Skyscraper large

خانه سینما جانی دوباره گرفت

f3f4f8d

روشنک آسترکی

مجمع عمومی خانه سینما عصر دیروز، سه شنبه ۲۰ اسفند در ساختمان شماره یک خانه سینما برگزار شد. به گزارش ایسنا در این جلسه‌ هیات مدیره خانه سینما به مدت شش ماه ابقاء شد. فرهاد توحیدی، امیر اثباتی، ابراهیم مختاری، مرتضی رزاق کریمی، محمد سریر، محمدرضا موئینی، سیروس الوند هیات مدیره خانه سینما را تشکیل می‌دهند. محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما است و محمد مهدی خادم بازرس این تشکل صنفی است.

مجمع عمومی خانه سینما در حالی برگزار شد که روز گذشته حواشی خبری پیرو برگزاری این نشست در رسانه‌های ایران وجود داشت. در حالی که ساعاتی به برگزاری مجمع عمومی خانه سینما مانده بود، برخی رسانه‌ها از نامه‌ای خبر دادند که در آن حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی اعلام کرده بود این مجمع فعلا به تعویق بیفتد.

از سوی دیگر فرهاد توحیدی سخنگو و رئیس هیئت مدیره خانه سینما پیش از انتشار مفاد این نامه در رسانه‌ها در گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرده بود که مجمع عمومی خانه سینما در زمان مقرر برگزار می‌شود. وی افزوده بود: طبق تبصره ماده ۵ اساسنامه اگر صنفی در حال طی مراحل قانونی ثبت قانونی است می‌تواند در مجمع حضور داشته باشد، همچنین براساس تبصره ماده یک اگر این صنوف اسناد خود مربوط بر طی مراحل قانونی ثبت صنف را به خانه تحویل دهند، نیز می‌توانند در مجمع حضور داشته باشند که ما تحویل دادن این صنوف را تایید می‌کنیم.

همچنین جمال خندان وکیل خانه سینما نیز روز گذشته ضمن قانونی خواندن برگزاری مجمع عمومی، اذعان داشت: «طبق اساسنامه قبلی خانه سینما لازم بود صنوف نزد خانه سینما ثبت قانونی شده باشند و سپس در وزارت ارشاد به رسمیت شناخته شوند و این به معنای رسمیت قانونی آن‌ها بود. اما در اساسنامه جدید قید شده که به محض دریافت درخواست ثبت و ارائه مدارک و اساسنامه صنوف به وزارت ارشاد و دریافت رسید این صنوف قانونی شناخته می‌شوند و می‌توانند در مجمع خانه سینما شرکت کنند». 

سالهای پرحادثهٔ خانه سینما

خانه سینما به عنوان جامعه اصناف سینمای ایران، فعالیت خود را از سال ۱۳۶۸ آغاز کرد. در این سال اعضای هیات مدیره که از سوی مدیران وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شده بودند مسوولیت این نهاد صنفی را برعهده داشتند.

از زمان آغاز فعالیت خانه سینما به عنوان محل تجمع صنوف مختلف سینمایی، تا زمان اعلام تاسیس آن ۴ سال طول کشید و این زمان شامل عضوگیری از اعضای صنف‌های مختلف سینما و معرفی بیشتر این نهاد به آن‌ها بود. به همین دلیل تاریخ فعالیت رسمی خانه سینما فروردین ۱۳۷۲ و زمان ثبت آن در ادارۀ ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری تهران مهر ماه ۱۳۷۲ ذکر شده است.

از جمله اهداف اصلی تشکیل مؤسسه خانه سینما حفظ و صیانت از حقوق مادی و معنوی دست اندرکاران حرفه‌ای مؤمن و متعهد تولید، توزیع و نمایش هنر- صنعت سینما و همچنین ایجاد امنیت شغلی و تامین اجتماعی و ارتقای سطح آموزشی و حرفه‌ای دست اندرکاران سینمای ایران ذکر شده است.

در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و آغاز کار جواد شمقدری در معاونت سینمایی وزارت ارشاد، فعالیت این نهاد صنفی با مشکل روبرو شد و در ‌‌نهایت وزارت ارشاد با این استدلال که اساسنامه خانه سینما تغییر کرده و بر اساس آن این نهاد به «جایگاه حقوقی وزارت ارشاد در مناسباتش تن نمی‌دهد»، از خانه سینما شکایت کرد.

نهایتا پس از ماه‌ها درگیری میان خانه سینما و وزارت ارشاد، محمد حسینی وزیر ارشاد وقت در دی ماه ۱۳۹۰ دستور انحلال خانه سینما را داد چرا که فعالیت‌هایش را «فاقد وجاهت قانونی» دانست.

انحلال خانه سینما با پایه گذاری سازمان سینمایی، به ریاست جواد شمقدری و شورای عالی سینما به ریاست محمود احمدی‌نژاد همراه بود که موجب تغییرات ساختاری در بخش اداری سینمای ایران شد. بعد از حدود یک سال و نیم، محمود احمدی‌نژاد وعده بازگشایی خانه سینما را داد اما اختلاف او با سازمان سینمایی تا آخر دوران ریاست جمهوری‌اش ادامه پیدا کرد و خانه سینما باز نشد. خانه سینما نهایتا پس از انتقال دولت به حسن روحانی و انتصاب مدیران جدید سینمایی در شهریور ۱۳۹۲ بازگشایی شد. 

مشکلات ۳۰ ساله سینمای ایران  

با بازگشایی دوباره خانه سینما و از سرگیری فعالیت آن امید برای بهبود شرایط سینمای کشور نیز قوت گرفته است. سینمای امروز ایران دچار مشکلات عمده‌ای است که اهالی مستقل سینما همواره درمورد آن اظهار نظر کرده و به انتشار بیانیه‌های هشدار آمیز در ابراز نگرانی از شرایط پیرامونی سینما در ایران پراخته‌اند.

فرزاد موتن سازنده فیلم‌هایی چون «شب‌های روشن»، «باج خور» و «صدا‌ها» و از اعضای کانون کارگردانان چندی پیش در گفتگو با رادیو فردا درمورد مشکلات سینمای ایران گفت: «مشکل سینمای ایران یک مشکل قدیمی است. در واقع در تمام طول این ۳۰ سالی که از انقلاب می‌گذرد مشکلات وجود داشته است. اما با بحرانی‌تر شدن هر چه بیشتر شرایط اقتصادی در کل جامعه در طول چند سال اخیر، این مشکلات، شکل عیان‌تر، خشن‌تر و بیرحمانه تری پیدا کرده است».

وی همچنین معتقد است مشکل بر سر این است که بودجه ساخت و تولید فیلم‌ها در دست برخی از نهادهای دولتی است؛ مثل حوزه هنری، شهرداری، فارابی و نهادهایی از این دست (است) و چون این بودجه، بودجه محدودی است و وسیع نیست، به طور طبیعی پیرامون این بودجه‌ها، بروکراسی‌هایی به وجود می‌آید. افرادی سعی می‌کنند خودشان را به این بودجه‌ها نزدیک کنند و این کار را از طریق رابطه‌ای که با مدیران این سازمان‌ها می‌گیرند را شکل می‌دهند.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم نیز معتقد است کمبود اعتبار، ضعف حضور نیروهای متخصص و کار‌شناسان ماهر درسازمان سینمایی، کمبود تجهیزات داخلی، کمبود امکانات رفاهی وبیمه، ضعف زیرساخت‌های سینمایی ازجمله سالن‌های سینمایی وشهرک سینمایی از جمله مشکلات کنونی سینما است. همچنین به گفته جنتی، کمبود توانایی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در سینما، ضعف بازاریابی وعرضه فیلم‌های ایرانی درصحنه جهانی ازدیگر معضلاتی است که سینما امروز با آن مواجه است.

در پایان می‌توان بازگشایی خانه سینما و امکان فعالیت سینماگران مستقل را مهم‌ترین کلید حسن روحانی در حوزه فرهنگ و هنر دانست. حال باید دید فعالیت سینماگران در ادامه عمر دولت یازدهم از مشکلاتی که در دولت‌های پیشین داشته تا چه اندازه فاصله می‌گیرد و آیا سینمای ایران روزهای رونق و شکوفایی را پس از سالهای سخت گذشته تجربه خواهد کرد یا خیر.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large