Skyscraper large
عضو جبهه مشارکت در گفتگو با "راه دیگر":

وزارت کشور نباید زیر بار فشارها می‌رفت

6dfg4ff

مژگان مدرس علوم

اولین نشست هم اندیشی وزیر کشور با احزاب و تشکل های سیاسی صبح روز شنبه ۱۴ دی در وزارت کشور با غیبت احزاب مهم اصلاح طلب از جمله حزب مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی برگزار شد.

در حال حاضر ۲۲۷ حزب سیاسی شناسنامه دار در کشور وجود دارد، این در حالی است که به گزارش تابناک، اسامی ۲۵ حزب و تشکل‌ شاخص که از سوی سید محمد علی پورموسوی مدیرکل سیاسی و دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور برای نشست و دیدار با عبدالرضا رحمانی‌فضلی در قالب اولین نشست هم‌اندیشی احزاب و تشکل‌های سیاسی به ساختمان میدان فاطمی دعوت شده‌اند.

در نشست صبح امروز غلامحسین کرباسچی، دبیر‌کل حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به اینکه مصدق در زمان نخست وزیری‌اش ملی شدن صنعت نفت و اصلاح قانون انتخابات را در دستور کار خویش قرار داده بود، اظهار‌داشت‌: ‌”اگر احزاب بالاترین شخصیت‌های سیاسی کشور را در خود داشته باشند از شکست ترسی نخواهند داشت و از این رو تنها شخصیتی که در مقام ریاست مجلس سینه سپر کرد و حزب تشکیل داد، جناب آقای کروبی بود در حالی که بقیه شخصیت‌ها به نوعی به احزاب نظر دارند اما از آنها پشتیبانی نمی‌کنند.”

رسول منتجب‌‌نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی نیز در این نشست با بیان اینکه ‌وزارت کشور باید نسبت به برخی از احزاب تعیین تکلیف کند تاکید کرد که حزبی که بیش از ۲ میلیون درخواست عضویت داشته در حال حاضر پرونده اعمالش به تاراج رفته است.

جلال جلالی زاده، عضو جبهه مشارکت اسلامی ایران با ابراز تاسف از غایب بودن احزاب مهم اصلاح طلب در این نشست به “راه دیگر” گفت: “به نظر می رسد فشارهای پشت پرده اقتدارگرایان و افراطیون سبب شده که وزارت کشور از دو حزب مهم اصلاح طلب یعنی سازمان مجاهدین اسلامی و حزب مشارکت اسلامی ایران برای حضور در این نشست دعوت نکند. با توجه به اینکه این دو حزب بخصوص حزب مشارکت دارای پایگاه مردمی و ملی در کشور هستند، وزارت کشور نمی بایست زیر بار این فشارها می رفت. حزب مشارکت در انتخابات اخیر و پیروزی آقای روحانی نقش بسیار فعال و موثری را ایفا کرد. اگرچه به نظرم وزارت کشور خواست قلبی اش این نبود که از این دو حزب دعوت بعمل نیاورد، اما متاسفانه فشارهای جانبی و بخصوص نیروها و نمایندگان تندرو در پشت پرده باعث شد که وزارت کشور از ترس استیضاح یا تذکر وسوال مجبور به این کار شود.”

•​سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در فروردین ۱۳۵۸ با به هم پیوستن ۷ گروه اسلام‌گرایی که پیشتر از مخالفان حکومت سلطنتی در ایران محسوب می شدند، تاسیس شد. این سازمان پس از اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸)اعتراض خود را با نوشتن بیانیه هایی اعلام کرد. حزب مشارکت ایران اسلامی نیز یکی از اولین احزابی است که پس از انتخاب محمد خاتمی به ریاست جمهوری ایران تأسیس شد. هسته اصلی جبهه مشارکت را دانشجویان پیرو خط امام تشکیل می دهند که در سال ۱۳۵۸ سفارت آمریکا در تهران را به تسخیر درآوردند.

بسیاری از چهره های شاخص سیاسی و اقتصادی ایران که هریک طی ۳۵ سال گذشته عضو هیات دولت، نماینده مجلس شورای اسلامی یا وزیر بوده اند، از جمله اعضای شورای مرکزی این دو تشکل اصلاح طلب هستند که پس از انتخابات ۸۸ بسیاری از آنان حکم زندان گرفتند و در حال حاضر در زندان بسر می برند.

بدنبال برخورد با این دو حزب اصلاح طلب در اوایل سال ۱۳۸۹ خورشیدی، کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ایران، پروانه فعالیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را توقیف کرد و با ارسال نامه ای از دستگاه قضایی ایران خواست که این تشکل و حزب مشارکت را منحل اعلام کند اما هردوی این تشکل ها اعلام کردند به فعالیت خود ادامه می دهد.

پس از اعلام غیر قانونی بودن فعالیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران گروهی از اعضای این سازمان در خارج از ایران، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران (شاخه خارج از کشور) را تشکیل دادند. اعضای جبهه مشارکت اسلامی نیز علی رغم محدودیت های فراوان همچنان به فعالیت خود در عرصه های سیاسی در داخل ایران ادامه می دهند.

6s5f4d444ddدکتر جلالی زاده با تاکید بر اینکه حزب مشارکت همچنان به فعالیت خود ادامه خواهد داد می افزاید: “در زمان احمدی نژاد که محدودیت های زیادی برای فعالیت داشتیم اما سازمان نشست برگزار می کرد و هیچ مانعی برای فعالیت خود نمی دید. هر چقدر محدودیت و فشار بر اعضا و هواداران حزب مشارکت افزایش یابد (همانگونه که الان دبیرکل این حزب و تعدادی از اعضای در زندان هستند) این حزب هیچ توجیهی برای متوقف کردن فعالیت های خود نمی بیند و به فعالیت های گسترده اش در کل کشور ادامه خواهد داد.”

حسن روحانی، در دوره فعالیت های انتخاباتی خود از فعالیت های احزاب دفاع کرده بود و در یکی از اولین سخنرانی هایش پس از پیروزی در انتخابات گفته بود که “متاسفانه ما در کشور حزب نداریم، جناح به معنی واقعی کلمه متاسفانه نداریم و بحث‌هایی که مطرح است بحث‌های قبیله‌ای است.”

جلالی زاده در این زمینه تصریح می کند: “حزب های اسمی در کشور زیاد داریم اما احزابی که در صحنه سیاسی حضور فعال داشته باشند نداریم و یا خیلی کم هستند. در دوره قبل خود آقای احمدی نژاد به صراحت می گفت که او آدم حزبی نیست. بدین ترتیب، رئیس جمهوری که مدعی بود که حزبی نیست باعث شد که فعالیت احزاب از اصلاح طلب یا غیر اصلاح طلب دچار رکود و کم رونقی شود.”

این نماینده اصلاح طلب پیشین مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: “متاسفانه سیستم حکومتی در ایران به گونه ای است که هم در صحنه سیاسی و هم در صحنه فرهنگی و اجتماعی رغبت زیادی به فعالیت حزبی نشان داده نمی شود. علت آن هم این است که فعالیت حزبی هزینه دارد و برای اعضای احزاب فعال مشکل ایجاد می شود. نمونه آن هم داشته ایم که کسانیکه در برخی احزاب عضو و فعال بودند؛ در فعالیت های خود در دانشگاه و مسائل اقتصادی و استخدامی با مشکلاتی روبرو بوده اند. بنابراین، فضای مناسب و آرامی برای فعالیت احزاب مستقل در کشور وجود ندارد. خود دولت هم مشتاق نیست که احزاب قدرتمندی در کشور فعال باشند و مردم را به مشارکت دعوت کنند. تنها در ایام انتخابات دولت از حضور احزاب در عرصه انتخاباتی استفاده ابزاری می کند تا مردم را به صحنه انتخابات بکشاند. به اعتقاد من اینگونه اقداماتی نادرست و موقتی است.”

وی افزود: “امروز باید فعالان سیاسی و اقشار مختلف مردم برای تثبیت پایه های قدرت مدنی خود تشکل های مدنی، سیاسی و احزاب قدرتمندی را در جامعه ایجاد کنند و نباید منتظر اقدامات دولت در این زمینه باشند؛ چراکه عدم دعوت از احزاب مردمی مانند دو حزب مشارکت و مجاهدین انقلاب دلیل بر این است که کسانیکه هنوز خوی استبدادی و تک گویی دارند زیاد علاقمند نیستند که احزاب مردمی در کشور پا بگیرند و مردم وارد حوزه های تصمیم گیری و دولت شوند. امروز شاهد هستیم که یکی از آسیب های بزرگی که به حیثیت ملی ما وارد شد در دوره احمدی نژاد بود که اجازه نهادینه شدن را به احزاب نمی داد تا بر کار دولت نظارت کنند و همین امر سبب مشکلات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در کشور شد.”

این عضو سازمان مشارکت اسلامی ایران، دوگانگی سیاست های حاکمیت و وجود نهادهای موازی را دو عامل اصلی ایجاد مشکلات کشور دانسته و ادامه می دهد: “تمام این مشکلاتی که الان وجود دارد و به اصطلاح دیوار کج نهاده شده است، ناشی از دوگانگی است که در حاکمیت وجود دارد. این دو گانگی سبب می شود هیچگاه مجلس و دولت برای پیشبرد اهداف ملی و خواسته های مردم با همدیگر همسو و همدل باشند. از سوی دیگر به دلیل وجود نهادهای موازی و جانبی و دخالت آنها در کار دولت باعث می شوند که دولت نتواند به وعده های خود جامه عمل بپوشاند. شما ببینید هنوز چند ماهی از شروع کار دولت نگذشته است اما چه تعداد از وزراء از سوی نمایندگان افراطی تهدید به استیضاح می شوند. هدف این نمایندگان هم فلج کردن دولت است، تا نتواند شعارهای خود را عملی سازد و به خواسته های مردم پاسخ دهد. البته هرچند خود دولت خواهان فعال شدن احزاب و عملی شده وعده هایش است اما بخاطر فشارهای نیروهای افراطی نمی تواند به مطالبات مردم پاسخ دهد.”

وی در پایان اضافه کرد: “به اعتقاد من دولت آقای روحانی نباید نگران این افراطی گری ها باشد و باید به تمام احزاب بخصوص احزابی که از ایشان حمایت کردند فضا برای فعالیت بدهد تا به کمک آنها وعده های خود را عملی سازد. در هر حال امیدوارم دولت جدید این ضرورت را احساس کند و با حمایت و پشتیبانی و دادن یارانه به احزاب موجود در کشور در نهادینه کردن احزاب بکوشد. در مقابل اطمینان دارم اگر آقای روحانی مانند دولت آقای خاتمی در مقابل این فشارها کوتاه بیاید به ضرر او و دولتش تمام خواهد شد.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large