Skyscraper large
همسر بهزاد عرب گل در گفتگو با "راه ديگر":

تا آثار ضرب و شتم نرفته، هیئت حقیقت یاب به زندان بروند

df564gdf44f

مژگان مدرس علوم

علی مطهری نماینده مجلس در گفتگویی با روزنامه آرمان به حوادث اخیر در بند ۳۵۰ زندان اوین اشاره کرده و گفته است که حتما باید هیاتی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به زندان اوین اعزام شود تا با خود زندانیان ملاقات کنند و مساله برای همگان روشن شود. کمیسیون امنیت ملی مجلس که صحبت‌های رئیس سازمان زندان‌ها را درباره حادثه زندان اوین می‌شنود، حتما باید ادعاهای زندانیان را هم بشنود. اگر اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس قادر نیستند خود زندانیان را در شرایط حاضر ملاقات کنند حداقل می‌توانند با خانواده‌های زندانیان بند ۳۵۰ اوین ملاقات کنند. اما چنین تمایلی و چنین اراده‌ای فعلا از سوی هیات رئیسه این کمیسیون وجود ندارد.

مطهری با تاکید بر اهمیت روشن شدن این مطلب اظهار کرد: “باید دانست که از وظایف اصلی مجلس دفاع از حقوق مردم است اما متاسفانه ما فکر می‌کنیم که دفاع از حقوق مردم با دفاع از نظام و حفظ نظام مغایرت دارد، در حالی که حفظ نظام از مسیر حفظ حقوق مردم می‌گذرد و این دو تضادی با هم ندارند.”

میترا علی ویرولی، همسر بهزاد عرب گل که به نمایندگی از خانواده ها به مجلس و نهاد ریاست جمهوری مراجعه کرده به “راه دیگر” می گوید: “به مجلس و نهاد ریاست جمهوری مراجعه کردیم فقط وعده دادند که یک هئیت تحقیق تشکیل می دهند اما تا الان که نزدیک بیشتر از دو هفته از این قضیه می گذرد، هیچ خبری از کمیته تحقیق نیست. سوال من این است وقتی آثار ضرب و شتم از بدن این عزیزان برود، دیگر کمیته حقیقت یاب چه فایده ای دارد؟ الان باید بروند به زندان و ببینند چه بر سر عزیزان ما آمده و آثار ضرب و شتم و کبودی ها را بر بدن آنها ببینند. چند بار تماس گرفتیم اما تنها جوابی که  دادند این بود که بررسی خواهند کرد.”

وی ادامه داد: “کاری هم نخواهند کرد زیرا همان موقع که ما نماینده خانواده ها مراجعه می کردیم به ما می گفتند که فقط می توانند در حیطه اختیارات خود عمل کنند. به مراجع قضایی هم که مراجعه کردیم گفتند دادستان تشریف ندارند و فقط با آقای خدابخشی می توانیم صحبت کنیم ایشان هم می گفتند حرفهایمان را منتقل می کنند! به آقای خدابخش گفتم چه روزی می توانیم خود  دادستان را ببنیم، جواب دادند از روز و ساعات کاری دادستان خبر ندارند! با این جواب همه چیز مشخص است. وقتی رئیس سازمان زندان ها همه این اتفاقات را انکار می کند دیگر چه پیگیری می توانیم از مراجع قضایی داشته باشیم. تنها کاری که الان از دست ما بر می آید نامه نگاری است که هیچکدام هم به نتیجه نرسیده است.”

روز پنجشنبه، ۲۸ فروردین، ماموران و زندانبانان اوین اقدام به ضرب و شتم زندانیان بند ۳۵۰ کردند که در پی آن، شماری از آنها دچار جراحت‌های شدید شده و به مراکز درمانی بیرون از زندان منتقل شده‌اند. جمعی نیز بدون درمان به انفرادی منتقل شدند. بسیاری از زندانیان سیاسی در زندان‌های مختلف، پس از این حوادث دست به اعتصاب غذا زدند. اگرچه با انتقال زندانیان محبوس در انفرادی به بند عمومی زندانیان اعتصاب غذای خود را شکستند اما همچنان خواهان رسیدگی به وقایع روز پنج شنبه هستند.

s65d4fd444dهمسر این جانباز جنگی در مورد نحوه پایان دادن اعتصاب غذای او خاطرنشان می کند: “بهزاد پانزده روز در اعتصاب خشک بود و در این مدت چندبار حالش بد می شود اما حاضر به شکستن اعتصاب خود نمی شود. حدود سه روز پیش حالت بیهوشی به او دست داده و او را به بهداری منتقل کردند و دکتر برایش آب نمک برده بود و بهش گفته بود اعتصابت را بشکن، هرکسی جای تو بود در همان نه روز اول مرده بود، اما بهزاد حاضر به شکستن اعتصاب نشده و گفته تا بچه ها از انفرادی به بند عمومی منتقل نشوند به اعتصاب خود ادامه می دهد. یازده کیلو در این دو هفته وزن کم کرده بود و موقعی که می خواستند سرم به او وصل کنند نمی توانستند رگ دستش را بگیرند رگ پایش را هم امتحان کردند نشده بود تا نهایت از رگ گردنش گرفتند که بعد دچار تشنج می شود و دکترا اقدامات پزشکی را انجام می دهند. تا فردا بعداز ظهر در بهداری شش بار به او سرم وصل می کنند. تا اینکه آقای میردامادی با یک لیوان شربت عسل پیش او آمدند و خبر دادند که همه بچه ها را از انفرادی خارج کرده اند و بهزاد هم اعتصاب خود را می شکند.”

خانم عرب گل در ادامه به تشریح ضرب و شتم و شکنجه همسرش پرداخته و می گوید: “روز دوشنبه که او را دیدم بر اثر ضربات باتوم تمام بدنش کبود بود و سرش ورم داشت و ریش و موهایش را تراشیده بودند. وقتی از آن روز از او پرسیدم گفت اینقدر ضربات باتوم را به سرش می زدند که باتوم را از دست مامور می کشد و وقتی مامور او را به انفرادی منتقل کرد در انفرادی یک ماموری از قبل بود و به ماموری که بهزاد را به انفرادی برده گفته بود که دست به این نزن این مال منه!  در آنجا اینقدر او را زدند که آثارش در تمام بدنش بود همانجا به ماموران هم گفته بود که من را از چی می ترسانید بیایید جراحات وارده به بدنم در زمان جنگ را به شما نشان دهم. شما یک جانباز جنگ را از کتک خوردن می ترسانید. در ملاقات به بهزاد گفتم لباسش را بالا بزنه ببنیم و علاوه بر کبودی یک سوراخ خونمردگی در بدنش بود که وقتی پرسیدم این چیه گفت نمی داند چشمهاش را بسته بودند و نمی دیده اما به یک وسیله نوک تیز فرو کرده بودند. بیشتر هم به جاهایی می زدند که زیر لباس پوشانده شود و معلوم نباشد.”

اواخر هفته گذشته جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین در شهادتنامه ای خطاب به حسن روحانی، از مشاهدات خود در ملاقات با عزیزانشان و نیز گفته های زندانیان درباره صدمات و ضرب و شتم ها را نوشتند. این خانوا ده ها پیش از این شهادتنامه در نامه ای جداگانه به رئیس جمهور از او خواسته بودند با تشکیل کمیته حقیقت یاب و اعزام فوری آن به زندان اوین، به آنچه در بند ۳۵۰ زندان اوین روی داده است رسیدگی کند.

همسر بهزاد عرب گل در پایان می افزاید: “ماموران وقتی زندانی ها را می زدند بلند می گفتند ما این بار برای کتک زدن شما آمده ایم اما دفعه دیگر برای کشتن شما می آیم. واقعا نمی دانم پشتوانه اینها کیست که اینطور با صدای بلند و قدرت می گویند برای کشتن زندانیان خواهند آمد. در واقع داشتند قدرت خود را به نمایش می گذاشتند که از هیچ کاری ابا ندارند. حتی بچه ها می گفتند که آقای قبادی از پشت تریبون دستور ضرب و شتم را داده و روز دوشنبه که رفتیم ایشان به حدی مظلومانه یک گوشه ایستاده بودند و هر چه می گفتیم، می گفت چشم خواهر من، چشم خواهر من! وقتی می گفتیم اینها را زده اند می گفت نه اینطور نیست خواهر من. خلاصه به حدی خود را به مظلومیت زده بود که متعجب شدم که اینها چطور می توانند اینگونه ضد و نقیض رفتار کنند آن هم در مقام یک مسئول قضایی…”

گفتنی است، بهزاد عرب گل جانباز جنگی در بند ۳۵۰ است که در انتخابات سال ۱۳۸۸ در حمایت از میرحسین موسوی به عنوان رئیس ستاد منطقه چهار موسوی شروع به فعالیت کرد. او پس از وقایع روز عاشورای‌‌ همان سال بازداشت شد و چهار ماه و نیم را در سلول انفرادی و تحت بازجویی بسر برد. وی دادگاه بدوی از سوی قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۴ سال تقلیل پیدا کرد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large