Skyscraper large

آزادی مرزبانان؛ آزمون دولت و جامعه

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

ربوده شدن ۵ مرزبان ایرانی در روز ۱۸ بهمن ماه سال گذشته در منطقه مرزی جکیگور واقع در استان سیستان و بلوچستان، توسط گروهی موسوم به جیش العدل موجی از احساسات و اعلام مواضع از سوی مردم را در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت و با اعلام کشته شدن یکی از این گروگانها این اعلام انزجار به بالاترین حد خود رسید.

در این میان برخلاف شبکه‌های اجتماعی، مقام‌های دولتی و رسانه‌های رسمی کشور سیاست سکوت خبری – امنیتی را در پیش گرفته بودند و گمان می‌رفت باز هم تراژدی گروگانگیری‌های قبلی و کشته شدن گروگانها تکرار شود و حتی وزارت کشور که مهم‌ترین نهاد در تامین امنیت شهروندان است تنها با صدور بیانه هایی وارد ماجرا شد.

گروگانگیری در استان سیستان و بلوچستان مسبوق به سابقه است که به عنوان نمونه در یکی از این گروگانگیری‌ها که توسط گروه جندالله به سرپرستی عبدالمالک ریگی صورت گرفت، ۱۶  مرزبان ایرانی در منطقه مرزی سراوان به گروگان گرفته شدند که با عملکرد ضعیف و دور از منطق دولت احمدی نژاد تمامی این مرزبانان کشته شدند.

اما این بار مردم بودند که با درک عمق فاجعه خود وارد ماجرا شدند، راه اندازی کمپین برای آزادی مرزبانان در اقصی نقاط جهان، نامه به دبیر کل سازمان ملل با بیش از یک و نیم میلیون امضا، تجمع‌های اعتراضی مقابل سفارت‌ و نمایندگی های دولت پاکستان به دلیل عملکرد نامطلوب این کشور در قبال اقدامات تروریستی و حضور در شبکه‌های اجتماعی در راستای آزادی سربازان، تنها بخشی از این اقدامات بوده است.

اما این بار موضوع گروگانگیری باوجود اعلام کشته شدن یکی از آنان با آزاد شدن چهار مرزبان دیگر ختم به خیر گردید و موجی از شادی را در میان مردم بر انگیخت، ولی در این میان مقام‌های دولتی و امنیتی بودند که نمره مردودی را دریافت کردند و این بار مردم در شبکه‌های اجتماعی و علمای اهل سنت و بالاخص شخص مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان بودند که با تدبیر خود مانع انجام اتفاق ناخوشایند دیگری گردیدند.

مولانا عبدالحمید که در این رابطه نقش مهم و بی بدیلی داشت در گفتگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع‌رسانی سنی‌آنلاین، با تبریک آزادی این مرزبانان گفته است: مسئولیت شرعی و ملی ما را بر آن داشت تا موضوع آزادی مرزبانان را پیگیری کنیم. با همکاری و حمایت استاندار محترم و معاون امنیتی ایشان و نیز ارگان‌های ذیربط، هیئتی مردمی متشکل از افراد تأثیرگذار منطقه اعزام شد. بنده یک جلد قرآن مجید به همراه پیغامی که حاوی درخواست آزادی گروگا‌ن‌ها بود، فرستادم. البته گروگان‌گیران خواستار آزادی برخی از زندانیان بودند و درخواست‌های دیگری نیز مطرح کردند، اما در نهایت پذیرفتند که به احترام کلام‌الله مجید و حرمت علما و مردم، مرزبانان را آزاد کنند.هئیت مردمی گروگان‌گیران را ترغیب کرده‌اند که خواسته‌ها و مشکلات خود را از راه مذاکره و گفتمان حل کنند، ‌و آن‌طور که شنیده‌ایم آنها نیز آمادگی خود را برای مذاکره اعلام نموده‌اند.

این در حالی است که در رسانه‌های رسمی کمتر نامی از تلاش علمای اهل سنت به گوش می‌رسد و حتی حسن روحانی رئیس دولت یازدهم در سخنانی آزادی مرزبانان را مرهون تدبیر دولت و نیروهای مسلح دانسته است.

فارغ از نقش بسیار مهم مولانا عبدالحمید و بزرگان بلوچ بدون تردید موجی از نفرت که نسبت به این عمل در شبکه های اجتماعی منتشر می‌گردید تاثیر بسیاری در رویکرد گروه جیش العدل در آزاد سازی مرزبانان ایرانی داشته است.

گروه جیش العدل در بیانیه‌ها و جهت گیری‌های خود همواره رویکردی سیاسی – اجتماعی را دنبال می کرده تا بتواند خود را نه یک گروه تروریستی بلکه یک گروه ایدئولوژیک بر مبنای خواست‌های ارزشی معرفی کند و به نوعی خود را مدافع مردم سنی مذهب معرفی کند.

اما عمل نابخرادنه و غیر قابل قبول این گروه در گروگانگیری و کشتن یکی از مرزبانان باعث گردید موجی از تنفر از این گروه حتی در میان سنی مذهبان به راه بیافتد که بر خلاف اهداف آنان بوده است و در حقیقت بهانه‌ای به دست حاکمیت می داد تا هر چه بیشتر اقلیت سنی مذهبان را تحت فشار قرار دهد.

موضع شفاف علمای اهل سنت در این رابطه و حتی نامه زندانیان تبعیدی اهل سنت درزندان کارون خطاب به گروه جیش العدل که اعلام کردند: “هرعملی مبتکی برخشونت وتروردراین منطقه به ضررتمامی شهروندان ایرانی اعم ازقوم بلوچ، اهل سنت و دیگران می باشد. امید به آنکه ازاشتباهات گذشتگان درس گرفته، برمسیرغلط پافشاری ننماییم و داغ تازه ای را بردل مادران سرزمین مان ننهیم”، این گروه را در موضع ضعف قرار داد و یکبار دیگر این مردم بودند که بار حاکمیت را به دوش کشیده و فرزندان خود را آزاد کردند.

و سرانجام، مسئولان حکومتی در حالی خبر از موفقیت خود در زمینه آزادی مرزبانان می‌دهند که این بسیج مدنی جامعه ایران اعم از مردم عادی، علمای اهل سنت ، مادرانی همچون مادر ستار بهشتی و جوانانی که در شبکه های اجتماعی برای آزادی این مرزبانان تلاش می‌کردند، بار این مهم را به دوش کشیدند و به نتیجه رساندند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large