Skyscraper large

از ناتوانی اورژانس تا تخلفات دارویی

98f7th77h به نظر می رسد، وزیر سلامت دولت یازدهم برخلاف پیشینیان خود قصد دارد تا مشکلات این حوزه را با رسانه ها و مردم مطرح کند. روز گذشته در تازه ترین گزارش منتشر شده وی از ناتوانی اورژانس کشور گفته و از عدم پوشش خدماتی صحیح و کامل این واحد حساس در کشور خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دولت، سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، درباره وضعیت نابسامان اورژانس کشور سخن گفته و با بیان اینکه اور‍ژانس فاقد خدمات امداد هوایی و دریایی است ، افزود : “در مناطق محروم و جاده های فرعی نیز هیچ پوششی از نظر خدمت رسانی وجود ندارد و آنجایی که پیش بینی شده است هم یا پرسنل نداریم یا کم داریم و امکانات موجود نیز بسیار فرسوده است.” 

اعتباری که علی رغم نیاز تأیید نشد!

وی با بیان اینکه قصد وزارت بهداشت، خرید خدمت است، گفت: “در این راستا براساس برآورد صورت گرفته برای ترمیم سامانه بین جاده ای و داخل شهری به ۲۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و در مجموع اورژانس کشور به ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. این پیشنهاد به معاونت برنامه ریزی داده شد اما مورد تأیید قرار نگرفت و کمیسیون تلفیق نیز نظر مثبتی برآن نداشت.”

به نوشته ایرنا، وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: “مشکلات درمانی مردم در صورت تخصیص نیافتن اعتبارات هدفمندی یارانه ها به حوزه سلامت حل نخواهد شد. “

دکتر «سید حسن قاضی زاده هاشمی» در پاسخ به این سؤال که بودجه این وزارتخانه دقیقاً چه میزان است؟ پاسخ داد:” حقیقتاً باید گفت هنوز هیچ چیزی معلوم نیست .باید ببینیم صحن علنی مجلس چه واکنشی نشان می دهد. امیدواریم همان طور که در اظهار نظرها از حوزه سلامت حمایت می شود در عمل هم باید همین اتفاق رخ دهد.”

وی درباره اختصاص درصدی از درآمد هدفمندی یارانه ها به حوزه سلامت گفت: “در زمان حاضر براساس برآورد صورت گرفته مبلغ ۵۱ هزار میلیارد تومان در بخش هدفمندی یارانه ها در بخش نقدی و غیرنقدی در نظر گرفته شده است که از این میزان ۴۲ هزار میلیارد تومان هزینه می شود. اما این که چه درصدی به حوزه سلامت اختصاص خواهد یافت معلوم نیست و عدد و رقم های اعلامی گمانه زنی است. در لایحه بودجه ۱۱ درصد نسبت به سال قبل افزایش اعتبارات وجود دارد که اگر قرار باشد فقط همین میزان اعتبار به کمک وزارت بهداشت بیاید باید گفت مشکلات همچنان پابرجا خواهد بود.” 

نیاز جامعه به آرامش در حوزه بهداشت

مقام ارشد وزارت بهداشت در ادامه درباره سلامت روانی جامعه ایرانی اظهار کرد: “جامعه نیاز به آرامش دارد، بی تردید مسیری که دولت طی می کند ادامه و عمق بخشیدن به این آرامش است.”

دکتر هاشمی درباره موضوع یکپارچه سازی بیمه که قانون برنامه پنجم توسعه است، اظهار داشت:”این قانون باید به اجرا درآید. امکان ندارد بدون بیمه مناسب خدمات بهداشتی و درمانی مناسب ارائه شود. بالاخره یک بیمه خوب می تواند زمینه ساز خدمات مناسب در حوزه بهداشت و درمان باشد.”

وی با اشاره به جلسه مشترک بین وزارت بهداشت و وزارت رفاه افزود: “در این جلسه کارگروهی تشکیل شد تا بررسی های لازم را در زمینه ایجاد بیمه یکپارچه انجام دهند که امیدواریم سال آینده مقدمات آن فراهم شود. در این جلسه قرار شد شورای عالی بیمه هفته آینده تشکیل شود. برای تعیین تعرفه های سال ۹۳ نیز صرف نظر از این که چه اتفاقی برای هدفمندی یارانه ها می افتد امیدواریم تا پایان بهمن ماه تعرفه ها اعلام شود. کارگروه مشترک بین وزارت بهداشت و وزارت رفاه قرار است ظرف ۳ هفته آینده تعریفی از بیمه پایه داشته باشند اما فکر می کنم تا پایان سال بتوانیم تعریفی از بیمه پایه در کشور ارائه دهیم .”

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی همچنین افزود:” دولت باید از مجلس بخواهد یکپارچگی بیمه در دستور کار قرار بگیرد.” 

روایتی تازه از تخلفات دارویی

اما اخبار ناگوار از حوزه سلامت در روز گذشته به همینجا ختم نشد و خبرگزاری دانشجویان ایران، در گزارشی از از کم‌فروشی داروخانه‌ای تا باز شدن پای تجهیزات قاچاق به بیمارستان‌ها خبر داده و نوشت:”گران‌فروشی، احتکار دارو، برخورد نامناسب با بیمار، تحویل داروهای تقلبی و قاچاق و مواردی از این دست بویژه در زمان بروز تحریم‌های دارویی و تشدید بحران دارو در سالی که گذشت، بیشتر از هر زمان دیگری خودنمایی می‌کرد و سیمای زشتی از “ویترین” ارائه خدمات نظام سلامت و حلقه نهایی درمان به نمایش می‌گذاشت.”

ایسنا با اشاره به روی کار آمدن دولت یازدهم و عزمی که برای فرو نشاندن امواج متلاطم بازار دارویی به کار بسته شده است، از انتظار اقدامات ضربتی برای برخورد با تخلفات دارویی نوشت و در گفت و گویی که با دکتر رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو داشت به نقل از وی نوشت:” در پاسخ به چگونگی پیگیری و برخورد با تخلفات دارویی داروخانه‌ها، قبول دارم که نظارت ما بر این بخش ایده آل نیست. نظارت ما باید نه فقط در حوزه دارو بلکه در تمام بخش‌ها تقویت شود. به عنوان مثال در عطاری‌ها گاهی اوقات فاجعه به بار می‌آید. یکی از متخصصان برجسته کشور نقل می‌کرد که حداقل در هر ماه یک بیمار دارد که با عوارض شدید و خطرناک ناشی از داروهایی مراجعه می‌کند که آن‌ها را از عطاری خریداری کرده است.”

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه آسیب‌های جدی و بعضا مرگ و میر از جمله عوارض خطرناک مصرف داروهای غیراستاندارد عرضه شده توسط عطاری‌هاست، اظهار کرد: “این امر نشان می‌دهد ما نتوانستیم کار خودمان را به درستی انجام دهیم. زیرا هیچ شخصی حق ندارد تخلف کند. باید به قدری نظارت‌های خود را تقویت کنیم که تخلفاتی از این دست به حداقل برسد.”

دیناروند افزود: “داروخانه‌ای که وظایفش را به درستی انجام نمی‌دهد، بدون نسخه به بیمار دارو می‌دهد، مسئول فنی ندارد، گران فروشی می‌کند، داروی قاچاق و تقلبی عرضه می‌کند و یا عطاری که بر سر در آن نوشته درمان سرطان و ترک قطعی اعتیاد و از این طریق دست به تبلیغات خلاف واقع زده است هر دو مرتکب تخلف شده‌اند و اگر با آن‌ها برخورد نکنیم این مردم هستند که آسیب می‌بینند.” 

نیاز به حمایت بیشتر

وی با تاکید بر اینکه لازم است امکانات ما برای نظارت گسترده‌تر تقویت شود، گفت: “نیاز به حمایت بیشتری داریم. اکنون در حال رایزنی با سایر دستگاه‌ها به منظور برخورد قوی‌تر هستیم. به عنوان مثال برای برخورد با تخلفات در عطاری‌ها و همچنین نظارت بر تخلفات حوزه تجهیزات پزشکی در فروشگاه‌هایی که کنترل قیمتی بر آن‌ها نیست، وسایل قاچاق وارد می‌کند و حتی در بیمارستان‌های دولتی به فروش می‌رسانند، نیازمند همکاری پلیس هستیم.”

رییس سازمان غذا و دارو ضمن اعلام این خبر که برای سال ۹۳ برنامه‌های جدی نظارتی داریم، گفت: “مردم باید اطمینان حاصل کنند که دارو در اختیارشان است، اگر دارو تامین نباشد نمی‌توان به مردم سخت گرفت. سامان دهی بازار برای دارو و تجهیزات را مطمئنا انجام می‌دهیم اما چند ماه اول را اختصاص داده‌ایم به حفظ آرامش بازار دارویی و بعد از آن امر نظارت را پیگیری می‌کنیم.” 

انتقاد شدید وزارت بهداشت

ایسنا همچنین در گزارشی دیگر به نقل از مدیرکل نظارت بر درمان و اعتبار بخشی وزارت بهداشت، انتشار اسامی پزشکان به عنوان پزشکان زیرمیزی‌ بگیر را غیراخلاقی خواند ونوشت:”اسامی این پزشکان در حالی منتشر شده که تخلف مطرح شده تاییدیه نهایی نداشته و هفت مورد از این شکایت‌ها نیز وارد نبوده است.”

بنابراین گزارش، دکتر سیدسجاد رضوی، در واکنش به انتشار اسامی ۱۴ پزشک به عنوان پزشکان زیرمیزی‌ بگیر در برخی رسانه‌ها و سایت‌ها، گفت: “در زمینه برخورد با تخلفات پزشکی و رسیدگی به شکایات پزشکی همواره روند مشخصی وجود داشته؛ به طوری که پس از بررسی موضوع در دانشگاه‌ها، موارد مربوطه جهت بررسی بیشتر به تعزیرات و نظام پزشکی معرفی می‌شوند و در این مرحله در صورت تایید تخلف، طبق قانون برخورد لازم صورت می‌گیرد. این ۱۴ اسم نیز نمونه‌ای از لیست‌های ارسالی بوده به این معنی که انجام این چنین بررسی‌هایی برای اولین بار نبوده و بی‌تردید برای آخرین بار هم نخواهد بود.” 

برخی شکایات وارد نبوده

رضوی ضمن انتقاد از انتشار اسامی این پزشکان، تاکید کرد: “اسامی این ۱۴ پزشک در حالی منتشر شده که تخلف آنها تایید نشده بلکه شکایت از آنها بر اساس شکایت‌های تلفنی، حضوری یا بررسی‌های دانشگاهی بوده است. از طرف دیگر بر اساس آخرین گزارش سازمان نظام پزشکی، شکایت هفت مورد از آنها اصلا وارد نبوده است؛ به طوری که پزشک نام برده یا در ایران نبوده یا در رشته مطرح شده، فعال نیست. حدود هفت مورد دیگر را سازمان نظام پزشکی بررسی کرده و جهت اقدامات بعدی به دادسرای مربوطه ارجاع داده است. بنابراین اعلام این اسامی به هیچ عنوان اخلاقی نیست؛ چرا که اصلا تایید نشده‌اند.”

رضوی ادامه داد: “از طرف دیگر در صورت تایید نظام پزشکی یا تعزیرات، اجازه انتشار اسامی افراد (متخلفان) تنها با قاضی است و نمی‌توان نام کسی را با عناوینی تحت عنوان دانه درشت‌ها، زیرمیزی بگیران و … در رسانه‌ها منتشر کند.”

مدیرکل نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: “وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و مجلس مصمم هستند که با حرکت به سمت تعرفه‌های واقعی، زمینه تعرفه غیرمتعارف را از بین ببرند. به هیچ وجه با تعرفه غیرمتعارف موافق نیستیم و با تخلفات احتمالی نیز بر اساس قانون برخوردهای لازم صورت می‌گیرد.” 

تفاوت قیمت‌ دارو؛ سرگردانى ام اسى ها

خبرگزاری کار نیز در مطلبی در خصوص مشکلات بیماران ام اس برای تهیه داروهای مورد نیاز خود نوشت:”اگر قیمت داروی زیفرون را در داروخانه‌های شهیدکاظمی، ۱۳آبان و ۲۹ فروردین جویا شوید، متوجه می‌شوید که قیمت آن در هریک از این داروخانه‌ها متفاوت است.”

ایلنا در گزارش خود با اشاره به انتقاد امیررضا عظیمی عضو کمیته علمی انجمن‌ام اس کشور، از تفاوت قیمت دارویی بیماران ام اس در داروخانه‌های کشور، به نقل از وی نوشت:”درحال حاضر وضعیت دارویی بیماران‌ ام اس نسبت به چند ماه گذشته خیلی بهتر شده است. تقریبا می‌توان گفت اوضاع دارویی بیماران‌ ام اس تثبیت شده است و آن افزایش قیمتی که ماه به ماه در مورد داروهای این بیماران داشتیم؛ درحال حاضر نداریم.”

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به کاهش قیمت داروی بیماران‌ ام اس تصریح کرد: “نکته عجیب اینجاست که قیمت داروهای‌ ام اس در داروخانه‌های کشور متفاوت است. به طور مثال داروی ایرانی زیفرون در یک داروخانه رایگان است و در داروخانه دیگر ۲۰ هزار تومان و در جای دیگر ۷۰ هزار تومان ارایه می‌شود. اگر قیمت داروی زیفرون را در داروخانه‌های شهیدکاظمی، ۱۳آبان و ۲۹ فروردین جویا شوید، متوجه می‌شوید که قیمت آن در هریک از این داروخانه‌ها متفاوت است.”

عظیمی با بیان اینکه علت تفاوت قیمت داروهای‌ ام اس در داروخانه‌های دولتی را نمی‌دانم، افزود: “حتی مسئولان شرکت‌های دارویی هم از این بابت تعجب دارند که چرا نرخ دارو‌ها در داروخانه‌های مختلف متفاوت است.”

عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران تصریح کرد: “بیماران‌ام اس در مجموع دسترسی به دارو دارند و دیگر نگرانی‌های که مربوط به کمبود دارو بود، وجود ندارد.”

وی در پاسخ به این سوال که بیماران‌ ام اس می‌توانند داروی خود را از داروخانه‌ای که دارو را با نرخ کمتری می‌فروشد، تأمین کنند، افزود: “این ممکن نیست چراکه هر یک از بیماران‌ ام اس سهمیه دارویی‌شان در داروخانه‌ای مشخص است.”

عظیمی ادامه داد: “یکی از بیمارانم می‌گفت؛ دارویم در داروخانه‌ای ۷۰ هزار تومان اما در ۱۳ آبان ۲۰ هزار تومان است اما زمانی که به داروخانه ۱۳ آبان برای تهیه آن دارو مراجعه کردم؛ گفتند نمی‌توانیم به شما دارو بدهیم چراکه سهمیه دارویی شما در این داروخانه نیست.”

عضو کمیته علمی انجمن‌ ام اس تصریح کرد: “اصلا مشخص نیست تقسیم بندی‌های سهمیه دارویی برچه مبنایی صورت می‌گیرد.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large