Skyscraper large

لحظه‌شمارى براى بازگشت مرزبانان

d65fg444d

مژگان مدرس علوم

پس از گذشت هشت‌هفته از ربودن پنج مرزبان ایرانی توسط گروه تروریستی جیش‌العدل، طی دو روز گذشته اخباری مبنی بر آزادی این مرزبانان در سایت های خبری منتشر شد. عصر جمعه به خبرگزاری فارس به نقل از یک مقام امنیتی آگاه گفت: “سرباز‌ان ساعاتی قبل از سوی گروهک تروریستی موسوم به جیش‌العدل تحویل مقامات ایرانی حاضر در پاکستان شدند.” ‌ 

این اخبار غیررسمی به نقل از منابع آگاه در حالی از سوی برخی خبرگزاری ها منتشر می شود که تاکنون از سوی منابع رسمی مورد تایید قرار نگرفته است. علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان پیش از ظهر روز گذشته در نشست خبری خود با انتقاد از برخی رسانه‌ها که اخبار آزادی مرزبانان را از منابع غیر رسمی منتشر می کنند،‌ اظهار کرد: ” برخی رسانه‌ها با کمک برخی نیروها در تلاش هستند که خبر آزادی را از سایر رسانه ها زودتر مخابره کنند و در این راه در ربودن اخبار تلاش دارند.‌ منبع اصلی این خبر بنده هستم و مسئولیت انتشار رسمی آن نیز برعهده بنده است و تا زمانی که مرزبانان در جغرافیای ایران قرار نگیرند، نمی‌توان خبر آزادی قطعی این افراد را منتشر کرد.” 

اوسط هاشمی در ادامه تاکید کرده است که آزادی مرزبانان زمانی کامل می‌شود که این نیروها در دامن ایران اسلامی جای گیرند و در غیر اینصورت این موضوع پذیرفته شده نیست. 

در کنار انتشار اخبار آزادی مرزبانان اسماعیل کوثری، عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس هم در گفتگو با خبرگزاری «تسنیم» اعلام کرده است: “پیکر شهیدجمشید دانایی‌فر یکی از پنج مرزبان ربوده‌شده ایرانی توسط گروهک تروریستی جیش‌العدل به‌همراه چهارمرزبان ایرانی ربوده شده، به رابط جمهوری‌اسلامی‌ایران در پاکستان تحویل داده شد.” 

سید حسین نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در تماس خبرنگار “راه دیگر” تنها خبر آزادی مرزبانان ایرانی را تایید کرد و گفت از جزئیات آن اطلاعی ندارد. 

دکتر عبدالستار دوشوکی، مدیر مرکز مطالعات سیستان و بلوچستان در لندن با انتقاد از انتساب نق قولهای دروغ به استاندار سیستان و بلوچستان به “راه دیگر” می گوید: “این مرزبانان هنوز تحویل رابط ایرانی داده نشده اند و به گفته استاندار سیستان و بلوچستان مبنای تمام مسائلی که طرح می شود تنها اعلامیه جیش العدل است و هنوز از ناحیه هیچ مقام رسمی مبنی بر تحویل مرزبانان خبری حاصل نشده است. این اخباری هم که در سایتها به نقل از برخی خبرگزاری ها از جمله فارس و ایرنا منتشر می شود مبنی بر اینکه این چهار سرباز تحویل افراد خودی در پاکستان داده شده اند غیر موثق است. خود آقای اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان می گویند چنین حرفی نزده اند. به نظرم می خواهند در مورد خود استاندار هم شایعه پراکنی کنند زیرا در بسیاری از سایت ها به نقل از استاندار گفته اند که این مرزبانان در دست افراد خودی هستند در حالیکه ایشان این اخبار را تکذیب کرده و اعلام کرده اند که هرگونه انتساب خبری به ایشان و یا استانداری کاملا تکذیب می شود و مرزبانان هنوز تحویل داده نشده اند.” 

گروه جیش العدل هفده بهمن ماه پنج مرزبان ایرانی را به گروگان گرفت و از حکومت ایران خواست که برای آزادی این سربازان ۵۰ عضو زندانی این گروه، ٢٠٠ نفر از شهروندان سنی مذهب زندانی در ایران و همچنین ۵۰ نفر از زنان سنی در بازداشت سپاه پاسداران را آزاد کند. 

مدتی بعد از گروگان گیری پنج مرزبان ایرانی، جیش العدل طی اعلامیه ای اعلام کرد که یکی از سربازان با نام جمشید دانایی فر را اعدام کرده است. 

عبدالستار دوشوکی با ابراز تاسف از کشتن دانایی فر تصریح کرد: “در خود جیش العدل نوعی دو دستگی و اختلاف نظر وجود دارد. هفده بهمن که این سربازان به گروگان گرفته شدند معلوم نبود که هیچیک از آنها کشته شوند. در حقیقت به تلافی کشته شدن علی نارویی زندانی سیاسی بلوچ بود که در زندان مرکزی ارومیه دوران محکومیت ۱۸ ساله خود را سپری می کرد که حالا به گفته جمهوری اسلامی مرگ وی ناشی از بیماری بوده است. واقعا متعجب هستم که چرا جمهوری اسلامی این مسئله را درک نمی کند که وقتی برادر یکی از این جیش العدل ها کشته می شود آن هم دو هفته بعد از گروگان گیری، مسلم است که افکار به سمت انتقام گیری می رود و این مسئله عجیبی در فرهنگ بلوچی نیست. اگر واقعا بیمار بوده جمهوری اسلامی باید حداکثر مراقبتهای پزشکی را از او می کردند تا چنین اتفاقی نیفتد. مولوی ها هم مشغول مذاکره با عبدالرئوف ریگی برادر عبدالمالک ریگی بودند که از این موضوع ناراحت می شود و یکی از سربازان را اعدام کردند. بعد تبلیغات وسیعی که بر علیه جیش العدل و کلا مردم اهل سنت بلوچ صورت گرفت مشخص بود که نمی توانند این مرزبانان را اعدام کنند زیرا چیزی بدست نمی آورد و به همین دلیل هم تصمیم گرفتند الان این مرزبانان را رها کنند.” 

سجاد زوهانی، محمد نظامی، جمشید تیموری و رامین حضرتی چهار مرزبان ایرانی هستند که اخباری مبنی بر آزادی آنها منتشر شده است. 

عبدالرئوف ریگی، مسوول روابط‌عمومی جیش العدل در گفت‌وگو با العربیه، از آزادی سربازان ایرانی گروگان گرفته شده توسط گروهک خود خبر داد و گفته است که جیش‌العدل تصمیم گرفت تا بعد از ملاقات‌های انجام شده با هیاتی از نمایندگان علمای اهل سنت و روسای برخی قبایل بلوچ گروگان‌هایش را آزاد کند. به گفته او مولانا عبدالحمید بزرگ‌ترین نقش را در آزادی سربازان ایفا کرده است. 

گفتنی است خبری مبنی بر تبادل ۳۴ زندانی گروه جیش‌العدل با چهار مرزبان ایرانی منتشر شده بود خبری که از سوی استاندار سیستان ‌وبلوچستان علی اوسط‌ هاشمی تکذیب شد. 

آقای دوشوکی در این زمینه می گوید: “البته یک قول و قرارهایی به جیش العدل داده اند و گفته اند که حدود سی و چهار نفر زندانی را البته نه آزاد، بلکه بررسی می کنند و جیش العدل هم بر این اساس گفته است که حسن نیت خود را نشان می دهد تا ببیند جمهوری اسلامی آنها را طی هفته های آینده آزاد می کند یا نه؟ اگر آزاد نکرد دوباره این عملیات را تکرار می کنیم. تحلیل خود من این است جمهوری اسلامی تعدادی از زندانیان را بی سر و صدا آزاد خواهد کرد. البته در جریان این مذاکرات نقش علمای اهل سنت نقش اساسی و کلیدی بود و بیشتر بخاطر وساطت مولوی عبدالحمید این مرزبانان را آزاد کردند.” 

وی در ادامه به ریشه این اتفاقات در منطقه سیستان و بلوچستان اشاره کرده و خاطرنشان می کند: “ریشه این اتفاقات را باید در داخل ایران بخصوص در بلوچستان و همچنین در خارج از مرزهای ایران جستجو کرد. جیش العدل در اعلامیه اول خود گفته بودند که یک جهاد اسلامی را بر علیه حکومت شیعه آغاز کرده اند و می خواهند از مردم سوریه انتقام بگیرند و بخاطر همین کمک هایی را از نیروهای سلفی در پاکستان و جاهای دیگر دارند می گیرند. اما نباید از بستر تبعیض و نابرابری که در سیستان و بلوچستان وجود دارد غافل شد و اینها می توانند بخاطر همین نابرابری ها جوانان را به طرف خود جذب کنند. در حقیقت، ریشه اصلی را باید در سیاست‌های تام‌گرایانه جمهوری اسلامی و در بستر تبعیض و تحقیر قومی و مذهبی جستجو کرد که باعث جذب برخی از جوانانی به‌سوی گروه‌های تکفیری ـ جهادی می‌شود. این دو فاکتور داخلی و خارجی باعث شده که از کل تضادها و تنش هایی که در سیستان و بلوچستان وجود دارد استفاده شود و اینگونه عملیات را انجام دهند. عملکرد جمهوری اسلامی در برخورد با مردم منطقه باعث افزایش این عملیات گروه ها سلفی شده است. مردم منطقه خواهان رفع عقب ماندگی‌ها و نابرابری ها و توسعه استان هستند اما در مقابل جمهوری اسلامی با سرکوب‌های گسترده این محرومیت ها و نابرابری ها را افزایش داده است. بلوچستان در مقایسه با دیگر مناطق کشور پایین‌ترین رتبه را در شاخص‌هایی نظیر توسعه انسانی و اقتصادی، امید به زندگی، آموزش، بهداشت، مسکن، اشتغال، نرخ مشارکت اقتصادی و مدیریتی، درآمد سرانه، امکانات و کیفیت زندگی دارد. در حالیکه این منطقه با قرار داشتن بر روی کمربند فلزی و معدنی جهان دارای ذخایر غنی از فلزات گران‌بها و منابع عظیم انرژی می‌باشد.” 

مدیر مرکز مطالعات سیستان و بلوچستان در لندن در پاسخ به رویکرد مردم منطقه با اینگونه عملیات تروریستی می گوید: “واقعیت این است که اکثریت مردم منطقه موافق خشونت و اینگونه عملیات نیستند، چراکه به ضرر مردم تمام می شود.اما باید توجه داشت بالاخره از ده سال پیش که جند الله بوجود آمده صدها تن از آنها دستگیر و زندانی و اعدام شده اند. خب، این افراد از فرزندان همان منطقه هستند و هر چقدر هم که ما مخالف این گونه عملیات باشیم باز اقلیتی از مردم منطقه جذب آنها شده اند. واقعیت این است که در میان گروه های سیاسی که در عرض این سی و پنج سال در منطقه بوده گروه جندالله و جیش العدل از همه قوی تر هستند و همه آنها هم بلوچ هستند که مال خود منطقه هستند. تمام این مسائل هم به عملکرد ناصحیح جمهوری اسلامی باز می گردد. سیاست های تبعیض آمیز و تام گرایانه جمهوری اسلامی در این منطقه باعث گرایش جوانان به این گروه ها شده است. هر کسی هم که کوچکترین اعتراضی کند برخورد خشن با آنها صورت می گیرد. برای مثال یعقوب مهرنهاد که یک وبلاگ نویس بود را فقط بخاطر وبلاگ نویسی اعدام کردند، اتفاقا کارش هم این بود که در تعامل با بقیه مدیرکل ها و مسئولین دولتی همراه آنها می رفت و خود را یک فعال مدنی می دانست. این نشان می دهد که جمهوری اسلامی کوچکترین اعتراضی را بر نمی تابد و خب خانواده و اطرافیان این جوانان هم برای انتقام گرفتن می روند به جیش العدل می پیوندند.عملکرد خود جمهوری اسلامی باعث تنش در منطقه و جذب جوانان به این گروه ها می شود. این مواردی که من گفتم تنها یک نمونه است شما به منطقه بلوچستان بروید می بینید که جمهوری اسلامی هر روز دارد این برخوردها را انجام می دهد.” 

عبدالستار دوشوکی در پایان اظهار داشت: “مسئولین منطقه مانند استاندار در تلاش هستند که این مسائل و برخوردها حل شود اما گروه های طرفدار مصباح یزدی نمی گذارند و منطقه را به تنش می کشانند. به همین دلیل هم به نقل از استاندار از دیروز اینقدر دروغ بافته اند که امروز استاندار اعلام کرد که همه را تکذیب می کند. یعنی با این شایعات می خواهند اگر مرزبانان آزاد نشدند بگویند استاندار دروغ گفته است و باید برکنار شود. علی اوسط هاشمی صادقانه تلاش می‌کند تا از تنش‌ها بکاهد و مردم را تا حد مقدور و عملی در بعضی از امور به مشورت و یا مشارکت بطلبد اما تا زمانی که سیاست‌های کلان امنیتی ـ نظامی در بلوچستان در دست سپاه و بیت رهبری است کاری از دست دولت و استاندار ساخته نیست. در واقع، جمهوری اسلامی بدنبال حل این مسائل از طریق احترام به آزادی و حقوق بشر نیست بخصوص در منطقه بلوچستان که آن را یک منطقه امنیتی و محل دشمن می داند. راس هرم قدرت در ایران نمی خواهند اوضاع کشور رو به بهبود برود و می خواهند همیشه با تنش و سرکوب حکومت کند.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large