Skyscraper large
مصباح يزدى، عضو مجلس خبرگان رهبرى:

برابرى در حقوق شهروندى خطرناک است

5dd6d6dمحمد تقى مصباح یزدى، عضو مجلس خبرگان رهبرى از برابرى در حقوق شهروندى انسانها انتقاد کرد و آن را تفکرى خطرناک خواند؛ وى گفت: «اگر امروز نیز بحث حقوق شهروندی مطرح می‌شود که در آن بهائی و مسلمان، انقلابی و ضد انقلاب برابرند باید احساس خطر کرد». 

به گزارش رجا نیوز، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی در دیدار با اعضای هیئت رئیسه دانشگاه دفاع ملی درباره اظهارات برخی حاضران جهت مطالعات راهبردی این دانشگاه گفت: در طول ٣۵ سال گذشته چند مؤسسه مطالعات راهبردی تشکیل شده است، اما به نظر می‌رسد هیچ کدام دستاورد قابل توجه و مطلوبی نداشته‌اند.  

وی با بیان اینکه متأسفانه بعد از گذشت ٣۵ سال از انقلاب اسلامی، هنوز مبانی راهبردی روشنی نداریم، اظهار داشت: در بحث علوم دانشگاهی و به ویژه علوم انسانی نیز تغییرات قابل توجهی به وجود نیامده است. 

مصباح ادامه داد: بسیار مایه تأسف است که برخی از کسانی که مسئولیتی در کشور دارند، عدم پیشرفت در علوم انسانی را وجود برخی خط قرمزها، یعنی مبانی دینی و ارزش‌های اسلامی می‌دانند.  

تحصیل در انگلستان؛ عامل فتنه 

وی با اشاره به اینکه برای مطالعات راهبردی و اسلامی‌سازی علوم انسانی علاوه بر آسیب‌شناسی، باید فعالیت‌های دشمن در آن زمینه نیز مورد توجه قرار گیرد، ادعا کرد: پایه ایدئولوژیک فتنه ٨٨ در لندن شکل گرفت و در واقع کسانی که پایه‌گذار آن فتنه بودند، در انگلستان تحصیل کرده بودند و پایه‌های ایدئولوژیک آنها، همانجا شکل گرفته بود.  

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این که شایسته است عده‌ای برنامه‌های مطالعات راهبردی و استراتژیک انگلستان را مطالعه کنند تا به صورت مستند مشخص شود دشمن از کجا قصد نفوذ دارد، اظهار داشت: ریشه تفکر بسیاری از کسانی که در آنجا تحصیل کرده‌اند، به یکدیگر شباهت دارد و چه بسا این مسأله از راه‌های نفوذ دشمن برای براندازی اسلام و انقلاب اسلامی است، هرچند این اشخاص متوجه این مسأله نیستند.  

بنى صدر هم چنین جرأتى نداشت

وی ادامه داد: اگر امروز نیز بحث حقوق شهروندی مطرح می‌شود که در آن بهائی و مسلمان، انقلابی و ضد انقلاب برابرند، از همان تفکر ناشی می‌شود. لذا باید احساس خطر کرد وقتی بعد از گذشت ٣۵ سال از انقلاب اسلامی، عالی‌ترین مقام کشور بعد از رهبری، سخنی بگوید که بنی صدر هم جرأت گفتن آن را نداشت. هرچند این عده سخن خود را در لفافه و به صورت غیر مستقیم بیان می‌کنند.  

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی درباره اسلامی‌سازی علوم انسانی نیز گفت: از طرفی علوم انسانی غربی موجود، حاصل بیش از ۵ قرن فعالیت علمی غربی‌هاست و ایرادات آن در اجرا رفع شده است، و از طرف دیگر، در علوم تجربی و تحولات علمی و تکنولوژی نیز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای صورت گرفته است. لذا مغالطه‌ای صورت می‌گیرد که مجموعه علوم غربی اعم از انسانی و تجربی سبب این تحول عظیم برای بشریت شده‌اند و باید همه علوم را با هم پذیرفت.  

وی ادامه داد: عوامل سیاسی تلاش می‌کنند تا به مردم اینگونه القا شود که پیشرفت‌ها در گرو داشتن فرهنگ خاصی است و بدون آن پیشرفت محقق نمی‌شود. و این همان چیزی که در مشروطیت گفته شد که ایران برای آنکه پیشرفت کند باید از فرق سر تا ناخن پا اروپایی شود، که البته امروز هم عده‌ای همین تفکر را قبول دارند، اما با بیان دیگری عنوان می‌کنند.  

 مصباح یزدی با اشاره به عدم نیروی انسانی کافی برای انجام کار خاطر نشان کرد: اراده لازم نیز برای اسلامی‌سازی علوم انسانی وجود ندارد، چرا که بسیاری از اساتید دانشگاه که خودشان باید عهده‌دار‌این کار شوند، داشته‌هایشان بر اساس علوم انسانی غرب است، لذا موافقت با اسلامی‌سازی علوم انسانی را برابر با از بین رفتن سرمایه خود می‌بینند. در واقع نه تنها اراده‌ای برای اسلامی‌سازی وجود ندارد، بلکه این کار با مخالفت‌های زیادی نیز رو به روست. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large