Skyscraper large

“رنکینگ رسانه‌ها” و روزنامه‌نگاران زیر سایه نگاه امنیتی

df7gd8f777f-روشنک آسترکی - roshanak astaraki

روشنک آسترکی

«دستورالعمل پرداخت یارانه به مطبوعات» و «دستورالعمل آگهی‌های دولتی» دو دستورالعملی بودند که از سوی معاونت مطبوعاتی دولت یازدهم برای برقراری ضوابط در پرداخت یارانه و تعلق گرفتن آگهی‌های دولتی به کمک کارگروه اقتصاد مطبوعات که جمعی از مدیران مسوول مطبوعات در آن حضور دارند، به تصویب رسیدند.

به گزارش خبرنگار رسانه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در طول فعالیت حسین انتظامی در معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیشنهادهایی در زمینهٔ سامان‌دهی شرایط رسانه‌ها مطرح شده که یکی از آن‌ها با نام «طرح صدور پروانه خبرنگاری» آن‌قدر حاشیه داشته که او ترجیح داده است، از آن عقب نشینی کند..

حالا خبرهایی دربارهٔ طرحی با نام «طرح رنکینگ رسانه‌ها» به گوش می‌رسد. هر چند این طرح در مراحل مقدماتی است و بحث‌های کلی دربارهٔ آن در حال انجام است اما بیژن مقدم، مدیرمسوول روزنامهٔ جام جم و عضو کارگروه اقتصاد مطبوعات در باره این طرح به ایسنا گفته است: در این طرح، ارزش‌گذاری براساس معیارهایی که تثبیت می‌شود، انجام خواهد شد. مثلا شاخص‌هایی مانند مصاحبه‌های اختصاصی‌، ماکت‌های مطبوعات، بهره بردن از فضای آن‌لاین و وفاداری به اصول حرفه‌ای از جملهٔ این شاخص‌ها هستند.

مقدم با بیان این‌که اگر بخواهیم شاخص‌های دسته‌بندی را مشخص کنیم، به یک فهرست طولانی می‌رسیم، تصریح کرد: رسیدن به چنین فهرستی زمان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد و به تبادل نظر با گروه‌های مختلف نیاز دارد، شاید در تبادل نظرات، برخی شاخص‌ها حذف و تعداد دیگری اضافه شدند، البته بعضی اصول مانند‌ احترام و وفاداری به منبع، جزو اصولی است که حتما باید رعایت شود.

این عضو کارگروه اقتصاد مطبوعات با اشاره به این‌که بعد از مشخص شدن این شاخص‌ها می‌توان به رسانه‌ها امتیاز داد و موقعیت آن‌ها را مشخص کرد‌، گفت: این طرح در مرحلهٔ مقدماتی است و بعد از آن‌که به یک شرایط ایده‌آل برسد، مانند دیگر طرح‌های تصویب‌شده، روی سایت معاونت مطبوعاتی قرار می‌گیرد تا افراد صاحب‌نظر و کار‌شناسان دربارهٔ آن نظر دهند.

گفتنی است پیش از این، حسین انتظامی – معاون مطبوعاتی – در اسفندماه ۱۳۹۲ اعلام کرده بود که طرح رتبه‌بندی رسانه‌های مجازی شامل خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری در دست بررسی است تا ویژگی‌های خبرگزاری بودن مشخص شود. 

صدور کارت هویت حرفه‌ای روزنامه‌نگاران

شهریور ماه سال گذشته نیز کارگروه کار‌حرفه‌ای روزنامه‌نگاری در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد به منظور رتبه‌بندی روزنامه‌نگاران و صدور کارت هویت حرفه‌ای متناسب با رتبه شاغلین حوزه خبر واطلاع‌رسانی، جدول ارزشیابی و رتبه‌بندی حرفه‌ای روزنامه‌نگاران را به تصویب رساند.

، مهدی شجاعی مدیرعامل صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران درباره اینکه این رتبه‌بندی بر اساس چه معیارهایی اِعمال می‌شود؟ گفت: در همین رابطه معیارهایی برای تشخیص حرفه‌ای خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و همچنین رتبه حرفه‌ای آن‌ها تنظیم شده است که پرونده‌های متقاضیان خبرنگاری بر اساس آن‌ها بررسی می‌شوند و به آن‌ها رتبه خبرنگاری، خبرنگار ارشد، روزنامه‌نگار، روزنامه‌نگار ارشد و روزنامه‌نگار خبره می‌دهد.

مدیر عامل صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران همچنین تاکید کرد: عالیترین رتبه خبرنگاری، «روزنامه‌نگار خبره» است.

بر اساس اعلام، در نخستین جلسه کارگروه کار‌ حرفه‌ای روزنامه‌نگاری، درخواست ۱۵۰ نفر از متقاضیان دریافت کارت شناسایی روزنامه‌نگاری با رتبه «خبرنگار» به تصویب کارگروه کار حرفه‌ای روزنامه‌نگاری رسیده است. 

دولت یازدهم و دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه‌های این وزارتخانه را برای دفاع از حقوق رسانه و روزنامه نگاران که مشتمل بر پنج فصل است اعلام کرد.

حسین انتظامی، دفاع از حقوق رسانه و روزنامه‌نگاران و تلاش برای افزایش منزلت آنان از طریق تشکیل نظام صنفی رسانه، پیگیری اصول حقوق مطبوعات مندرج در قانون مطبوعات و توسعه آموزش‌های حرفه‌ای با رویکرد اقتضائات و نیازهای روز را از جمله نخستین برنامه‌های خود عنوان کرد.

وی همچنین جلوگیری از انتظارات غیرقانونی یا نامعقول دستگاه‌ها از رسانه‌ها، تقویت سیاست عمومی دولت یازدهم در کاهش جدی یا توقف کامل شکایت از رسانه‌ها، بیمه همگانی روزنامه نگاران از طریق اعمال ماده ۴۶ قانون مطبوعات و سیاستهای تشویقی بنگاه‌ها و تشکل‌ها و ساماندهی روزنامه نگاری و رتبه بندی روزنامه نگاران توسط ساز و کارهای صنفی (و نه دولتی) را به عنوان نخستین برنامه‌های خود ذکر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت مطبوعاتی، کوچک سازی و کاهش تصدی‌گری دولت از طریق بازنگری مجدد در اهداف، وظایف، ساختار‌ها و روش‌ها، حمایت از فعالیت تشکل‌های صنفی و واسپاری کارویژه‌های غیرحاکمیتی به نهادهای صنفی، توجه به الزامات ˈدولت الکترونیکˈ، حذف رویه‌ها یا مقررات دست و پاگیر و شفافیت، دومین فصل برنامه‌های معاون جدید مطبوعاتی اعلام شده است.

انتظامی سومین برنامه خود را توجه به اقتصاد مطبوعات و بهبود فضای کسب و کار رسانه‌ای با اصلاح نظام یارانه مطبوعات با رویکرد توجه به زیرساخت‌ها، ترویج نگاه آمایش سرزمینی در سیاستهای توسعه‌ای کمّی و کیفی رسانه‌ها، اتخاذ سیاست‌های تشویقی در توسعه بنگاه‌های مطبوعاتی، تلاش برای توانمندسازی رسانه‌ها به جای وامداری آنان به دولت، توسعه زیرساخت‌ها بویژه صنایع کاغذ و توزیع، ترویج بهره گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات و فرهنگ سازی و پیگیری سیاست پرهیز از رقابت با بخش خصوصی ذکر کرده است.

بازنگری، پیشنهاد، پیگیری اصلاح و تکمیل قوانین و آیین نامه‌ها از طریق قانون تبلیغات، قانون تاسیس نظام صنفی رسانه، اصلاح قانون مطبوعات، اصلاح آیین نامه‌ها، پیگیری تصویب مقرراتی از جمله معافیت کامل مالیاتی مطبوعاتی، معافیت گمرگی و بخشش‌های مالیاتی صنایع در کمک به مطبوعات، چهارمین برنامه معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد است.

انتظامی، توسعه دیپلماسی رسانه‌ای به مثابه یکی از پایه‌های دیپلماسی عمومی از طریق تربیت روزنامه نگاران بین المللی از طریق آموزش و حمایت از قراردادهای همکاری متقابل با رسانه‌های بین المللی و توسعه و تسهیل فعالیت دفا‌تر رسانه‌های خارجی در تهران با رعایت منافع و امنیت ملی را به عنوان پنجمین فصل از برنامه خود عنوان کرده است.

این برنامه‌ها در حالی مهرماه سال گذشته اعلام شده که عملکرد ۱۰ ماهه دولت یازدهم نشان می‌دهد وضعیت روزنامه‌نگاران نسبت به دولت گذشته گشایش چندانی نداشته است. تعدادی روزنامه و وب سایت خبری در این ۱۰ ماه توقیف و فیلتر شدند و روزنامه‌نگارانی احضار یا بازداشت شدند و فضای حاکم بر مطبوعات ایران هنوز امنیتی است.

در پایان گفتنی است که طرح رنکینگ رسانه‌ها در کارگروه اقتصاد مطبوعات شامل علیرضا بختیاری (مدیرمسوول روزنامهٔ دنیای اقتصاد)، ناصر بزرگمهر (مدیرمسوول نشریهٔ روزگار وصل و معاون پیشین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران)، علی‌اکبر بهبهانی (مدیرعامل شرکت تعاونی مطبوعات)، سعید تقی‌پور (نمایندهٔ انجمن‌های مدیریتی مطبوعاتی و مدیرکل پیشین مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی)، سیدمحمد صفی‌زاده (صاحب امتیاز گروه نشریات ابرار)، سیدعلاء‌الدین ظهوریان (مدیرعامل شرکت پیام همشهری و مدیرکل پیشین مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی)، امیرعباس فتاح‌زاده (صاحب امتیاز گروه نشریات سلامت)، سیدجلال فیاضی (مدیر‌مسوول هفته‌نامهٔ فراخبر و مدیرعامل پیشین خبرگزاری جمهوری اسلامی)، مصطفی کواکبیان (مدیرمسوول روزنامهٔ مردم‌سالاری و هفته‌نامهٔ پیام سمنان)، حسن محرابی (مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی)، بیژن مقدم (مدیرمسوول روزنامهٔ جام جم)، محمدعلی وکیلی (رییس انجمن مدیران روزنامه‌های غیردولتی) و سیف‌الله یزدی (مدیرمسوول روزنامهٔ عصر اقتصاد) در حال بررسی است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large