Skyscraper large
پرسش تاج زاده از صادق لاریجانی:

چرا آنچه را برای خود حق می‌دانید برای دیگران توطئه می‌خوانید؟

654dfg4fمصطفی تاج زاده در نامه‌ای خطاب به رییس قوه قضاییه به آنچه «استانداردهای دوگانه از سوی حاکمیت» اعتراض کرده و پرسیده است چرا مقامات کشورمان تلاش سازمان‌های بین المللی یا کشورهای خارجی را برای سنجش حقوق بشر در ایران برنمی تابند و چرا آنچه برای خود حق می‌دانند را برای دیگران توطئه می‌خوانند؟ 

به گزارش نوروز، این زندانی سیاسی در نامه خود آورده است: «اظهار نگرانی جناب‌عالی مبنی بر اینکه با حل معضل هسته‌ای، دولت آمریکا مسئله حقوق بشر در ایران را برجسته می‌کند، مخاطبانتان را به تأمل وامی دارد که نکند شما نیز در زمره کسانی باشید که معتقدند برای اینکه پرونده حقوق بشر در ایران در کانون تبلیغات جهانی قرار نگیرد، بهتر و بلکه لازم است که پرونده هسته‌ای کشورمان حتی به قیمت تداوم تهدید‌ها و تحریم‌ها هم چنان باز بماند.»

در نامه عضو ارشد جبهه مشارکت به رئیس قوه قضائیه آمده است:

رونمایی از کتاب نقض حقوق بشر در آمریکا توسط مقامات قضایی و تقنینی ایران ثابت کرد: 

  • ۱- از نظر جنابعالی تهیه و انتشار چنین گزارش‌هایی ناقض استقلال و حاکمیت ملی کشور مورد بررسی نبوده و دخالت در امور داخلی آن محسوب نمی‌شود. 
  • ۲- توهین به ملت دیگر تلقی نشده برعکس حرکتی در دفاع از کرامت و حقوق مردم ارزیابی می‌شود. 
  • ۳- مغایر حقوق و قوانین بین المللی نیست. 
  • ۴- تحمیل اراده حکومتی بر ملت یا دولتی دیگر به شمار نمی‌رود. 
  • ۵- حقوق بشر پدیده‌ای جهانی و الزام آور است و با اسلام مخالفت یا ضدیت ندارد. 
  • ۶- عدم اشاره به موارد مثبت در چنین گزارش‌هایی نقض غرض نیست و بی‌انصافی تدوین کنندگان را نمی‌رساند. 
  • ۷- با توافق هسته‌ای ژنو تعارض ندارد. 

براین اساس می‌پرسم چرا جنابعالی تلاش سازمان‌های بین المللی یا کشورهای خارجی را برای سنجش حقوق بشر در ایران برنمی تابید و اتهاماتی شبیه آنچه در فوق آمد را متوجه آن‌ها می‌کنید؟ چرا آنچه برای خود حق می‌دانید برای دیگران توطئه می‌خوانید. از طرف دیگر چرا درباره وضعیت حقوق بشر در کشورهای دوست و هم سو گزارش تهیه نمی‌کنید؟ مگر اقلیت مسلمان در چین و روسیه کمتر از مسلمانان در آمریکا و اروپا تحت فشارند؟ اگر غربی‌ها مانند شرقی‌ها پایمال شدن حقوق در ایران را نادیده می‌گرفتند شما در باب لگدمال شدن حقوق شهروندان آمریکایی آیا کتاب منتشر می‌کردید؟ من البته منکر عدم رعایت کامل حقوق بشر در غرب نیستم. این را نیز نفی نمی‌کنم که آن دول به ویژه آمریکایی‌ها در عین اعتقاد به حقوق مزبور در عمل و هنگام تعارض بین منافع ملی و رعایت حقوق بشر در کشورهای دیگر اغلب به سود اولی رأی می‌دهند و براساس آن عمل می‌کنند ولی شما که به چنین رفتاری اعتراض دارید چرا خود مانند آن‌ها عمل می‌کنید و از معیارهای دوگانه بهره می‌برید؟ از این گذشته آنچه گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه نقض حقوق بشر در ایران تهیه کرد به تصویب مجمع عمومی آن سازمان رسیده است.‌‌ همان مجمعی که هم زمان از پیشنهاد رئیس جمهور کشورمان در زمینه ضرورت مبارزه جهانی با خشونت و افراط‌گری قاطعانه حمایت کرد. به این ترتیب یک مقام روحانی – شیعی با رفتار و گفتار خود ایرانیان را سربلند کرد و عملکرد یک روحانی صاحب منصب دیگر از نوع لاریجانی‌اش موجبات سرافکندگی ملت ما را فراهم نمود و اسم ایران را در کنار بدنام‌ترین رژیم‌های دنیا قرار داد. اولی از اسلام هراسی کاست و دومی بر آن افزود. به همین دلیل مساعی جنابعالی در وانمود کردن اینکه دولت آمریکا، و نه مجمع عمومی سازمان ملل، عدم رعایت حقوق بشر در ایران را محکوم کرده است و نیز تلاش برای محدود جلوه دادن اعتراض‌ها به اعدام قاچاقچیان مواد مخدر یا مخالفت تهیه کنندگان گزارش با احکام شرعی پاسخ گوی پرسش‌های ایرانیان نیست چرا که آنان کم و بیش با ابعاد گزارش آشنا بوده و از مفاد آن آگاهند. مهم‌تر آنکه روزانه شاهد تجاوز به حقوق هم وطنان خویش هستند. هم چنین مطلعند که اکثر قریب به اتفاق دولت‌هایی که به قطع نامه مذکور رأی داده و جمهوری اسلامی را به خاطر نقض حقوق بشر محکوم کردند، کشورهایی دموکراتیک به حساب می‌آیند. در حالی که تقریبا همه دولت‌هایی که رأی منفی دادند، خود متهم به سرکوب حقوق و آزادی‌های اساسی ملت خویشند. 

جناب آقای صادق لاریجانی

مستحضرید که صدا و سیما در دولت جدید با ترک سنت ۳۵ ساله خود مشروح سخنان منفی مقامات آمریکایی را علیه جمهوری اسلامی ایران با آب و تاب پخش می‌کند تا غیرمستقیم شکست توافق ژنو را القاء و ادعای جنگ طلبان ایرانی را ثابت کند که مدعی‌اند «دکتر روحانی در این مدت کوتاه زبان دوسانتی نظام سلطه را علیه ملت ایران ده متر کرد» چنین اظهاراتی در حالی بیان می‌شود که در دولت نهم و دهم مورد تأیید آقایان، آمریکایی‌ها نه تنها تحریم‌های بی‌سابقه‌ای را در سطح دنیا علیه ما اعمال و حتی پول‌هایمان را بلوکه کردند بلکه توهین‌هایی به ما داشتند که بی‌سابقه بود و صد البته در دولت جدید تکرار نشد. 

نمونه بارز این توهین‌ها در مورد آقای احمدی‌نژاد در حضور خودش و نیز در برابر دیدگان میلیون‌ها نفری که شاهد پخش زنده سخنان رئیس دانشگاه کلمبیا بودند، صورت گرفت که وی را «دیکتاتور کوتوله» خواندند و البته رسانه به اصطلاح ملی ما آن را پخش نکرد و هنوز هم اجازه انتشار آن را ندارد. با پخش آن سخنان معنای توهین بر همگان روشن و ثابت می‌شود که نه تنها زبان دو سانتی آمریکا علیه ایران ده متر نشده بلکه در دولت تدبیر و امید کوتاه شده است. 
هم چنین روشن می‌شود که سخن گویان حزب پادگانی که امروز خیلی غیور شده‌اند، دیروز فحش به رئیس دولت محبوب خود را فتح المبین می‌خواندند و چنین هتاکی‌های گستاخانه‌ای را نشانه قدرت کشور و موفقیت دیپلماسی آن تحلیل و ترویج می‌کردند. جالب آنکه اکنون نیز که صدا و سیمای سپاهی به ظاهر طرفدار شفافیت شده است، حاضر نیست مفاد قطع نامه مصوب مجمع عمومی سازمان ملل را در باب نقض حقوق بشر در ایران منعکس کند. علت آن است که در آن صورت همگان می‌فهمند چه کسانی و کدام نهاد‌ها با عملکرد ضد حقوق بشری خویش به حیثیت و اعتبار کشور لطمه زده و می‌زنند و غرور ملی را جریحه دار کرده و می‌کنند. 

رئیس محترم قوه قضائیه

اظهار نگرانی جناب عالی مبنی بر اینکه با حل معضل هسته‌ای، دولت آمریکا مسئله حقوق بشر در ایران را برجسته می‌کند، مخاطبانتان را به تأمل وامی دارد که نکند شما نیز در زمره کسانی باشید که معتقدند برای اینکه پرونده حقوق بشر در ایران در کانون تبلیغات جهانی قرار نگیرد، بهتر و بلکه لازم است که پرونده هسته‌ای کشورمان حتی به قیمت تداوم تهدید‌ها و تحریم‌ها هم چنان باز بماند. شما می‌دانید که در ۲۴ خرداد امسال روشن شد که ۹۲٪ ایرانیان مخالف راهبرد پیشین هسته‌ای و طرفدار چرخش هم زمان سانتریفیوژ‌ها و چرخه تولیدی کشورند و غنی سازی اورانیوم را بدون حاکمیت اندیشه و عملکرد پادگانی می‌خواهند. به باور من ملت ما اجازه نمی‌دهد بار دیگر به اسم «حق مسلم هسته‌ای» دیگر حقوق مسلمشان را نادیده بگیرند و به نام غنی سازی اورانیوم به تهی سازی دموکراسی و آزادی‌های مدنی و سیاسیشان بپردازند و انرژی هسته‌ای صلح آمیز را بهانه ایجاد شرایط جنگی و فضای امنیتی کنند. امیدوارم شما نیز این حقیقت را دریافته باشید که عصر استعمارستیزی استبدادی به سر آمده است. از این رو به توافق جامع هسته‌ای دست یابیم یا نیابیم و علیه ما گزارش تهیه بکنند یا نکنند، حقوق بشر که کشفی به مراتب مهم‌تر از انرژی اتمی است در ایران باید محترم شمرده شده و رعایت گردد. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large