Skyscraper large
استفتاء از رهبرى در گفتگو با فخرالسادات محتشمی پور

انفرادى، محرومیت از درمان و ملاقات؛ از مراجع نیز خواهم پرسید

dfg45d555d

عکس از تهران پرس

مژگان مدرس علوم

فخرالسادات محتشمی پور، همسر سیدمصطفی تاج زاده در استفتائی از علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی از حکم شرعی درباره حقوق زندانیان سیاسی و محرومیت های اعمال شده درباره همسرش پرسیده است. سیدمصطفی تاج زاده، عضو سازمان مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بیش از سه سال و هفت ماه است که در انفرادی و محروم از ملاقات با اعضای خانواده و محرومیت از درمان های تخصصی که منجر به تشدید بیماری های او شده است، بسر می برد.

همسر تاجزاده در این چند سال بارها در نامه هایی به مسئولان کشور از رفتارهای غیرقانونی نوشته، این بار گفته است که این استفتاء را از دیگر مراجع شیعه و اهل تسنن هم انجام خواهد داد.

به همین مناسبت به سراغ خانم محتشمی پور رفتیم تا از دلایل نوشتن این نامه جویا شویم. او در گفتگو با “راه دیگر” می گوید: “در حال حاضر سه مشکل اصلی ما، بحث نگهداری آقای تاجزاده در انفرادی، محرومیت از ملاقات ها و محرومیت از درمان تخصصی ایشان است. در هر حال تمام این موارد غیرقانونی است و برای هیچکدام از نامه ها و پرسش های مکرر ما تاکنون پاسخی داده نشده است. بخاطر همین مسئله و اینکه تعدادی از بستگان ما مقلد آقای خامنه ای هستند و برایشان این سوال مطرح است که چرا این برخوردها با آقای تاجزاده می شود مجبور شدم از ایشان استفتاء کنم که حکم شرعی در این سه مورد را بگویند؛ قطعا این سوال ها را از سایر مراجع هم خواهم کرد.”

این عضو جبهه مشارکت اسلامی با بیان اینکه آقای تاجزاده همچنان در انفرادی بسر می برد، خاطرنشان می کند: “من واژه “حصر در زندان” را بکار می برم چراکه هیچکس امکان ارتباط با آقای تاجزاده را ندارد. در حقیقت، شرایط آقای تاجزاده شرایط ویژه ای هست و از همان روز اجرای حکم ایشان را به بند انفرادی بردند. خاطرم هست حدود یازده روز از آقای تاجزاده بی خبر بودیم، در حالیکه بقیه زندانیان وقتی برای اجرای حکم به زندان برده می شدند خانواده اشان می توانستند با آنها تماس داشته باشند. بعد از پیگیری های فراوان ایشان تماس گرفتند که در اوین هستند اما در یک اتاقی که نمی دانند در کجاست که معلوم شد اتاقی در حفاظت اطلاعات بود. آقای نوری زاد را هم پیش ایشان برده بودند که بعد از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شدند و بعد از انتقال به دو الف آزاد شدند اما آقای تاجزاده همچنان در آنجا نگهداری شدند. در این مدت آقای تاجزاده را به بند عمومی منتقل نکردند و قاعدتا با اتمام حکمشان یعنی تقریبا یکسال و دو ماه باید شاهد آزادی ایشان باشیم مگر اینکه آقایان برنامه های جدیدی داشته باشند. در واقع پرونده آقای تاجزاده در دست سپاه است؛ البته در صحبتی که با یکی از زندانیان داشتند گفته اند که مدتی پرونده از دست آنها خارج شد اما مجددا در اختیار آنها قرار گرفته است.”

همسر این زندانی سیاسی در ادامه به مشکلات جسمانی وی اشاره کرده و تاکید می کند: “مشکلات جسمانی مانند شرایط سابق است و هیچ درمان ویژه ای انجام نشده است. آقای تاجزاده از آرتوروز گردن رنج می برند و بیماری چشمشان که الان کمی بهتر شده اما به توصیه پزشک که باید ماهی یکبار چک می شدند الان یکسال و نیم که هیچ معاینه تخصصی صورت نگرفته است. در واقع رسیدگی در حد بهداری زندان و پزشک عمومی وجود دارد اما معاینات تخصصی از ایشان دریغ شده است. نگرانی ما بیشتر بخاطر مشکل نوسان فشار خون ایشان است که هنوزعلت آن مشخص نشده است و علی رغم تاکید پزشک بر بستری شدن ایشان برای تشخیص علت آن اما باز با وجود پیگیری های فراوان از بهمن سال ۹۱ تا امروز تاکنون با این موضوع موافقت نشده است. از سوی دیگر هم ارتباطی با خانواده بجز من که بطورهفتگی به دیدنشان می روم ندارند. در واقع هیچیک از بستگان درجه یک از جمله پدر و مادر و فرزندان و خواهر و برادر نمی توانند با ایشان ملاقات داشته باشند؛ در حالیکه بقیه زندانیان چنین محدودیتی ندارند. ملاقات هم کابینی است.”

مصطفی تاج زاده، معاون وزیر کشور دولت اصلاحات از دستگیرشدگان بعد از انتخابات ۸۸ است که یکروز پس از انتخابات بازداشت و پس از مدتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام به شش سال حبس تعزیری و ۱۰ سال محرومیت از فعالیت در احزاب و مطبوعات محکوم شد.

همسر مصطفی تاجزاده با تاکید بر محدودیت هایی که پیش روی دولت آقای روحانی برای رفع حصر و حبس زندانیان وجود دارد، تصریح می کند: “در اوایل انتخاب آقای روحانی تغییراتی در شرایط از جمله آزادی تعدادی محدودی از زندانیان سیاسی در آستانه سفری که به نیویورک داشتند حاصل شد اما بعد از آن این روند متوقف شد. در گفتگوهایی هم که می شد امید به رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی بود انتظاری که بسیار طبیعی بود و از اصولگراها و اصلاح طلبان انتظار داشتند این اتفاق بیفتد زیرا نتیجه انتخاباتی بود که مردم رفتند رای دادند و دستکاری هم در آراء مردم صورت نگرفت اما با این حال این روند متوقف شد.”

وی به دلایل توقف این روند اشاره کرده و بیان می کند: “تندروها و افراطیون از همان اول تلاش می کردند ثابت کنند که شرایط هیچ تغییری نکرده است؛ حتی در شب اعلام پیروزی آقای روحانی که مردم شادی می کردند تعدادی را بازداشت و بعد آزاد کردند و همین نشان می داد که تا چه حد ناراحت و عصبانی هستند. همچنان هم دارند تلاش خود را ادامه می دهند و قوه قضاییه هم ظاهرا در دستشان است که نمی تواند اقدامی انجام دهد. الان ماده ای در قانون است که اگر یک زندانی چند حکم داشته باشد آن حکمی که بیشتر است اجرا می گردد و بقیه در آن حکم تجمیع می شود اما همین قانون هم اجرا نمی شود و این یک تخطی جدی است در حالیکه مجلس آن را ابلاغ کرده و قوه قضاییه  ملزم به اجرای آن است. به هر حال میزان عصبانیت افراطیون از رای مردم خودش را به این شکل نشان می دهد. آقای تاجزاده هم در روزهای اول گفتند که مردم تلاش خودشان را با درایت و آرامش کردند و انتخاب درستی را انجام دادند که تبعاتی خوبی برای مردم دارد اما در مقابل عده ای که نامزد مورد نظرشان رای نیاورده تلاش دارند بازیی که می تواند برد ـ برد باشد تبدیل به باخت ـ باخت کنند و به همین دلیل شرایط را از این هم سخت تر کرده اند.”

مصطفی تاجزاده در نامه ای به فخرالسادات محتشمی پور، شرط بهره مندی ایرانیان از حقوق اساسی خود را در گرو تبعیت بی چون وچرا از رهبری عنوان کرده و معتقد است که با ثبات ترین، کم هزینه ترین و موفق ترین روش مدیریت کشور، به رسمیت شناختن حقوق مدنی و سیاسی همگان است. در حالیکه در ایران شرط بهره مندی از حقوق اساسی، تبعیت بی چون و چرا از رهبریست حتی اگر کشور در مسیر نادرستی قرار گرفته باشد و مدیریت کلان کشور، مردم را با مشکلات عدیده قابل اجتناب مواجه کرده باشد!

وی همچنین در نامه ای به خامنه ای با اشاره به مظالم رفته به زندانیان سیاسی می نویسد: “نظامی که با این سرعت در سراشیبی سقوط اخلاقی و معنوی حرکت می‌کند چه سرنوشتی خواهد یافت واین ملت چه تاوان سنگینی از این بابت خواهد پرداخت؟ من تنها این را می‌فهمم که آنچه که امروز به نام دین و نظام دینی در این کشور اجرا می‌شود هیچ نسبتی با دین ندارد و مسؤلانی که آمر و عامل این امور هستند هیچ نسبتی با دین و خدای دین ندارند.”

فخرالسادات محتشمی پور در ادامه صحبتهایش می افزاید: “البته من معتقدم آقای روحانی و همکارانشان در حد خود تلاش کردند تا رفع حصر و حبس صورت بگیرد اما موفق نشدند. من شخصا انتظاری از دولت آقای روحانی ندارم و آقای تاجزاده هم بارها گفته اند که ما نباید انتظاری داشته باشیم زیرا قوه قضاییه در این زمینه مسئول است. اما انتظار ما این است که وقتی رئیس قوه قضاییه به دروغ می گوید که در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد دولت در این زمینه موضعگیری کند. وقتی گفته می شود نقض حقوق بشر در ایران نداریم دولت باید واکنش نشان دهد که این ادعا صحت ندارد. وقتی یک انسانی که پرونده پاک و منزه ای دارد و هیچ خلافی انجام نداده و بیش از سه سال و هشت ماه بی گناه در انفرادی و شرایط غیرقانونی نگهداری می شود، دیگر انتظار نداریم دولت هم با وجود این شواهد نقض حقوق بشر را انکار کند. حداقل دولت بگوید که تلاش می کند تا نقض حقوق بشر صورت نگیرد اما با موانعی روبرو است و زورش نمی رسد. زیرا اگر قرار باشد دولت هم این شرایط غیرقانونی و غیر انسانی را انکار کند اعتماد خانواده های زندانیان سیاسی و مردم از بین می رود.”

همسر معاون وزیر کشور دولت اصلاحات با بیان اینکه تنها خواسته ما از قوه قضاییه اجرای قانون است، تصریح می کند: “ما انتظار معجزه از این دستگاه در این شرایط موجود نداریم اما وقتی آقای لاریجانی در همان روزهای آغاز کار خود گفت که آمده است مر قانون را اجرا کند، پس این مر قانون کجاست؟ وقتی این همه بی قانونی در مورد همسرم و دیگران صورت می گیرد که شهروندان این کشور هستند برای مردم جای سوال است که چرا به این ظلم پاسخ داده نمی شود. دلیل نگهداری آقای تاجزاده در انفرادی چیست؟ چرا از ملاقات خانواده محروم است و از درمانش ممانعت بعمل می آید؟”

گفتنی است، محتشمی پور بارها به مسئولین کشور در خصوص شرایط غیرقانونی و غیر انسانی زندانیان سیاسی هشدار داده است. او در یکی از این نامه ها خطاب به آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه نوشته است: “شما در یک برنامه زنده تلویزیونی هرگونه نقض حقوق بشر در کشورمان را رد کردید و این مسئله را مبتلا به کشورهای غربی دانستید. و من چقدر دوست داشتم که این تکذیبیه براساس واقعیت های موجود اعلام می شد. اما جای تأسف و البته شرمساری است که نقض حقوق انسان در کشوری که دین رسمی اش اسلام مدافع حقوق برابر برای انسان هاست و ملاک برتری در آن فقط و فقط تقوی است، قبح خود را از دست داده و گاه موجب ترفیع و رفعت مقام ناقضان این حقوق می گردد.”

محتشمی پور خاطرنشان می کند: “من به عنوان همسر یک زندانی سیاسی که نه تنها از حقوق اولیه یک زندانی عادی بلکه ازحقوق عادی دیگر زندانیان سیاسی نیز محروم است، با شما سخن می گویم. و از شما پرسش می کنم که چرا این همه بی قانونی و بی عدالتی در مورد تاجزاده عزیز اعمال می شود؟ این که حکم بازداشت او و جمعی از دوستانش سه روز قبل از انتخابات ۸۸ صادر شد و این که نحوه بازداشت و تفتیش خانه اش در غیبت صاحب البیت و نحوه بازجویی های وحشیانه و تشکیل دادگاه و صدور حکم براساس کیفرخواستی مضحک و بی پایه همه غیرقانونی و غیر عادلانه بود شاید به دلیل ریاست دیگری بر این مسند به شما ارتباطی پیدا نکند، اما حضور او در انفردی و محصور بودن و در ایزوله کامل بودنش به مدت سه سال از اولین روز اجرای حکم که منجر به روزه داری اعتراضی سی و دو ماهه مستمر و منجر به مشکلات جسمی بسیار شده دقیقا در زمان مسئولیت شما بوده است. اینک او به طور غیرقانونی در انفرادی است و از مرخصی، تماس تلفنی، ملاقات حضوری و دیدار عزیزانش حتی در ملاقات های کابینی و از بهره مندی از امکانات پزشکی علیرغم نیاز شدید به آن، محروم است. شاید از نظر شما و دیگرانی که ظواهر آیات رحمانی قرآن را درک کرده از فهم عمق و بطن آن عاجز مانده اند این ها موارد نقض حقوق بشر به حساب نیاید. اما سرشت پاک انسانی برآن است که این دردها که به جان فرزندان معصوم و مظلوم این دیار به اسم اسلام و توسط مدعیان مسلمانی ریخته می شود اثراتش به مراتب از دردهای لاعلاج جسمانی عمیق تر و مخرب تر و ماندگارتر است.”

از خانم محتشمی پور در مورد وضعیت دیگر اعضای جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی می پرسم او می گوید: “الان آقای میردامادی و چند نفر از جوانان حزب مشارکت از جمله آقای محمودیان و چالاکی در زندان هستند و آقای بهزاد نبوی از حزب مجاهدین انقلاب اسلامی هم در شرایط خوبی بسر نمی برند اما اواخر اردیبهشت حکمشان پایان می یابد و امیدواریم شاهد آزادی ایشان باشیم. در هر حال اجرای قانون مطالبه جدی ما از قوه قضاییه است زیرا این لکه ننگی را که بخاطر اقدامات ضد بشری بر دامنش نشسته باید پاک شود چراکه علاقه ما به نظام بسیار بیشتر از این آقایان است و متاسفانه این آقایان با این اقدامات غیرقانونی بهانه را به دست مجامع بشری که بنظر اینها دشمن هستند می دهند تا ایران را متهم به نقض حقوق بشر کند.”  

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large