Skyscraper large

زنان ایران در انتظار تحقق وعده‌های روحانی

6g45fg4h444g

روشنک آسترکی

شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، روز گذشته و در آستانه روز زن در ایران طی گفتگو با خبرگزاری مهر پیرامون برنامه‌های نهاد ریاست جمهوری سخن گفت.

وی معتقد است مهم‌ترین مشکل حوزه زنان وجود موانع فرهنگی و نبود نگاه مناسب وشایسته نسبت به جایگاه زنان است. هنوز در کشور تصویرشایسته‌ای از زن به ویژه در رسانه‌های گروهی و کتب درسی وجود ندارد و این نگاه تاثیر خود را در قوانین، سیاست گذاری‌ها و برنامه ریزی‌های کلان می‌گذارد. بنابراین گام نخست برای حل مشکلات زنان کشور تغییر نگاه و تعریف درست و مناسب از جایگاه زن در نقش‌های مختلف خانوادگی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در بخش دیگری از سخنان خود از طراحی بسته اشتغال برای زنان از سوی دولت خبر داد و گفت: یکی ازمحورهایی که در قانون ۲۳۰ برنامه پنجم توسعه به عنوان وظایف این معاونت قلمداد شده ساماندهی امور اقتصادی ـ معیشتی با اولویت مشاغل خانگی است. البته براساس گزارشهای دریافتی که ما از دستگاههای مختلف داریم هنوز اقدام خاصی در این زمینه انجام نشده است. با توجه به افزایش فارغ التحصیلان دختر و تقاضای آنان برای ورود به بازار کار دولت جایگاه خاصی را برای زنان و جوانان در تدوین بسته‌های اجرایی اشتغال در نظر گرفته است.

وی در پایان افزود: «جایگاه ایران در موضوع زنان بیشتر در شاخص‌های توسعه انسانی مورد بررسی است که براساس آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد که درباره نابرابری جنسیتی است، وضعیت ایران در این زمینه به ویژه در دستیابی زنان به فرصتهای برابر در اقتصاد و سیاست، چندان مطلوب نیست.» 

پرهیز از برابری جنسیتی

مولاوردی در حالی برنامه‌های زیادی را برای زنان بیان کرد که همزمان آیت الله علی خامنه‌ای در جمع گروهی از زنان برابری جنسی زن و مرد را از جمله حرف‌های کاملاً غلط غرب خوانده و اضافه کرده باید از این فرآورد‌ه‌های غربی کاملا پرهیز و دوری کرد.

رهبر جمهوری اسلامی همچنین زن و خانواده را دو مسئله غیر قابل تفکیک برشمرد و خاطر نشان کرد: هرکس اگر مساله زن را جدا از مساله خانواده مورد بررسی قرار دهد در فهم مساله و تشخیص علاج آن، دچار اختلال می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: «غرب مساله زن را بد فهمیده و در جمهوری اسلامی باید از افکار غربی درباره اشتغال زنان و برابری جنسیتی به طور کامل فاصله گرفته شود.

پیش‌تر در هفته گذشته نیز صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه مدعی شد ‌‌نهایت توجه به زنان در غرب٬ گسترش نگاه جنسی به آنهاست٬ در اسلام تفاوتی میان زن و مرد وجود ندارد و جمهوری اسلامی اجحافی به زنان نکرده است. رئیس قوه قضائیه همچنین مدعی شد مسائل حقوقی و تفاوت‌های مرد و زن در این امور را باید به هم پیوسته دید تا به خوبی متوجه شد که در اسلام و جمهوری اسلامی اجحافی در حق زنان نشده است.

گفتنی است مقامات جمهوری اسلامی سال‌هاست در طول دولت‌های مختلف تلاش می‌کنند علیرغم تعداد قابل توجه زنان در دانشگاه‌های ایران٬ جایگاه اصلی آن‌ها را در خانه معرفی کرده و نقششان به فرزندآوری و خانه‌داری محدود کنند. آن‌ها همچنین به بهانه حجاب و مصون نگاه داشتن زنان از خطرات اجتماعی احتمالی محدودیت‌های فراوانی را بر دختران و زنان در ایران تحمیل می‌کنند. 

دولت و فاصله شعار تا عمل

حسن روحانی از سال گذشته و زمانی که از او به عنوان «نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری» یاد می‌شد تاکنون همواره با بیان شعارهای حمایتی از زنان، تلاش داشت این بخش از جامعه را همراه و رای آن‌ها را به نفع خود جمع کند. اما آنچه پس از برگزیده شدن او به عنوان رییس جمهور رخ داد در عمل با شعار‌ها و وعده‌های انتخاباتی‌اش پیرامون وضعیت زنان فاصله داشت.

هر چند ۹ ماه گذشته شاهد برخی حرکات نمایشی مانند برگزیدن سخنگوی زن برای وزارتخانه امور خارجه یا برگزیدن فرماندار زن، بوده‌ایم اما عملکرد وی نشان می‌دهد وضعیت زنان ایران با پیش از انتخابات ریاست جمهوری تفاوتی نداشته و دولت یازدهم در این زمینه نمره مقبولی نمی‌گیرد.

در همین زمینه فائزه هاشمی اواخر دی ماه گذشته در گفتگویی با فرارو پیرامون عملکرد دولت یازدهم در حوزه ورزش بانوان ضمن بیان اینکه شروع کار دولت در این حوزه را شروع خوبی نمی‌بیند، گفته بود: «همواره از وزیر ورزش خواسته شد که در حلقه مشورتیشان حتما خانم‌ها به عنوان مشاور حاضر باشند ولی متاسفانه به رغم قبول و تاکید روی این موضوع، تا کنون چنین اتفاقی عملی نشده است و به نظرم اگر چاره داشتند معاونت ورزش بانوان را هم به یک آقا می‌دادند».

این در حالیست که حسن روحانی در زمان تبلیغات انتخاباتی پیرامون موضع دولت تدبیر و امید نسبت به مسائل زنان با تاکید بر اینکه عدالت به معنای فرصت برابر در فعالیت‌های علمی، اجتماعی و سیاسی است و دولت تدبیر و امید این برابری را بین مردان و زنان برقرار می‌کند، گفته بود: «در برنامه دولت تدبیر و امید، تقویت نهاد خانواده و افزایش رضایتمندی در زندگی خانواده، تقویت جایگاه زنان و نگاه برابر به استعدادهای علمی، پژوهشی و سیاسی و اجتماعی زنان، جبران تفاوت فاحش بین نرخ بیکاری زنان و مردان، ارتقای مشارکت زنان در عرصه‌های مدیریت، برخورداری همه زنان از پوشش تامین خدمات اجتماعی، مورد توجه قرار می‌گیرد».

این در حالى است که به گزارش شکاف جهانی جنسیتی که توسط مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۳ تهیه شده است، ایران پایین‌ترین حضور زنان را در نیروی کار و پایین‌ترین درآمد زنان در منطقه را داراست.

کلاوس شوآب، مدیر مجمع جهانی اقتصاد در این گزارش می‌نویسد: «کشور‌ها و شرکت‌ها تنها درصورتی می‌توانند رقابت کنند که بهترین استعداد‌ها چه زن و چه مرد را جذب کنند.» برداشته شدن تحریم‌ها در نتیجه پیشرفت در حل مناقشات اتمی، منجر به توسعه اقتصادی می‌شود، اما بدون حضور زنان بعنوان نیروی کار، ایران قادر نخواهد بود که از این ظرفیت بخوبی استفاده کند.

همچنین در گزارش‌بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل پیرامون وضعیت حقوق بشر در ایران که در اواخر سال ۲۰۱۳ منتشر شد آمده بود بازداشت مخالفان و تبعیض علیه زنان همچنان ادامه دارد. تعداد زیادی از مدافعان زن حقوق بشر مورد تهدید واقع شده‌اند یا محکوم و زندانی شده‌اند.

فراز صانعی، پژوهشگر امور ایران در بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز معتقد است روحانی در مورد اینکه زنان چه نقشی می‌توانند در جامعه مدنی داشته باشند خوب حرف می‌زند اما نمی‌خواهد خود را آماج حملات قرار بدهد.

در پایان گفتنی است زنان ایران با گذشت نزدیک به یک چهارم از عمر دولت یازدهم، هنوز در انتظار تحقق وعده‌های دولت به سر می برند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large