرگ منتقدان توافق نامه ژنو معرفی شد، سیاست‌های دولت یازدهم در توافق با کشورهای ۱+۵ در خصوص بحث هسته‌ای، مورد انتقاد قرار گرفت و سخنرانانی همچون علیرضا پناهیان، حمید رسایی و قاسم روانبخش، از توافقات صورت گرفته با عنوان ترکمنچایی دیگر و بر باد رفتن دستاوردهای نظام یاد کردند.

با پیروزی حسن روحانی و کوتاه شدن دست محافظه کاران از قوای اجرایی کشور و این طیف تندرو با حمایت خاموش سرداران سپاه عزم خود را جزم کرده‌اند تا خواسته‌های خود را به دولت یازدهم دیکته کنند و در این مسیر کار را حتی به تهدید دولت نیز کشانیده‌اند.

جعفر شجونی٬ عضو جامعه روحانیت مبارز٬ با انتقاد از توافق ژنو و سیاست هسته‌ای دولت روحانی٬ در این همایش گفته است: اگر الان نواب صفوی زنده بود، قیام می‌کرد.

با نگاهی به گذشته و نوع عملکرد تندرویان در دولت احمدی نژاد و اتخاذ سیاست‌های تهاجمی در قبال مسائل بین‌المللی و هسته‌ای و به دنبال آن تحریم‌های شدید علیه ایران، عده بسیاری از این افراد به اسم دور زدن تحریم‌ها منافع بیشمار اقتصادی را کسب کردند.

بدون تردید برداشته شدن تحریم‌ها و بوجود آمدن فضای مسالمت آمیز با کشورهای دیگر، این طیف را از این منافع اقتصادی محروم خواهد کرد و به جرات می‌توان گفت پشت پرده مخالفت تندروها در بهبود روابط میان ایران و غرب، عمدتا اقتصادی است و نه سیاسی.

این افراد و به ویژه سرداران رده بالای سپاه که در سالهای گذشته از ادامه تحریم‌های ایران و به اسم تبادل کالا و خدمات با واسطه‌های متعدد، سودهای بیشماری می‌بردند، امروز در صف اول مخالفان دولت مشاهده می‌شوند.

فارغ از مسایل اقتصادی به نظر می‌رسد این افراد هنوز در شوک شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته باقی مانده‌اند و پس از آن هم با اتخاذ سیاست تقابل و سنگ اندازی در مقابل تصمیمات دولت، بدون در نظر گرفتن منافع ملی تنها به منافع فردی و حزبی خود فکر می‌کنند.

بدون تردید رای منفی مردم به افراط و تفریط، این مساله را برای آنان بازخوانی کرد که در بین مردم ایران پایگاهی ندارند، این افراد تلاش دارند با فرافکنی و زدن اتهاماتی از قبیل بر باد رفتن دستاوردهای کشور و نظام، جامعه را با خود همسو کنند و در این مسیر از فرصتی برای حمله به دولت استفاده می‌کنند.

ذکر این نکته ضروری است که حسن روحانی و تیم مذاکره کننده‌اش، حمایت آیت الله خامنه ای، رهبر ایران را به همراه دارند و سیاست‌های کلان خارجی به ویژه در مبحث هسته‌ای و تحریم‌ها، با تایید وی رنگ و بوی اجرایی پیدا می‌کند.

البته در  بهمن سال گذشته حسن روحانی در اجلاس روسای دانشگاه ها و مدیران پارک های علم و فناوری به شدت به منتقدان توافق ژنو حمله کرد و با بیان اینکه یک عده متولی مردم شدند؛ شما چه کاره‌اید که متولی مردم شده اید، گفت: چرا فقط یک عده معدود کم سواد از جای خاص تغذیه می‌شوند باید از توافق ژنو حرف بزنند اما اساتید دانشگاه های ما خاموش‌اند و درباره این اتفاق بزرگ بین‌المللی حرف نمی زنند؟؛ چرا با مردم همراه نمی‌شوید.

اما محافظه کاران و تندرویان حکومتی که خود را همیشه پیرو رهبر و پاسدار منافع انقلاب و کشور معرفی می‌کنند، همیشه تندترین حملات را متوجه تیم مذاکره کننده و شخص ظریف کرده‌اند و برای تخریب دولت و زمین گیر کردن تیم حسن روحانی از هر روشی استفاده می‌کنند.

این حملات را می‌توان به عینه از ابتدای کار دولت یازدهم به وضوح مشاهده کرد، موفقیت نسبی در مذاکرات هسته‌ای و کاهش تلاطم در روابط بین ایران و آمریکا، همواره در اوج این حملات قرار داشته است.

گفتگوی تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما و این سخنان رئیس دولت یازدهم در خصوص مذاکره با آمریکا که گفته است: به نظر من مذاکره با آمریکا راحت تر از مذاکره با اروپا است، بسیاری از اروپایی ها آقا اجازه می خواهند، اما آمریکایی‌ها به قول معروف کدخدا هستند، پس اگر با کدخدا ببندیم راحت‌تر هستیم تا اینکه به سراغ یک مقام پایین تر برویم، منشا حملات بیشماری از سوی افراطیون به وی شده است.

سرتیپ پاسدار یدالله جوانی در واکنش به این اقدامات دولت در مقاله‌ای که در روزنامه جوان منتشر شد تاکید کرده است: ملاحظه می‌شود تحت عنوان اعتدال، بعضاً نیروهای وفادار و اصیل انقلابی، در نقطه مقابل اعتدال و افراط‌گرا معرفی می‌شوند. این نشانه خوبی نیست و نگران‌کننده است. جالب آن است که برای توجیه هر نوع اتهام‌زنی به نیروهای انقلابی، گفته می‌شود مردم به اعتدال رأی داده‌اند. این همان استدلال دیروز است که گفته می‌شد مردم به اصلاحات رأی داده‌اند.

وی در این مقاله تاکید کرده است: راه انقلاب مقابله با آمریکا و اسلام آمریکایی است و مبادا تحت عنوان اعتدال‌گرایی، خط مبارزه با آمریکای جنایتکار و صهیونیسم بین‌الملل، افراط‌گرایی معرفی شود.

با توجه به اتخاذ سیاست تقابل با دولت از سوی افراطیون عملکرد حسن روحانی و دولتمردانش بسیار مهم است و وی که با شعار اعتداالگرایی توانست آرا مردم را به سوی خود جلب کند باید بداند، در صورت ادامه مسیر مطابق با خواست مردم شدت و حدت این حملات را گسترش خواهد یافت.

در خاتمه باید گفت مردمی که با نفی افراط گرایی به اعتدالگرایی حسن روحانی پاسخ مثبت دادند امیدوارند که دولت وی بتواند بر عهدی که با ملت ایران بسته است وفادار مانده و در این مسیر تا هنگامی که در جهت منافع ملی ایران حرکت کند مطمئنا حمایت های مردمی را به دنبال خواهد داشت.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large