Skyscraper large
همزمان با افزايش نگرانى اسراييل

کاترین اشتون در تهران است

6sd5f4sd4dمسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به دعوت محمد جواد ظریف و به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات ایرانى دیروز وارد تهران شد و مورد استقبال عباس عراقچی قرار گرفت. 

این اولین سفر کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تهران در این سمت است. پیش از این خاویر سولانا به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران سفر کرده بود. 

«هلگا اشمیت» و «مایکل مان» معاون و سخنگوی خانم اشتون نیز وی را در این سفر همراهی می‌کنند. 

سفر اشتون به ایران در چارچوب روابط دوجانبه ایران و اتحادیه اروپا صورت گرفته است. البته علاوه بر مباحث مربوط به روابط ایران و این اتحادیه در خصوص مسائل هسته‌ای نیز رایزنی صورت خواهد گرفت.  

این در حالى است که به نوشته فرارو، روزنامه اسرائیلی هاآرتص طی گزارشی در مورد بهبود روابط ایران و آمریکا پس از نهایی شدن توافق موقت ژنو و احتمال تغییر رویکرد واشنگتن در قبال تهران هشدار داد: واشنگتن علیرغم همکاری های امنیتی و اطلاعاتی با اسرائیل، شرکای معقولی در میان مقامات جدید ایرانی برای خود یافته است. 

به گزارش فرارو، این روزنامه اسرائیلی با دستمایه قرار دادن ادعای توقیف یک کشتی ایرانی حامل موشک در ادامه نوشت: اسرائیل در حالی از توقیف یک کشتی حامل موشک های ایرانی در دریای سرخ خبر داد که اختلافات میان تل آویو و واشنگتن رو به فزونی است. این اختلاف نتیجه تقریبا اجتناب ناپذیر توافق موقتی است که طی ماه نوامبر در ژنو میان تهران و قدرت های اصلی جهان، با هدف محدود کردن برنامه هسته ای ایران نهایی شد. 

به عقیده مقامات اسرائیل واشنگتن در توافق موقت امتیازات افراطی را بدون آنکه مابه ازای برابری از سوی ایران دریافت کرده باشد، واگذار کرده و اسرائیل با این مسئله به شدت مخالف است. اما این تنها دلیل شکوه و شکایت تل آویو نیست: اسرائیل نه تنها نگران است که دولت آمریکا در ادامه این مسیر آماده امتیازدهی بیشتر باشد، بلکه اعتقاد باراک اوباما و مشاورانش به این مسئله که سیاست خوشرویی حسن روحانی بازتاب تغییری قابل توجه در رویکرد تهران است و می تواند در آینده کاهش تحریم ها را به دنبال داشته باشد، نگرانی تل آویو را افزایش داده است. در واقع آمریکا ظاهرا به طور فعالانه به دنبال زمینه های همگرایی منافع با ایران است.  

تردیدهای اسرائیل بلافاصله پس از نهایی شدن توافق ژنو آغاز شد. بیش فعالی دولت اوباما در حمله به طرح تجدید تحریم های آیپک علیه ایران در کنگره، احتمالا بازتاب تعهداتی است که واشنگتن پیش از نهایی شدن این توافق به ایران داده بود. تل آویو همچنین در مورد بیانات محکم و مداوم واشنگتن مبنی بر لزوم ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته ای تردید دارد. 

فرارو مى افزاید: آمریکا لفظ «محور شرارت» خود را مدت ها قبل کنار گذاشت و حال از مانورهای پیچیده میان بسیاری از کمپ های رقیب در خاورمیانه سخن می گوید. واشنگتن شرکای معقولی میان مقامات ارشد ایران برای خود می بیند و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که همکاری با وی در صورت لزوم ممکن خواهد بود، در میان این شرکا است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large