Skyscraper large
نامه روزنامه‌نگاران به روحانی در گفتگو با "مدیرکل مطبوعات" دولت اصلاحات:

شرایط کشور به یک حاکمیت دوگانه بازگشته

98fg7jh7g

مژگان مدرس علوم

۷۷۲ تن از فعالان و روزنامه‌نگاران کشور در نامه ای خطاب به حسن روحانی؛ خواستار بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران شدند. در بخشی از این نامه آمده است: “انتظار ما این بود که بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به‌عنوان یکی از اقدامات انجام‌ شده در کارنامه‌ صد روز اول فعالیت دولت”تدبیر و امید” اعلام می‌شد که متأسفانه این اتفاق به هر دلیلی رخ نداد. شرایطی که به پلمب ساختمان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران منجر شد دیگر موضوعیت ندارد و ضرورت وجود انجمنی که پیوسته پیگیر مسائل صنفی و حرفه‌ای روزنامه‌نگاران کشور بوده است، بسیار بیشتر از قبل احساس می‌شود. ما هنوز امیدوار به تحقق این وعده جنابعالی هستیم.” 

عیسی سحرخیز، مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد دولت اصلاحات با هشدار نسبت به «بازگشت شرایط کشور به یک حاکمیت دوگانه» در خصوص این نامه و دلایل بستن ماندن انجمن صنفی روزنامه نگاران به “راه دیگر” می گوید: “در زمان آقای احمدی نژاد و پس از انتخابات ۱۳۸۸، وزارت اطلاعات تحت هدایت و حمایت ایشان که در آن زمان محسنی اژه ای مسئولیت این وزارت را بر عهده داشتند و از طریق مرتضوی دادستان تهران انجمن را پلمپ کردند و از آن زمان اجازه فعالیت به این انجمن را ندادند. در سالهای دولت احمدی نژاد با وجود تمام تلاش های انجمن نتوانست فعالیت خود را از سر بگیرد.” 

این روزنامه نگار در ادامه با اشاره بر تغییر شرایط پس از انتخابات اخیر، تصریح می کند: “تحول حاصل از انتخابات اخیر این انتظار را ایجاد کرد که این انجمن بتواند فعالیت دوباره خود را آغاز کند. بویژه در اولین سخنرانی که آقای روحانی اظهاراتی را در مورد بازگشایی انجمن صنفی و در چارچوب حمایت از تاسیس و راه اندازی از فعالیت نهادهای مدنی و انجمن های صنفی مطرح کردند، امیدهایی را در میان اهالی مطبوعات ایجاد کرد. طبیعی است که روزنامه نگاران و اهالی مطبوعات این انتظار را داشتند که یکی از اولین اقداماتی که دولت تدبیر و امید انجام می دهد باز گشایی انجمن باشد. این امید زمانیکه خانه سینما را باز کردند بیشتر شد و وقتی هنرمندان سینما اجازه فعالیت پیدا کردند، انتظار می رفت روزنامه نگاران هم خانه خود را دوباره بدست بیاورند. متاسفانه در صد روز دولت آقای روحانی این اتفاق نیفتاد و با بیانیه ای که از سوی روزنامه نگاران منتشر شده این امید وجود دارد که حداقل در صد روز دوم کار دولت و یا شاید زودتر از آن قبل از عید دولت بتواند عیدی به روزنامه نگاران بدهد.”   

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در مهرماه سال ۱۳۷۶، دوماه پس از روی کار آمدن دولت محمد خاتمی در ایران، تاسیس شد. تشکلی که به عنوان یک سندیکای سراسری و ملی کارگری در وزارت کار و امور اجتماعی ایران به ثبت رسید. 

اما پس از انتخابات ریاست جمهوری سال۱۳۸۸ دفتر اداری این انجمن از ۱۴ مردادماه همان سال توسط دادستانی تهران و با حکم سعید مرتضوی پلمب شد، روز ۸ آذر ۱۳۸۹ فک پلمب شد تا تعاونی مسکن انجمن فعالیت اداری خود را استمرار دهد. با این‌حال طبق بیانیهٔ هیأت مدیرهٔ این انجمن، «فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران به ویژه امور دبیرخانه‌ای آن، از قبیل تمدید اعتبار کارت عضویت داخلی و بین‌المللی اعضاء، امور بیمهٔ بیکاری و فعالیت کمیته‌های عضوگیری و رفاهی تا اطلاع ثانوی همچنان میسر نیست.» 

چندی پیش، حسن روحانی خطاب به سه وزیر کابینه، وزیر اطلاعات‌، وزیر کار‌ و وزیر ارشاد، در زمینه‌ ضرورت بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران خواستار در دستور کار قرار گرفتن این انجمن شده بود. 

اما محسنی اژه‌ای در خصوص فعالیت مجدد انجمن صنفی روزنامه‌نگاران گفت: “اگر فعالیت مجدد با اعضای جدید و اساسنامه تازه‌ای باشد موضوع فرق دارد اما در صورتی که همان انجمن بخواهد فعالیت خود را بدون نظر دستگاه قضایی انجام دهد، حتما برخورد می‌شود چرا که کار قبلی انجمن کار سیاسی بوده است.” 

در این ارتباط، بدرالسادات مفیدی، دبیر این انجمن در نشست خبری اعضای هیأت مدیره‌ی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در آبان ماه در محل خبرگزاری ایسنا، با اعتقاد به اینکه «پلمپ دفتر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران قطعا به‌منظور انحلال نبوده است» تاکید کرده است که این پلمپ ناشی از شرایط و بحران‌های سال ۸۸ بود. نهادی در آن زمان، دغدغه‌ای درباره‌ی تجمع روزنامه‌نگاران داشت و بعدها این موضوع به‌صراحت به ما اعلام شد، در حالیکه ما خودمان را صرفا یک تشکل صنفی می‌دانیم. 

همچنین ماشاءالله شمس‌الواعظین در واکنش به اظهارات اژه ای گفته است: “حکمی مبنی بر توقف فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران وجود ندارد، به‌جز حکم آقای سعید مرتضوی که به‌دلیل رویدادهای پس از انتخابات سال ۸۸ و در قالب تدابیر احترازی مبنی بر پلمپ دفتر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران صادر شد. همچنین تا کنون در هیچ دادگاهی، موضوع انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و دلیل پلمپ شدن آن مورد رسیدگی قرار نگرفته است. بنابراین به‌نظر می‌رسد با حذف موانعی که به آن‌ها اشاره شد، دلیلی برای ادامه‌ی توقف فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران باقی نمی‌ماند.” 

عیسی سحرخیز در مورد موانعی که بر سر راه بازگشایی این انجمن وجود دارد، خاطرنشان می کند: “شرایط کشور دوباره به یک حاکمیت دو گانه بازگشته است و دولت می خواهد  یکسری اقداماتی را در جهت توسعه، دموکراسی، آزادی و حقوق بشر انجام دهد و درصدد است امور دولتی را کاهش داده و بخشی از آن را به دست نهادهای مدنی و صنفی بسپارد؛ اما جریان مقابل که با توسعه سیاسی و فرهنگی مخالف هست و تنها می خواهند دولت روحانی روابط خارجی و مسائل معیشتی مردم را حل کند. از همین رو سنگ اندازی می کنند و چوب لای چرخ دولت می گذارند؛ بویژه در شرایطی که قوه قضاییه اعمال نفوذ و حضور می کند و نمی گذارند دولت در مسائل داخلی گشایش هایی ایجاد کند. همانگونه که دیدیم که وقتی وزیر ارشاد صحبت می کند سخنگوی قوه قضاییه واکنش نشان می دهد، و یا وقتی آقای روحانی به سه وزیر خود دستور می دهد که در این زمینه کاری را انجام دهند وزیر اطلاعات سابق که خودش یک پای ماجرا بوده ایفای نقش می کند و مسائلی را که اساسا به قوه قضاییه ارتباط ندارد مطرح می کند و می گوید انجمن صنفی باید هیئت مدیره و اساسنامه خود را تغییر دهد.” 

وی با اشاره بر اینکه دادگاهی برای انجمن تشکیل نشده است، می افزاید: “در حقیقت نه دادگاهی برگزار شده و نه حکمی قضایی برای انجمن صادر شده است و اصلا انجمن صنفی مشکلی نداشته است. انجمن صنفی تنها یک مشکل اساسنامه ای داشته که به وزارت کار ارتباط پیدا می کرده، اما در آن زمان بخاطر حساسیت هایی که بر روی برخی از روزنامه نگاران بود انجمن صنفی که چند هزار نفر عضوش هستند را تعطیل کردند. این کار هیچ وجاهت قانونی نداشته است و وزیر اطلاعات اسبق و مرتضوی که الان بخاطر قانون شکنی ها و سوء استفاده هایش معروفیت عام و خاص پیدا کرده، پشت این ماجرا بوده اند و با اقدامات غیرقانونی این انجمن را بستند. در شرایط فعلی امیدواریم دولت روحانی بتواند این مسائل را مرحله به مرحله پیش ببرد تا دفتر انجمن صنفی فک پلمپ شود و بتواند فعالیت خود را از سر بگیرد.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large