Skyscraper large

٩ دی از یادها مى‌رود و عاشورای ۸۸ مى‌ماند

tajzade-fh789fg6 مصطفی تاج زاده mostafa tajzade

سید مصطفی تاج‌زاده

دو روز بعد از ۹ دی ۸۸ مرا به بازجویی بردند و بازجوها با خوشحالی گفتند که روز ۹ دی همه ملت در سراسر کشور در تظاهرات بودند حالا تو که می گفتی پایگاه سبزها مردمی است و خیلی مستحکم است، نظرت در این باره چیست؟ پرسیدم: شما می دانید ۲۳ تیر چه روزی است؟ سکوت کردند که یعنی نمی دانند. گفتم: درست مثل تظاهرات ۹ دی که از آن خبر می دهید، ۵ روز پس از ۱۸ تیر برنامه مشابهی تدارک دیده شد و آن موقع هم گفتند کار تمام شد و دیگر حمله به کوی دانشگاه از یادها رفت. اما آن چه در تاریخ و در خاطرها ماند ۱۸ تیر است نه ۲۳ تیر و هنوز که هنوز است هر سال برای این روز تمهیدات ویژه ای به کار گرفته می شود که دانشگاه ها آرام باشد و اتفاقی نیفتند. 

در آینده نیز آن چه به یاد خواهد ماند این است که روز عاشورا خون هایی بناحق ریخته شد که باید جواب آن داده شود. آن ننگ می ماند و ۹ دی از یاد می رود هم چنان که ۲۳ تیر از یاد همه حتی خود شما رفت. جواب دادند: چون شما در تبلیغات قوی هستید واقعه ۱۸ تیر در خاطرها مانده است. گفتم مسئله خیلی عمیق تر از تبلیغات است. ۷ ماه پس از ۲۳ تیر انتخابات مجلس ششم برگزار شد که اصلاح طلب ها با رأی قاطع مردم در دو مرحله اول و دوم مجلس، قوی ترین مجلس بعد از انقلاب را، بعد از مجلس اول، تشکیل دادند. همان انتخاباتی که جنتی حداکثر تقلبی که کرد آن بود که حدادعادل را که رأی نیاورده بود، وارد مجلس کرد. الان هم به شما می گویم در اولین انتخابات آزاد بعد از ۹ دی رأی و نظر واقعی اکثریت مردم روشن می شود و شما خواهید دید که گرایش آن ها چیست. دو سه روز بعد از این گفتگو دیدم که رهبری ۹ دی را با ۲۳ تیر مقایسه کرد و این یکی از مواردی بود که احساس کردم بازجویی هایم آنلاین است! 

برای دچار نشدن ۹ دی به ۲۳ تیر که حتی بازجوها فراموش کرده بودند چه روزی است، سعی کردند خیابان و کوچه و روزنامه و مدرسه و میدان را ۹ دی نامگذاری کنند که نشان بدهند اکثریت مردم با آن ها هم سو و هم مرام هستند. و هرگز باور نمی کردند در روز ۲۴ خرداد ۹۲ ملت حماسه بیافرینند به گونه ای که تئوریسین استبداد دینی اعتراف کند که «همه ما اگر وحدت می کردیم و یک نامزد معرفی می شد، باز هم شکست می خوردیم» تازه این در حالی است که به هاشمی و خاتمی اجازه ندادند وارد صحنه شوند. چون می دانستند پیروزی آن ها تضمینی است. هم چنان که سال ۷۶ مانع نامزد شدن مهندس موسوی شدند. 

در حقیقت آن چه باعث رد صلاحیت هاشمی شد، سن بالای او نبود بلکه رأی بالای او بود. این در حالی است که صدا و سیما و تمام تریبون های رسمی ۸ سال به طور عام و ۴ سال به طور خاص آن چه اتهام و افترا و اهانت بود، متوجه منتقدان و اصلاح طلبان کرده بودند و دریغ از حتی یک بار فرصت پاسخ گویی به آن ها در صدا و سیما. در حقیقت تمام تلاش حزب پادگانی در جهت تبلیغ اسلام پادگانی یا حکومت مطلقه فردی بود تا از این طریق بتوانند دانشگاه و جامعه پادگانی را ایجاد کنند. غافل از آن که این تلاش های مذبوحانه را اکثریت ملت در یک روز خنثی کرد و آن ها نه تنها از نظر سیاسی و انتخاباتی شکست خوردند بلکه از نظر اخلاقی هم باید پاسخ گوی خون های بناحق ریخته از جمله ترور خواهرزاده مهندس موسوی و له شدگان در زیر ماشین نیروی انتظامی در روز عاشورا باشند. 

نکته دیگر این که بهترین راه برای تشخیص آن چه در ۲۴ خرداد رخ داد، تحلیل آرای مردم است. از ۵۰ میلیون واجد شرایط رأی دادن، ۱۳ و نیم میلیون نفر در انتخابات شرکت نکردند. ۱۸و نیم میلیون نفر به یار غار رهبر فتنه و نامزد فتنه گران( به تعبیر آقایان) رأی دادند. ۶ میلیون نفر به قالیباف یعنی ساکت فتنه رأی دادند. ۳ میلیون نفر به رضایی رأی دادند که خود یکی از مدعیان تقلب ۸ میلیون رأیی در انتخابات ۸۸ بود.۳ میلیون نفر به ولایتی رأی دادند که اخیراً از رهبر فتنه گران حکم گرفته است و ۲ میلیون هم رأی آقای غرضی و آراء باطله بود.به این ترتیب فقط ۸% یعنی ۴ میلیون نفر به نامزدی رأی دادند که سمبل مقابله با اصلاحات، موافق جامعه و حکومت تک صدایی و طرفدار تداوم تقابل با جهان بود. سوال این است که اگر ۵۰ میلیون نفر در تظاهرات روز ۹ دی در سراسر ایران شرکت کرده اصلاح طلبان را نفی کردند، پس این انتخابات و نتایج آن چگونه تحلیل می شود؟! 

و اما نکته آخر: مادام که اقتدارگرایان هم چنان در ۸۸ بمانند و در جا بزنند و سعی کنند فتنه را اسم مستعار سرکوب و بگیر و ببند و نقض حقوق شهروندی قرار دهند، انزوایی بیش از گذشته نصیبشان خواهد شد. 

و البته مردم و به ویژه جوانان بی توجه به این های و هوی به مسائل اصلی خواهند پرداخت و آینده بهتر برای ایران و ایرانی را رقم خواهند زد.

 


  • بازنشر از نوروز؛ ارگان جبهه مشارکت 
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large