Skyscraper large

امیدواری و صبر کاربران اینترنت در ایران

df7gd8f777f-روشنک آسترکی - roshanak astaraki

روشنک آسترکی

به گزارش خبرگزاری مهر وزیر ارتباطات روز گذشته، ۲۵ فروردین طی سخنانی تصریح کرد راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات (اینترنت ملی) از مهم‌ترین اولویت‌های وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات است و تا دو سال آینده زیرساخت‌های ارائه این شبکه در ایران فراهم می‌شود و تا سال ۱۳۹۴ سراسر ایران را پوشش خواهد داد. وی همچنین پیرامون فیلترینگ در کشور و ارتقا سطح سرعت و کیفت اینترنت سخنانی گفته است.

فراز و نشیب‌های اینترنت ملی

مطرح شدن طرحی به نام اینترنت ملی به زمستان سال ۸۵ بازمی‌گردد. زمانی که در مجلس بحث بودجه سال ۸۶ مطرح شد و در‌‌ همان زمان در کمیسیون صنایع و معادن، بودجه‌ای ۱۰ میلیارد تومانی برای اینترنت ملی کشور در نظر گرفته شد. اما این طرح در‌‌ همان زمان هم چندان با روی خوشِ نمایندگان مجلس مواجه نشد و کمیسیون تلفیق به‌دلیل مبهم بودن مفهوم اینترنت ملی آن را تصویب نکرد. اما این پایانی برای اینترنت ملی نبود؛ چرا که درست چند ماه بعد، یعنی در خرداد سال ۸۶، هیات وزیران، برنامه‌های عملیاتی راه‌اندازی و بهره‌برداری این شبکه‌ را در سال‌های ۸۶‌ تا۸۸ تصویب کردند.

براساس این برنامه، به شرکت مخابرات ایران به همراه شرکت‌های مخابراتی وابسته و شرکت‌های مخابراتی استانی تکلیف شد که در طول سال‌های ۸۶ تا ۸۷ تا مبلغ ۵۶۶۰‌ میلیارد ریال، از منابع داخلی خود را جهت ایجاد شبکه ملی اینترنت سرمایه‌گذاری کنند. در ادامه این تصمیم نیز در مرداد ماه سال ۸۶ شورای اقتصاد با درخواست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، درخصوص سرمایه‌گذاری در طرح شبکه ملی دیتا، به مبلغ ۳۵۰میلیارد تومان موافقت کرد و اکنون وزیر ارتباطات دولت یازدهم از سراسری شدن این شبکه تا پایان سال ۹۴ خبر می‌دهد.

در هر حال برخی از کاربران اینترنت نگران‌اند که راه اندازی این شبکه موجب شود که دسترسی آن‌ها به شبکه جهانی اینترنت محدود گردد. با این حال مسئولان دولتی می‌گویند این شبکه به طور موازی در کنار اینترنت در دسترس کاربران خواهد بود. 

داستان مبهم فیلترینگ در کشور

واعظی همچنین در سخنان روز گذشته خود با بیان اینکه مخالف فیل‌تر کردن برخی شبکه‌های اجتماعی از جمله «واتس‌اپ» است، افزود: «ما بر این باوریم که هیچ یک از شبکه‌های اجتماعی نباید به دلیل مسائل اقتصادی و تسهیلاتی که برای کاربران فراهم می‌کند فیل‌تر شوند؛ مگر اینکه این شبکه‌ها مضرات دیگر و یا بحث مشکلات اخلاقی را به دنبال داشته باشند.»

هر چند فیلترینگ و منع استفاده ازشبکه‌های اجتماعی همواره در سالهای اخیر توسط حاکمیت ایران تبلیغ و حتی در سالهای گذشته فعالیت در شبکه‌های اجتماعی یکی از ابزارهای فشار بر فعالان سیاسی و مدنی در ایران بوده است، اما اکنون با وجود فیل‌تر بودن این شبکه‌ها پای مقامات رسمی به این شبکه‌ها باز شده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجهٔ یازدهم یکی از اولین اعضای کابینه بود که صفحه‌ای را در فیس‌بوک و بعد‌تر شناسهٔ کاربری تاییدشده‌ای را در توئی‌تر راه‌اندازی کرد. صفحهٔ فیس‌بوک ظریف درحال حاضر یکی از پرتعداد‌ترین صفحه‌های فارسی است و هر استاتوس او هزاران لایک خورده و بار‌ها بازنشر می‌شود. ظریف برای اولین‌بار در ایران به عنوان یک مقام مسئول سراغ «یوتیوب» فیلترشده در ایران هم رفت و با ارسال ویدیوهایی به زبان‌های انگلیسی و فارسی از این سایت نیز برای ارتباط با مخاطبان ایرانی و غیرایرانی استفاده کرد.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، شهین‌دخت مولاوردی معاون امور زنان رئیس‌جمهور، معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برخی دیگر از اعضای کابینهٔ یازدهم‌ هستند که در شبکه‌های اجتماعی عضویت و فعالیت دارند.

همچنین در سال ۱۳۹۲ دفتر آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز در توئی‌تر دو صفحه به فارسی و انگلیسی راه انداخت که هر دو صفحه بسیار فعال است.

بسیاری از مقام‌های دیگر حکومتی از این اقدام اعضای دولت انتقاد کردند و این امر را نشانهٔ قانون‌شکنی از سوی دولتی‌ها دانستند. احمدی مقدم، فرماندهٔ نیروی انتظامی گفت که قانون برای همهٔ شهروندان است و این اقدام اعضای دولت دور زدم قانون و بی‌توجهی به مقررات است. 

رتبه پایین اینترنت ایران

واعظی همچنین روز گذشته در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر مشکلاتی که کاربران درحوزه اینترنت دارند و اختلالاتی که در ارائه خدمات بسیاری شرکت‌ها وجود دارد و یا اینکه هیچ جریمه‌ای برای این شرکت‌ها در نظر گرفته نشده است، توضیح داد: حدود سه ماه است که در زمینه کیفیت و سرعت با شرکت‌های مختلف کار می‌کنیم و در این میان زمانی را هم مشخص کرده‌ایم که امیدواریم ظرف دو ماه آینده به طور تدریجی وضعیت سرعت و کیفیت اینترنت ارتقا پیدا کند. وی در عین حال خاطرنشان کرد: البته‌‌ همان طور که پیش از این هم اشاره شده مردم برای دسترسی به سرعت و کیفیت دلخواه باید حدود یک تا ۱. ۵ سال صبر کنند.

واعظی پیش‌تر و در دهم آذر ۱۳۹۲ در تلویزیون ایران گفته بود که برای افزایش پهنای باند و سرعت اینترنت، برنامه‌ریزی کوتاه مدت صورت گرفته است. او وعده کرده بود که ظرف یک سال پهنا و سرعت اینترنت، دو تا سه برابر شود و افزوده بود که طبق یک برنامه سه ساله، قرار است پهنای باند و سرعت اینترنت «مطابق خواست مردم» افزایش یابد.

او با تاکید بر اینکه دولت روحانی توانسته در صد روز اول کار خود پهنای باند را بیش از ۵۰ درصد افزایش دهد، ابراز امیدواری کرده بود که «در آینده‌ای نه چندان دور این افزایش باند به ۱۵۰ کیگابایت برسد.»

واعظی در اولین حضور خود در کمیته ارتباطات مجلس شورای اسلامی هم گفته بود که مهم‌ترین اولویت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ارتقای سرعت اینترنت کشور است.

این در حالیست که بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط وب‌سایت «نت ایندکس» ایران از نظر سرعت، کیفیت و قیمت اینترنت، از میان ۱۹۱ کشور در رتبه ۱۶۷‌ قرار دارد. رتبه برخی کشورهای منطقه خاورمیانه و همسایگان ایران از نظر سرعت، کیفیت و هزینه اینترنت به این قرار است: اسرائیل ۳۵، امارات متحده عربی ۵۰، قطر ۶۹، ترکیه ۷۳، ‌عربستان ۷۴، ارمنستان ۸۲، عراق ۱۴۳، آذربایجان ۱۴۶، فلسطین ۱۵۶، پاکستان ۱۷۳ و سوریه ۱۸۲.

این گزارش تصریح می‌کند که متوسط سرعت اینترنت (دانلود) در ایران ۳ مگابیت است. این سرعت برای گوشی‌های موبایل در حدود ۴۰۰ کیلوبیت برآورد شده است. گفتنی است متوسط سرعت جهانی نزدیک ۱۸ مگابیت است. سرعت متوسط جهانی اینترنت برای تلفن‌های هوشمند نیز در حدود ۸ مگابیت برآورد شده است. همچنین اینترنت در ایران به نسبت متوسط قیمت جهانی سه و نیم دلار گران‌تر است. بر اساس گزارش این وب‌سایت، این اطلاعات در بازه زمانی ۱۵ مارس تا ۱۳ آوریل ۲۰۱۴، با بررسی بیش از یک میلیون و یکصد‌هزار آی‌پی منحصر به فرد در درون ایران کسب شده است.

در پایان به نظر می‌رسد کاربران اینترنت در ایران ضمن اینکه با دردسرهای زیادی برای استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی روبرو هستند اما با امیدواری به تدبیر دولت یازدهم نسبت به وعده‌های وزیر ارتباطات صبر پیشه کرده و انتظار روزی را دارند که بدون مشکل از اینترنت پرسرعت و با کیفیت برخوردار باشند و کنترل امنیتی و فیلترینگ در کشور کاهش پیدا کند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large