Skyscraper large

بهانه “مشیت الهى” به جاى مسئولیت پذیرى

654sdfgمعاون خدمات شهری شهرداری تهران، کشته شدن دو نفر از شهروندان در حادثه آتش سوزی خیابان جمهوری را خواست و مشیت الهی دانست؛ در همین حال، خبرگزاری دولت از دستور رییس جمهوری به وزیر کشور خبر داده و بر این اساس وی موظف شده تا به ماجرای حادثه آتش سوزی در خیابان جمهوری و جان باختن دو بانوی زحمتکش رسیدگی کند.

به گزارش ایرنا حسن روحانی در نامه ای به عبد الرضا رحمانی فضلی، ضمن ابراز تاسف شدید از حادثه آتش سوزی در خیابان جمهوری و جان باختن دو بانوی زحمتکش ، وزیر کشور را موظف کرد تا در اسرع وقت به موضوع رسیدگی کند و گزارشی از این حادثه تاسف بار به وی ارائه دهد.

این خبرگزاری همچنین از ورود سازمان بازرسی کشور در موضوع آتش سوزی در خیابان جمهوری خبر داده و نوشت:” به دستور ناصر سراج رییس سازمان بازرسی کل کشور، هیاتی ، حادثه آتش سوزی ساختمان پنج طبقه در خیابان جمهوری و عملکرد دستگاه های مسوول در این حادثه را بررسی می کند.” 

خواست و مشیت الهی بود!

خبرگزاری فارس هم دیروز به نقل از معاون خدمات شهری شهرداری تهران کشته شدن دو نفر از شهروندان در حادثه آتش سوزی خیابان جمهوری را خواست و مشیت الهی دانست و نوشت: “: آقای خوشزاد در هنگام وقوع حادثه در بیت حضور داشت، اما وقتی به وی زنگ زدند بر سر صحنه حادثه حاضر شد. اما خواست خدا و مشیت الهی این بوده که این دو خانم جان خود را از دست بدهند.”

به نوشته این خبرگزاری اصولگرا، مجتبی عبداللهی درباره پاسخگو نبودن مدیر عامل سازمان آتش نشانی درباره حادثه روز یکشنبه خیابان جمهوری گفت: “خوشزاد از صبح امروز در ساختمان شورا حاضر بود و با هم جلسه داشتیم و موضوع را بررسی و فیلم ها را مرور می کردیم تا گزارش حادثه را برای اعضای شورا حاضر کنیم و اگر لازم بود، وی را برای پاسخگویی به جلسه دعوت می کردیم. البته آقایان تیموری و خوشزاد دیروز پاسخگوی خبرنگاران بودند و من می پرسم که چرا جواب تلفن های خود را نداده اند. اما هر وقت خبری خواستید و همکاران در دسترس نبودند،‌ به خود من مراجعه کنید.”

فارس در ادامه مطلب خود با انتقاد از عدم پاسخگویی مسوولان به این خبرگزاری نوشت:”این در حالی است که خبرنگاران در سه روز گذشته موفق به تماس با خوشزاد و تیموری نشده اند و  اعضای شورای شهر از جمله احمد دنیامالی، درباره پاسخگو نبودن مدیران آتش نشانی در جلسه علنی امروز شورای شهر تذکر داد و خواستار حضور خوشزاد، مدیر عامل این سازمان در جلسه شورای شهر و ارائه گزارش راجع به این حادثه شد.” 

نردبان باز نشد!

بنابراین گزارش، عبداللهی در مورد بررسی کارشناسی این حادثه گفت:”تیم کارشناسی تشکیل شده و دارد موضوع را از نظر فنی بررسی می کند. تنها موضوعی که الان مطرح است، این است که چرا نردبان باز نشده، در حالی که همین نردبان در روزهای قبلی در عملیات های دیگر عمل کرده و بعدازظهر همان روز هم در ایستگاه در حضور همه کارشناسان و مدیران عمل کرده است. اما علت عمل نکردن آن در دست بررسی است. قانون آتش نشانی این است که زمان تعویض شیفت های ۲۴ ساعته، خودروها در محوطه ایستگاه می ایستند و شیفت قبلی خودروها را به شیفت بعدی تحویل می دهد. می توانید به صورت سرزده سر یک تعویض شیفت به ایستگاه ها بروید و ببینید که این اتفاق می افتد.” 

دو نفر مردند اما پنج نفر را نجات دادیم!

معاون شهردار تهران اضافه کرد: “ضوابط اجرایی این است که زمانی که گزارش حادثه در ساختمان های بلندمرتبه مخابره می شود، خود به خود نردبان از دو ایستگاه حرکت می کند. نردبان دوم در سر صحنه حادثه حضور داشته و با فاصله کمی از نردبان اول رسیده است. ما از همان اتاقی که این دو خانم خودشان را به پایین پرتاب کرده اند، ۵ نفر را نجات داده ایم.” 

تشک باز نشد!

عبداللهی درباره علت سقوط دو زن بر روی آسفالت و درگذشتن آنها گفت: “تشک در صحنه حادثه وجود داشته، اما تشک در همه جا عملیاتی نیست. از زمان باز کردن تشک و باد کردن آن با پمپ تا زمان قابل استفاده شدن آن، ۶ دقیقه زمان لازم است. در صورتی که همه این اتفاقات تقریبا در طی ۴ تا ۴ دقیقه و نیم رخ داده است. ما اخیرا عملیات های مختلفی برای نجات افرادی داشته ایم که خود را می خواسته اند به پایین پرتاب کنند و تشک مستقر شده است. اما در جایی که عابر پیاده، درخت یا موتور سیکلت وجود دارد، تشک عملیاتی نیست و نمی توان آن را در پیاده روی یک متر و دو متری خیابان جمهوری پهن کرد.” 

چهار دقیقه زود رسیدیم!

وی همچنین ادامه داد: “پرسنل ما در زمان مقرر – حدود ۳ دقیقه و ۲۰ تا ۳۰ ثانیه -، یعنی زیر ۴ دقیقه که نُرم دنیاست، به صحنه حادثه رسیده اند و عملیات خوبی را در صحنه حادثه انجام داده اند و از این حادثه ۲۵ نفر را نجات داده اند. زمانی که از اتاق محل سقوط این دو خانم فیلمبرداری شده، متوجه شدیم که وسایل موجود در اتاق شامل چرخ های خیاطی و سبدهای لباس سالم بوده و اصلا آتش به این اتاق نرسیده است.” 

این دو خانم هول شدند!

عبداللهی نتیجه گیری کرد: “تنها دلیل سقوط این دو خانم، ترس بیش از حد آنها بوده، زیرا چنین استنباط کرده اند که آتش به این اتاق هم سرایت می کند یا آتش نشانی نمی تواند اینها را نجات بدهد. در حالی که اگر افراد حاضر در اتاق این دو خانم را تسکین می دادند یا این دو خانم هول نمی شدند، مانند ۵ نفر دیگر توسط آتش نشانی نجات می یافتند. نردبان دوم با فاصله ۲۰- ۱۰ ثانیه بعد از نردبان اول به صحنه حادثه رسیده است. زیرا ایستگاه های آتش نشانی با یکدیگر فاصله دارند و در همه ایستگاه ها نردبان نداریم، یعنی در هیچ جای دنیا اینطور نیست که همه ایستگاه ها نردبان داشته باشند. یکی از ایستگاه ۱۸، دیگری از ایستگاه ۴۰، از ایستگاه یک مرکزی در حسن آباد و یک ایستگاه دیگر حرکت کرده اند و امکانات خود را آورده اند. اما طبق گزارش ها و بررسی های ما، خانم دوم حدود ۲۰ ثانیه قبل از اینکه نردبان دوم عملیاتی شود، خود را به پایین پرتاب کرده است.” 

همه تجهیزات آلمانی و پیشرفته اند!

معاون خدمات شهری شهرداری درباره تجهیزات آتش نشانی گفت: تجهیزات آتش نشانی همه آلمانی هستند و پیشرفته ترین خودروها و ماشین ها را از برندهای مطرح اروپا در اختیار داریم. اینطور نیست که دستگاه های ما قدیمی باشد یا ایراد داشته باشد. در یک میلیونیوم حوادث پیش می آید که نقص فنی رخ بدهد.”

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب اما در مطلبی متفاوت با فارس که از عدم پاسخگویی تیموری خبر داده بود به نقل از وی به توضیحات معاون عملیات سازمان آتش نشانی تهران درباره حادثه آتش‌سوزی خیابان جمهوری و وجود نقص فنی در نردبان اعزامی نوشت:”نردبان آتش نشانی با وجود آنکه هر روز کنترل می شود از آنجایی که هوشمند است و از سامانه های الکترونیک بهره می گیرد به علت تکان های شدید در مسیر، دچار نقص در یکی از حسگرها شد و در لحظه عملیات از کاربر فرمان پذیری نداشت.”

انتخاب نوشت:” تیموری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما اظهار داشت که در تماس اعلام شده عنوان شد که مقداری تریکو در راهروها دچار حریق شده و این آتش سوزی خاموش شده است و نیازی به حضور نیروهای آتش نشانی نیست. اما دوباره یک دقیقه بعد تماسی برقرار و اعلام شد ۶ تا ۷ نفر در کارگاه تریکو بافی این ساختمان محبوس شده اند. بلافاصله پس از آخرین تماس، راس ساعت ۱۱ و ۳۳ دقیقه از دو مسیر ، دو نردبان به محل اعزام و نیروها ۱۱ و ۳۶ دقیقه در محل مستقر شدند. در لحظه حضور نخستین نردبان آتش نشانی یک نفر از خانم هایی که از ساختمان آویزان شده بود خود را رها و نفر دوم نیز با وجود تلاش افراد حاضر در طبقات، سقوط کرد. پس از آنکه نردبان اول دچار نقص شد نردبان دوم که در مسیر بود کمتر از دو دقیقه به محل رسید و از محل سقوط همان دو نفر به وسیله نردبان دوم، ۵ نفر نجات یافتند و ۱۴ نفر نیز از راه پله های ساختمان خارج شدند .” 

تذکرات، دو ماه پیش داده شده بود

معاون عملیات سازمان آتش نشانی تهران با ابراز تاسف و شرمندگی نسبت به جان باختن دو نفر از هموطنان در خیابان ابوریحان افزود : “برای پهن کردن تشک بادی نیز به فضای ۵۰ متر مربعی و حداقل ۵ تا ۶ دقیقه زمان نیاز داریم. بر این اساس اگر در همان لحظه حضور نردبان هم تشک پهن می شد زمان لازم برای نجات این دو نفر وجود نداشت.”

وی با ابراز تاسف و شرمندگی به علت نقص فنی در تجهیزات ایستگاه آتش نشانی گفت : “کارشناسان ایمنی آتش نشانی در تاریخ چهارم تیر امسال به محل این ساختمان مراجعه کردند و تذکرات لازم را به مسئولان آن دادند اما با بی توجهی آنها روبرو شدند . متأسفانه ابزار قانونی برای جلوگیری از فعالیت کارگاههایی که اصول ایمنی را رعایت نمی کنند نداریم. امروز هم در چهار راه استانبول سانحه مشابهی رخ داد که محل ورود به ساختمان مملو از کاغذ و اقلام بود اما با تلاش ماموران آتش نشانی، این حادثه تلفات جانی نداشت.”

در پی بروز آتش سوزی و تلفات جانی و مالی سنگینی که در روزهای گذشته در یکی از شلوغترین خیابان های مرکزی تهران رخ داد، دو کارگر زن که در یک کارگاه تولید پوشاک واقع در ساختمان پنج طبقه تولید پوشاک در میان آتش گرفتار شده بودند، از بیم آتش از طبقه پنجم ساختمان به پایین پریدند و در دم جان سپردند. این آتش سوزی همچنین نزدیک به ۱۵ مجروح بر جای گذاشت و سه مامور آتش نشانی هم مصدوم شدند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large