Skyscraper large

حذف میلیونها نفر از طرح حمایتی دولت؟

see6r5t4- ali jalali علی جلالی

علی جلالی

روزگذشته خبرگزاری دولت در گزارشی مربوط به سبد کالایی رایگان دولت به بخشی از جامعه ایران با عنوان “مشخص نبودن جامعه هدف سبدکالایی” نوشت:” مرحله نخست سبد کالای حمایتی دولت قرار است از روز یکشنبه در میان جامعه هدف توزیع شود که براین اساس مسئولان پیش بینی کردند ۱۵ میلیون نفر این سبد کالایی را دریافت خواهند کرد.”

به گزارش ایرنا، این سبد کالایی که شامل ۱۰ کیلوگرم برنج، ۴ کیلوگرم مرغ، ۲ بطری روغن مایع و ۲ بسته پنیر بسته بندی شده و یک شانه تخم مرغ یا ۲۴ عدد بسته بندی شده می شود در حالی قرار است در بین جامعه هدف توزیع شود که هنوز برخی از متقاضیان از تعلق گرفتن و یا تعلق نگرفتن این سبد کالایی بی اطلاع هستند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان مجری این طرح، پیش از این دو مسیر را برای اطلاع یابی از تعلق گرفتن این سبد کالایی در اختیار عموم گذاشته اما این دو مسیر هنوز نتوانسته پاسخگوی عموم جامعه هدف طرح سبد کالایی حمایت دولت باشد.

براساس اعلام این وزارتخانه متقاضیان می توانند قبل از مراجعه به مراکز توزیع از اختصاص این سبد کالایی اطمینان حاصل کنند: یکی ارسال کد ملی از طریق پیامک به شماره ۵۰۰۰۴۹۹ و مسیر بعدی مراجعه به درگاه اینترنتی www.yaranehkala.ir است. اما این در حالیست که ارسال پیامک از روز جاری ساعت ها طول می کشد تا پاسخ قطعی بدهد و در مواقعی حتی جوابی ارسال نمی کند، از سوی دیگر در درگاه اینترنتی یادشده هم؛ از ساعات اولیه امروز به سبب مراجعات بسیار پاسخگوی متقاضیان نیست.

در این میان کسانی هم بودند که موفق شدند از سامانه اطلاع رسانی سبد کالایی حمایتی جواب بگیرند اما پاسخ منفی و در مقابل عده ای نیز پاسخ مثبت دریافت کردند.

به نوشته ایرنا، یک منبع آگاه در معاونت توسعه بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت که خواست نامش در خبر ذکر نشود، گفت: “جامعه هدف سبد کالایی توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با همکاری سازمان هدفمندی تهیه شده و این وزارتخانه هیچگونه دخل و تصرفی در جامعه آماری ارایه شده ندارد. خبرنگاران و دانشجویان حائز دریافت این سبد کالایی نیز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت علوم، فناوری و تحقیقات تعیین می شوند لذا ما تعیین نمی کنیم که چه کسی باید سبد کالایی دریافت کند یا خیر.”

سبد کالایی طرحی است که دولت یازدهم برای حمایت از اقشار آسیب پذیر در دستور کار دارد و قرار است تا پایان سال این سبد در دو مرحله به اقشار مشمول پرداخت شود. ارزش هریک از این دو سبد حدود ۸۰ هزار تومان تخمین زده می شود و ظاهرا دولت قصد دارد این سیاست را در سال آینده هم ادامه دهد.

ایرنا در ادامه می نویسد:”از جمله چالش های اساسی فراروی این طرح، متقاضیان مشمول دریافت این سبد است به گونه ای که از همان ابتدای طرح، شائبه هایی را در بین خانوارهایی که مشمول احتمالی این سبد نبودند، ایجاد کرد اما احتمالا در روزهای آینده همزمان با توزیع سبد کالایی و قطعی شدن عدم دریافت سبد کالایی ممکن است با مشکلات بیشتر مواجه شود.” 

فقط ۳٫۵ میلیون نفر مشمول طرح!

از سوی دیگر خبرگزاری مهر نیز در مطلبی انتقادی با عنوان “حذف ناگهانی ۱۳ میلیون کارگر از دریافت سبد کالا از امکان استفاده تنها ۳٫۵میلیون نفر در خصوص طرح مذکور خبر داد.

به نوشته این خبرگزاری منتقد دولت، در حالی که پیش از این مقامات دولتی با حرارت فراوان از واگذاری سبدهای کالایی در بهمن و اسفند امسال به برخی گروه های اجتماعی از جمله کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داده بودند، اما حال با تعیین “خط حقوقی” ۵۰۰ هزارتومانی به عنوان شرط مشمول شدن افراد برای دریافت این سبدهای رایگان، دستکم ۸ میلیون کارگر بیمه شده و ۵ میلیون کارگر فاقد شناسه از لیست دولت حذف خواهند شد. 

بنابراین گزارش، پس از مطرح شدن واگذاری سبدهای رایگان کالای دولتی به برخی از گروه های اجتماعی در ماه های گذشته، اظهارات گوناگونی از سوی مقامات دولتی و سایر بخش ها درباره چگونگی واگذاری این سبدها، همچنین گروه های مشمول و غیرمشمول صورت گرفته است.

در یکی دو ماه اخیر، مشخصا برخی گروه ها از جمله بازنشستگان تامین اجتماعی، کارگران، دانشجویان متاهل و طلاب به عنوان گروه هایی که باید از سبدهای حمایتی دولتی برخوردار شوند نام برده شده اند. همچنین در مقاطع بعدی عنوان شد بازنشستگان تامین اجتماعی از دریافت مرحله اول سبدهای رایگان دولت محروم شده اند.

پس از آن از طریق پیگیری ها و درخواست جامعه کارگری کشور، قرار شد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ماموریتی مشخص نسبت به شناسایی کارگران فاقد شناسه کاری و بیمه که به گفته نمایندگان کارگری کشور بالغ بر ۵ میلیون نفر خواهند بود را شناسایی و برای دریافت سبد کالا معرفی شوند.

به نوشته مهر، در حال حاضر طبق آمارها ۱۱٫۵ میلیون کارگر بیمه شده و مشمول قانون کار در کشور داریم که دولت می تواند از طریق سازمان تامین اجتماعی به آمارهای آنان دسترسی داشته باشد. همچنین این امکان وجود دارد که بتوان میزان درآمدهای آنها را نیز تخمین زد. 

تناقض در گفتار و عمل مسوولان

این خبرگزاری اصولگرا در ادامه می نویسد:”پیشتر قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خبرنگار مهر اعلام کرده بود که در کشور ۳٫۵ میلیون نفر مشمول قانون کار داریم که از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار برخودار می شوند و سایر گروه های تحت پوشش این قانون به مراتب دریافتی های بالاتری از حداقل دستمزد ۴۸۷ هزارتومانی سال جاری دارند. وی عنوان کرده بود واگذاری سبد کالا به این تعداد کارگر قطعی است ولی کار تفکیک سایر مشمولان از جمعیت بیمه شده ها که ۸ میلیون نفر هستند نیز ادامه خواهد داشت و در نهایت لیست هایی به دولت برای واگذاری سبدهای کالایی ارائه می شود.

با وجود اینکه سخنگوی دولت در دو هفته قبل خبر از واگذاری سبد کالا به کارگران بیمه شده و نشده داده بود، به تازگی عنوان شده است تنها گروه هایی از کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی می توانند از این سبدها برخوردار شوند که حقوق دریافتی آنها، در ماه کمتر از ۵۰۰ هزارتومان باشد. 

حذف میلیون‌ها کارگر

مهر در ادامه گزارش می افزاید:”به عبارت دیگر تنها همان ۳٫۵ میلیون نام برده شده از سوی قائم مقام وزیر کار می توانند احتمالا سبد کالا از دولت دریافت کنند و ۸ میلیون نفر دیگر به خودی خود از لیست‌های دولت حذف شده اند. یک مسئله قابل ذکر دیگر در این بخش این است که دولت در ماه های اخیر اعلام کرده بود منابع مورد نیاز برای واگذاری سبدهای کالایی به مردم تامین شده و این کار بدون هیچ مشکلی قابل انجام است، اما حال با حذف بسیاری از گروه ها و تعیین خط حقوقی برای افراد، موضوع واگذاری سبدهای کالایی ابهام برانگیز شده است.”

براین اساس، تعیین خط حقوقی ماهیانه ۵۰۰ هزارتومان برای اینکه کارگران و همچنین مستمری بگیران تامین اجتماعی بتوانند از سبدهای کالایی دولت بهره مند شوند، به این معنا خواهد بود که علاوه بر حذف صدها هزارنفر از بازنشتگان تامین اجتماعی، دستکم ۸ میلیون کارگر بیمه شده قابل شناسایی و ۵ میلیون کارگر فاقد بیمه نیز از لیست‌ها حذف خواهند شد و از جامعه حدودا ۱۷ میلیون نفری کارگری کشور تنها ۳٫۵ میلیون نفر شاید بتوانند به این نوع حمایت‌ها دسترسی پیدا کنند. 

به نظر می رسد دولت در اعلام در نظر داشتن چنین برنامه ای عجله کرده باشد و یا اینکه از ابتدا تفسیر درستی از هدف اصلی دولت ارائه نشده باشد به نحوی که گروه های فراوانی از جامعه فکر کرده اند می توانند از این حمایت‌ها برخوردار شوند.

مهر همچنین با زیر سوال بردن امکان تحقق طرح از سوی دولت می نویسد:”اما اگر دولت در ادامه مسیر و وارد شدن به اجرای برنامه واگذاری سبدهای کالایی به این نتیجه رسیده باشد که اساسا امکان انجام چنین پروژه بزرگی به آسانی وجود ندارد، به نظر می رسد در اعلام سایر برنامه های حمایتی خود در طول ۴ سال آینده باید کارشناسی های قوی تری را در طرح های خود اعمال کند. با این حال، این مسائل چیزی از حذف عجیب کارگران از دریافت حمایت های دولتها کم نمی کند. در دولت سابق نیز کارگران در عین مشمول بودن نسبت به بسیاری از گروه های دیگر اجتماعی نتوانستند سهام عدالت دریافت کنند. این مسئله این بار نیز در واگذاری سبدهای حمایتی کالایی دولت تدبیر و امید برای آنها تکرار خواهد شد.” 

تعیین شرط غیرقابل قبول است

خبرگزاری مجلس شورای اسلامی هم در مطلب روزگذشته خود به نقل از یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در واکنش به حذف برخی خانوارها از دریافت سبد کالا ، نوشت: “تعیین شرط برای ارائه سبد کالا و همچنین خبر حذف خانوارهای کارگری و بازنشستگان از دریافت این سبد،غیرقابل قبول است.”

بنابراین گزارش، صرامی فروشانی در گفت و گو با این خبرگزاری گفت: “اعلام خبر ارائه سبد کالا بدون کار کارشناسی بود و نباید فکر مردم را به دلیل ارائه چند کیلو برنج یا اقلام مصرفی درگیر می شد بنابراین بهتر است مشکلات معیشتی خانوارهای کارگری را بطور ریشه ای حل کرد.”

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: “ضعف و کم کاری در تامین نیاز خانوارهای بازنشسته باعث شد که این خانوارهای در تامین معیشت با مشکل جدی مواجه شوند البته بسیاری از اقشار دیگر جامعه مانند کارگران نیز با مشکلات اقتصادی دسته و پنجه نرم می کنند این در حالی است که اگر برنامه ریزی مناسبی در تامین نیازهای مردم شود دیگر نیازی به ارائه سبد کالا نبود.”

به نوشته این خبرگزاری، نماینده مردم در مجلس نهم در واکنش به خبر حذف برخی از خانوارهای کارگری و بازنشستگان از دریافت سبد کالا افزود: “باید پذیرفت هزینه های معیشتی  خانوارها بسیار بالا رفته است و با وجودی که با اصل ارائه سبد کالا به این شکل مخالفم، اما حذف خانوارهای کارگری و بازنشستگان از دریافت سبد کالا، غیرقابل قبول است.” 

چه کسانی را می توان حذف کرد؟

صرامی فروشانی با اشاره به ارائه سبد کالا به تمامی خانوارهای نیازمند کشور گفت: “در ارائه سبد کالا نباید هیچ خانواری اعم از بازنشستگان و کارگران نیازمند حذف شوند، البته بار دیگر تاکید می کنم که باید مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را بصورت اساسی حل کرد. البته بازنشستگان برخی سازمان ها مانند شرکت نفت، گاز، بانک ها و سازمان امور مالیاتی که بصورت نسبی از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار هستند را می توان از دریافت سبد کالا حذف کرد.”

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: “تعیین خط حقوقی ۵۰۰هزار تومان برای دریافت سبد کالا نیز کار غیر کارشناسی است و باید با مقیاس صحیحی به خانوارهای نیازمند با حفظ کرامت سبد کالا ارئه شود.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large