Skyscraper large

بسته حمایتی کالا؛ شکست یا موفقیت؟

see6r5t4- ali jalali علی جلالی

علی جلالی

در پی انتشار خبر طرح دولت برای ارائه دو سبد کالا در ماه های پایانی سال جاری، واکنش های بسیاری از گوشه و کنار مطرح شد که در این میان برخی این طرح را شکست خورده و برخی هم آن را یک طرح مؤثر و مفید دانسته اند.

این درحالیست که بسیاری از کارشناسان معتقدند طرح مذکور به دلایلی از جمله نبود اطلاعات کافی، وجود افراد سود جو و برخی بازاریان با عنوان کارگر ساده در لیست و قراردادهای بیمه ای و… با مشکلات جدی روبرو شده و این امر باعث می شود تا حق به حقدار نرسیده و بسیاری از افراد که مستحق واقعی بوده اند نتوانند از طرح دولت استفاده کرده و در نهایت طرح به طور  صحیح و دقیق اجرا نشود.

به گزارش یک خبرگزاری اصولگرا، روز گذشته یک مقام ارشد وزارت کار با بیان اینکه تاکنون واگذاری سبد کالا به ۳٫۵ میلیون کارگر حداقل بگیر قطعی شده و کار شناسایی سایر مشمولان از جمعیت ۸٫۵ میلیون نفر بیمه شده باقیمانده ادامه دارد، از احتمال حذف دستکم ۲٫۵ تا ۴ میلیون کارگر فاقد قرارداد و بیمه بر روی لیست بسته های حمایتی دولت خبرداد.

به نوشته مهر، پس از اعلام رسمی دولت مبنی بر واگذاری سبد کالای حمایتی به کارگران در ماه های بهمن و اسفند و سپس دستور به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای شناسایی این گروه ها؛ مقامات این وزارتخانه از برنامه ریزی جهت شناسایی گروه های هدف و تهیه لیست برای ارائه به دولت خبر دادند.

بنابراین گزارش، این مقام ارشد در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اینباره گفت: “واگذاری سبد کالای حمایتی دولت در ماه های بهمن و اسنفد به ۳٫۵ میلیون کارگر حداقل بگیر دستمزد قطعی شده و کار شناسایی سایر مشمولان دریافت کمک دولت در بین ۸٫۵ میلیون مشمول قانون کار دارای بیمه در دست انجام است.” 

حذف مدیران کارگرنما و کارگران فاقد قرار داد

وی همچنین از حذف گروه هایی از مشمولان قانون کار خبر داد که تنها عنوان کارگری دارند اما در مشاغل مدیریتی و با حقوق و مزایای بالا خدمت می کنند. با این حال، دستکم ۵ میلیون نفر دیگر نیز در مشاغل کارگری کشور اشتغال به کار دارند که فاقد هرگونه بیمه و یا قرارداد کاری هستند که بتوان با استناد به آن، آنها را مشمول دریافت سبد حمایتی دولت دانست. 

نگرانی از نحوه اجرای طرح

این خبرگزاری اصولگرا با اشاره به اینکه بیشتر افراد فاقد قرار داد که در مشاغل کارگری روزمزد، فصلی، ساختمانی و یا کارگاه های کوچک مشغول به کار هستند تاکنون در هیچ آماری به ثبت نرسیده اند و اگر هم از سوی دولت ها برآورد مشخصی از وضعیت اشتغال آنها صورت گرفته باشد، منتشر نشده است، نوشت: “در واقع این نگرانی که کمک معیشتی دولت با هدف حمایت از خانوارهای کم درآمد تا متوسط طرح ریزی شده و حالا به دلیل فقدان بانک اطلاعاتی لازم، به این دست از گروه های اتفاقا مشمول و مستحق دریافت کمک نرسد وجود داشته و دارد.” 

وعده دولت به کارگران بدون قرار داد

مهر در ادامه گزارش خود از وعده علی ربیعی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داده و به نقل از وی نوشت: “دولت قصد دارد به کارگران فاقد قرارداد و بیمه نیز سبد کالای حمایتی واگذار کند چراکه وزارت تعاون، کار و رفاه مشغول شناسایی کارگرانی است که در این گروه قرار می گیرند و فاقد هرگونه بیمه و یا قرارداد هستند.”

به نوشته این خبرگزاری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهارداشت: “در حال شناسایی آن دسته از کارگرانی هستیم که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند تا از دریافت سبد کالای حمایتی دولت برخوردار شوند.” 

۲ دلیل کارگران برای مثبت بودن برنامه دولت

مهر در ادامه با اشاره به اظهارات اولیاء علی بیگی رئیس هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، در خصوص اینکه معمولا اقدامات مقطعی و مُسکنی نمی تواند تاثیر چندانی در بهبود وضعیت معیشت خانوار کارگری داشته باشد به نقل از وی نوشت:”اما با توجه به وضعیت فعلی معیشتی و تورم در کشور، دولت به درستی برنامه مناسبی را طرح ریزی کرده است.”

وی همچنین اظهارداشت: “موضوع مهم در واگذاری سبد کالای حمایتی به اقشار مختلف از جمله کارگران، نحوه اجرای آن است. به صورت کلی اگر در شرایط عادی اقتصادی قرار داشتیم که سبد کالا چندان اهمیتی نداشت اما در وضعیت فعلی بسیاری از بنگاه ها؛ اینگونه حمایت ها از سوی دولت می تواند قابل تقدیر باشد.” 

طرح دولت بار تورمی ندارد

علی بیگی با اشاره به اینکه افرادی را داریم که در ماه حتی امکان یکبار مصرف گوشت را نیز ندارند گفت: “بنابراین طرح فعلی دولت به دلیل اینکه بار تورمی ندارد و نقدینگی را تحریک نخواهد کرد و از سویی باعث رونق تولیدات و محصولات داخلی می شود، می تواند قابل توجه ارزیابی شود. دولت در این شرایط از خود شجاعت نشان داد و پذیرفت که گروه هایی از جامعه نیازمند حمایت هستند. دولت ابتدا باید گروه های فاقد شغل و درآمد را شناسایی کند و آنها را در اولویت قرار دهد. سبد کالای حمایتی دولت نباید به سرنوشت واگذاری سهام عدالت به کارگران دچار شود. کارگران بسیار زیادی را داریم که به صورت روزمزد و فصلی مشغول به فعالیت هستند و این گروه ها باید در اولویت قرار گیرند.” 

استفاده طلاساز و انبوه ساز از بیمه کارگر ساختمانی

علی بیگی کار شناسایی گروه های فاقد بیمه و قرارداد را دشوار دانست و با بیان اینکه در مسئله بیمه کارگران ساختمانی برخی سوء استفاده ها صورت گرفت و حتی انبوه ساز و طلافروش هم از این بیمه به جای کارگر ساختمانی استفاده می کنند تصریح کرد:”آمار دقیقی از تعداد کارگران فاقد بیمه و قرارداد نداریم و معمولا دولت ها اینها را پنهان می کنند. ما حتی در مورد مسائل بدیهی تر مانند خط فقر نیز آمار روشنی نداریم و هر کسی برای خود یک عددی را اعلام می کند.” 

دولت چگونه شناسایی کند؟

در همین زمینه، حمید حاج اسماعیلی نیز با اشاره به مشکل عدم وجود یک بانک اطلاعاتی دقیق برای شناسایی کارگران و گروه های واقعی مشمول دریافت سبد کالای دولت، گفت: “اگر قرار است به کارگران کمکی به لحاظ معیشتی بشود، اطلاعات روشنی برای استناد به آن غیر از لیست بیمه شده ها وجود ندارد. مسئله اصلی نحوه شناسایی افراد فاقد بیمه و قرارداد کاری است. کار دولت خوب است اما چگونه می خواهد افراد مستحق و ضعیف را شناسایی کند؟ البته در برخی گروه ها مانند افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد، کار آسانتر است.” 

احتمال حذف ۲٫۵ تا ۴ میلیون کارگر

حاج اسماعیلی با اشاره به اینکه برآورد می شود ۲٫۵ تا ۴ میلیون کارگری که واجد شرایط دریافت سبد حمایتی دولت هستند به دلیل فقدان بانک اطلاعاتی نتوانند از این کمک ها برخوردار شوند و در نقطه مقابل گروه هایی که مستحق نیستند، از این بسته ها استفاده کنند.

وی با تاکید بر این موضوع که می توان به افراد ثبت نام شده در سامانه های جستجوی شغل و بانک های تقاضای شغلی که در زیرمجموعه های دولت قرار دارد و همچنین ثبت نام شده ها در کاریابی ها نیز که دستکم ۸۰۰ هزارنفر خواهند بود نیز سبد کالای حمایتی ارائه کرد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large