Skyscraper large

دولت جدید و چاره‌ى مسکن مهر

n00043813-b

علی جلالی

در پی استقرار دولت یازدهم و مباحث مطرح شده در خصوص رکود اقتصادی، یکی از مواردی که به جد مطرح شد بحث پیگیری مسکن مهر و مشکلات پیش آمده در این طرح بود تا آنجا که در بسیاری از خبرها صحبت از توقف و عدم تمایل دولت جدید برای ادامه کار به میان آمد. هفته پیش نیز وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که با توجه به کسری منابع مالی و توافق با معاون اول رییس جمهور، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس بانک مرکزی مقرر شد تا ۷۰ هفته، هفته‌ای ۱۱۰ میلیارد تومان به منابع مالی مسکن مهر تزریق شود تا فعلا بدهی آنها قابل پرداخت باشد.

اما در امتداد مشکلات بسیاری که این روزها در مورد کیفیت پایین واحدهای ساخته شده مسکن مهر و عدم فراهم سازی زیرساخت های مربوط به خدمات آب، گاز، برق و دیگر امکانات رفاهی در این پروژه دولتی که از افتخارات دولت نهم و دهم بود مطرح شده است، گزارش ها اما از حمایت دولت برای حضور بخش خصوصی و همچنین تمامی دهک های جامعه در امر مسکن خبر داده و جسته و گریخته نیز اخباری از اصرار مدیران ارشد دولت روحانی بر حمایت از بانک مسکن و متولی قرار دادن آن در این امر حکایت دارد.

پیگیری واگذاری وام مسکن و زمینه فعالیت مردم در ساخت و ساز مسکن شعاری است که دولت اعتدال قصد دارد تا به واسطه آن از انحصارگرایی در بازار مسکن جلوگیری کرده و به واسطه آن نیز سرمایه های سرگردان در بخش خصوصی را به سوی خانه دار کردن بخشی از مردم و رونق بازار مسکن هدایت کند.

این در حالیست که منتقدان دولت و برخی از رسانه های اصولگرا و حامی طرح مسکن مهر، این امر را باعث مشکلات زیادی دانستند که یکی از آنها بروز تورم در بازار مسکن خواهد بود.

براین اساس روزگذشته خبرگزاری دولت در خبری مربوط به پروژه مسکن مهر از افزایش قیمت و ابلاغ دستورالعمل نحوه محاسبه ما به التفاوت واحدهای مسکونی مهر خبر داد.

بنابراین گزارش، وزارت راه و شهرسازی، در راستای نحوه محاسبه مابه التفاوت هزینه های پروژه های مسکن مهر و ضرورت جبران آثار تغییر قیمت ها در پیمان های فاقد تعدیل موضوع بخشنامه شماره ۵۳۰۲۴/۹۲ مورخ ۲۳/۶/۹۲ معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، دستورالعمل شماره ۳ نحوه محاسبه مابه التفاوت هزینه های ساخت پروژه های مسکن مهر به همراه الحاقیه تفاهمنامه ابلاغ شد.

براین اساس، دستورالعمل ابلاغی صرفا تا سقف مبلغ ۳۳۰ هزار تومان از قیمت تفاهمنامه های اولیه (بدون احتساب آسانسور) اعمال و در صورت اینکه مبلغ تفاهمنامه اولیه بیش از ۳۳۰ هزار تومان باشد، مبلغ مازاد از ۳۳۰ هزار تومان کسر و مابه التفاوت براساس مبلغ باقیمانده محاسبه و پرداخت خواهد شد.

همچنین مابه التفاوت پیش بینی شده در این دستورالعمل به مبالغ مندرج در تفاهمنامه های منعقده تعلق گرفته و سقف حداکثر مبالغ پرداختی بوده و مبالغ پرداخت شده براساس دستورالعمل های ابلاغی شماره یک و دو قبلی از این مقدار کسر می شود.

زمان باقیمانده پروژه نیز مطابق مفاد تفاهمنامه از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل و بر اساس درصد باقیمانده کار محاسبه و مبنای تحویل و اتمام کل تفاهمنامه قرار می گیرد. مدت ۲ ماه بابت فعال کردن پروژه به زمان مذکور اضافه می شود و پس از این تاریخ، هیچگونه وجهی از بابت این دستورالعمل پرداخت نخواهد شد. 

نقل و انتقال آزاد راهی برای تامین بودجه پروژه

خبرگزاری دولت همچنین به نقل از معاون وزیر راه و شهرسازی نقل و انتقال آزاد مسکن مهر را عاملی برای تامین بودجه این پروژه دانست و نوشت: “با آزادسازی خرید و فروش مسکن مهر می توان به تامین بخشی از هزینه های تکمیل این پروژه امیدوار بود.”

بنابراین گزارش، محسن نریمان با تاکید بر اهمیت کار شورای مسکن در روند تسریع بهره برداری از پروژه های مسکن مهر، گفت: “مکتوم ماندن مشکلات از مهم ترین دلایل تکمیل نشدن مسکن مهر به شمار می رود.”

وی نقش دستگاههای اجرایی خدمت رسان را جهت تکمیل پروژه مسکن مهر موثر دانست و افزود: “در شورای مسکن باید صراحتا به بیان و بررسی مشکلات بپردازیم و با ارائه راهکار مناسب روند تکمیل این پروژه را تسریع بخشیم.”

به نوشته ایرنا، رییس شرکت عمران شهرهای جدید افزود: “دولت برای تامین بودجه مسکن مهر اعتباری مشخص نکرده بلکه تسهیلاتی را که مردم پرداخت می کنند، زمینه تکمیل پروژه مسکن مهر را فراهم می کند. اختصاص وام های با نرخ سود پایین عامل اصلی استقبال مردم از پروژه های مسکن مهر است و مردم به امید وام و خرید خانه ارزان قیمت از این پروژه استقبال کردند، حال اگر دولت و دستگاه های خدمت رسان بخواهند به دلیل افزایش هزینه در تکمیل مسکن مهر کوتاهی کنند برخلاف تعهد خود عمل کرده اند.” 

پیمانکاران بهانه تراشی نکنند

خبرگزاری دولت در ادامه به نقل از رییس شرکت عمران شهرهای جدید درخصوص چگونگی فعالیت پیمانکاران در این پروژه، نوشت: “پیمانکاران پروژه مسکن مهر با رصد همه شرایط پا به عرصه گذاشته و قرارداد همکاری امضا کردند لذا نباید به بهانه گرانی و تورم فعالیت خود را به تاخیر بیندازند بلکه باید از نهایت توان خود در جهت تسریع روند تکمیل این پروژه استفاده کنند.” 

مابه‌التفاوت ندارید، واحدتان را بفروشید

این در حالیست که خبرگزاری مهر نیز در واکنش به این خبر در مطلبی با عنوان ” مابه‌التفاوت ندارید، واحدتان را بفروشید!” از نحوه افزایش ۱۰۰ هزار تومانی قیمت هرمتر مربع مسکن مهر خبر داده و به نقل از معاون وزیر راه و شهرسازی نوشت:”خریدارانی که پیش از این افزایش قیمت در دو دستورالعمل شماره یک و شماره دو که براساس آن، هر مترمربع مسکن مهر ۴۰ و ۱۵ هزار تومان افزایش داشت را پرداخت کردند ، از رقم افزایش قیمت در دستورالعمل جدید کم می‌شود و مابه التفاوت را می پردازند.”

به نوشته این خبرگزاری منتقد دولت، ابوالفضل صومعلو با اشاره به جزئیات افزایش قیمت در واحدهای مسکن مهر، اظهار داشت: “افزایش قیمت هر مترمربع کمتر از ۱۰۰ هزار تومان در مسکن مهر را روز گذشته ابلاغ کردیم تا افزایش هزینه ها در بخش ساخت و ساز را جبران کند. با استناد به بخشنامه ای که معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهور برای پیمان نامه های فاقد پیمان انجام داده است، این را ابلاغ کردیم.”

صومعلو در خصوص پرداخت این آورده، اظهار داشت: “در حال حاضر اجازه نقل و انتقال پروژه های مسکن مهر را صادر کردیم، بنابراین خریداری که واحد را خریداری می کند، توان مالی دارد که این مابه التفاوت را در صورت عدم تامین فروشنده، پرداخت کند تا واحدها تکمیل شود؛ به همین جهت منتظر شدیم که اجازه نقل و انتقال را بدهیم و بعد از آن این ابلاغیه را صادر کنیم، زیرا اگر فروشنده‌ای نمی‌تواند این آورده را بدهد، خریدار جدید می‌تواند آن را جبران کند.”

وی بابیان اینکه هرمیزانی که مابه التفاوت افزایش پیدا کرده بر ارزش افزوده واحدمسکونی اضافه می‌شود، به فرمول افزایش قیمت اشاره کرد و اظهار داشت: “فرمولی که ما به آن رسیدیم، این است که تورمی که از سال ۸۹ تا ۹۰ داشتیم به عدد ۲۳ درصد و از ۹۰ تا پایان ۹۱ هم به ۴۵ درصد رسیده بود، البته شاخص ۹۲ را معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور هنوز اعلام نکرده است. بنابراین ما بین ۲۳ و ۴۵ درصد، رقم ۲۳ درصد را درنظرگرفتیم، زیرا در سال ۹۲ با روی کارآمدن دولت جدید قیمت‌ها پایین آمد؛ به همین جهت مبنا را این رقم درنظرگرفتیم. برهمین اساس، رقم افزایش قیمت کمتر از ۱۰۰ هزار تومان شده است.”

به گزارش مهر، در راستای بخشنامه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، ابلاغیه جدیدی برای افزایش کمتر از ۱۰۰ هزار تومان در هر مترمربع برای واحدهای مسکن مهر صادر شده است. این دستورالعمل شامل واحدهای باقی‌مانده مسکن مهر می‌شود و واحدهای ساخته و تحویل شده شامل آن نمی‌شود. برهمین اساس، این افزایش شامل همه پروژه‌های باقیمانده که حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار واحد است،‌ می‌شود. 

متوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران 

این خبرگزاری همچنین در مطلبی دیگر با اشاره به گزارش بانک مرکزی نوشت:”در مهر امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۷۶۶۱ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۵٫۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.”

مهر در این مطلب به نقل از وزارت راه و شهرسازی نوشت: “در هفت ماهه اول امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع بنای یک واحد مسکونی در شهر تهران با ۵۴٫۳ درصد افزایش در مقایسه با دوره مشابه سال قبل به ۳۷٫۷ میلیون ریال رسید و متوسط قیمت خرید و فروش واحد مسکونی در تهران در مهر ماه امسال شش درصد نسبت به شهریور کاهش یافته است.”

بر همین اساس نیز طبق گزارش بانک مرکزی در مهر امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۷۶۶۱ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۵٫۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین در هفت ماهه اول امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع بنای زیربنای واحد مسکونی شهر تهران با ۵۴٫۳ درصد افزایش در مقایسه با دوره مشابه سال قبل به ۳۷٫۷ میلیون ریال رسید و تعداد معاملات واحدهای مسکونی با ۳۷٫۲ درصد کاهش به ۶۲ هزار واحد مسکونی رسید.

بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل مربوط به منطقه ۱۹ و معادل ۷۷٫۹ درصد و کمترین میزان رشد به منطقه ۱۲ معادل ۱۸٫۱ درصد افزایش تعلق دارد. بررسی و توزیع فراوانی معاملات انجام گرفته بر حسب قیمت یک مترمربع بنا در مهرماه سال ۱۳۹۲ نشان می دهد واحد‌های مسکونی با قیمت ۲۰ تا ۲۵ و ۲۵ تا ۳۰ میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا به ترتیب با ۱۳٫۷ و ۱۳٫۵ درصد، آپارتمان‌های مسکونی با متراژ ۵۰ تا ۶۰ مترمربع با ۱۷ درصد و آپارتمان‌های مسکونی با ارزش ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون تومان با ۱۱٫۸ درصد بالاترین سهم را در تعداد کل معاملات به خود اختصاص داده‌اند.” 

وام ۳۵ میلیونی کافی نیست

رییس اتحادیه املاک تهران نیز دیروز با حضور در دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران با اشاره به وضعیت ارائه وام مسکن گفت:”وام ۳۵ میلیون تومانی خرید خانه در شهرهای بزرگ همچون تهران چندان تاثیرگذار نیست؛ شاید این مبلغ ۱۰ سال گذشته مردم را صاحبخانه می‌کرد اما امروز ۱۲ درصد هزینه مسکن را تامین می‌کند.”

به نوشته ایسنا، حسام عقبایی با تحلیل بازار مسکن، تاثیر وام‌های افزایش یافته بر قدرت خرید مردم و اقتصاد مسکن و طرح‌های دولت افزایش مبلغ وام مسکن به ۳۵ و ۵۰ میلیون تومان را در بازار مسکن تورم‌زا ندانست و این امر را بیشتر موجب رونق بازار مسکن و افزایش حجم معاملات عنوان کرد.

عقبایی با بیان اینکه بیشترین تاثیر اینگونه وام‌ها برای شهرهای کوچک‌تر است،‌ افزود: “وام ۳۵ میلیون تومانی برای شهرهای بزرگی همچون تهران چندان تاثیرگذار نیست و شاید این مبلغ ۱۰ سال گذشته مردم را صاحبخانه می‌کرد اما امروز ۱۲ درصد هزینه مسکن را تامین می‌کند. همچنین وام ۲۰ میلیون تومانی مسکن تنها پنج درصد از هزینه خرید یک واحد مسکونی را پوشش می‌دهد. نسبت به شاخص سال ۸۳ حدود ۲۵ درصد عقب هستیم چراکه وام ۱۵ میلیون تومانی مسکن در سال ۸۳ حدود ۳۰ درصد قدرت خرید برای متقاضیان ایجاد می‌کرد.” 

ختم بحث تا پایان سال ٩٣ 

اما خبرگزاری فارس هم در مطلب دیروز خود با اشاره به اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی در این مورد که در کشور حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکن در حال تکمیل است، به نقل از وی نوشت:”پیمانکاران باید تلاش کنند که تا پایان سال ۹۳ بحث مسکن مهر پایان یابد.”

به گزارش این خبرگزاری اصولگرا، سیدمحمد پژمان در حاشیه افتتاح پروژه‌های مسکن مهر در استان قم با اشاره به اینکه تا امروز بیش از ۲۵ هزار واحد مسکن مهر در قم افتتاح شده گفت: “امروز ۵ هزار واحد مسکن مهر نیز افتتاح شد که در مجموع تعداد واحدهای مسکونی شهر قم به ۳۱ هزار واحد رسید. حدود ۱۰ هزار واحد دیگر باقی مانده است که به زودی تکمیل خواهد شد.” 

وظیفه دولت نیست

به نوشته فارس، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه تهیه زمین و تسهیلات بر عهده دولت بوده که این کار را انجام داده است، عنوان کرد: “در مورد کارهای باقی مانده مسائل و مشکلاتی وجود دارند که وظیفه دولت نیست و مسئولان اتحادیه‌ها باید برای رفع این مشکلات تلاش کنند. به دلیل جمعیت فراوانی که در این شهرک زندگی می‌کنند باید در مورد اقدامات روبنایی مانند ورزشگاه، مسجد، درمانگاه و… نیز سریعا اقداماتی صورت پذیرد.”

پژمان با اشاره به اینکه حل بعضی از مشکلات بر عهده متقاضیان قرار دارد، گفت: “متقاضیان باید در تامین مابه‌التفاوت قیمت زمین تلاش کنند. دولت در تلاش بود که سقف وام را افزایش دهد ولی به دلیل مشکلات موجود قادر به انجام این کار نشد.” 

دریافت وام ۳۰ میلیونی برای ۱۰۰ هزار واحد

از سوی دیگر نیز محمد پژمان معاون وزیر راه وشهرسازی، آزاد شدن مسکن مهر را بر قیمت مسکن بی تأثیر دانست و در برنامه تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری شنبه شب، با اعلام این مطلب که افزایش وام مسکن مهر از ۲۵ به ۳۰ میلیون تومان تصویب شد، از دستور وزیر راه و شهرسازی خبر داد که بر اساس آن ۱۰۰ هزار واحد امکان دریافت وام ۳۰ میلیونی را خواهند داشت.

به نوشته خبرگزاری کار، معاون وزیر راه وشهرسازی با اعلام اینکه فعلا اجازه خرید و فروش اعیان را داده ایم به طوری که عرصه به نام دولت و عرصه به شکل اجاره در اختیار خریدار است، گفت: “حتی اگر فردی ملک شخصی داشته باشد، می تواند یک واحد مسکن مهر خریداری کند.”

الینا در ادامه به نقل از وی نوشت:”یکی از دغدغه های اصلی دولت رونق بخشیدن به بخش اقتصاد است که یک سوم اقتصاد کشور در مسکن رقم زده شده است. در سال گذشته رشد اقتصادی منفی بود، به همین دلیل سیاست دولت رونق بخشیدن به بخش مسکن است. در حال حاضر ساخت ۲ میلیون واحد مسکن آغاز شده نیمی به بهره برداری رسیده اما به علت آنکه محدودیت خرید و فروش یک میلیون واحد از چرخه خرید و فروش خارج بود. خرید وفروش غیررسمی نیز با قیمت غیرواقعی وجود داشت؛ برای رونق بخشیدن به بازار به دنبال عرضه ونقل و انتقال واحد های مسکن مهر بودیم.”

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: “دو ویژگی تسهیلات ۴ درصد و زمین اجاره ای ۹۹ ساله بود که با توجه به این موارد، دولت نیز سعی کرد تا زمینه نقل و انتقال فراهم شود. در گذشته با وضع قوانین به گونه‌ای عمل می شد که فرد امکان واگذاری نداشته باشد؛ اما امروز سیاست دولت تسهیل شرایط است.” 

امکان دریافت یک وام برای هر فرد

به نوشته ایلنا، رئیس سازمان ملی زمین و مسکن افزود: “هر فرد امکان دریافت یک وام برای تهیه مسکن دارد. تسهیلات نیز در حد یکبار امکان و کنترل می شود، باقی قیود حذف می شود. حتی اگر فردی ملک شخصی داشته باشد، می تواند مسکن مهر خریداری کند؛ اما فقط یک بار امکان دریافت وام بانکی برای خرید مسکن مهر را خواهد داشت.”

وی ادامه داد: “بنای قیمت گذاری و ورود به معاملات را نداریم هر چه بازار تعیین کرد می توانند خرید و فروش کنند نظارت بر دریافت وام، تغییر مستاجر، نقل و انتقال و خریدار نباید بدهکار بانکی باشد و این مورد کنترل خواهد شد.” 

افزایش نرخ واحدهای مسکن مهر

پژمان در مورد تأثیر گذاری آزاد شدن خرید و فروش مسکن مهر گفت:”احتمال دارد نرخ واحدهای مسکن مهر افزایش یابد. افزایش وام مسکن مهر از ۲۵ به ۳۰ میلیون تومان تصویب شد. در دولت جدید برای تامین مالی اقداماتی صورت گرفت تا از منابع داخلی بانکها استفاده شود و بر این اساس افزایش سقف منتفی و قرار شد تا همان وام ۲۵ میلیون تومانی برای متقاضیان تامین شود. در بسیاری از واحدها زیرساخت ها تامین شده و دولت از محل دارایی ها در حد امکان تامین کرده است.” 

۳ دهک واقعا نیازمند هستند

رئیس سازمان ملی زمین ومسکن گفت: “مطالعات جامع مسکن ۲ ماه است آغاز شده و تا چند ماه آینده می توانیم در زمینه نیازمندان به مسکن اظهار نظر کنیم. بر اساس مطالعات ۳ دهک بالا نیازی به حمایت ندارند از ۷ دهک باقیمانده ۳ دهک واقعا نیازمند هستند. پس از پایان طرح مطالعاتی دولت اعلام می کنند نیازمندان واقعی مسکن چه تعداد هستند، چقدر منابع مالی میتواند در اختیار قراردهد همه انواع مسکن از جمله مسکن اجتماعی در طرح مطالعاتی جامع مسکن وجود دارد.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large