Skyscraper large

فلسطین در آستانه‌ى “کشور مستقل”

d6f5g4d444fکمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ژنو اعلام کرد که فلسطین به عضویت ۵ معاهده این سازمان در آمد‌ه؛ عضویت در این پیمان هاى بین المللى به این معناست که جهان، فلسطین را به عنوان کشورى مستقل پذیرفته  و تا به رسمیت شناخته شدن بین‌المللی آن، زمان زیادى باقى نمانده است.

به گفته ى سخنگوى کمیساریای عالی سازمان ملل، قرار است فلسطین بدون قید و شرط به ۸ تفاهم‌نامه حقوق بشر بپیوندد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پایان سال ۲۰۱۲ دولت فلسطینی را به عنوان “ناظر غیر عضو” این سازمان پذیرفت؛ سازمان ملل متحد نیز سه هفته پیش اعلام کرد که تقاضاهای فلسطینیان برای پیوستن به ۱۳ پیمان بین‌المللی و قرارداد را دریافت کرده است.

به گزارش دویچه وله، رهبری فلسطینیان در جهت به رسمیت شناخته‌شدن بین‌المللی “فلسطین” به عنوان کشوری مستقل گامی به جلو برداشته است.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (آنکر) در ژنو اعلام کرد که فلسطینی‌ها از روز جمعه گذشته به طور رسمی به عضویت ۵ معاهده این سازمان در آمد‌ه‌اند. این معاهده‌ها شامل معاهده منع شکنجه و تبعیض نژادی و همچنین حفاظت از حقوق زنان، کودکان و معلولان می‌شود.

قرار است از روز چهارشنبه آینده پروتکل الحاقی حفاظت از کودکان در مناطق جنگی که قسمتی از معاهده حفاظت از کودکان است به اجرا در بیاید.

از روز دوم ژوئیه نیز دو توافق‌نامه در مورد حقوق سیاسی و شهروندی و همچنین حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اجرا خواهد شد.

روپرت کولویل، سخنگوی آنکر در کنفرانس خبری ژنو عضویت فلسطینی‌ها در “۷ معاهده بنیادین حقوق بشر و یک پروتکل کلیدی” را “قدمی مهم در راستای کمک به حقوق بشر در فلسطین و حفاظت از آن” برشمرده است.

به گفته کولویل، این “قابل توجه است که فلسطین بدون قید و شرط به ۸ تفاهم‌نامه حقوق بشر می‌پیوندد”. او ادامه داد، این امر در منطقه‌ای اتفاق می‌افتد که مملو از قید و شرط علیه معاهده‌های حقوق بشر است.

گزارش دویچه وله مى افزاید: سازمان ملل متحد در دهم آوریل سال جاری اعلام کرد که تقاضاهای فلسطینیان برای ملحق شدن به ۱۳ پیمان بین‌المللی و قرارداد را دریافت کرده است.

علاوه بر این فلسطینی‌ها خواستار پیوستن به کنوانسیون سال ۱۹۰۷ لاهه هلند در مورد قواعد و مقررات جنگ شده‌اند. آنها با این عملکرد به مانع‌تراشی‌های اسرائیل برای آزادی آخرین گروه زندانیان فلسطینی پاسخ می‌دهند که قرار بود طبق توافق با فلسطینیان از زندان آزاد شوند.

فلسطینیان که در ابتدا برای پیشبرد مذاکرات با اسرائیل متعهد شده بودند تلاش برای تأسیس کشوری مستقل را از طریق گفت‌وگوی مستقیم با این کشور پی‌ بگیرند و نه از طریق مجامع بین‌المللی، به دنبال مانع‌تراشی‌های اسرائیل در مذاکرات صلح به تعهد خود پایبند نماندند. آنها در ماه آوریل بعد از ماه‌ها مذاکره بی‌نتیجه با اسرائیل اقدام به تقاضا برای پیوستن به ۱۵ معاهده بین‌المللی کردند. این اقدام با انتقادهای اسرائیل و آمریکا مواجه شد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large