Skyscraper large

آزادى مرزبانان ربوده شده؛ زیر آوار تایید و تکذیب

dff8f88ff

آنا اشراقی

سرنوشت مرزبانان ربوده شده ایرانى زیر آوار ساعتها تایید و تکذیبِ آزادى شان مانده است؛ ماجرایى که با اعلام خبر آزادى توسط سردار جزایرى، معاون ستاد کل نیروهای مسلح آغاز و با تکذیب وزارت خارجه متوقف شد.

سردار مسعود جزایری عصر دیروز در جمع خبرنگاران، با اشاره به تائید آزادی پنج مرزبان گروگان گرفته شده گفته بود: مذاکراتی با دولت پاکستان پیش بردیم  که در پایان سبب رهایی گروگان‌ها شد. 

ساعاتى بعد اما علی‌اصغر میرشکاری، معاون امنیتی انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که آزادی پنج مرزبان ربوده شده را تا به این لحظه به شکل رسمی تایید نمی‌کنم، گفت: در تاریخ سی‌ام بهمن‌ماه به عنوان رییس هیاتی برای مذاکره در بحث آزادسازی پنج مرزبان گروگان گرفته شده از سوی جیش العدل به ایالت بلوچستان پاکستان رفتند. 

او با بیان این که در این جلسه موضوعات مهمی به ویژه پیرامون آزادسازی مرزبانان ربوده شده مطرح شد، گفت: در این جلسه مقامات ایالت بلوچستان به ما قول داده‌اند تا با انجام عملیاتی مرزبانان کشورمان را آزاد کرده و به ایران انتقال دهند. 

معاون امنیتی انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان با بیان این که خبر آزادی پنج مرزبان ربوده شده ایرانی از سوی خان وصی، سخنگوی نیروهای مرزبانی ایالت بلوچستان پاکستان اعلام شده است گفت: عملیاتی که پاکستانی‌ها برای آزادی مرزبانان انجام داده‌اند را تایید می‌کنم، اما همچنان آزادی پنج مرزبان را به شکل رسمی تایید نمی‌کنم. وی اضافه کرد: اخبار رسمی و تکمیلی در این خصوص اعلام می‌شود. 

از سوی دیگر علی‌رغم اعلام آزادی مرزبانان از سوی نماینده ایرانشهر، نماینده مردم زابل گفت که هنوز منابع خبری در مرزبانی ایران این اخبار را تایید نکرده‌اند. سیدباقر حسینی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: اخباری که در مورد آزادی مرزبانان ایران مطرح شده به نقل از مسوولان پاکستانی بوده که هنوز مورد تایید نیست و در این زمینه باید هنگ مرزی خبری به ما بدهد تا آن را تایید کنیم. 

این درحالیست که نماینده مردم ایرانشهر، پیش از این آزادی ۵ سرباز مرزبان ایرانی که بیش از یک ماه پیش توسط گروه جیش العدل به اسارت گرفته شده بود را تایید کرده بود. محمد سعید اربابی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: آزادی سربازان ایرانی قطعی است اما نحوه و یا جزییاتش تا ساعاتی دیگر مشخص و اعلام خواهد شد. 

سفارت ایران در پاکستان نیز به ایسنا اعلام کرد که با انتشار اخبار اولیه آزادی این مرزبانان، موضوع را به طور رسمی از وزارت خارجه پاکستان دنبال کرده و خواستار توضیح در این باره شده است. سفیر ایران در پاکستان نیز گفت: براساس پیگیری‌های انجام شده از طرق رسمی پاکستان، تاکنون صحت خبر آزادی مرزبانان ایرانی تایید نشده است.

علیرضا حقیقیان، سفیر ایران در اسلام‌آباد در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این خبر گفت: این موضوع هم‌چنان در دست پیگیری قرار دارد و در صورت دریافت هرگونه خبری از وضعیت مرزبانان کشورمان آن را منتشر خواهیم کرد. 

همچنین از سوی استانداری سیستان و بلوچستان این موضوع اعلام شد که هیات اعزام شده به بلوچستان پاکستان که مدت ماموریتش به اتمام رسیده، هم‌اکنون در حال رایزنی و پیگیری اخبار مربوط به صحت و سقم این خبر است.

حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه هنوز خبر رسمی در این باره اعلام نشده، گفت: تا جاییکه مسوولان پاکستانی گفتند ارتش پاکستان در خاک خود عملیاتی انجام داده و به زودی خبرهای خوشی اعلام خواهد شد. 

هم‌چنین استاندار سیستان و بلوچستان گفت: خبر آزادی سربازان گروگان‌ گرفته شده را رد نمی‌کنم و تایید این موضوع نیز منوط به این است که مقامات رسمی از ایالت بلوچستان پاکستان این خبر را تایید کنند. 

اوسط هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره صحت و سقم خبر آزادی سربازان گروگان گرفته شده از سوی جیش العدل گفت: هیاتی که پیش از این به بلوچستان پاکستان اعزام شده بود، هم‌اکنون در حال ارتباط و رایزنی با همتاهای خود است و در تماس هستند تا میزان صحت و سقم این خبر را بررسی کنند. 

وی افزود: با توجه به جریانی که در این راستا شکل گرفته و با توجه به ارتباطاتی که ما داشته‌ایم، من به نتایج این رایزنی‌ها و همچنین آزادی سربازان امیدوارم. وی گفت: به محض این‌که جزییات خبر به دست‌مان رسید، آن را اعلام می‌کنیم. 

دادستان زاهدان نیز گفت که خبر آزادی ۵ مرزبان ایرانی را نه تایید و نه تکذیب می‌کنیم. محمد مرزیه در گفت‌وگو با ایسنا در مورد خبر منتشره مبنی بر آزادی ۵ تن از مرزبانان ایرانی ربوده شده گفت:‌ ما نیز این خبر را از منابع مختلف شنیده‌ایم، اما در حال حاضر آن را نه تایید و نه تکذیب می‌کنیم. 

دادستان زاهدان ادامه داد: از نیروهای امنیتی خواسته‌ایم تا خبر موثقی در این راستا به ما اعلام کنند و در حال حاضر خواهان فرصت برای پیگیری این خبر هستیم. 

ابراهیم حمیدی رییس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان نیز در همین راستا به ایسنا گفت: در رابطه با خبر منتشره مبنی بر آزادی مرزبانان ایرانی اطلاع دقیقی ندارم. 

هفته گذشته نیز معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور در پاسخ به پیگیرى خبرگزارى ایسنا فقط از همکارى پاکستان در این باره خبر داده و گفته بود که این کشور در بحث آزادی سربازان گروگان گرفته شده بنای همکاری دارد؛ این در حالى است که شب پیش از آن رئیس اداره امور اجتماعی وزارت خارجه ایران به شبکه خبر گفته بود که پاکستان محل پنهان شدن گروه جیش العدل و محل نگهداری مرزبانان ایرانی را در آن کشور را یافته است.   

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large