Skyscraper large
دفاع دادستان كل كشور از مداح مسلح:

شاکى فقط خواست سر به سر کریمى بگذارد!

E

علی جلالی

روز گذشته دادستان کل کشور درباره پرونده تیراندازی یک مداح معروف در یکی از اتوبان های تهران گفت:” متأسفانه در جریان پرونده تیراندازی منتسب به یکی از مداحان تهرانی رسانه‌ها مطالبی را نوشتند که عمدتاً درست نبود.” محسنی اژه‌ای ادعا کرد که شاکیان گفته‌اند که محمود کریمی را می‌شناختند و فقط می‌خواستند کمی سر به سر او بگذارند.

محسنی اژه‌ای با اشاره به اینکه یک نسخه کامل پرونده را مورد مطالعه قرار داده است، گفت: “این اتفاق در تاریخ ۵ دی امسال رخ داد و بر اساس ساعاتی که در پرونده ذکر شده این حادثه پس از نیمه شب رخ داده است.

وی خطاب به رسانه‌ها گفت: “من به شما تأکید می‌کنم که در شرایط این چنینی اجازه دهید تحقیقات انجام شده و پس از مشخص شدن ابعاد مختلف جریان نسبت به آن اطلاع‌رسانی شود.”

وی گفت: “بر اساس اعلام شاکی و مداح معروف مشخص شده ۳ خودرو در اتوبان شهید بابایی مسیر شرق به غرب در حرکت بوده‌اند که دو تای آنها ۲۰۶ و یکی از آنها مزدا بوده است. شاکی پرونده مدعی شد که در داخل تونل سبقت می‌گیرد و این در حالی است که پس از این سبقت خودروی آقای کریمی برای وی چراغ می‌زند و این فرد هم از خط وسط به خط کناری منتقل می‌شود. شاکی می‌گوید پس از این اقدام صدای چند تیر می‌شنود که یکی از این تیرها به خودرو اصابت کرده است.” 

از تیراندازی تا خوش و بش کنار اتوبان

محسنی اژه‌ای گفت: “پس از این اتفاق ماشین شاکی و ماشین آقای کریمی در گوشه اتوبان می‌ایستند و با یکدیگر به واسطه شناختن همدیگر احوالپرسی و سپس خداحافظی کرده‌اند. شاکی ادامه می‌دهد که فردای روز حادثه تنی چند از دوستانش به وی می‌گویند از آنجا که ماشینت تیر خورده نمی‌توانی آن را بفروشی و درست کنی به همین دلیل شاکی به پلیس مراجعه کرد.”

محسنی اژه‌ای ادامه داد: “پس از حضور شاکی در مرجع انتظامی پرونده تکمیل شد و از شاکی و همچنین مداح معروف آقای کریمی تحقیقات انجام ‌شد در حالی که شاکی می‌گوید شکایتی ندارد و فقط خسارت ماشینش را می‌خواهد.” 

صاحب اسلحه پیدا شد

دادستان کل کشور گفت: “این در حالی است که فردی که همراه آقای کریمی بوده مدعی شده که اسلحه برای وی بوده و اجازه شلیک هم داشته است و از این فرد هم تحقیقاتی به عمل آمده است. در حال حاضر هنوز قرار نهایی برای این پرونده صادر نشده است اما با توجه به تحقیقاتی که انجام شده به زودی قرار صادر می‌شود.”

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این پرونده از جنبه عمومی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد یا خیر گفت: “به طور قطع پس از انجام تحقیقات اگر ضرورت داشته باشد از جنبه عمومی هم مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.”

دادستان کل کشور گفت: “باید بررسی شود که فردی که ادعا می‌کند اسلحه برای وی بوده و همچنین مجوز حمل سلاح داشته در هنگام استفاده از آن قوانین و ضوابط را رعایت کرده یا خیر؟” 

تناقض در گفته های شاکی، شهود و متهم

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: “البته برخی از اظهارات شاکی و دو خودروی دیگری که همراه وی بوده‌اند متفاوت است و در برخی از اظهارنظرها گفته‌اند که ما آقای کریمی را می‌شناختیم و فقط می‌خواستیم کمی سر به سر وی بگذاریم اما او فکر کرد قصد مزاحمت برایش داریم.”

این در حالیست که خبرگزاری مهر نیز در گزارشی کاملا متفاوت بدون اشاره به مطالبی که در گزارش همزمان خبرگزاری فارس از نشست خبری مربوط به رسانه های حاضر در جلسه به جای خوش و بش شاکی و متهم در کنار اتوبان به حمله آنها اشاره کرده و به نقل از محسنی اژه ای نوشت:”راننده محمود کریمی گفته من تیراندازی کرده ام و مجوز تیراندازی هم برای من است چون آنها راه را بسته بودند و چند بار خودرو را به سمت گارد ریل و نزدیک تریلی برده بودند.”

این خبرگزاری باز هم در ادامه تناقضات خبری به مطالعه سخنگوی قوه قضاییه از گزارش خبری به جای پرونده قضایی مربوطه اشاره کرده و نوشت: “این روزنامه را خواندم و باعث تعجب است که هنوز ابعاد پرونده روشن نشده ولی در مورد آن قلم فرسایی شده است باید بگویم که این اتفاق در پنجم دیماه سال جاری در ساعات بعد از نیمه شب رخ داده است که محل حادثه بزرگراه شهید بابایی از سمت شرق به غرب بوده است.”

وی افزود: “دو دستگاه پژو ۲۰۶ و یک دستگاه مزدا ۴۰ در بزرگراه در حال حرکت بودند که براساس اظهارات رانندگان بعد از اینکه خودروها وارد تونل می شوند یکی از خودروها سبقت گرفته و بقیه خودروها پشت این خودرو در حال حرکت بودند. خودروی حامل محمود کریمی همراه با راننده و دو نفر از اعضای خانواده وی پشت این خودرو در حال تردد بوده است. راننده ای که از محمود کریمی شکایت کرده در اظهارات گفته خودروی آقای کریمی چند بار چراغ زد که من کنار بروم و من از خط وسط گذشتم ولی فکر کرد که می خواهم مانع حرکت آنها شوم برای همین چند تیر هوایی شلیک کرده و یک تیر هم به رکاب خودروی من برخورد کرد.” 

شاکی و همسرش، یا اراذل و اوباش؟

در حالیکه در برخی خبرگزاری های وابسته به اصولگرایان و نهادهای وابسته به سپاه پاسداران فرد شاکی را تعدادی از اراذل و اوباش دانسته اند، سخنگوی دستگاه قضا اظهار داشت: “خودرویی که مورد اصابت تیر قرار گرفته حامل راننده و همسرش بوده است که به کنار جاده آمده و با راننده و آقای کریمی صحبت می کند و وقتی مداح تهرانی را می شناسد خداحافظی کرده و می رود. آن دو ماشین دیگر هم متوقف می شوند و به سمت آقای کریمی می آیند و وقتی وی را می بینند با خوبی و خوشی عذر خواهی کرده و از هم جدا می شوند. نکته قابل توجه این است که راننده ای که مورد اصابت گلوله قرار گرفته خطاب به محمود کریمی می گوید من اگر بخواهم آنرا تعمیر کنم می گویند که تیر خورده است برای همین قرار می گذارند که به کلانتری رفته و این اظهارات را ثبت کنند.”

در ادامه تناقضات دادستان کل کشور و این گزارش آمده است: “رانندگان مزدا و ۲۰۶ در اظهارات خود گفته اند ما صدای تیر نشنیده ایم و فکر کردیم صدای موتور است و وقتی آقای کریمی را شناختیم خواستیم سر به سرش بگذاریم و به او راه ندادیم. پرونده توسط معاون و جانشین دادستان تهران پیگیری شد . شاکیان گفتند ما اصلا شاکی نبودیم و آن راننده هم گفت من به دنبال خسارت ماشین بودم ولی چون تیراندازی رخ داده بود تحقیقات مفصلی انجام شد و سرنشین ماشین و خود آقای کریمی و راننده مورد تحقیق قرار گرفتند.” 

رسانه ها مقصرند

در ادامه این گزارش پر از تناقض، دادستان کل کشور در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در رسانه ها آمده است محمود کریمی گفته من مجوز اسلحه دارم گفت: “مشکل از همین رسانه ها است چرا که آنها نمی گذارند تحقیقات تمام شود.” 

حمل سلاح؛ آرى یا نه؟

از سوی دیگر نیز نایب رئیس خانه مداحان در گفتگو با خبرگزاری کار ضمن رد این ادعا که مداحان مجوز حمل سلاح دارند گفت: “هر صحبتی از قول مداحان مشهور علیه یا له آقای محمود کریمی را رد کردیم. اینکه مداح سلاح حمل کند چیز بی‌ربطی است اما شاید مداحی؛ سپاهی یا افسر نیروی انتظامی باشد که به واسطه‌‌ شغل‌اش؛ اجازه‌ی حمل سلاح دارد.”

بنابراین گزارش، حسن آهی درمورد بیانیه‌ی تازه خانه مداحان ضمن رد هر شایعه‌ای از جانب اعضای آن اعلام کرد:” هیچ‌ اظهارنظری درباره اتفاق پیش آمده به نام یکی از ذاکران اهل‌البیت(ع) انجام نشده است. صحبت‌هایی از قول مداحان شاخص علیه یا له آقای محمود کریمی مطرح شده بود که کذب بود و ما‌ آن را رد کردیم. بعضی جا‌ها نوشته بودند؛ «آقای آهی؛ رئیس خانه مداحان داشتن سلاح برای مداحان را جایز دانسته» که اصلا چنین چیزی نبوده است و همچنین در جای دیگری نیز نوشته بودند که آقای آهی گفته است که من خودم نیز سلاح دارم. از قول ما اگر چیزی به جز این بیانیه(بیانیه اول) منتشر شده باشد، کذب است.”

وی ادامه داد: “اینکه در سایت‌ها و خبرگزاری‌ها می‌نویسند مداحان سلاح دارند را تإیید نمی‌کنیم.”

 هیچ حمایتی نکرده ایم

به نوشته ایلنا، وی در پاسخ به این سوال که باتوجه به بیانیه اول، خانه مداحان همچنان از محمود کریمی حمایت می‌کند، افزود: “ما در آن بیانیه هیچ حمایتی از ایشان نکرده‌ایم و هیچ کلمه‌ای مبنی برحمایت در آن نیست. اما یکی از خبرگزاری‌ها کلمه‌ای را مبنی بر حمایت خانه مداحان از محمود کریمی به این بیانیه اضافه کرده است که ما اصلا چنین چیزی را ننوشته بودیم.”

آهی ادامه داد: “در این بیانیه آیه‌ای از قرآن کریم را نوشتیم و در ادامه اشاره کردیم که نباید قضاوت کرد و این مسئله را باید قوه قضاییه و نیروی انتظامی و ادارات ذی ربط رسیدگی کنند تا مشخص شود چه اتفاقی افتاده است و بعد ازآن اگر خواستیم حمایت می‌کنیم و اگر نخواستیم حمایت نمی‌کنیم.

ما نمی دانیم محمود کریمی چه کاره است!

6d5fg4f4fوی درمورد حمل سلاح توسط محمود کریمی؛ مداح اهل بیت گفت: “ما نمی‌دانیم آقای کریمی به جز شغل مداحی چه کاره است شاید ایشان کارمند جایی هستند که باید اسلحه داشته باشند. اینکه مداح باید سلاح حمل کند چیز بی‌ربطی است و جایز نیست اما شاید مداحی؛ سپاهی یا افسر نیروی انتظامی باشد که به واسطه آن شغل اجازه حمل سلاح دارد.”

آهی با اشاره به نشانه گرفتن مداحان اهل بیت از سوی برخی گفت:”با دروغ‌هایی که گفته شده است همانند اینکه به ما گفته‌اند بی‌بی سی از قول حاج آقا آهی به عنوان رئیس خانه مداحان اعلام کرده؛ داشتن سلاح برای مداحان ضروری است درحالی که ایشان اصلا بی‌بی سی را در عمرش نه گوش داده نه می‌بیند و نه قبول دارد. البته می‌گویند شبکه من و تو هم چنین حرف‌هایی زده است. ما سایت‌های ایرانی جناح‌های مخالف را هم قبول نداریم چه رسد به بی‌بی سی و من و تو.” 

ناگفته ها از زبان شاکی پرونده

اما جالبتر از همه مصاحبه ای است که پایگاه خبری انتخاب با شاکیان این پرونده انجام داده و به نوشته این رسانه؛ ناگفته‌های ماجرای تیراندازی مداح معروف از زبان شاکی منتشر شده است.

به نوشته این پایگاه خبری، در پی اعلام خبر رضایت شاکی پرونده تیراندازی در اتوبان بابایی که پای یک مداح معروف را به میان کشید روزنامه اعتماد گفت‌وگویی با شاکی پس از اعلام رضایت او، انجام داده که در پی می‌آید:

“می‌گوید اصلا نمی‌خواست در این باره حرف بزند اما برای اینکه مخاطبان بدانند در آن شب و روزها و شب‌های پس از آن چه گذشته، روایت اتفاق را بیان می‌کند.”

“می‌گفت نمی‌خواهد حامیان محمود کریمی تصور کنند که او فرد بی‌دین و غیرمذهبی است و نه برعکس مردم عادی تصور کنند که ترسیده و رضایت داده؛ می‌گوید هم مذهبی است و هم هیاتی و از قضا شب حادثه در خودرویش نوار مداحی روشن بوده؛ اگر هم حالا رضایت داده فقط به حرمت امام حسین(ع) و خواسته مادرش بوده و بس.”

 متوجه شلیک نشدم

“در تاریخ ۵ دی ماه ساعت ۵ / ۱۲ شب در اتوبان شهید بابایی به همراه همسرم در خودروی ۲۰۶ مان به همراه دو خودروی دیگر در مسیر، در حال تردد بودیم. من با خودرو‌ام یک لحظه سبقت گرفتم و بعد دوباره کنار آمدم. نمی‌دانم در ذهن آقای کریمی چه گذشت و چرا احساس خطر کردند که به ما شلیک کردند. البته من ابتدا متوجه شلیک نشدم؛ کمی که از صدای عجیبی که شنیده شد گذشت و ما مسافتی را همچنان ادامه می‌دادیم که ایشان چراغ زدند و ما هم به کنار اتوبان آمدیم و توقف کردیم. تازه آنجا متوجه شدیم به خودرویمان شلیک شده است.

“بله، ما درحال حرکت بودیم که به در عقب ماشین سمت پایین شلیک شد. گلوله به نحوی به در خورده بود که از در عبور و به ستون ماشین برخورد کرده بود. چون من اصلا نمی‌دانستم صدای گلوله چطور است، اصلا متوجه نشدم که به سمت خودرو گلوله شلیک شده و صدایی شبیه صدای ترقه را در حین حرکت شنیدم.”

“به ماشین من یک گلوله اصابت کرده بود. آن دو خودروی دیگر هم رفته بودند و من با چراغ زدن آقای کریمی کنار زدم. از خودرو که پایین آمدم، با دیدن چهره‌شان حدس زدم که محمود کریمی هستند. اما فکرش را هم نمی‌کردم که طرفم مداح اهل بیت باشد.”

“ایشان سوار یک ماشین شاسی‌بلند بودند که سمت جلو پسرشان نشسته بودند و صندلی عقب هم دو خانم نشسته بودند. من از ایشان پرسیدم شما محمود کریمی هستید و ایشان هم تایید کردند اما باز هم باور نکردم و فکر کردم فردی شبیه ایشان است و دارد از هویت ایشان سوءاستفاده می‌کند.” 

مداح اهل بیت یا مأمور راهنمایی و رانندگی؟

“ایشان اعتراض کردند چرا سرعت داشتید و چرا اینطور رانندگی کردید؛ بحث‌های اینچنینی شد و اصلا مجالی نشد که ما حرف بزنیم. آنقدر ترس و واهمه از اتفاق داشتیم که اصلا در این باره هیچ حرفی نزدیم. شما هم جای ما باشید و ببینید در آن موقع شب در اتوبان به خودرویتان شلیک کردند، اصلا حرفی نمی‌زنید. خب هراس داشتیم. البته همین که ایشان دید من و همسرم افراد عادی هستیم و به یک خودروی شهروند عادی شلیک کرده، سوار خودرویشان شدند و رفتند. من و همسرم در آن موقع شب تنها کاری که توانستیم بکنیم این بود که به پلیس زنگ زدیم و آنها مامور فرستادند. ما هم به کلانتری رفتیم و شکایت را تنظیم کردیم.”

“اصلا ما چیزی نگفتیم. ما فقط شرح ماوقع را دادیم. انگار آنها خودشان پی بردند که هویت واقعی ضارب همان آقای کریمی است؛ چون موضوع شلیک هم بود، خودشان پیگیری سریع کردند و انگار با ایشان تماس گرفتند.”

“ما همان شب شکایت کردیم. چند روز بعد هم موضوع خبری شد. فردای حادثه به همراه پرونده به دادسرای پل رومی رفتیم و پرونده در دستگاه قضایی تشکیل شد.”

“۱۱۰ درباره سرعت خودروی شما چه اظهارنظری کرد. آیا شما مقصر بودید؟ اصلا این حرفها مطرح نبود. موضوع شلیک به خودرو بود و پرونده سر همین موضوع تشکیل شد؛ چون پرونده هم امنیتی شده بود. همین که دیدند ضارب، آقای کریمی است، خودشان پرونده را سریعا به دادسرا فرستادند.” 

گفتند مسأله امنیتی است!

“فقط یک بار در مراحل بازپرسی، متن اظهارات مکتوب ایشان را دیدم که نشان می‌داد ایشان هم به دادسرا تشریف آورده‌اند؛ چون می‌گفتند مساله امنیتی است، درباره جزئیات زیاد به من چیزی نمی‌گفتند.”

“بعد رسانه‌ا‌ی شدن اتفاق هم ایشان را در دادسرا ندیدم. من مستقیم با ایشان اصلاحرف نزدم؛ هر حرفی هم داشتم مستقیم فقط به بازپرس می‌گفتم.”

“بعد از گرفتن اظهارات ایشان، بازپرس دلیل شلیک را به نقل از ایشان چه عنوان کردند؟ آیا به شما گفته شد ایشان عنوان کرده برای حفظ جان خانواده‌اش و با این تصور که شما قصد مزاحمت دارید، شلیک کرده است؟ هیچ توضیحی به ما ارائه نشد. فقط صحبتهای ما شنیده می‌شد. من در سایت‌ها به نقل از نزدیکان ایشان دیدم که تهمت‌هایی زده شده که خب با توجه به اینکه من به همراه خانمم تنها سرنشینان خودرو بودیم، کاملا بی‌دلیل بود.” 

اوباش نیستیم

“آقای «م. ط» از نزدیکان آقای کریمی، مدعی شدند که شما اراذل و اوباش هستید؟ پدر من بازنشسته نظامی هستند. درست است که من یک شهروند عادی هستم با تحصیلات لیسانس اما یک خانواده مذهبی و محترم داریم که از قضا از مریدان امام حسین(ع) هستیم و از قضا در شب حادثه هم نوار مداحی در ماشین من روشن بود. خود من و خانواده‌ام پای همین مداحی‌ها می‌نشینیم و از مخاطبان همین مداح‌ها هستیم. این طور نیست که یک فرد اوباش باشیم. اما می‌خواهم حامیان آقای کریمی هم این را بدانند که من هم از حامیان آقای کریمی بوده‌ام و هستم و حتی اولش باورم نشد که ضارب خودرویم آقای کریمی هستند. فرد معتقدی هستم و تنها به خاطر ارادت به امام حسین(ع) و حرمت امام حسین(ع) و خواست مادرم، از شکایت در این پرونده رضایت دادم؛ چون ایشان هم به حرمت امام حسین(ع) به اینجا رسیده‌اند.”

همسرم هنوز می ترسد

“گلوله در عین حرکت به پایین در خورده بود. اگر کمی بالاتر بود حتی ممکن بود به خود ما هم اصابت کند. همین الان هم با وجود گذشت دو هفته از حادثه خانم من به شدت هراس دارد و هنوز می‌ترسد و با هر صدا یا اتفاقی دچار استرس می‌شود.”

“من صریح می‌گویم. واقعا از مقام‌های امنیتی و قضایی سپاسگزارم که صادقانه در تمام این مدت کار خود را انجام دادند. به ما اطمینان دادند که تا انتهای ماجرا در چارچوب قانون، در کنارمان هستند. حتی تا لحظه آخری هم که به دلیل اعتقادات مذهبی‌مان و به حرمت امام حسین، شکایت را پس گرفتیم به ما می‌گفتند آیا فردی و گروهی به شما فشار آوردند؟ که من جواب منفی دادم.” 

چند سئوال در مورد تیراندازی در اتوبان

انتخاب در ادامه مطالب منتشر شده خود چند سوال را نیز در این ارتباط مطرح کرده و نوشت:” در پی انتشار خبر هفت تیر کشی مداح مشهور در اتوبان بابایی، رسانه های جریان افراطی مدعی شده اند که این مداح مشهور با خانواده در خودرو بوده واز سوی اراذل واوباش مورد حمله قرار گرفته است که مجبور به استفاده از اسلحه شده است.” 

شریک بابک زنجانی در کنار مداح مشهور

سئوال نخست اینکه با توجه به حضور حسن رعیت یا سیدحسن میرکاظمی شریک مشهور بابک زنجانی در خودروی مداح مشهور آیا وی جز خانواده وی محسوب می شود؟

این سئوال باسئوال دیگری که با ارتباطات فراوان اقتصادی میان نزدیکان این مداح مشهور ورعیت تکمیل می گردد.

سئوال سوم با توجه به اینکه سرنشینان خودروی که ادعا شده اراذل واوباش بودند و مزاحم خودروی مداح مشهور ورعیت شده اند یک زن ومرد جوان که با ادبیات مداحان سوسول بوده اند، چگونه این اتفاق افتاده است؟

سئوال چهارم این چه اراذل واوباشی بوده اند که به خودروی مداح مشهور حمله کرده اند اما بجای اینکه آنها مسلح باشند طرف مقابل مسلح بوده و تیراندازی کرده است؟ 

اراذلی که به پلیس پناه بردند

سئوال پنجم اگر طرف مقابل اراذل واوباش بوده اند چرا بجای اینکه آنها فرار کنند به کلانتری مراجعه کرده اند و اقدام به گزارش حادثه و شکایت نموده اند؟

سئوال ششم اسلحه واقعا متعلق به چه کسی بوده است و چرا باید افرادی نظیر یک مداح یا یک متهم دانه درشت اقتصادی مجوز حمل سلاح داشته باشد؟

سئوال هفتم مداح مشهور وسرنشینان خودرو در آن ساعت نیمه شب در چه شرایطی و از کجا به سوی کجا در حال حرکت بوده اند که براثر یک موضوع ساده اقدام به اسلحه کشی کرده اند؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large