Skyscraper large

انتخاب نخستین بانوی محیط زیست در جهان

65ds4fg4fروزگذشته معصومه ابتکار از سوی بنیاد جهانی انرژی برنده تندیس بانوی محیط زیست جهان شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ولفگانگ نیومن – بنیانگذار موسسه بنیاد جهانی انرژی در نشست خبری خود گفت: “در سال ۲۰۰۸ میلادی با همکاری کوفی عنان تصمیم گرفته شد تا کسانی که در بحث محیط زیست و مصرف درست انرژی در جهان فعال هستند شناسایی و تقدیر شود. این کانون با هدف تعیین استراتژی‌های محیط زیست آینده جهان و شناسایی شخصیت‌های تاثیرگذار در محیط زیست تشکیل شده است.”

وی با اشاره به این که معصومه ابتکار سومین فرد در جهان است که این تندیس را دریافت می‌کند، افزود: “اولین شخصیتی که تندیس را دریافت کرد میخائیل گورباچف بود و نفر دوم نیز آرنولد شوآرتزینگر بود که به دلیل راه‌اندازی سیستم انرژی در ایالت کالیفرنیا لقب مرد انرژی خورشیدی را دریافت کرد و از سوی این بنیاد مورد تقدیر قرار گرفت. خانم ابتکار نیز سومین فردی هستند که لیاقت دریافت این عنوان را به عنوان فردی که نماینده رئیس جمهور و رئیس محیط زیست دارند. چرا که ایشان با مشکلات عدیده اقتصادی که در این کشور وجود دارد به فکر محیط زیست و مصرف درست انرژی هستند. به همین منظور لقب بانوی محیط زیست جهان را به ایشان اعطا می‌کنیم.”

وی با اشاره مشکل آلودگی هوا در تهران اظهار کرد: “مشکل اصلی آلودگی هوای تهران حالت دره‌ای مانند این استان است و از آنجایی که میلیون‌ها خانوار در تهران زندگی می‌کنند یکی از مشکلات اصلی سیستم گرمایشی خانه‌هاست و به نظر می‌رسد با صرفه‌جویی انرژی تا ۷۰ الی ۸۰ درصد تهران می‌تواند به همین میزان مشکل آلودگی خود را حل کند. یکی دیگر از بزرگترین مشکلات ایران حضور میلیون‌ها خودرو در حال تردد در تهران است و از آنجایی که بنزین مصرفی خودروها دارای گوگرد هستند باید بنزین‌هایی با تکنولوژی روز در این شهر استفاده شود.”

وی افزود: “یکی دیگر از مشکلات آلودگی هوای تهران عدم استفاده خودروسازان از نسل جدید موتورهای روز است و در برنامه ۱۰ ساله می توان تغییرات بنیادی در این زمینه ایجاد کرد.”

وی با اشاره به این که ایران پتانسیل استفاده از تکنولوژی‌های روز را دارد، اظهار کرد: “در ۳۰ سال گذشته در اروپا تکنولوژی‌های زیادی را اجرا کردیم ولی فقط ۳۰ تا ۴۰ درصد آن‌ها موفقیت ‌آمیز بودند. این ۳۰ درصد باید در ایران هم وارد شود.”

به گزارش ایسنا، بنیاد جهانی انرژی یکی از ارگان‌های همکار در زمینه محیط زیست، انرژی و توسعه نسل آتی با سازمان ملل است که بیش از ۳۰ سال است در این زمینه فعالیت دارد و در ۱۱ سال گذشته شخصیت‌های جهانی در زمینه محیط زیست و انرژی را شناسایی و به جهان معرفی می‌کند.

براین اساس، مراسم اعطای جایزه تندیس بانوی محیط زیست جهان شش روز دیگر در سازبورگ اتریش انجام خواهد شد ولی ولفگانگ نیومن شخصا برای اعطای این جایزه به ایران سفر کرده است و فردا در هشتمین کنفرانس مدیریت سبز این تندیس را به معصومه ابتکار اعطا خواهد کرد.

این در حالیست که در هفته پایانی دی ماه، خانم ابتکار قرار بود به مناسبت روز هوای پاک در مراسم نماز جمعه تهران سخنرانی کند، اما ظاهرا این امر بدون هماهنگی با وی لغو شد و در این خصوص هم توضیحی ارائه نگردید.

به نوشته خبرگزاری های فارسی زبان، رییس ستاد اقامه نماز جمعه تهران دلیل این امر را کسالت و مشغله کاری وی عنوان کرده بود.

خانم ابتکار که از این عمل ابراز تعجب کرده بود، اعلام کرد که نه بیمار بوده و نه مشکلات کاری باعث عدم حضور وی شده است. او از آمادگی کامل برای ارائه سخنرانی در نماز جمعه خبر داده و حتی در مورد تغییر برنامه ابراز بی خبری کرده بود.

خانم ابتکار در توضیحاتی که در این خصوص اعلام کرده ضمن ابراز تعجب گفت:”آنگونه که می گویند من نخستین زنی نیستم که قبل از خطبه ها سخنرانی کرده است. تا آنجا که به یاد دارم مرحوم مریم بهروزی و همین طور خانم دکتر وحید دستجردی در زمان وزارت خود در این مکان سخنرانی داشته اند.”

معصومه ابتکار از جمله نخستین زنانی است که در سال ١٣٧۶ وارد کابینه دولت هفتم شد. خانم ابتکار پس از پایان دولت آقای خاتمی با پیروزی در انتخابات دوره سوم شوراهای شهر و روستا، به شورای شهر تهران راه یافت اما هیئت اجرایی چهارمین دوره انتخابات شوراها، صلاحیت او را برای نامزدی در این انتخابات که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۲۴ خرداد برگزار شد، رد کرد.

وی با روی کار آمدن حسن روحانی، مجددا رییس سازمان محیط زیست و معاون رییس جمهور شد.

سازمان ملل متحد در بهار سال ۱۳۸۶ از خانم ابتکار به عنوان یکی از هفت “قهرمان زمین” تقدیر به عمل آورد.

دفتر محیط زیست سازمان ملل در تقدیر از خانم ابتکار اعلام کرده بود که سازمان حفاظت محیط زیست ایران در زمان مدیریت او جایگاهی معتبر در جهان کسب کرد و شمار کارکنان دارای مدرک دانشگاهی در آن طی هشت سال مدیریت خانم ابتکار از ۲۵ درصد به هفتاد درصد افزایش یافت.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large