Skyscraper large
"راه ديگر" بازخوانى می‌کند

از ۵شنبه خونین اوین تا تهدید و بازداشت خانواده‌ها

df45g4df44f

مژگان مدرس علوم

طی روزهای اخیر ماموران وزارت اطلاعات در تماس با خانواده های زندانیان اعتصاب کننده و محبوس در انفرادی ۲۴۰ اقدام به تهدید و بازداشت برخی از آنها کردند. بدنبال این تهدیدها تاکنون بهزاد فروزش، از حامیان جنبش سبز، محمد صفا، از کارمندان پیمانی صدا و سیما و هاشم خوبیاری، یکی دیگر از حامیان جنبش سبز بازداشت شده اند. همچنین ماموران اطلاعات با مراجعه به منزل یاشار دارالشفا، زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین، برادر وی کاوه دارالشفاء را بازداشت کرده اند. 

خانواده های سعید حائری، داور حسینی وجدان و عبدالفتاح سلطانی از دیگر خانواده هایی هستند که تهدید به بازداشت شده اند. در این ارتباط، معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی وکیل اعتصاب کننده بند ۳۵۰ از سوی ماموران مورد تهدید قرار گرفته است که حکم یکسال تعلیقی او به اجرا گذاشته خواهد شد. این معلم بازنشسته پیش از این، به یک سال حبس تعلیقی و ممنوعیت خروج از کشور برای پنج سال محکوم شده است. 

مهناز پراکند، حقوقدان در این زمینه به “راه دیگر” می گوید: “از نظر قانونی احکام تعلیقی زمانی قابل اجرا است که فرد در مدت تعلیق مرتکب جرم جدیدی شود و بر اساس آن جرم جدید مجددا در دادگاه محاکمه شود و حکم جدید برای او صادر شود و آن زمان حکم جدید با حکم قبلی او جمع بسته می شود. بنابراین حکم یکسال خانم دهقان زمانی قابل اجرا است که حکم جدیدی برای او صادر شود و از نظر قانونی نمی توانند حکم یکسال را به اجرا بگذارند.” 

همسرعبدالفتاح سلطانی پس از حوادث پنج شنبه خونین اوین در گفتگویی با جرس ضمن تاکید بر این موضوع که مسئولیت جان و سلامت عزیزان دربند ما بر عهده قوه قضاییه است، گفته بود: “مسئولین با این اقدامات دارند خانواده‌ها و اقوام و آشنایان و اسیران دربند ما را مجازات می‌کنند و شکنجه می‌دهند. باز از مسئولین می‌پرسم، 

در کدام قانون اجازه چنین برخوردهایی نوشته شده است؟ مرام انسانی کجاست؟ آزادگی کجاست؟  انسانیت کجا رفته است؟  

مسئولین باید پاسخگو باشند. ما منتظریم ببنیم مسئولین چه پاسخی برای این فاجعه دارند؟ پنج شنبه خونین را تاریخ هرگز فراموش نخواهد کرد.”  

روز پنج شنبه ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۳ بیش از صد تن از ماموران سپاه و اطلاعات از ساعت ۹ صبح با هجوم به بند ۳۵۰ به بهانه بازرسی اتاق‌های بند، زندانیان را به شدت مورد ضرب و شتم با باتوم قرار دادند. 

پس از این یورش خونین تعدادی از زندانیان این بند را به بند انفرادی ۲۴۰ منتقل کردند. این زندانیان و جمعی از زندانیان بند ۳۵۰ که مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند دست به اعتصاب غذا زدند اما تاکنون هیچ اقدام مناسبی از سوی مسئولان صورت نگرفته است. 

بدنبال گذشت ده روز از این واقعه و نگرانی نسبت به وضعیت وخیم آسیب دیدگان خانواده‌های زندانیان سیاسی، قرار بود در اعتراض به برخوردهای صورت گرفته با زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ و همچنین نگرانی از وضعیت وخیم زندانیانی که در انفرادی بسر می برند، از ساعت ۱۰ صبح روز شنبه در مقابل دادستانی تهران تجمع کنند، اما بدلیل فشارها و وعده مقامات قضایی مبنی بر بازگرداندن زندانیان محبوس در انفرادی به بند عمومی تجمع خود را لغو کردند. 

هم اکنون بر اساس گزارش های رسیده از زندان اوین به “راه دیگر” وضعیت زندانیان اعتصاب کننده مساعد نبوده و همچنین اخباری نگران کننده از وضعیت یازده زندانی محبوس در انفرادی می رسد. 

به گزارش مرکز حامیان حقوق بشر،  شیرین عبادى، خدیجه مقدم، مهناز پراکند و آسیه امینى چهار فعال حقوق بشر با انتشار نامه ای نسبت به خطر جانى یازده زندانى سیاسى که در انفرادى دست به اعتصاب غذای خشک زده اند هشدار داده اند. 

هم اکنون جواد فولادوند، محمد صدیق کبودوند، رضا اکبری منفرد، غلامرضا خسروی، سهیل بابادی، بهنام ابراهیم‌زاده، محمد شجاعی، محمد امین هادوی، بهزاد عرب‌گل، سعید متین‌پور و سیمکو خلقتی یازده زندانی هستند که به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و در انفرادى ۲۴۰ بسر می برند. این زندانیان در اعتصاب غذای خشک بسر می برند و وضیت تعدادی از آنها وخیم گزارش شده است. 

مادر غلامرضا خسروی با ابراز نگرانی شدید از وضعیت نامشخص فرزندش به “راه دیگر” می گوید: “روز دوشنبه پسرم ده دقیقه توانست غلامرضا را ملاقات کند که به هیچ وجه حالش خوب نبود. از همان روز هم اعتصاب غذا کرده است. آنها را بسیار وحشیانه کتک زده بودند. عینک غلامرضا را تو صورتش خرد کرده بودند و دست و پایش را بسته بودند و بشدت مورد ضرب و شتم قرار داده بودند. قفسه سینه اش هم آسیب دیده و به سختی نفس می کشید. واقعا تعجب می کنم کسانی که می گویند ضرب و شتمی صورت نگرفته پس این آثار کتک های وحشیانه چیست که ما می بینیم. موهای سر و سیبیلش را هم تراشیده بودند و به شدت وزن کم کرده بود.” 

وی می افزاید : “جدای این اتفاقات ما اساسا به حکم غلامرضا اعتراض داریم. در ابتدا شش سال (سه سال تعلیقی و سه سال تعزیری ) حکم زندان گرفت اما با یک بی عدالتی این شش سال را به حکم محاربه و اعدام تبدیل می کنند. ما با مراجعه به تمام مراجع این موضوع را پیگیری کردیم اما تا الان هیچ نتیجه ای نگرفتیم. خود سیستم هم می داند در این زمینه به او ظلم شده و این موضوع بیشتر به ما فشار می آورد. چهل ماه در حبس انفرادی بود چهل ماه از این شش سال را در انفرادی و سایه حکم اعدام بالای سرش بود. این از هر شکنجه ای بدتر است. تمام اعضای خانواده این شش سال را در شرایط روحی بدی بسر بردند و الان هم که این برخوردها و نمی دانم الان چه شرایطی دارد؟ غلامرضا در بند ۳۵۰ که بود کمر درد شدید داشت و رسیدگی درمانی نمی شد الان که انفرادی است و با این کتک ها واقعا نمی دانم سلامت هست یا نه؟” 

بهنام ابراهیم زاده از دیگر زندانیان اعتصاب کننده در بند ۲۴۰ است که به گفته همسرش با توجه به اخبار رسیده در وضعیت مناسبی بسر نمی برد و روز دوشنبه هم موفق به دیدار او نشده است. 

رحمان ابراهیم زاده، پدر بهنام به راه دیگر می گوید: “بهنام دست و پایش در حمله ماموران بشدت آسیب دیده و الان در بند ۲۴۰ است و هیچ خبری از حال او نداریم و فقط یک تماس تلفنی با برادرش داشته که در آن تماس کوتاه تلفنی گفته بود که بر اثر ضرب و شتم ماموران دست و پایش خونریزی کرده است که رسیدگی هم نشده است. الان هیچ جوابی نمی دهند که اینها زنده هستند یا نه؟ شما فکر کنید با این کتک ها در اعتصاب غذای خشک هم باشند دیگر باید سوالمان این باشد که زنده هستند یا نه؟ جالب است که در تلویزیون فقط دروغ تحویل مردم می دهند. این فشارها و دروغ ها که بار اول نیست من در این مدت که بهنام زندان است صد بار برای ملاقات حضوری به دادستانی رفتم یک ملاقات حضوری هم ندادند؛ نه تنها از حقوق زندانی محروم هستند اینطور هم کتک می زنند و اصلا نمی دانیم زنده هستند یا نه؟ به هیچ کجا هم نمی توانیم مراجعه کنیم فقط تهدید می کنند…” 

گفتنی است در حالیکه خانواده ها آثار ضرب و شتم را بر بدن عزیزان خود دیده اند و همچنین بیش از هفتاد نفر از زندانیان بند ۳۵۰، در نامه ای خطاب به دادستان تهران نوشته اند که زندانیان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته اند و عده ای از زندانیان هم با زخم های شدید، با دست‌بند و چشم بند به انفرادی ۲۴۰ برده شده اند اما مقام های قضائی ایران، استفاده از خشونت را در زندان تکذیب می کنند. 

غلامحسین اسماعیلی، رییس سازمان زندانها در گزارش تلویزیونی درباره وقایع بند ۳۵۰ منکر هر گونه ضرب و شتم زندانیان شد. پس از آن در فاصله کمتر از یک روز از پخش این فیلم طی حکمی از سوی رئیس قوه قضاییه به عنوان رییس کل دادگستری استان تهران منصوب شد. اما اینکه این تغییر مقام ترفیع بوده یا تنزل مقام، دکتر نعمت احمدی حقوقدان معتقد است که این موضوع اهمیت ندارد آنچه مهم است این است که  سازمان زندان‌ها از زیر مجموعه قوه قضاییه است و پلیسی که در زندان خدمت می‌کند ضابط دادگستری است و وظیفه ضابط دادگستری این نیست که زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار دهد و یا متهمی را بزند. اگر هر متهم و فردی را مورد ضرب و جرح قرار داد، یعنی خروج از شرح وظایف خود کرده است و در دادگاه عمومی باید رسیدگی شود. 

خانواده های زندانی سیاسی همچنان، خواهان روشن شدن هرچه سریع تر این فاجعه رخ داده خلاف قانون در بند ۳۵۰ و مجازات عاملین این واقعه و رسیدگی به خواسته های به حق شان در چارچوب قانون اساسی هستند. 

احمد هادوی، برادر محمد امین هادوی در گفتگو با جرس خواهان برکناری رئیس قوه قضاییه شده و گفته است که در این شرایط آقای لاریجانی، رئیس قوه قضاییه باید برکنار شود. سال گذشته نیز جهت بازرسی به نمازخانه بند رفته بودند و قرآن ها را بیرون ریختند تا لای آنها را بازرسی کنند به نحوی که بعضی از قران‌ها صفحاتشان از هم جدا شد و زندانی‌ها به هتک حرمت قرآن اعتراض کرده بودند. من همان زمان در نامه ای خطاب به آقای خامنه ای نوشتم که در این قضیه دخالت کنند اما ایشان دخالتی نکردند، قطعا اگر در آن زمان ایشان در مقابل بازرسی ها دخالت کرده بودند دیگر شاهد حوادثی مانند روز پنج شنبه و ضرب و جرح زندانیان نمی بودیم. 

همچنین به گزارش وب سایت “کلمه” نیز، ابوالفضل قدیانی از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ضمن گرفتن روزه در همبستگی با زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ تاکید کرده است که از قوه قضاییه وابسته به قدرت و مفتخر به فرمانبرداری و کرنش در برابر مراکز قدرت است انتظاری نیست، لازم است تا در راستای اجرا و نظارت بر حسن اجرای قانون اساسی، رییس دولت درباره این تهاجم و ضرب و شتم بی رحمانه زندانیان، موضعی قاطع نزد افکار عمومی اتخاذ و در چارچوب وظایف قانونی اش آمران و عاملان را مورد پیگرد قرار داده و معرفی کند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large