Skyscraper large
سركوب تجمع دراويش گنابادى در گفتگو با صدیقه خلیلی:

مگر ما مسلمان و شهروند ایران نیستیم؟

B0078CDF-F043-4403-BA0B-E3257130242B_mw1024_n_sدر سال های اخیر فشار بر دراویش گنابادی افزایش یافته و علاوه براینکه حسینیه‌های آنها در شهرهای قم، بروجرد و اصفهان را تخریب کردند، تعدادی از پیروان و وکلای آنها را به احکام سنگین زندان محکوم کردند. در ادامه این فشارها ، روز شنبه ۱۷ اسفند تجمعی از سوی دراویش در مقابل دادستانی تهران برگزار شد که با هجوم ماموران امنیتی و نهایتا وعده دادن به دروایش مبنی بر رسیدگی به بیماران دربندشان آنها را متفرق کردند. فردای آن روز (یکشنبه ۱۸ اسفند) خانواده و بستگان دراویش زندانی برای پیگیری در خصوص وعده داده شده از سوی مقامات در مقابل دادسرا اوین در تهران تجمع کردند که با هجوم ماموران امنیتی پس از ضرب و شتم زنان دراویش آنها را بازداشت کردند. 

در همین زمینه روز گذشته، ۲۸ تن از بانوان درویش که در روز دوم تجمع اعتراضی به وضعیت دراویش زندانی در مقابل دادستانی تهران توسط مامورین گارد ویژه مورد ضرب و جرح قرار گرفته بودند، در نامه ای خطاب به جعفری دولت آبادی٬ دادستان تهران خواستار معرفی و توبیخ این ماموران امنیتی شدند. 

صدیقه خلیلی، همسر حمیدرضا مرادی سروستانی در شرح بازداشت و ضرب و شتم دراویش در هفته گذشته به “راه دیگر” می گوید: “روز هفدهم در مقابل دادسرای انقلاب اسلامی تهران، دراویش بخاطر عدم رسیدگی به وضعیت جسمانی دراویش دربند و همچنین انتقال دو درویش به زندان رجایی شهر تجمع داشتند. در آنجا با ماشین های امنیتی و آمبولانس دور تا دور ما را گرفته و ما را محاصره کرده بودند تا مردم ما را نبینند. اول گفتند که بروید و ما تا دو ساعت دیگر به وضعیت آنها رسیدگی می کنیم و به این بهانه می خواستند ما را متفرق کنند. بعد آقای ساجدی رئیس پلیس امنیت تهران آمد و به ما قول داد تا فردا ساعت نه صبح دانشجو و همسرم را به بیمارستان منتقل می کنند.” 

وی ادامه می دهد: “روز یکشنبه برای پیگیری وعده هایی که دادند رفتیم به سمت دادسرا و در آنجا جمع شدیم که بیشتر از روز شنبه ماموران امنیتی و نیروی پلیس آنجا حضور داشتند و فضا را بشدت امنیتی کرده بودند. گفتند از اینجا بروید و ما گفتیم که پس می رویم دادستانی که یکدفعه شروع کردند به ضرب و شتم دراویش و خانمها را یکی یکی گرفتند. اینقدر دخترم را کتک زدند و روی زمین کشیدند که مات و مبهوت مانده بودم. خود من و بقیه خانمها را با باتوم و لگد می زدند… خانم اسلامی دندانش شکست، خانم اعلایی وکیل دادگستری دچار شکستگی سر و خونریزی شدید صورت و خانم منظر ملک محمدی دچار شکستگی دست شدند. شکوفه یداللهی٬ مادر کسری نوری را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند و تعداد دیگر از زنان دچار جراحت شدند. هم مامور زن کتک می زدند و هم مامور مرد، خود من را دو تا مامور زن روز زمین کشیدند و جلوی ون انداختند. من هم که نگران دخترم بودم دستم را گرفته بودم و سوار ون نمی شدم از پشت یک مامور مرد من را گرفت و انداخت تو ماشین و با لگد به پاهایم می زد. تا بقیه دراویش را بگیرند ما را در ون نگه داشتند بعد از دو و سه ساعت ما را به دادسرای اوین بردند تا چهار و پنج ساعت ما را آنجا نگه داشتند و برایمان تشکیل پرونده دادند. جمعا ۲۶ خانم که خانم باردار و بچه های یکساله و دو و چهار ساله هم در بین مان بود. ساعت شش و نیم پانزده نفر از خانمها را بردند بالا و بقیه را در نمازخانه اوین نگه داشتند. بعد ما را بردند پلیس امنیت وزرا تهران و دوباره در آنجا برایمان پرونده تشکیل دادند و آن پانزده نفر را به آنجا نبرده بودند و گویا می خواستند آنها را آزاد کنند اما آنها گفته بودند یا همه خانمها را آزاد کنید یا هیچکس. بعد آنها را هم آوردند پیش ما و در زیرزمین پلیس امنیت که بند بند بود ما را انداختند و گفتند شب اینجا می مانید. ساعت دوازده نیمه شب آمدند و گفتند قاضی می خواهد با شما صحبت کند. همه را بالا بردند و یک نامه نوشته بودند که در تجمع های غیرقانونی نباید شرکت کنید و ما باید زیر آن را امضا می کردیم. اما گفتیم ما تجمع غیرقانونی نداشتیم اما گفتند تنها راهپیمایی بیست و دو بهمن تجمع قانونی است و بقیه تجمعات غیرقانونی است. خلاصه کسی امضا نکرد و تنها نوشتیم ما جهت دریافت موبایل امضا کردیم.” 

این برخوردها با شهروندان دراویش در حالی صورت می گیرد که دولت آقای روحانی بر اساس منشور حقوق شهروندی، ضروری است اقداماتی در جهت حمایت از حقوق شهروندان دراویش در ایران انجام دهد. علی یونسی مشاور ویژه رئیس‌جمهور در امور اقلیت‌های قومی و دینی روز ۱۵ بهمن ۹۲ در گفت و گو با اعتماد از حمله گروه های تندرو مذهبی و برخی از نیروهای دستگاه های امنیتی به دراویش و بازداشت آنان، انتقاد کرده بود. وی گفته بود که در گذشته حسینیه‌های دراویش تخریب شده و به عبادتگاه‌ها تعرض شده است. آن سختگیری‌ها غلط بود و آن محکومیت‌ها (محکومیت ۵ ساله دراویش در شیراز) هم نادرست بود. الآن در تلاش هستیم که مانع این چنین برخوردهایی شویم. 

خانم خلیلی می گوید: “هزار ظلم بر دراویش کردند، چقدر از دراویش را تبعید کردند، چقدر تحصلیکردها و دکترها را به جرم درویش بودن از حق کار و تدریس محروم کردند و… تمام این ظلم ها را می کنند و بایکوت خبری هم هستیم، مگر دراویش جزو مسلمانان و شهروندان ایران نیستند؟!” 

برخورد با دراویش و اقلیت های مذهبی به دستور مقامات حکومتی و مسئولان نهادهای مذهبی صورت می گیرد که بسیاری معتقدند این برخوردها بدلیل نگرانی حکومت از گرایش روزافزون جوانان به اعتقادات عرفانی و صوفی گرایانه است. 

بدون طی مراحل قانونی دادرسی، دادگاه دراویش به ریاست قاضی صلواتی تشکیل شد اما پس از عدم شرکت ودراویش که خود همگی وکیل دادگستری هستند، قاضی صلواتی دستور داد آنها را به سلول انفرادی در بند ۲۴۰ و بند ۲۰۹ اوین که منتقل کنند. آنها بدون هیچ توجیه قانونی سه ماه در بند ۲۰۹ و بدون رسیدگی به وضعیت وخیم جسمانی دراویش بیمار ماندند و پس از آن احکام سنگین زندان برایشان صادر شد.  

آخرین مورد اقدامات غیرعادلانه بر دراویش دربند، برگرداندن حمیدرضا مرادی و مصطفی دانشجو، علیرغم مخالفت پزشک معالج آنها، از مرکز قلب تهران به زندان اوین و همچنین عدم اعزام افشین کرم پور که طبق تشخیص پزشک زندان در وضعیت اورژانس قرار داشت، در هفته گذشته بود. حمیدرضا مرادی و مصطفی دانشجو به شدت بیمار هستند و در مرکز قلب منتظر عمل جراحی بودند. همچنین بدنبال افزایش فشارها دو نفر از دراویش، رضا انتصاری و فرشید یداللهی را نیز از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید کردند. هم اکنون نه تن از دراویش در اعتصاب غذا و دارو بسر می برند.  

صدیقه خلیلی با ابراز نگرانی از وضعیت دراویش دربند تصریح می کند: “از ششم اسفند ماه همسرم و دیگر دراویش دربند در اعتصاب غذا و دارو و همچنین اعتصاب ملاقات بسر می برند. به همین دلیل نتوانستم همسرم را ملاقات کنم اما از دیگر زندانیان شنیدم که بشدت وزن کم کرده اند و در وضعیت جسمانی بسیار بدی بسر می برند. زمانیکه می خواستند آنها را عمل جراحی کنند اینکار را نکردند و آنها را به زندان برگردانند و گفتند تعلل در درمان دارند. این در حالی است که سه ماه آنها را در بیمارستان تجریش معطل نگه داشتند و بعد از صد روز به بیمارستان مرکز قلب تهران برگردانند. بعد از سه چهار روز که همسر من آنژیو انجام داد پزشک قرار بود که جواب آزمایش را ببیند اما آقای خدابخشی طی نامه ای نوشته بود که همسرم و آقای دانشجو را باید به زندان و یا بیمارستان تجریش منتقل کنند. آنها هم گفتند به بیمارستان تجریش به علت محدودیت امکانات پزشکی و اینکه چند ماه در آنجا بدون نتیجه بستری بودند بر نمی گردند. آنها را به زندان برگردانند و اعتصاب غذا و دارو را آغاز کردند و آقای افشین کرم پور هم اصلا حال خوبی نداشتند. خلاصه دروایش هم گفتند در همراهی با آنها و اعتراض به این وضعیت اعتصاب غذا کردند.” 

در روزهای گذشته نیز بیش از دو هزار نفر از دراویش در ایران اعلام کردند که در حمایت از اعتصاب غذای ۹ درویش زندانی، در خانه خود اعتصاب غذا خواهند کرد. 

همسر مرادی در پایان خاطرنشان می کند: “مسئولین باز به ما وعده دادند که این هفته به وضعیت عزیزان ما رسیدگی می کنند و اگر دوباره اقدامی نکنند دراویش دوباره تجمع می کنند. تا آزادی بی قید و شرط عزیزانمان دست از تلاش و اعتراض بر نمی داریم و از هیچ چیزی نمی ترسیم و تا آخرین قطره خون خود همه دراویش می ایستیم تا جان عزیزانمان را نجات دهیم. خودشان هم می دانند که اینها بدون برگزاری دادگاه عادلانه احکام سنگین زندان به آنها دادند و خود ماموران روز شنبه تعجب کرده بودند وقتی می دیدند دراویش از همه جای ایران برای اعتراض آمده بودند. می دانند اگر این وضعیت ادامه پیدا کنند جمعیتی از دراویش جمع می شوند که دیگر نمی توانند جلویشان را بگیرند. دراویش یک تن واحد هستند و وقتی یکی در درد و رنج باشد دیگران را قرار باقی نمی ماند.” 

گفتنی است، احمد شهید در آخرین گزارش خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران نسبت به وضعیت اقلیت‌های دینی و قومی ابراز نگرانی کرده است. این گزارش می‌گوید که تا تاریخ سوم ژانویه سال میلادی جاری دست کم ۳۰۷ نفر از اقلیت‌های دینی در زندان بسر می‌برند، از جمله ۱۳۶ بهایی، ۹۰ سنی، ۵۰ مسیحی، ۱۹ درویش (از جمله چهار وکیل درویش مدافع حقوق بشر) و دو زرتشتی.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large