Skyscraper large
لاريجانى توپ را در زمين روحانى انداخت:

دولت و شوراى عالى امنیت ملى، مسئول رفع حصر است

علی لاریجانی مسئولیت رفع حصر را به عهده دولت و شورای عالی امنیت ملی دانست و گفت: باید تصمیم سنجیده‌ای گرفت.   

به گزارش خبرگزاری‌ها، رئیس مجلس شوراى اسلامى در نشست مطبوعاتی روز گذشته، در پاسخ به سوالی در مورد تصمیم‌گیری و تعیین تکلیف حصرها گفت: باید این موضوع از طریقی که انجام شده دنبال شود و شورای عالی امنیت ملی باید این موضوع را دنبال کند؛ پس در اختیار دولت است و شورای عالی امنیت ملی باید نظرات مختلف و شرایط کشور را ببیند و بسنجد و در مورد آن عمل کند و باید تصمیم سنجیده‌ای گرفت. 

وی در ارتباط با برخی از صحبت‌های سران کشورها در مورد به بن‌بست رسیدن مذاکرات هسته‌ای، گفت: اگر این مذاکرات به بن‌بست برسد چیزی گیر اوباما نخواهد آمد و در صورتی که این مذاکرات به نتیجه برسد آنها می‌توانند بگویند که ما توانستیم موضوع هسته‌ای ایران را حل کنیم و در صورت بن‌بست نیز قطعا چیزی عاید اوباما و دوستانش نخواهد شد. همچنین صحبت‌هایی که در مورد لزوم رفع حصر موسوی و کروبی توسط وزارت خارجه آمریکا امروز زده شد نیز حرف‌های گزافی است و آنها حق این را ندارند که در مسائل داخلی ما دخالت کنند و این اظهارنظرها نیز نشان و نمود دخالت در امور داخلی است.  

به گزارش جرس، آرزوی حامیان حکومت در طی سه سال گذشته این بوده که رهبران جنبش سبز در اثر فشارهای ناشی از حصر سرانجام اراده خود را برای ادامه مقاومت از دست بدهند و با ابراز ندامت از عملکرد گذشته خود به دنبال آزادی باشند. آرزوی آن‌ها اکنون تبدیل به یاس شده است. اذعان به شکست در مقابل اراده رهبران جنبش سبز در سخنان اخیر غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه و دادستان کل کشور دیده می‌شد. او روز ۲۱ بهمن ماه امسال طور تلویحی از قول این سه شخصیت سیاسی در حصر خانگی گفت که «می‌گویند ما توبه نمی‌کنیم، این افتخار ندارد… اگر کسی جرمی و اشتباهی مرتکب شد، افتخار ندارد بلکه خجالت‌آور است.» او با ادعای اینکه رفع حصر تنها در گرو ابراز ندامت رهبران جنبش سبز است مدعی شد: «تا سران فتنه نسبت به این اقدامات مجرمانه خود ابراز برائت نکنند، اتفاقی نمی‌افتد.» 

با این حال مشخص است که در بین مقام‌های حکومتی هم در این زمینه وحدت نظری وجود ندارد. مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری ایران روز ۱۵ بهمن شرط ابراز ندامت را تخیفیف داده و گفته بود اگر رهبران جنبش سبز «بگویند که ما قانونمند هستیم و به آرامش کشور پایبندیم» مشمول «عفو» می‌شوند. او به طور تلویحی بر نگرانی حکومت از بابت محاکمه آنان نیز تاکید کرده و گفته بود که حکومت ایران «این موضوع را سبک و سنگین کرده» و «هوشمندانه تلاش می‌کند تا از فتنه جدیدی جلوگیری کند.» در واقع فتنه جدیدی که پورمحمدی به آن اشاره می‌کند‌‌ همان نگرانی از بالا گرفتن دوباره اعتراض‌های عمومی و واهمه است که از رسیدن صدا و پیام رهبران جنبش در میان هوادارانشان وجود دارد. هوادارانی که دستکم بخشی از آن‌ها در جریان انتخابات ریاست جمهوری گذشته به حسن روحانی رای دادند و یکی از مطالبات اصلیشان این بود که دولت زمینه رفع حصر رهبران جنبش سبز را فراهم کند. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large