Skyscraper large

آمار نگران‌کننده‌؛ گزارش غیرعلنى وزیر بهداشت

c+b654cروز گذشته خبرگزاری مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور وزیر بهداشت در جلسه غیرعلنی مجلس به نقل از سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، درباره گزارش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صحن غیر علنی مجلس نوشت:” قاضی‌زاده هاشمی با حضور در مجلس آمار نگران‌کننده‌ای از شاخص‌های بهداشت و بیماری‌های واگیر مانند ایدز در مجلس ارائه کرد.”

به نوشته این خبرگزاری، محمدحسین قربانی در مورد این رویداد گفت: “وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در مجلس و در جلسه غیرعلنی به ارائه آمارهایی در حوزه بهداشت و به خصوص بیماریهای واگیر مانند ایدز پرداخت که بر این اساس؛ شاخص‌های توسعه، شاخص‌های بهداشتی، آمارهای مربوط به مرگ و میر مادران، مرگ و میر ناشی از بیماری‌های واگیر و به ویژه ایدز در این جلسه ارائه شد که جزئیات آن قابل بیان نیست اما این شاخص‌ها نشان می‌دهد ما در وضعیت نگران‌کننده‌ای قرار داریم. بسیاری از کشورهای منطقه و همسایگان ما وضعیت بهتری در این شاخص‌ها دارند که از جمله این کشورها ترکیه، مصر، پاکستان و حتی عراق هستند.”

به نوشته ایکانا، نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندرکیاشهر در مجلس شورای اسلامی، موضوع هزینه‌های درمان در کشور از دیگر نگرانی‌های وزیر بهداشت عنوان کرده و به نقل از وزیر بهداشت گفت: “هزینه‌های درمان در کشور تا ۹۰ درصد برعهده مردم است؛ این نشان می‌دهد که مردم بیش از ۴۰ درصد درآمد خود را برای درمان می‌پردازند. در حالیکه در کشور عراق تا همین اواخر هزینه‌های درمان به صورت صددرصد از مردم دریافت می‌شد اما اخیراً این هزینه‌هایی که مردم برای درمان از جیشان می‌پردازند تنها ۲۰ درصد است.”

بنابراین گزارش، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: “موضوع هزینه‌های بالای درمان به فقر در جامعه دامن زده و برای رفع این مشکل احتیاج به بودجه مضاعف در وزارت بهداشت و درمان است که متأسفانه در این جلسه گلایه‌هایی از وضعیت بودجه این وزارتخانه مطرح شد که نشان می‌دهد این بودجه درمان‌محور است تا بهداشت محور. 

بازتاب سخنان وزیر بهداشت در مجلس

خبرگزاری مهر نیز در مطلبی به نقل از احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، خبر از آمادگی کمیسیون تلفیق برای افزایش بودجه سلامت و انتقاد از عملکرد بیمه ها داد.

به نوشته این خبرگزاری اصولگرا، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اطلاعات وزیر بهداشت که به گفته وی اطلاعات خوبی از وضعیت فعلی نظام سلامت به مجلس داده است، ضمن تایید مشکلات و چالشهای حوزه سلامت به خصوص بالا بودن سهم مردم از هزینه های سلامت، مهمترین راهکار برون رفت از این مشکل اجرایی نمودن ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه دانست و افزود:” در قانون پنجم توسعه، پیشرفت کمی و کیفی بیمه های سلامت، دستیابی به پوشش فراگیر و عادلانه خدمات سلامت و کاهش سهم مردم از هزینه های سلامت به ۳۰ درصد، از طرق مختلف از جمله اصلاح ساختار صندوقهای بیمه، مدیریت منابع، متناسب نمودن تعرفه ها مورد تأکید قرار گرفته است که باید اجرایی شود. باید بودجه دولت وقف بیمه شود و نظارت کننده و سیاستگزار اصلی وزارت بهداشت باشد.”

بنابراین گزارش، دکتر عبدالرحمان رستمیان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز از اعلام آمادگی اعضای کمیسیون تلفیق برای افزایش بودجه بهداشت و درمان پس از سخنرانی امروز وزیر بهداشت در صحن مجلس خبر داد و گفت: “پس از سخنرانی وزیر بهداشت در صحن علنی مجلس در خصوص چالشهای نظام سلامت ناشی از کمبود اعتبارات این حوزه، نظر چند نفر از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس را جویا شدم که همه آنان با تأکید بر اهمیت و جایگاه سلامت در خصوص اقدام برای افزایش اعتبارات این حوزه در بودجه سال ۹۳ اعلام آمادگی کردند. امیدواریم این کمیسیون و سایر نمایندگان که امروز سخنان دکتر هاشمی را شنیدند برای افزایش اعتبارات حوزه سلامت در بودجه سال آینده کمک کنند.”

رستمیان در خصوص متن اظهارات وزیر بهداشت گفت: “دکتر هاشمی در این جلسه به خوبی چالشهای نظام سلامت در بخشهای مختلف از جمله کمبود اعتبارات بخش بهداشت، روند افزایشی هزینه ها از جیب مردم، حقوق نگرفتن طولانی مدت پزشکان روستا، آمار فزاینده افرادی که به دلیل هزینه های درمان به زیر خط فقر می روند را برشمرد.”

وی ادامه داد: “بحث ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، پرداخت سهم نظام سلامت از هدفمندی یارانه ها و اختصاص بودجه ای از این محل به بخش بهداشت و درمان، دریافت مالیات از محل کالاهای آسیب رسان به سلامت، و پشتیبانی های بیشتر بیمه ها از نظام سلامت و بحث تجمیع آنان موارد دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد که در سخنرانی وزیر بهداشت نیز به آنها اشاره شد.”

به نوشته مهر دکتر محمدحسین قربانی مخبر کمسیون بهداشت و درمان مجلس هم با اشاره به سخنرانی وزیر بهداشت در مجلس، گفت: “دولت باید حوزه سلامت را جزء اولویتهای اول خود قرار دهد.”

وی با اعلام اینکه فضای حاکم بر مجلس برای همکاری با حوزه سلامت بسیار مساعد است، به بالا بودن هزینه های درمان اشاره کرد و افزود: “بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه سهم پرداخت هزینه درمان از جیب مردم باید ۳۰ درصد باشد در حالیکه هزینه درمان از جیب مردم در حال حاضر در کشور بالاست یعنی بخش قابل توجهی از درآمد خانواده ها صرف هزینه درمان می شود و این مشکل باید اصلاح شود.”

قربانی با اشاره به فضای مساعد و مثبت حاکم بر مجلس نسبت به نظرات وزیر بهداشت، گفت: “متاسفانه در حال حاضر به علت تعدد بیمه ها، خدمات خوبی از طرف آنها به مردم ارائه نمی شود. اگر ما می خواهیم در منطقه حرفی برای گفتن داشته باشیم باید با تدبیر در این حوزه عمل کرده و کشور را از نظر بهداشت و درمان ارتقاء دهیم.” 

اختیار نداریم!

از سوی دیگر خبرگزاری فارس نیز دیروز به نقل از وزیر بهداشت و درمان در مورد وضعیت تعرفه گذاری خدمات پزشکی  نوشت:”هیچ صحبتی درباره واگذاری اختیار تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی به نظام پزشکی نشده است. البته در کل من مصمم‌تر از همه برای واگذاری اختیارات و تقویت NGOها هستم اما شرط آن، این است که نهادهای صنفی و غیردولتی قوی داشته باشیم که هنوز متأسفانه این امکان وجود ندارد.”

به نوشته فارس، حسن قاضی زاده هاشمی در گفت و گوی اختصاصی خود با این خبرگزاری گفت:‌ “ما مصمم هستیم که NGO ها را فعال کنیم، من خودم از همه در این زمینه مصمم تر هستم به خاطر اینکه معتقدم باید برای جامعه پزشکی و ارائه کنندگان خدمات سلامت صنف قوی داشته باشیم. این کار البته ساز و کارهای مشخصی دارد که باید همه به آن پایبند باشند. ‌ در مورد سازمان نظام پزشکی به خصوص، حرف من این است که این سازمان باید اختیار داشته باشد، باید حمایت شود تا بتواند پاسخگو باشد، الان به آنها می‌گوییم چرا جواب نمی‌دهید می‌گویند، اختیار نداریم، باید با آنها صحبت کنیم و باید بگویند آیا می خواهند پاسخگو باشند یا نه،البته آنها هم حتماً خواسته های منطقی دارند که باید آن خواسته‌ها را برایشان تأمین کنیم.”

وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که آیا قرار است مجدد اختیار تعرفه گذاری خدمات پزشکی در بخش خصوصی به سازمان نظام پزشکی واگذار شود، گفت: “نه هیچ صحبتی تاکنون در این مورد نشده است که تعرفه گذاری خدمات پزشکی به نظام پزشکی برگردد. من اعتقاد دارم باید از صنف و سازمانهای غیر دولتی حمایت کنیم، این درست نیست که بگوییم قبولتان نداریم و ما خودمان از طرف شما تصمیم می‌گیریم. البته متأسفانه این فکر در برخی افراد وجود دارد اما نظر من این است، تا زمانی که نگاهمان را عوض نکرده‌ایم به جایی نمی‌رسیم.”

وی اضافه کرد: “افرادی که در سازمان نظام پزشکی سر کار آمده‌اند از یک فرآیند انتخاباتی و تحت نظارت بیرون آمده‌اند و حالا که انتخاب شده‌اند باید به ‌آنها فرصت دهیم که بتوانند تصمیم گیری کنند، قوی باشند و بتوانند از حقوق مردم و صنف دفاع کنند. “ 

مردم آسیب نبینند

وزیر بهداشت گفت: “ما در وزارت بهداشت همه فکر و ذکرمان این است که وضعیت درمان و دارو چه می‌شود و چه کارهایی باید انجام دهیم که وضعیت بهتر شود. یا اینکه فلان وارد کننده دارو و مواد دارویی یا فلان تولید کننده در این شرایط آسیب نبیند، دارو به اندازه کافی در سطح کشور وجود داشته باشد. اصل وظیفه ما در وزارت بهداشت این است. وظیفه ما در وزارت بهداشت این است که کاری کنیم که مردم آسیب نبیننند،‌ وابستگی ما به مواد اولیه خارجی و واردات کمتر شود باید هر دو طرف را ببینیم. اینها مسائلی است که باید در این دوره که مسئولیت داریم به آن فکر کنیم. یعنی از یک طرف NGOها تقویت شوند و از طرف دیگر مردم آسیب نبینند.”

 وزیر بهداشت گفت: “وزارت بهداشت و بیمه‌ها وظیفه دارند از منابع مردم دفاع کنند البته اگر بیمه‌ها خصوصی باشند آنها هم از منافع خودشان دفاع می‌کنند. این ۳ ضلع همه جای دنیا هست، یک عده نماینده صنف هستند، یک عده نماینده بیمه‌ها هستند که می خواهند خرید خدمت کنند و یک عده هم خدمتگزاران مردم هستند. اگر این ۳ ضلع به صورت واقعی و قوی در کنار هم بودند، می‌توانستیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم، چرا باید مثل الان ما به عنوان وزارت بهداشت بخواهیم جور همه را بکشیم. در حالی که می‌دانیم دوستانی که الان در دو ضلع دیگر هستند، توجهشان به این مسائل کمتر از ما در وزارت بهداشت نیست.”

وزیر بهداشت ادامه داد: “همه ما باید نگاهمان را اصلاح کنیم، اگر اشکالی هست باید برویم اشکالات را بر طرف کنیم اما من معتقدم باید راهی را پیدا کنیم که هم مردم آسیب نبینند و هم صنف تقویت شود.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large