Skyscraper large
كارت زرد وزيران در گفتگو با یک نماینده اصولگراى مجلس:

تعامل مجلس بستگی به عملکرد دولت دارد

6df5g455d

عکس از مهر

مژگان مدرس علوم

طی هفته های اخیر افزایش بی سابقه تذکرها به اعضای کابینه دولت و احضار وزراء به عنوان تقابل مجلس با دولت با انتقادها و واکنش های مواجه شده است. 

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سومین وزیر دولت روحانی بود که روز سه‌شنبه ۱۷ دی به مجلس رفت و به پرسش‌های حمید رسایی، عضو سابق شورای مرکزی جبهه پایداری پاسخ داد، اما پس از قانع نشدن اکثریت نمایندگان کارت زرد دریافت کرد. اولین کارت زرد آذرماه به علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد، و هشتم دی‌ماه به رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم دولت یازدهم، نشان داده شد. 

از محمد علیپور، نماینده مجلس نهم در خصوص دلایل افزایش دادن کارت زرد به وزراء دولت یازدهم پرسیدیم؛ او با بیان اینکه کارت زرد دادن یک امر طبیعی است، به “راه دیگر” می گوید: ” کارت زرد دادن یک امر طبیعی است و مجلس بر اساس وظایف خود در جایی که تشخیص می دهد کارت زرد یعنی هشدار می دهد، چراکه قصد مجلس همراهی و کمک به دولت است. همانطور هم که شاهد بودیم مجلس در مسئله رای اعتماد نشان داد که همراهی با دولت داشته است و به پانزده وزیر پیشنهادی رای اعتماد داد و در حقیقت وزرا بالاترین رای در طول تاریخ انقلاب را داشته اند و تا این سطح رای اعتماد بی سابقه بوده است.” 

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه می افزاید: ” اساسا نمی توان به نمایندگان گفت سوال نکنند این حق آنهاست و دادن کارت زرد امر غیر طبیعی نیست؛ مثلا در بازی فوتبال هم کارت زرد دادن امری تذکری است تا بازیکنان متوجه خطاهای خود باشند. نمایندگان مجلس هم وقتی عملکرد وزیری را درست نمی دانند نارضایتی خود را با کارت زرد اعلام می کنند و این مسئله اصلا به معنای تقابل با دولت نیست. تا زمانیکه دولت در راستای منافع مردم و نظام حرکت کند، نمایندگان همکاری خود را با دولت نشان خواهند داد. آقای روحانی هم تا الان از عملکرد مجلس ابراز رضایت کرده است و نمایندگان هم زبان گویای مردم هستند و در جاهایی که می بایست ابراز ناراحتی کنند باید آن را مطرح و اقدام کنند. اگرچه لازم است تاکید کنم تذکر جای خود و همدلی و همراهی هم در جای خود لازم است.” 

این نماینده مجلس در حالی بر رای اعتماد بالا به کابینه دولت تاکید می کند که حدود ۸۰ تن از نمایندگان، موسوم به فراکسیون اصول گرایان چند روز قبل از اعلام لیست کاندیداهای وزارت در بیانیه‌ای پیش شرط‌هایی را برای چینش کابینه دولت یازدهم گذاشتند؛ امری که در هیچ دوره ای مرسوم نبوده است. 

هفته گذشته نیز، حسن روحانی در دیدار با استانداران، بار دیگر به دلگیری برخی از وزیران به خاطر سؤال‌های فراوان و احضارهای زیاد اشاره کرد و گفت پیشنهاد چهار وزیر برای یک وزارتخانه که در مورد وزیر ورزش و جوانان اتفاق افتاد در تاریخ جمهوری اسلامی سابقه نداشته است. رئیس جمهور اگرچه سوال را حق نمایندگان دانسته؛ اما چنین حجمی از پرسش از وزراء را نامتناسب با حجم کاری بالای آنها توصیف کرده و با تاکید بر منطبق نبودن برخی از درخواست‌ها با قانون گفته که وزیر نباید در قبال برآورده نکردن این درخواست‌ها تهدید شود، بلکه نمایندگان محترم باید وزراء را برای انجام کار بهتر دلگرم کنند. 

محمد علیپور خاطرنشان می کند: “الان چهارو پنج ماه از عمر دولت یازدهم می گذرد و تنها چند سوال از وزارء مطرح شده و تنها یکی از پاسخها نمایندگان را راضی نکرد. این جلسات منجر به تعامل و گفتگوی بیشتر می شود نمایندگان ضعف ها را مطرح می کنند و وزراء هم توجیه و روشنگری می کنند. این امر در دولت های گذشته هم سابقه داشته است و در زمان دولت احمدی نژاد هم نمایندگان اعضای کابینه را به مجلس فرا می خوانند.” 

65dfg4df4f

عکس از سایت نماینده

در تاریخ سی و چهارساله جمهوری اسلامی تعاملات و منازعات مجالس و دولت ها گاه منجر به پویای و رشد کشور شده و گاه کشور را با چالش های ریادی مواجه ساخته است. پس از آغاز به کار دولت یازدهم در شرایط سخت کشور تعامل بیشتر مجلس و دولت ضروری می نمود، اما برخی از نمایندگان مجلس، از تذکرهای پی در پی و تهدید برخی از وزیران در هفته جاری سخن گفته و یازده عضو دیگر کابینه را به کمیسیون‌های مختلف فراخوانده‌اند. 

علیپور در این زمینه بیان می کند: “انتقاداتی که شما مطرح می کنید که به حجم سوالات می شود، انشالله هر چه جلوتر برویم بسته به عملکرد دولت قطعا کاهش پیدا می کند.” 

چندی پیش احمد بخشایش اردستانی یکی از نمایندگان مجلس با ابراز ناراحتی از حسن روحانی به فرارو گفته بود که روحانی اصلا با مجلس همکاری نداشته است، چرا که پیشنهاد هیچ وزارتخانه ای را به نمایندگان نداده است. 

از آقای علیپور سوال می کنم عملکرد دولت باید چگونه باشد تا نمایندگان راضی شوند، می گوید: “نمایندگان که نمی خواهند خدای ناکرده مانع بر سر راه دولت ایجاد کنند و سبب تضعیف دولت شوند؛ بلکه جهت رفع اشکالاتی است که به نظر نمایندگان می رسد. اصلا اشکالی نیست یک وزیر یکساعت از کارش را در کمیسیون حضور پیدا کند و به نمایندگان در خصوص این اشکالات توضیح دهد. نمایندگان و دولت تمام تلاش خود را دارند انجام می دهند تا در مسیر پیشرفت کشور و منافع مردم و نظام گام بردارند.” 

بسیاری از منتقدان رفتار مجلس را مغایر با روح تعامل قوا می دانند و بر این باورند که کارت‌های زرد به وزراء مساله ای سیاسی است که به منظور سهم خواهی از دولت و نزدیکی به انتخابات مجلس داده می شود.   

دکتر مسعود پزشکیان، نماینده تبریز در مجلس در سرمقاله شرق نوشته است که تردیدی نیست که تذکر، سؤال و به‌ چالش‌کشیدن دولت در قالب ابزارهای مختلف در اختیار نماینده، مساله‌ای قانونی است که حق شهروندی نماینده به‌ شمار می‌آید و مردم نیز از او چنین انتظاری دارند اما شرایط کشور به‌گونه‌ای است که اولویت‌ها بسیار مورد توجه است و در میان انبوه مسایل باید تلاش شود تا زمان و فرصت در اختیار جلسه‌های علنی مجلس بیشتر به حل‌وفصل اموری اختصاص یابد که مسایل روز و در اولویت مردم است. سومین کارت‌زرد به کابینه یازدهم در صحن علنی مجلس پیام خوبی برای مردم ندارد. رای مردم در انتخابات اخیر تعیین‌کننده بود و به همین‌خاطر هر کارت‌زردی که به کابینه یازدهم می‌رسد، بخشی از سرمایه اجتماعی مردم را تحت‌الشعاع قرار خواهد ‌داد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large