Skyscraper large

تورم، مانع اصلاحات اقتصادى نیست

dfg4577f8

عکس از نسیم

دکتر جمشید پژویان استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی بر این باورست که تورم مانع اصلاحات ساختاری اقتصاد نمى شود.

به گزارش فرارو، آقاى پژویان، درباره افزایش قیمت حامل های انرژی و انتقاداتی که بر آن وارد می شود مى گوید:

برای آنکه اقتصاد ایران از بحران کنونی خارج شود باید قیمت های نسبی اصلاح شود. یعنی قیمت حامل های انرژی باید در چند مرحله افزایش پیدا کند تا به مرحله ای برسد که قیمت های نسبی علامت های صحیح به اقتصاد نشان دهند. حال اگر قیمت حامل های انرژی خیلی ملایم افزایش پیدا کند آن تاثیر موردنظر را نخواهد داشت. پس این افزایش باید قابل توجه باشد. نکته مهم این است که این افزایش قیمت باید به سمت کارآمدی تولید منتهی شود. یعنی دولت باید سیاست هایی در راستای تشدید اثر اصلاح قیمت ها بر روی بخش تولید در جهت هدایت آن به سمت صرفه جویی در مصرف انرژی و کارایی بالاتر اتخاذ کند تا به هدف اصلی خود برسد. 

به گفته وى، بابت رسیدن به این هدف اگر هم تورمی ایجاد شود قابل اغماض است. مگر کشورهای همسایه ما همچون ترکیه برای مدت ۲۰ سال و کشورهای آمریکای لاتین برای مدت ۲۵ سال تورم های ۸۰ تا ۱۰۰ درصد نداشتند؟ اما اکنون بیش از ۱۰ سال است که در این کشورها نرخ تورم در حدود ۴ تا ۶ درصد است و اقتصادی بسیار شکوفا و روان دارند. از این گذشته باید گفت تورم چیزی نیست که بخواهد مانع اصلاحات ساختاری اقتصاد شود.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا افزایش قیمت حامل های انرژی منجر به افزایش تورم در اقتصاد نمی شود مى گوید: اصولا دلیلی ندارد که با اصلاح قیمت ها، تورمی شدید در اقتصاد ایجاد شود. قطعا وقتی قیمت حامل های انرژی افزایش پیدا کند قیمت های نسبی تغییر می کند و یکسری قیمت ها افزایش پیدا می کند؛ اما برخی قیمت ها ممکن است کاهش پیدا کند. لذا اگر دولت بتواند نقدینگی را کنترل کند مردم مجبور می شوند بابت افزایش هزینه انرژی، تقاضای خود برای برخی کالاهای دیگر را کم کنند که در نتیجه قیمت این کالاها اگر کاهش پیدا نکند، حتما ثابت باقی خواهد ماند… اصلاح قیمت ها در جهت اصلاح ساختار اقتصادی کشور است. اگر قرار باشد قیمت ها تغییر کند تا درآمد دولت افزایش پیدا کند، اشتباه بزرگی صورت گرفته است. دولت باید از طریق اخذ مالیات، کنترل هزینه ها و نوعی انضباط مالی بالانس بودجه خود را اصلاح کند. لذا اصلاح قیمت ها هیچ ارتباطی به تامین درآمد برای دولت ندارد و نباید داشته باشد.

جمشید پژویان در پاسخ به پرسشى درباره پیش بینی نرخ تورم با توجه به افزایش قیمت حامل های انرژی نیز گفته است: من عادت ندارم روی هوا صحبت کنم. قطعا در این باره باید مطالعه اقتصادی دقیقی صورت بگیرد. اما با توجه به تجربه مرحله اول که تا قبل از تحریم که باعث جهش قیمت ها شد، تورم ناشی از افزایش قیمت حامل های انرژی حدود ۱۲ تا ۱۴ درصد بود که البته در این بین دولت هم مرتکب اشتباهاتی شده بود.

به گفته این کارشناس اقتصادى، دولت هیچ کاری هم نکند تورم خود به خود تا پایان امسال به همان ۲۵ درصد و حتی پایین تر خواهد رسید. لذا اگر دولت نقدینگی خود را مرتب افزایش ندهد و شوک دیگری مانند تحریم اتفاق نیفتد، دلیلی ندارد که قیمت ها جهش پیدا کند. با این شرایط تورم ۲۵ درصد برای سال آینده زیاد هم است؛ چرا که قیمت های سال آینده را نسبت به سال جاری می سنجند و عنوان می کنند نرخ تورم ۲۵ درصد خواهد شد. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large