Skyscraper large
گفتگوى راه ديگر با مادر "عماد بهاور"

نهضت آزادی؛ مقام نخست زندانیان احزاب

65regt44r

مژگان مدرس علوم

با گذشت یکسال از تصویب ماده ۱۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی اما تاکنون این ماده قانونی به مرحله اجرا در نیامده است. قانون مجازات اسلامی جدید در اول اردبیهشت ۱۳۹۲ در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تصویب  شد و در تاریخ ۱۱ اردبیهشت به تایید شورای نگهبان رسید. پس از تایید شورای نگهبان و پانزده روز پس از انتشار این قانون در روزنامه رسمی مطابق با قانون لازم الاجرا می شود، اما با گذشت یکسال از آن زمان اجرای آن مسکوت مانده است. در مراجعه و پرسش خانواده های زندانیان سیاسی به مراجع قضایی در مورد چرایی عدم اجرای این قانون تاکنون پاسخ مشخصی به آنها داده نشده است.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بسیاری از بازداشت شدگان با اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «اقدام علیه امنیت ملی» و «توهین به رهبری» به احکام سنگین محکوم شدند که مطابق قانون قدیم مجازات اسلامی در صورت محکومیت فرد با چند اتهام او می‌بایست حکم زندان ناشی از همه مجازات‌ها را تحمل می‌کرد. اما در ماده ۱۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی مقرر شده است که در صورت تعدد جرائم از انواع مختلف در مورد همه آن‌ها حداکثر مجازات صادر می‌شود، ولی تنها مجازات اشد اجرا می‌شود و بقیه مجازات‌ها به اجرا در نمی آید. بدین ترتیب در صورت به اجرا درآمدن قانون جدید مجازات اسلامی بسیاری از زندانیان سیاسی یا باید آزاد شوند یا از مدت حبسشان کاسته ‌شود.

تغییر سرنوشت زندانیان سیاسی با اجرای ماده ۱۳۴

طاهره طاهریان، مادر عماد بهاور با ابراز نارضایتی از اجرا نشدن ماده ۱۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی به “راه دیگر” می گوید: “اجرایی نشدن این قانون خود غیر قانونی است. متاسفانه این قانون نه برای زندانیان سیاسی و عقیدتی به اجرا درآمده، و نه برای زندانیان غیر سیاسی و به نظر می رسد علت آن این است که با به اجرا در آمدن این قانون بسیار زیادی از زندانیان سیاسی آزاد خواهند شد از جمله عماد که اگر این قانون به اجرا گذاشته شود فقط نه ماه دیگر از دوران محکومیتش باقی می ماند. با توجه به کاهش حکم عماد به هفت سال و اینکه حکم عماد دو سال و پنج سال است که اگر این قانون به اجرا در آید، دو سال از حکمش حذف می شود و نه ماه دیگر از زندانش می ماند.”

پس از تصویب این قانون بسیاری از نهادهای حقوق بشری و خانواده های زندانیان سیاسی خواستار آن شده اند که قوه قضاییه با اعمال مواد جدید قانون، تغییرات لازم را در احکام و شرایط زندانیان سیاسی اعمال کند.

در صورت اعمال قانون جدید مجازات اسلامی، عملا احکام سنگین و سرنوشت بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی تغییر پیدا خواهد کرد.

خانم طاهریان در ادامه افزود: “ما امیدوار بودیم با شروع سال جدید فضا تغییر کند اما متاسفانه یک لیست ۵۴ نفره از زندانیان سیاسی که قبل از عید تهیه کرده بودند تا آنها به مرخصی بیایند به دلایل نامشخص لغو شد و الان هم که پیگیری می کنیم می گویند فعلا از مرخصی خبری نیست، وقتی می پرسیم چرا؟ جوابی نمی دهند. واقعا برای ما جای سوال است که چرا این محدودیت ها و فشارها را افزایش داده اند؟ نظر ما این است که به نوعی می خواهند بگویند با روی کار آمدن دولت آقای روحانی هیچ تغییری در فضای سیاسی کشور ایجاد نشده است و اینطور نیست که قرار است اصلاحاتی صورت بگیرد. بخاطر همین هم هست که فشار بر روی خانواده های زندانیان سیاسی را زیاد کرده اند و با کوچکترین بهانه واهی زندانیان را از حقوق خود محروم می کنند.”

وی ادامه می دهد: “اما ما باز امید خود را از دست نداده ایم و امیدواریم فضا باز شود. واقعا اگر زندانیان را زودتر آزاد کنند به نفع همه هست و فضای کشور از حالت تشنج در می آید با توجه به اینکه اصلاح طلبان هم خیلی دوست دارند به دولت آقای روحانی کمک کنند و قطعا با آزادی زندانیان سیاسی کشور به یک وحدت و آرامش خواهد رسید.”

نهضت آزادی رکوردار تعداد زندانیان احزاب

حزب نهضت آزادی ایران در سال ۱۳۴۰ با جدایی برخی از اعضای مذهبی جبهه ملی ایران و با تاکید بر هویت ایرانی و اسلامی تأسیس شد. اعضای این حزب سیاسی بعد از انقلاب به خاطر انتقاد از عملکرد حکومت اسلامی ایران متحمل هزینه های فراوانی نظیر زندان شکنجه، تعقیب، تهدید و قتل توسط ارگان های نظامی و امنیتی حاکمیت جمهوری اسلامی در ایران شده اند ه همچنان ادامه دارد.

میزان فشارها و تهدیدها بر اعضای نهضت آزادی به حدی است که در شرایط فعلی این حزب با داشتن ۵ زندانی در زندانهای رجایی شهر و بند ۳۵۰ اوین رکورد دار تعداد زندانیان احزاب می باشد و میانگین سن زندانیان نهضت آزادی کمتر از چهل سال است.

از آخرین وضعیت زندانیان نهضت آزادی از خانم طاهریان سوال می کنم ایشان پاسخ می دهند: “تا جایی که اطلاع داریم بازجوی نهضت آزادی به زندان رفته و البته گفته که با بهاور کاری ندارد و تا آخرهمان جا در زندان بماند و به آقای خرم هم مانند یکسال پیش وعده مرخصی داده اما تا الان از مرخصی ایشان هم خبری نیست. به عماد هم که مرخصی نمی دهند.”

وی خاطرنشان می کند: “ما فکر می کنیم علت فشارهای مضاعف بر روی اعضای نهضت بخاطر کادری هست که با آنها کار می کند زیرا نه فعالیت نهضتی ها بیشتر از احزاب دیگر است و نه اینکه تندروی دارند. ادوار تحکیمی ها و مشارکتی ها خیلی صریح تر از نهضتی ها حرف می زنند اما فکر کنم بخاطر ذهنیتی که از نهضتی ها دارند کادری که از اطلاعات برای آنها گذاشته اند فشار می آورند. در هر حال امیدواریم با درایت و عقلانیت کشور به یک آرامش برسد و زندانیان سیاسی را هم آزاد کنند.”

آخرین وضعیت اعضای نهضت آزادی

ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی پس از چهار بار بازداشت از سال ۸۸ که شامل انتقال از زندان به بیمارستان و عمل قلب باز و بازداشت مجدد بعد از عمل بود، مدتها هم در خانه امن وزارت اطلاعات در بازداشت بسر برد.

مهندس محمد توسلی که پس از دوبار بازداشت در سالهای پس از ۸۸ که یکبار دوماه و بار دیگر هفت ماه در بند ۲۰۹ بازداشت بود در دادگاه بدوی به ۱۱ سال زندان محکوم شده و حکم در مرحله تجدید نظر قرار دارد.

هاشم صباغیان پس از بازداشت در سال ۸۹ در دادگاه بدوی به پنج سال زندان محکوم شد.

محمد باقر علوی از اعضای نهضت آزادی پس از دوبار بازداشت موقت از سال ۸۸ در دادگاه به چهار سال زندان محکوم شد. اتهام محمد باقر علوی اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروه های غیر قانونی، ماده ۵۹۹ -۶۰۰ قانون مجازاتهای اسلام اعلام شده است. وی همچنین در سال ۱۳۸۸ بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم در دستگیری های فله ای بازداشت شد و ۴۰ روز در سلول انفرادی را گذراند و بار دیگر در سال ۹۱ بازداشت و مدتها در انفرادی نگهداری شد.

دکتر سید علی اصغر غروی، عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران و مسئول شاخه این حزب در استان اصفهان، پس از سال ۸۸ دو بار بازداشت شده است. وی پس از انتشار مقاله ” امام؛ پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی؟ ” در روزنامه بهار در تاریخ ۱۹ آبان در شهر اصفهان بازداشت و صبح روز دوشنبه ۱۳۹۲/۸/۲۰، توسط ضابطین دادگاه انقلاب از اصفهان به دادسرای فرهنگ و رسانه در تهران منتقل شد و هفته ها در زندان بسر برد و به دلیل وخامت حال و بیماری قلبی از زندان آزاد شد. دکتر غروی از سال ۱۳۸۰ اقدام به برگزاری کلاسهایی با عنوان تفسیر ترتیبی و تفسیر موضوعی قرآن مبین کرد که این کلاس‌ها توسط اداره اطلاعات اصفهان تعطیل شد.

محسن محققی از دیگر اعضای شورای مرکزی نهضت آزادی است که بعد از عاشورا بازداشت شد و پس از گذراندن سه سال از حکم خود در اواخر سال ۹۲ از زندان آزاد شد.

فرید طاهری، عضو نهضت آزادی و داماد مهندس توسلی، که از دی ماه سال ۸۸ در بازداشت به سر می برد پس از گذراندن سه سال حکم خود دی ماه سال ۹۱ از زندان آزاد شد.

گفتنی است، لیلا توسلی، فرزند مهندس محمد توسلی و خواهر زاده دکتر ابراهیم یزدی، به اتهام حضور در راهپیمایی ۲۵ خرداد و روز عاشورا و و همچنین مصاحبه با رادیو فردا و بی بی سی به عنوان شاهد عینی کشته شدن یکی از شهروندان توسط خودرو نیروی انتظامی و عبور از روی جسد وی، به استناد ماده ۶۱۰ قانون مجازات و با رعایت ماده ۴۶ قانون مجازات به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم شد.

آرش نجبایی از دیگر علاقمندان نهضت آزادی ایران است که به شش سال زندان محکوم شده است.

دکتر غفار فرزدی، مسئول شاخه آذربایجان، احد رضایی، مسئول شاخه زنجان هستند که در حوادث بعد از ۸۸ بازداشت شدند.

آخرین وضعیت اعضای دربند نهضت آزادی

مهندس امیر خرم عضو شورای مرکزی نهضت آزادی که در حال گذراندن حکم هشت سال خود در اوین است از شهریور ۹۰ تاکنون از حق طبیعی مرخصی محروم است.

وی در سال ۸۰ به همراه اعضای نهضت آزادی ایران به صورت موقت بازداشت شد و مدت ۱۳۵ روز را در سلول انفرادی ۵۹ سپاه گذراند. او بعد از محاکمه غیر علنی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در شورای مرکزی نهضت آزادی به چهار سال و نیم زندان تعزیری محکوم گردید که در دادگاه تجدیدنظر به دو سال کاهش یافت.

این عضو نهضت آزادی ایران بار دیگر  پس از عاشورای سال ۸۸ به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار و بازداشت شد و مدت ۵۰ روز را در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر برد. وی نهایتا در مهرماه سال ۸۹ در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیر عباسی محاکمه و به خاطر حضور در تظاهرات روز عاشورا و عضویت در نهضت آزادی به هفت سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم گردید حکمی که در دادگاه تجدید نظر به شش سال کاهش یافت.

امیر خرم از جانبازان جنگ ایران و عراق است و از سال ۱۳۶۵ به عضویت نهضت آزادی ایران درآمد و علاوه بر فعالیت های ارزنده خود در این حزب، مسئولیت شاخه جوانان نهضت آزادی را نیز برعهده داشت.

عماد بهاور مسئول شاخه جوانان نهضت آزادی، از اعضای ارشد ستاد میرحسین موسوی بود، که بارها در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری دور دهم بازداشت شد. پس از مدتی توسط قاضی صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم گردید، حکمی که در سال ۹۲ توسط دیوان عالی کشور شکسته شد و به هفت سال تغییر یافت.

مهدی معتمدی مهر، عضو دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران که از اسفند ۱۳۹۱ در بازداشت بسر می برد بارها از حق طبیعی ملاقات حضوری با خانواده اش محروم شده است. مقامات دادستانی فعالیت سیاسی در زندان و امضای نامه ای خطاب به سیدمصطفی تاج زاده و طرح کمپین ملی اصلاحات قضایی و همچنین انتشار یاداشتی به قلم فرزانه بذرپور برای این عضو نهضت آزادی را از جمله دلایل محرومیت ها و فشارها اعلام کرده اند. 

معتمدی مهر که سابقه عضویت در کمیته انتخابات آزاد، سالم و عادلانه را دارد، پیش از این ، در آبان ۱۳۹۰ طی نامه ای سرگشاده به وزیر اطلاعات وقت، نسبت به رفتار و عملکرد خلاف قانون و غیراخلاقی احدی از ماموران وزارت اطلاعات هشدار داده بود.

این عضو نهضت آزادی از سال ۸۸ سه باز بازداشت موقت شده و اسفند ماه سال ۹۱، به عنوان اجرای حکم صادره بازداشت شده و پس از سه ماه و نیم بازداشت غیرقانونی در بند ۲۰۹ اوین بدون توجه و استناد به حکم قضایی صادره به زندان رجایی شهر تبعید شد.

جعفر گنجی، عضو شاخه جوانان نهضت آزادی از اعضای جوان نهضت آزادی ایران به حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و به اتهامهایی نظیر اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت با تشکیل و راه اندازی گروه مطالعه ‌تاریخ، حضور در تجمعات غیر قانونی و فعالیت تبلیغی علیه نظام به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده است. او از فروردین سال ۹۱ در بازداشت بسر می برد و تنها یکبار به علت فوت مادرش توانسته از مرخصی چند روزه استفاده کند.

مسعود صادقی از دیگر اعضای جوان نهضت آزادی ایران است که به شش سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد و از آبان‌ماه ۹۱ در زندان است. وی  در این مدت حتی از مرخصی چند ساعته برای ملاقات فرزند خردسالش بهره‌مند نشده است. فرزند این عضو جوان نهضت آزادی هنگام بازداشت وی شش ماهه بود.

سعید رضوی فقیه از اعضای نهضت آزادی در اسفند ماه سال گذشته پس از یک سخنرانی در همدان توسط دادگاه انقلاب بازداشت و برای گذارندن آنچه حکم قبلی اش اعلام شده بود به زندان رجایی شهر اعزام شد.

گفتنی است، چندین نفر دیگر از اعضای این حزب که پس از سال ۸۸ بازداشت شده اند منجمله اکثریت اعضای شاخه جوانان این حزب پرونده مفتوح و در حال رسیدگی در شعب مختلف دادگاه انقلاب دارند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large