Skyscraper large
گفتگو با خانواده زندانيان سياسى:

تاریخ، ۵شنبه خونین اوین را فراموش نخواهد کرد

d56f4gd5f55f

مژگان مدرس علوم

روز پنج شنبه ۲۸ فروردین ماه، بند ۳۵۰ اوین شاهد یکی از بی سابقه ترین برخورد ها و ضرب و جرح ها علیه زندانیان سیاسی بود. ساعت نه صبح بیش از صد نفر از ماموران اطلاعات و سپاه با لباس شخصی و سربازان گارد ویژه سازمان زندان ها با باتوم و دوربین وارد بند شده و با درست کردن تونل وحشت زندانیان را با ضرب و شتم وحشیانه از زیر آن رد کردند.

به گفته شاهدان در صحنه در زمان ضرب و شتم زندانیان، دوربین ها خاموش بوده و به محض اعتراض زندانیان به این برخوردها دوربین ها روشن و بر روی زندانیان زوم می شد. پس از خونریزی و مجروح شدن بسیاری از زندانیان ۳۲ تن از آنان را به بند انفرادی ۲۴۰ منتقل کردند. شدت برخورد و خونریزی در بند ۳۵۰ به حدی بوده که در هنگام انتقال زندانیان مجروح به انفرادی و بهداری زندان، مینی بوس حامل آنها خونین شده بود.

لخت کردن زندانیان، تراشیدن موی سر، زدن دستبند و کشیدن بر روی زمین، مشت و لگد، فحاشی و تحقیر، چشم بند از جمله آزارهایی بود که ماموران هنگام انتقال زندانیان به انفرادی انجام دادند.

فرزانه میرزاوند، همسر سیامک قادری با ابراز تاسف و نگرانی از اینگونه برخوردهای غیرقانونی به “راه دیگر” گفت: “سازمان زندانها در مورد این مساله باید توضیحات صادقانه و شفاف خود رو به عموم ارائه کند.مگر ما قانون نداریم؟ مگر در ﺁﯾﯿﻦ ﻧﺎﻣﻪ ﺯﻧدان ها ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ چگونگی رفتار ﺑﺎ ﺯﻧﺪﺍﻧﯿﺎﻥ هیچ ﻣﻘﺮﺭﺍﺗﯽ بیان نشده است؟ تا آنجا که می دانیم ﺣﺘﯽ ﺩﺭ ﺑﻨﺪ ﺝ ﺍﺯﻣﺎﺩﻩ ۲۴ ﺍﯾﻦ ﺁﯾﯿﻦ ﻧﺎﻣﻪ ﻣﻘﺮﺭ شده ﮐﻪ ﺭﺋﯿﺲ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﺑﺎﯾﺪ ﻣﺮﺍﻗﺐ ﻧﺤﻮﻩ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﻣﺎﻣﻮﺭﺍﻥ ﺑﺎ ﻣﺤﮑﻮﻣﺎﻥ ﺑﺎﺷﺪ. همچنین ﻃﺒﻖ ﻣﺎﺩﻩ ۶۱۷ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻣﺠﺎﺯﺍﺕ ﺍﺳﻼﻣﯽ ضرب و جرح زندانیان حکمی از  ۲ ﺗﺎ ۵ ﺳﺎﻝ ﺣﺒﺲ ﻭ ﭘﺮﺩﺍﺧﺖ ﺩﯾﻪ ﻭﻗﺼﺎﺹ دارد. ما هم فقط اجرای قانون و امنیت و سلامت عزیزانمان را می خواهیم.”

فجایع روز پنج شنبه خونین اوین در حالی رخ داده است که سهراب سلیمانی مدیر کل زندان‌های استان تهران به ایرنا می‌گوید هیچ‌گونه درگیری و ضرب‌ وشتمی بین ماموران و زندانیان بند ۳۵۰ اوین روی نداده است و تنها یک بازرسی ساده انجام شده که این بازرسی به صورت ماهانه و نوبه‌ای انجام می‌شود.

همچنین غلامحسین اسماعیلی رییس سازمان زندان‌های کل کشور در گفت‌وگو با «ایلنا» اخبار برخی سایت‌های خبری مبنی بر اینکه در درگیری دست‌ و‌ پای برخی از این زندانیان شکسته شده یا مشکل جسمانی برایشان به وجود آمده را تکذیب کرد و گفته است که بنا نداریم که به ادعاهای سایت‌های معارض که دروغ‌پراکنی علیه نظام می‌کنند پاسخگو باشیم!

همزمان با این تکذیب ها مبنی بر وقوع هرگونه درگیری در بند ۳۵۰ اوین، صبح امروز خانواده های زندانیان سیاسی در مقابل دادستانی حضور پیدا کردند و خدابخشی دادیار ناظر زندان ها در گفتگو با خانواده ها منکر ضرب و شتم ها نشد و وعده پیگیری به خانواده ها داد.

همسر قادری با اشاره به حضور خانواده ها در مقابل دادستانی خاطرنشان می کند: “امروز تعدادی از خانواده ها برای رفع نگرانی به دادستانی مراجعه کردیم. بر خلاف رییس سازمان زندانها که کل ماجرا را انکار کرده بودند، نماینده دادستان تایید کرد که درگیری هایی رخ داده اما مجروح به آن شکل که در اخبار منعکس شده نداشتیم. من و دیگر خانواده ها نگران بودیم و اصرار داشتیم که حداقل برای آرامش خیالمان اجازه بدهند با عزیزانمان تماس داشته باشیم و صدای آنها را بشنویم. اما ایشان گفتند که باید برای بازدید به اوین بروند تا از نزدیک ببینند قضیه چی بوده است و بعد به ما جواب دهند. این شد که به اوین رفتند. ما خانواده ها هم از انجایی که تنها از همین طریق می توانستیم از وضعیت زندانی امان خبر بگیریم ترجیح دادیم که تا برگشتن ایشان همانجا بمانیم که البته من چون باید سر کار می رفتم زیاد نماندم. در هر حال ما فقط نگران عزیزانمان هستیم و می خواهیم که عاملان این واقعه تلخ معرفی و محاکمه شوند.”

بدنبال پیگیری خانواده های نگران زندانیان سیاسی بند ۳۵۰عصر امروز خدابخشی دادیار ناظر زندان ها به بند ۲۴۰ رفته و تعداد ده نفر از زندانیان را که آثار جراحات آنها کمتر بوده است را به بند عمومی بازگرداند. عبدالفتاح سلطانی، مصطفی عبدی، مصطفی ریسمان باف، سهیل عربی، آرش همپای، علی عسگری، داور حسینی وجدانی، اسدالله هادی، اسدالله اسدی و امیر دوربین قاضییان ده زندانی هستند که به بند ۳۵۰ زندان اوین بازگردانده شده اند.

خانواده ها همچنان نگران وضعیت سلامت عزیزان دربند خود هستند و در مراجعات خود به مقامات قضایی خواهان ملاقات و یا تماس تلفنی با زندانیان خود شده اند، خواسته ای که تاکنون بی پاسخ مانده است.

علی مطهری نماینده مردم تهران با این گمانه زنی که شاید برخی نهادهای اطلاعاتی موازی وزارت اطلاعات برای ایجاد مشکل برای دولت جدید دست به این اقدام زده‌اند خواستار ملاقات این زندانیان با خانواده‌هایشان شده است.

هم اکنون محمدامین هادوی، محمد صدیق کبودوند، محمد داوری، هوتن دولتی، مهدی خدایی، بهزاد عرب گل، غلامرضا خسروی، ابوالقاسم فولادوند، مهرداد آهن خواه، رضا اکبری منفرد، مجید اسدی، بهنام ابراهیم زاده، سعید متین پور، سهیل بابادی، سروش ثابت، سعید حایری، سمکو خلقتی، یاشار دارالشفاء، رضا همیاری، محمد شجاعی، امیر رضازاده در انفرادی ۲۴۰ در اعتصاب غذا بسر می برند. همچنین ده زندانی که به بند عمومی آمده اند تا روشن شدن وضعیت دیگر زندانیان اعلام کرده اند به اعتصاب غذای خود ادامه خواهند داد. 

پدر پیمان کاسن نژاد که فرزندش در روز پنج شنبه دچار آسیب شده است با بیان اینکه اینگونه برخوردها برایش تازگی ندارد و تجربه اش را دارد، می گوید: “پیمان همان اوایل بر اثر شکنجه توسط ماموران اطلاعات چشم راست و گوش راستش و مهره های گردنش دچار آسیب شد و الان هم که می گویند با باتوم او را زده اند. روز پنج شنبه شنیدیم که حدود صد نفر از ماموران به اتاق یک و سه بند ۳۵۰ ریخته اند و شروع به ضرب و شتم بچه ها کرده اند و در اصلی را هم بسته بودند که بقیه زندانیان نتوانند به کمک آنها بیایند. واقعا دیگر نمی دانم چه بگویم و چکار کنم. حق مرخصی و ملاقات حضوری که نمی دهند هیچ، اینطورهم آنها را به باد کتک می گیرند. ما منتظر بودیم که این سه ماه و نیم تمام شود و پیمان آزاد شود اما با شنیدن این اتفاقات نگرانیم که دوباره برایشان پرونده سازی کنند. وقتی این اخبار را شنیدیم واقعا نگران و ناراحتیم. الان مادر پیمان مریض و ناخوش شده و نمی دانیم به کجا شکایت کنیم. هر جا هم که مراجعه می کنیم جواب نمی دهند.”

وی با اشاره به تنش زا کردن فضای کشور با اینگونه رفتارها ادامه می دهد: “تاریخ پنج شنبه خونین را فراموش نخواهد کرد. در دانشگاه آزاد رشت هم دیروز شلوغ شده بود و دانشجویان وقتی خبر روز پنج شنبه و همینطور اعدامها را شنیده بودند تحصن کرده بودند و معترض شدند که چرا این رفتارها صورت می گیرد. بخاطر همین از همین تریبون از مسئولین خواهش می کنم عقلانیت و درایت را در پیش بگیرند. به هر حال اینها جوانان این مملکت هستند و باید زندگی کنند. چرا باید جوانان دچار مشکلات روحی و روانی شوند؟ چرا باید زندانها پر شود از دکتر و مهندس و دانشجو و… و زندگی اشان را در پشت میله ها بگذرانند نیروهایی که می توانند برای توسعه کشور و سربلندی ایران مفید باشند باید در پشت میله های زندان از بین بروند.”

گفتنی است، شورای هماهنگی راه سبز امید با صدور بیانیه‌ای “اعتراض شدید به برخورد خشونت‌بار و غیرانسانی نیروهای امنیتی و مأموران قضایی حاکم بر زندان اوین” خود را عنوان کرده و از آقای روحانی خواسته اند “به احترام سوگندی که برای پاسداری از حقوق شهروندان یاد کرده، این رویداد تلخ را به‌صورت جدی بررسی کند.” 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large