Skyscraper large
گفتگو با احمد شیرزاد درباره سفر روحانى به داووس:

فاصله از برنامه هسته‌ای به قدرت بیشتر ایران می‌انجامد

98df7g77f

مژگان مدرس علوم

چهل و چهارمین اجلاس جهانی اقتصاد در داووس سوئیس با حضور مقامات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی جهان و رئیس جمهور ایران، و با هدف بررسی چالش های پیش رو در سال۲۰۱۴ برگزار شد. 

پس از هشت سال غیبت ایران در اجلاس داووس، حضور ایران و سخنان رئیس جمهور به کانون توجه مقامات شرکت کننده در این اجلاس بدل شد. سخنان حسن روحانی در این اجلاس بیش از همه مورد توجه رسانه های بین المللی قرار گرفت و ” دعوت روحانی در داووس از سرمایه گذاران خارجی برای سفر به ایران” تیتر یک رسانه های مهم جهان شد. 

حسن روحانی که درصدد بود تا با شعار تعامل دیپلماتیک چهره ای جدیدی از ایران به نمایش بگذارد، در دومین روز از مجمع جهانی اقتصاد در داووس به عنوان نخستین سخنران گفت که ایران به دنبال بهبود روابط با تمامی کشورهایی است که به رسمیت می شناسد و از سرمایه گذاران خارجی برای سفر به ایران دعوت کرد. 

احمد شیرزاد، نماینده مجلس ششم با مثبت ارزیابی کردن حضور حسن روحانی در اجلاس داووس به “راه دیگر” می گوید: “آقای روحانی در این اجلاس یک پیام مشخصی را به فعالین اقتصادی جهان داد، و آن اینکه به آینده ایران امیدوار باشند، چراکه ایران قصد جدی دارد تا در صحنه اقتصاد و سیاست جهانی نقش فعال خود را بازیابی کند. این نقش فعال هم مستلزم روابط مسالمت آمیز و منطقی با همه کشورهای جهان بخصوص کشورهای قدرتمند جهان است.” 

این استاد دانشگاه ادامه تاکید مى کند: “این قضایا نشان مى دهد فاصله گرفتن از برنامه هسته ای گذشته نه تنها منجر به ضعف ایران نمی شود، بلکه دارد به قدرت گرفتن ایران در عرصه اقتصادی و سیاسی می انجامد.” 

مجمع جهانی اقتصاد برای اولین بار در ژانویه سال ۱۹۷۱ در شهر داووس سوئیس راه اندازی شد و کلاوس شواب موسس این مجمع است. این اجلاس با شرکت دو هزار نفر از رهبران سیاسی و تجارتی، فعالین جامعه مدنی واعضای انجمن های علمی برگزار می شود. 

سید محمد خاتمی نخستین مهمان ایرانی در اجلاس داووس در سال ۲۰۰۴ به عنوان رئیس جمهور ایران و بانی نظریه گفتگوی تمدن ها بود که سخنان او مبنی بر دعوت قدرت های جهان در خویشتنداری و گفتگو در حل مسائل، مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفت. اجلاس داووس بار دیگر از محمد خاتمی در سال ۲۰۰۷ دعوت کرد این در حالی بود که محمود احمدی نژاد در آن زمان رئیس جمهور بود. احمدی نژاد، هیچگاه در دوران ریاست جمهوری ۸ ساله خود در این اجلاس حضور نیافت. 

احمد شیرزاد با تاکید بر اهمیت اجلاس داووس خاطرنشان می کند : “شرکت در اجلاس داووس پس از هشت سال قابل توجه و مورد اهمیت است. دولت آقای احمدی نژاد اصولا اهمیتی برای این اجلاس قائل نبود و بیشتر بدنبال تریبون های سیاسی جهانی آن هم با ادعای مدیریت جهان بود. در حالیکه شرکت در داووس معنای دیگری دارد و کسانی که در این اجلاس شرکت می کنند کاروان جهانی اقتصاد را برسمیت می شناسند و می خواهند  در این اجلاس جایگاهی برای خود داشته باشند. بنابراین، آقای احمدی نژاد که می خواست یک بیانیه برای مدیریت جهان صادر کند اساسا برای این اجلاس اهمیتی قائل نبود اگرچه ایشان به سفرهای خارجی علاقمند بود و سفرهایش هم همیشه با هیئت های بزرگی همراه بود.” 

98d7fgg

عکس از ایسنا

با نگاهی به فهرست شرکت کنندگان هر ساله این اجلاس اهمیت حضور حسن روحانی در این اجلاس مشخص شده و می تواند جایگاه ایران را در مجامع بین المللی ارتقاء دهد تا با این حضور ایران در تصمیم گیری های کلان سران کشورهای جهان در مسائل مختلف سهیم گردد. 

حسن روحانی که تلفیق دیپلماسی اقتصادی و نفتی با سیاست خارجی را در دستور کار خود قرار داده، از جهان خواست از رفتار با ایران به عنوان یک کشور تهدید آمیز دست بردارند و تاکید کرد توافق برسر برنامه های هسته ای کشور اش، راه را برای تبدیل ایران غنی از نفت به یک بازار نوظهور بزرگ فراهم کرده است. 

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت ایران رئیس جمهور را در این سفر همراهی کردند. 

این نماینده مجلس با بیان اینکه تیم همراه آقای روحانی در این سفر پیام مشخصی داشت تصریح می کند: “آقای روحانی با اهمیت ویژه ای در اجلاس داووس شرکت کرد و همراهی وزیر نفت با ایشان هم پیام داشت. این نشان می دهد که ایران تصمیم و اراده جدی دارد تا سهم خود را در بازار جهانی نفت بدست بیاورد. در حقیقت، به جایگاه اصلی خود در اوپک بازگردد و با پشت سر گذاشتن تحریم ها بعنوان یک تولید کننده مهم نفت در عرصه اقتصاد جهان حضور پیدا کند.” 

برگزاری همزمان دو نشست بین‌المللی در سوییس، از مسائل حائز اهمیت روزهای اخیر بود و به موقعیت دوگانه ایران در جامعه بین الملل عینیت داده است. اگرچه جلوگیری از حضور ایران در کنفرانس ژنو دو برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه، مورد انتقاد بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفت اما حسن روحانی بر آمادگی ایران بر تعامل با کشورهای همسایه در مورد بحران سوریه تاکید کرد و انتخابات آزاد و عادلانه در سوریه را تنها راه حل خروج از بحران این کشور دانست. 

احمد شیرزاد با ابراز تاسف از جلوگیری از حضور ایران در کنفرانس ژنو دو بیان کرد: “جای تاسف داشت که ایران را به کنفرانس ژنو دعوت نکردند و واقعا این منطق قابل قبول نیست؛ زیرا زمانیکه یک اجلاسی برای حل و فصل یک مناقشه برگزار می شود اصولا بحث بر سر اینکه موضع چه کشوری درست و چه کشوری درست نیست، نباید باشد. کشورهایی دعوت می شوند که در حل مسئله موثر هستند تا بحران حل و فصل شود. دیپلماسی جای کلاس درس منطق و صحنه دادگاه نیست که قضاوت کند. بنابر این دعوت بان کی مون از ایران و پس گرفتن دعوتش بسیار ناگوار بود بخصوص برای کشورهایی که طرف مسئله هستند و این نشان می دهد که هم معارضین سوری متوجه تاثیر مثبت حضور ایران نیستند و هم کشور آمریکا بر سر این مسئله موضع درستی نگرفته است. اگر هم مواضع ایران در مورد سوریه مشکل داشت حضورش در این کنفرانس می توانست در یک وضعیت خوشبیانه منجر به تعدیل مواضع ایران شود و در بدبینانه ترین حالت اگر حضور ایران نتیجه مثبتی نداشت قطعا تاثیر منفی هم نمی داشت. به هر حال رخدادهای چند روز گذشته و حضور ایران در اجلاس داووس و اهمیتی که رسانه های جهان برای سخنان آقای روحانی قائل شدند، نشان می دهد که جایگاه سیاسی ایران در سطح منطقه و جهان در حال تغییر است. یک دلیل قطعی این تغییر جایگاه هم حساسیتی است که برخی از رقبای منطقه ای دارند. ایران در حال قدرتمند شدن است و جالب است که این قدرتمند شدن بموازات فاصله گرفتن با برنامه هسته ای گذشته است. این قضایا نشان می دهد که فاصله گرفتن از برنامه هسته ای گذشته نه تنها منجر به ضعف ایران نمی شود، بلکه دارد به قدرت گرفتن ایران در عرصه اقتصادی و سیاسی می انجامد. البته بیش از حد هم نباید ذوق زده شد، بدلیل اینکه مسئله هسته ای یک مسئله عمیق و ریشه دار است و حل آن زمان می طلبد. اما آنچه مهم است سرعت گام برداشتن ایران و دولت آقای روحانی در مسیر دیپلماسی است که سرعت بسیار خوبی است و می توان به آینده نه چندان دور امید داشت.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large