Skyscraper large

وزیر ارشاد و فیلتر “مضحک” فیس بوک

3dfg1211g

مرضیه آرمین

“اگر به عقب بازگردیم، می‌بینیم خیلی کارها که در اول انقلاب انجام شده، مضحک به ‌نظر می‌آید، مثل این‌که ویدئو و دستگاه فکس ممنوع بود”. “من شخصا با مجموعه‌ای از فرهیختگان در کشور اعتقاد داریم که نمی‌توانیم افراد را در محیطی محدود محصور کنیم و ادعا کنیم، هیچ ارتباطی با دنیا نداریم و به بهانه‌ی حفظ ارزش‌های اسلامی جلوی چیزی را بگیریم. به بهانه‌ی حفظ ارزش‌های اسلامی جلوی رشد چیزی را در کشور نمی‌توان گرفت. از این رو، مسأله‌ی فیلتر بودن فیس‌بوک جزو مواردی است که پس از مدت زمانی حل خواهد شد.” اینها سخنان “علی جنتی”، “وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی”‌ست که طی گزارشی از سوی خبرگزاری “ایسنا” منتشر شده است.

بنا بر این گزارش، وزیر ارشاد دولت روحانی گفت: “در دولت چنین تفکری وجود ندارد که شبکه‌های اجتماعی را فیلتر کنیم”. وی ادامه داد: “در کارگروه مصادیق مجرمانه که شش وزیر در آن عضو هستند، درخواست جلسه داده‌ایم. مباحث را در این زمینه به تفسیر، بیان و اعلام کرده‌ایم. نمی‌توانیم دور خود حصار بکشیم”.

جنتی همچنین تاکید کرد:‌ “البته این موضوع جزو مواردی است که حل آن به زمان نیاز دارد و با گذشت زمان برطرف می‌شود”. 

از بین میلیون‌ها محدودیتی که از جانب حکومت، برای ایرانیان ایجاد شده، یکی هم مساله‌ی استفاده از فضای مجازی‌ای به نام فیس‌بوک است. فیس‌بوک تا قبل از سال ۸۸ دوبار فیلتر و آزاد شده بود. اما بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، برای سومین‌بار و برای همیشه فیلتر شد. مسئولان حکومتی ایران علت فیلتر شدن را نقض حریم شخصی افراد در این وب‌گاه و “ابزار برانداز حکومتی و جنگ نرم” بیان می‌کنند. در حالی که منتقدان، علت را، استفاده‌ی معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ از این سایت برای سازمان دهی و بارگذاری فیلم و تصاویر آن سال بیان می‌کنند. با وجود تمام حرف‌ها و قول‌های مسئولین در طول این سال‌ها، این شبکه‌ی اجتماعی، تا به امروز فیلتر مانده است. در دیگر کشورها، مانند چین، کوبا، کره شمالی و غیره نیز شاهد فیلترینگ شبکه‌های اینترنتی هستیم.

فیس‌بوک، به علت تحریم‌های وارده بر ایران، اجازه‌ی انتخاب “ایران” به عنوان محل زندگی را به کاربران این کشور نمی‌دهد. نتیجتا نمی‌توان آمار دقیقی از تعداد این کاربران ارائه داد. اما به نظر می‌آید بین ۱۲ تا ۳۰ میلیون کاربر ایرانی، در فیس‌بوک حضور داشته باشند. آمار هرچه که باشد، نشان از عدم تاثیر گذاری فیلترینگ دارد. در کمال تعجب، در سال‌های گذشته، علی‌رغم فیلترینگ این شبکه‌ی اجتماعی، شاهد فعالیت کاربرانی از داخل حکومت یا کاربرانی که خود را نیروهای بسیج می‌خواندند و یا حتی کاربری با نام “سید علی خامنه‌ای” بودیم.

سرانجام، اردیبهشت ماه سال ۹۱، در مورد استفاده از این شبکه، سوالی از آقای خامنه‌ای پرسیده شد که: “با توجه به اینکه وب‌سایت “فیس‌بوک” در ایران فیلتر شده است، آیا ورود به چنین سایتی صرفا برای ارتباط با دوستان و بدون هیچ فعالیت سوء علیه منافع ملی جمهوری اسلامی اشکال دارد”؟ پاسخ ایشان نیز به شرح ذیل بود: “به‌طور کلی اگر مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده و یا خوف ارتکاب گناه باشد و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود، جایز نیست والا مانعى ندارد”. علی‌رغم صدور این حکم کلی، و محول شدن کشف مصادیق حکم بر گرده‌ی افراد، باز هم فیس‌بوک، از حالت فیلتر در نیامد.

در خردادماه ۱۳۹۱ نیز “اکبر هاشمی رفسنجانی” در طی اظهاراتی بیان داشت: “حالا شاهدیم که یک صفحه فیس‌بوک که برای مردم هزینه ندارد، تبدیل به چندین دستگاه رادیو و تلویزیون می‌شود که میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد و یک ویدیو تصویر که با موبایل‌ها گرفته شده به دنیا منتقل می‌شود که به نظر من، این امری مبارک برای دنیاست”. در شهریورماه ۹۲ نیز، “غلامحسین محسنی اژه‌ای”، “دادستان کل ایران”، از امکان رفع فیلتر فیس‌بوک خبر داد. اما تنها یک روز پس از آن “محمدرضا آقامیری”، “عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ”، از امکان رفع مشروط فیلترینگ فیس‌بوک به شرط تفکیک محتواهای مجرمانه از محتوای مفید توسط نرم‌افزار هوشمند فیلترینگ و یا الزام فیس‌بوک به تبعیت از قوانین ایران گفت. او فیس‌بوک را را دارای پتانسیل ترویج دین، بیداری اسلامی و اشاعه فرهنگ ایرانی اسلامی معرفی کرد. او همچنین گفت داشتن صفحه در فیس‌بوک برای مقام‌های حکومتی “مصداق شکستن حریم خصوصی در فضای مجازی” است و هشدار داد که حکومت ایران می‌تواند افرادی که از وی‌پی‌ان برای دور زدن فیلتر استفاده می‌کنند شناسایی کند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large