Skyscraper large

انتقال حصر خانگى کروبى؛ نمادى از سرنوشت یک انقلاب

امین بزرگیان

انتقال حصر کروبى از جایى گم در شهر به جایى به غایت آشنا-جماران- واجد معنایى نمادین است. شیخ را به نزدیک ترین جا به یادمان آیت الله خمینى برده اند، به خانه اش. اینکه شیخ سی و پنج سال پس از انقلاب در خانه خودش و در نزدیک ترین مکان به خمینى و خاطره فضایى تمام جوانى یک جامعه، محصور است، روشن ترین و صریح ترین خلاصه اى است از سرنوشت یک انقلاب. 

کروبى، گم بود. شاید از گم شدن آرمانهایى مى گفت که ۵٧ را آتش زد. امروز که در شهر پیدا شده، آنهم جماران و در میانه دهه فجر، چیزهایى را با خود پیدا و آشکار مى کند. محله اى را به یاد مى آورد که قرار بود همه خانه ها را آزاد کند اما هرچه گذشت، بیشتر بست و قفل زد و حال به خانه ها وساکنان خودش رسیده است. یاد صحنه اى از آن رمان مى افتم، جایى که قهرمان داستان وقتى تک تک کتاب ها را به آتش مى کشد، نوبت به کتابخانه مى رسد. 

دهن کجى سیستم به منشأ خویش یا همان ریشخند گرفتن ۵٧ توسط میراث دارانش را در زندان خانگى کروبى در جماران به روشنى مى توان یافت. به جوان هاى خوابیده در خاوران رحم نکردید، لااقل به جوانانى که بعداز دیدن خمینى در جماران، به جبهه ها رفتند و برنگشتند رحم مى کردید پفیوزها.  

تاریخ که پیش مى رود، این کشته هایند که تنها به هم نزدیک مى شوند. 

موسوى هنوز در نزدیکى رهبرِ حاضر و کروبى از امروز در نزدیکى رهبرِ غایب، محصورند. 

متافیزیک حضور و غیاب ستم هر روز روشن تر و عینى تر مى شود. حضور در عین غیاب و غیاب در عین حضور.

بگذرد این روزگار تلخ تر از زهر
بار دگر روزگار چون شکر آید

 


  • فیس بوک نویسنده 
  • راه دیگر: محمدحسین کروبی٬‌فرزند مهدی کروبی در فیس بوک خود نوشته که پدرش پس از سه سال «حبس» در «خانه امن» وزارت اطلاعات به منزل خود در جماران منتقل شده و هم اکنون در منزل خود در حصر به سر می برد. به نوشته او «سرانجام پس از ۳سال که مسئولان قضایی و سیاسی جمهوری اسلامی برخلاف واقعیت اعلام می داشتند که آقای کروبی در منزل شخصی اش در حصر می باشد٬ ایشان ساعاتی پیش به منزل خود در جماران منتقل و مامورین امنیتی هم در طبقه اول ساختمان مستقر شدند و در واقع حصر خانگی ایشان بعد از سه سال با همان ضوابط و شرایطی که در این مدت طی شده بود٬آغاز گردید.»
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large