Skyscraper large
"سيستم ناسالم" جمهورى اسلامى به روايت نماينده اصولگرا:

مسئولان مبارزه با فساد، خود فاسدند

546887احمد توکلی، نماینده اصولگراى مجلس، جمهورى اسلامى را دچار «فساد سیستماتیک» توصیف کرد؛ به گزارش فارس، توکلى با تاکید بر اینکه «ما به مرحله فساد سیستماتیک رسیده‌ایم» گفته است: «فساد سیستماتیک به مرحله‌ای از فساد اطلاق می‌شود که نهادهای مسئول مبارزه با فساد خودشان به درجاتی از فساد مبتلا هستند.» 

توکلی نهادهایی مثل قوه قضائیه، نیروی انتظامی، مجلس، بازرسی کل کشور را نام برد که در مبارزه با فساد مسئول‌اند، لیکن به گفته او “پاکِ پاک نیستند”. 

به گفته رییس پیشین مرکز پژوهشهاى مجلس: «در بخش عمومی اصل بر این است که تصمیمات بر اساس حفظ مصالح عمومی اتخاذ می‌شود. خیرخواهی و دانایی پیش‌فرض در اتخاذ تصمیم و در اجرا هم توانایی یک فرض است. حالا اگر ملاک تصمیم‌گیری به منافع شخصی، تباری، قومی، گروهی، حزبی و یا خارجی تبدیل شود، فساد آغاز می‌شود.» 

او افزوده است: «در تخصیص منابع عمومی شما برخی از این فسادها را می‌بینید. فساد هم به دلیل اینکه کارایی اقتصاد را کاهش می‌دهد ضد اشتغال و تولید ملی عمل می‌کند. از طرفی به دلیل تاثیر فرهنگی خود مردم را نسبت به حاکمیت بدبین می‌کند. از این جهت هم سرمایه اجتماعی کاهش پیدا می‌کند و یکی از عوامل رشد هم تضعیف می‌شود.» 

احمد توکلی تاکید کرد که در سیستم اداری فساد زیاد است و اگر معلوم شود یکی دو مورد از افراد مطرح در کشور دچار فساد شده‌اند مردم سریعاً آن را به همه تعمیم می‌دهند. 

او افزود: «متاسفانه رئیس دولت قبل خواسته یا ناخواسته از برخی افراد فاسد و متهم حمایت می‌کرد، از جمله افرادی که احمدی‌نژاد از آنها حمایت می‌کرد می‌توان به معاون اولش [محمدرضا رحیمی]، رئیس سازمان تامین اجتماعی [سعید مرتضوی] و رئیس سازمان میراث فرهنگی [حمیدرضا بقایی] اشاره کرد که البته اگر بخواهیم از این افراد نام ببریم لیست بلندی می‌شود». 

این اظهارات در حالى است که هفته گذشته وزیر اقتصاد دولت روحانى، در جمع نمایندگان مجلس خبرگان رهبری درباره وضعیت خصوصی‌سازی در دولت‌های محمود احمدی‌نژاد گفت: متاسفم که باید عرض کنم، فقط ۱۳درصد از واگذاری‌های سالیان اخیر ما به بخش خصوصی واقعی بوده است که در صورت تعمق بیشتر درمی‌یابیم از این رقم نیز تنها سه ‌درصد واگذاری‌ها کاملا واقعی بوده است. 

ناظران مى گویند«اگر آمار مربوط به واگذاری ها را در کنار آمارهای دیگری که طی هشت سال گذشته شکل گرفتند قرار بدهیم توضیح گر دلایل بحران اقتصادی کشور خواهد بود که شاید برجسته ترین آن ۱۰۰ هزار میلیارد تومان دیون معوقه بانکی است.» 

به باور برخى از آنها این موضوع نه تنها حکایت از فاسد بودن نفس وام های داده شده دارد که روی زد و بند و نفوذ قدرت و نادیده گرفتن قوانین و مقررات حاکم بر نظام بانکی و اعطای اعتبارات صورت گرفته است؛ بلکه صرفا نوک قله را نشان می دهد و بخش بزرگ تر هنوز زیر آب است و نمایان نشده است. 

به باور ناظران اقتصادى، «وجود روابط فاسد اقتصادی در کشور و نحوه برخورد با مفسدین نمایانگر آن است که بسیاری از کسانی که آن ۱۰۰ هزار میلیارد تومان را گرفته اند و پس نمی دهند و صدها هزار میلیارد تومان دیگر را گرفته اند و البته پس می دهند افراد درون قدرت هستند.»

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large